ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Наш дом

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
judas
новак

Регистриран: 01.06.2004
Комин
    #1028511 - 07.11.2005 08:37

Имам много голям проблем.
Блока е на 5 етажа, а отдолу е заведение.
Всички етажи сме на един комин.
Тоя от заведението е с печка с водна риза на дърва.
Миналата зима ми избиха огромни черни петна по комина.
Миризмата е ужасна.
Аз съм на втория етаж и температурата е много голяма на комина.
Пролетта изкъртих комина до телата-замазах фугите с теракол,
след това още 3-4 пласта пак теракол,сложих високотемпературна рабица и пак с теракол.
Сега започна да пали печката и се почна отново с петната.
С всеки дин стават все повече-мирише та не се трае.
Не иска да мине на друго гориво щото краде дървата-горски е.
Кажете какво да направя.Да изградя стена около комина с итонг-не знам дали пропуска или нещо друго.
На мен този комин не ми трябва.
Приемам идеи всякакви.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tornado
новак
**

Регистриран: 23.10.2005
Re: Комин
    #1029326 - 07.11.2005 15:06 [Re: judas]

Приятел,... не искам да съм гадна... ама ти "башмайстора" гледал ли си?!?
Този комин вероятно не е пригоден да поема целия напън от заведението... а може би и самото заведение не е дотам законно...
Та ако не може да се разберете по живо по здраво - сложи му една шапка и си зазидай коминчето... като си осмърди заведенийцето и не може да се оправи в проблема - виж че решил изведнъж да смени типа на отоплението!
Иначе по-сериозно, ако не ти се занимава с битови скандали - може да си го иззидаш с итонг примерно 6 см и да му направиш обличане с Кнауф, но на конструкция - 5-6 см, по желание да напъхаш и вата зад кнауфа.
успех с кофти комшиите!

Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
    #1029342 - 07.11.2005 15:15 [Re: judas]

Нищо повече от това не прави,монтирай шапка на комина за да не навлиза влага в него ,от където ти и идва проблема.

Нерегистриран

#1029365 - 07.11.2005 15:20 [Re: Arsenal]

Точно това ни помогна и на нас след дълги опити с какво ли не.

Tornado
новак
**

#1029389 - 07.11.2005 15:29 [Re: Arsenal]

Не вярвам само шапката да му оправи проблема... Ако петната са се появили след направата на локалното парно на комшията...
Средно статистическия комин в соц. блок не е пригоден да поема капацитет за отопление на цяло заведение, освен ако по проект не е бил предвиден подходящ такъв.

judas
новак

#1029430 - 07.11.2005 15:41 [Re: Tornado]

Аз имам 100 идеи как да го запуша.
Проблема е че се събира с едни копеленца и ще стане дебела работата-ще трябва да се избием.
С итонг дали ще стане-да не пробие през него?

Tornado
новак
**

#1029521 - 07.11.2005 16:09 [Re: judas]

Казах ти - обзидваш го с итонг пр. 6 см. и правиш пристенна обшивка от кнауф, но на конструкция 6 см от итонга... Пъхаш вътре в обшивката и минералка вата... Това не би трябвало да избие поне 5-6 години... ама и шапка отгоре на комина е добре да сложиш срещу влагата... Само гледай да незапушиш много комина, че ако спре да дърпа достатъчно добре то тогава положението и за теб и за оня отдолу ще стане лошо...

judas
новак

#1029572 - 07.11.2005 16:38 [Re: Tornado]

А да го къртя ли пак комина или както е сега да го обшия?

Tornado
новак
**

#1030513 - 08.11.2005 09:08 [Re: judas]

Не... няма смисъл - пак ще си избие... Целта е да го запечаташ добре... И да го скриеш надеждно.
Още нещо... Може между итонга и комина да сложиш и някакъв вид хидроизолация, за да не избиват мазните петна от саждите през нея и да не отиват до итонга... т.е. - да не "попиват" в итонга.
Хубаво е също така страната на итонга, която е КЪМ комина, да бъде измазана с по-висок клас хидроустойчиво циментово лепило. Тия последните нещица не е зле наистина да си ги направиш, защото итонга има лошото свойство за е хидроскопичен... и не само хидро... т.е. не бива петната да имат пряк контакт с него.
И още нещо...
Не знам до колко ти създава проблеми комшията..., но това не е правилния начин за решаване на проблема!
Взимаш компромисно решение.
Ако пуснеш жалба в общината ... и ако той няма много връзки там...
Целта е не да си правите взаимно мръсни номера, а да си решите проблема.
Всичко може да се оправи и с дребно преустройство и изграждане на нов тип комин - вече съобразен с нуждите на съседа ти.
Успех!

Редактирано от Tornado (08.11.2005 11:19)

Arsenal
suspended

#1030670 - 08.11.2005 10:37 [Re: Tornado]

Сигурен ли си ,че итонга е хидроскопичен?

Tornado
новак
**

#1030753 - 08.11.2005 11:14 [Re: Arsenal]

сигурна съм ... поема влага...
Затова не препоръчвам да се строят нови жилища с итонг, освен в случайте, че строителството ще бъде завършено преди първата по-влажна сутрин ... и ще бъде измазана фасадата.
Остава спорен моментът обаче - какъв точно вид да бъде външната мазилка?!... Колко да е дишаща??? и колко хидрофобна???...
п.с. - сори - езикова грешка!

Редактирано от Tornado (08.11.2005 11:26)

judas
новак

#1031079 - 08.11.2005 14:03 [Re: Tornado]

А може ли да го направя по следния начин?
Иззидвам с итонг на около 1 сантиметър от комина и след това с високотемпературно лепило наливам растоянието между тухлите и комина.
Проблем ли е че комина е с латекс отгоре върху лепилото?

Tornado
новак
**

#1032426 - 09.11.2005 09:46 [Re: judas]

Виждам, че искаш да избягаш от предложението за пристенна обшивка...
Нека го кажа по друг начин.
Трябват ти пространство и материал, през който да не се просмукват петната и надеждно запечатване срещу миризмата.
Ако толкова не ти се иска кнауфа... Ето ти друга идея, не е толкова надеждна, но пак ще свърши работа: обличаш комина с фолио - издържащо на висока температура, ковеш стиропор /тук не мога ти помогна точно какъв/-той ти трябва за "въздушна възглавница" и накрая зидаш с итонг и си го измазваш. В тоя вариант се притеснявам, че дебелината на итонга трябва да е поне 10 см, защото ще се получи тясна и висока конструкция /пък макар и на "Г"/ и трябва да може да се самоноси.

V.I.P
куха лейка

Регистриран: 14.09.2003
    #1032481 - 09.11.2005 10:11 [Re: Tornado]

Какви неща знаеш само

--------------------
Абе, писна ми вече... искам да се возя на Маруся!

Tornado
новак
**

#1032841 - 09.11.2005 12:37 [Re: V.I.P]

Искаш да кажеш - голям сухар си станала ...
...ми... деформирах са ...

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #1033144 - 09.11.2005 15:34 [Re: Tornado]

То и аз ако знаеш как съм са изчекнАл!...

По въпроса с комина - мисля и не мога да взема категорично решение за съвет. Зависи от много неща. Не знам къде е комина - в ъгъл (най-вероятно) или на права стена. Освен това ме смущава и фактът, че мирише (май на пушек). Това означава, че коминът "издиша", най-вероятно към стената (замазването на фугите не е помогнало). Интересно е дали и другите, през чиито апартаменти минава въпросният комин, имат този проблем. И дали камината в заведението гори нормално, има ли тяга комина.
За сега мога само да кажа, че влагането на толкова средста без да се знаят нужните подробности, е прахосване на пари със съмнителен ефект.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

judas
новак

#1033915 - 10.11.2005 08:23 [Re: Цецо]

Всички алартаменти през които минава комина са на мойто дередже.
Обаче се крият като мишки и ги е страх да говорят с него.
Проблема е в коминните тела-целите са напукани,явно са некачествени.
Комина е в ъгъла между две стени.
До комина върви още едно коминно тяло за отдушник.
Има дупка през стената за банята.
Понякога и в банята мирише.Явно минава от едното коминно тяло в другото - дима.
Коминното тяло е с два отвора - малък и голям.
Дима върви в голямата дупка която не е към стената а лицево.

V.I.P
куха лейка

Регистриран: 14.09.2003
    #1033996 - 10.11.2005 09:43 [Re: Tornado]

Цитат:

Искаш да кажеш - голям сухар си станала ...
...ми... деформирах са ...

Не бе, показах ти завоалиран респект

--------------------
Абе, писна ми вече... искам да се возя на Маруся!

Цецо
ПИЧ

#1034195 - 10.11.2005 11:21 [Re: judas]

Да, най-вероятно коминът е правен за бройка, защото го има по план.

Цитат:

Понякога и в банята мирише.

Това е достатъчно показателно - телата са некачествени, не са иззидани както трябва, или и двете. При всички случаи излиза дим към апартамента.
Чак не смея да ти дам категоричен съвет. Ще кажа аз какво бих направил.
Коминът се "съблича" цялостно от мазилката. Трябва да се осигури разстояние между комина и стената поне 2 - 3 см. Това разстояние се залива с циментов разтвор - цимент и кварцов пясък (в краен случай финно пресят и промит речен пясък) в съотношение 1:1 и гъстота, която да му позволява да тече - например малко по-гъсто от качествена боза. Това ще даде възможност на циментовия разтвор да проникне във фугите. След това коминът се измазва от към стаята с варо-циментов разтвор. Добре е първо да се шпаклова със същата пясъчно-циментова смес, но с по-голяма гъстота.
Това би трябвало да спре преминаването на дим към апартамента. Но процедурата не е подходяща за зимно време. Докато се прави всичко това, коминът трябва да е студен.
За банята май само вентилатор ще помогне.
Има теоретична вероятност (не малка) коминът да не тегли добре поради недостатъчна височина. До някъде може да ви помогне "вдигане" на комина по-високо над покрива, например с метална тръба. Такава може да си направите от дебела ламарина, като сечението трябва да отговаря на отвора на комина. Направете комина поне 2 метра над покрива. Минималните изисквания са комините да са поне 50 см над билото на покрива. Ако това подобри тягата, димът ще се стреми да излезе през отвора на комина и няма да си търси дупчици по етажите.

Цитат:

Коминното тяло е с два отвора - малък и голям.
Дима върви в голямата дупка

Това като малко пояснение. Всички комини, изградени от коминни тела, са така. И при правилно изпълнение вършат много добра работа. Голямата дупка е обща за всички етажи, а малката е индивидуална за всеки етаж. На около 60 см от пода се слагат специални преходни коминни тела, които "превключват" малката дупка към голямата. Те са два броя, като след тях се продължава с "нормални" тела. Така се получава "нова" малка дупка за следващия етаж. Не се превключва само последния етаж.

--------------------

Arsenal
suspended

#1034221 - 10.11.2005 11:35 [Re: Цецо]

За да се случват такива работи комина да пропуска една от най-вероятните причини след недоброто му измазване е конденза,който се образува вътре от дима при студен комин.За да се убеди дали е така,просто да наблюдава ,кога се случва проблема при студен или при топъл комин(т.е. в самото начало на горенето или след няколкото часа)

Tornado
новак
**

#1034528 - 10.11.2005 14:49 [Re: Arsenal]

Момчета, ако си спомняте човека вече спомена, че е правил еквилибристиките с измазването на комина... също че това е соц блокче, на което, вие много добре си го знаете, не е пригоден комина да поема подобен капацитет. Не случайно го попитах законно ли е заведението, по проект как е?...
Мен ако питате, правилното решение е да премахнат стария и да иззидат нов подходящ комин... `щото к`вото и да правят - проблема си остава, само ще го тушират временно.
Ама както виждате - всички са притеснени от собственика на въпросното заведение и вероятно нищо няма да предприемат.
Температурата е висока по целия комин, а също и петната са навсякъде и са се появили вследствие...
Следователно - решението трябва да е по-"дебело"....и в буквалния и в преносния смисъл. Много добре знаете стеничката на едно коминно тяло какъв е "афиф" работа... а като знаете и как ги правехме по практика... какво може да се очаква от този комин друго ?!?
Иначе идеите са ви супер... ще се възползвам някой път!

Arsenal
suspended

#1034539 - 10.11.2005 14:57 [Re: Tornado]

Трудна и енергоемка работа е това да разруши стария и да изгради нов комин на неговото място.Трудна работа е тва,щот етажите са много
чакаме и др идеи

Tornado
новак
**

#1034552 - 10.11.2005 15:01 [Re: Arsenal]

...знам, затова предложих алтернатива за "самосиндикални" решения...

judas
новак

#1034559 - 10.11.2005 15:06 [Re: Tornado]

Само да спомена-блока е нов-телата не са измазани отвътре.
А аз няма как да ги измажа
Изпълнението калпаво.
Някой ми каза за нещо на фирмата CERESIT - с него да го намажа-било водонепропускливо и еластично
CERESIT CL 50 май беше.
А заведението е абсолютно законно за съжаление

Редактирано от judas (10.11.2005 15:15)

Цецо
ПИЧ

#1035612 - 11.11.2005 10:10 [Re: Tornado]

Цитат:

Момчета, ако си спомняте човека вече спомена, че е правил еквилибристиките с измазването на комина...

А ти, ако прочетеш внимателно постинга ми, ще видиш, че предлагам "измазване" откъм стената. Получава се нещо като обличане на комина от всички страни. Ако не се запушат пролуките към стената, нищо няма да помогне.

--------------------

Цецо
ПИЧ

#1035616 - 11.11.2005 10:13 [Re: judas]

Фирмата Керезит много активно се рекламира в списание "Направи сам". Плащат си явно хората. Но не е единствената. Има много материали, които са значително по-евтини, а в случая вършат същата работа...
Погледни предложението ми за вдигане на комина.

--------------------

Tornado
новак
**

#1035659 - 11.11.2005 10:40 [Re: Цецо]

Цитат:

Цитат:

Момчета, ако си спомняте човека вече спомена, че е правил еквилибристиките с измазването на комина...

А ти, ако прочетеш внимателно постинга ми, ще видиш, че предлагам "измазване" откъм стената. Получава се нещо като обличане на комина от всички страни.

За мен това има смисъл ако стените са външни, заради температурните разлики. Иначе... това си е пак като да зидаш нов комин...а май всички сме на мнение, че е много трудоемко... Любопитно ми е как ще бръкне без да свали комина или стената от другата страна...
Аз спирам с предложенията, но ще ми е любопитно да разбера резултата - ще успее ли да се реши проблема само с измазването му...

Tornado
новак
**

#1035675 - 11.11.2005 10:51 [Re: Tornado]

А! Сега се сетих за един случай в наша кооперация...
Идва човека от мансардния етаж и казва, че има сериозен проблем с комина - всичките манджи на комшийката отдолу сякаш се готвели при него...Установих, че вследствие преустройствата, които и двамата са правили - нови дупки за комина, аспирации и т.н... - в крайна сметка така са объркали потока, че всичко от аспирацията на комшийката отдолу не влиза в основния отвор, а просто преминава към отвора на комшията отгоре и си му излиза направо като вятър със скоростта на аспиратора й...
Та в тази връзка последен опит за помощ...- може да провериш дали някой от горните комшии не е направил подобна глупост и частично или напълно да ви е запушил комина?!?

Цецо
ПИЧ

#1035711 - 11.11.2005 11:10 [Re: Tornado]

Да, това за горните етажи е добра идея. Може някой самодеец да е проявил творчество.
Иначе относно измазването - има смисъл не само при външни стени. Още повече, че тук става дума за пролуки в стената на комина, през които излиза дим. Как ще бръкне ли? Ами няма да бърка. Мисля, че съм се изразил достатъчно ясно - рядка циментово-пясъчна смес. И не случайно казах кварцов пясък. Нещото, разбъркано в достатъчно рядка консистенция (ако си спомняш аналогията с бозата), е в състояние само да се разлее зад комина. Практиката показва, че комините, зидани с коминни тела, никога не са плътно долепени към стената. Особено ако стената е тухлена.
Но сезонът не е подходящ за такива операции...

Малко за комините по принцип. Когато коминът няма нужната тяга, димът се движи с малка скорост, което предизвиква изстиване на газовете в самия комин. Това води до кондензиране и отлагане по стените на комина на съдържащите се в дима смоли и катрани. Когато стената на комина не е плътна, а има фуги, недостатъчната тяга се намалява допълнително, а дим започва да излиза през фугите. Там скоростта на димните газове рязко спада, което води до още по-голямо отлагане на въпросните катрани. Точно те представляват черните мазни и смърдящи петна. Този ефект се използва в цигаретата с постоянен филтър - завихряне на дима от цигарата, което води до намаляване на скоростта му, а от там и на температурата и голяма част от съдържащите се в дима съставки се отлагат в цигарето...
И за последен път казвам - коминът има четири стени. Измазване само на две от тях няма да реши проблема, без значение какви материали и технологии се използват.

--------------------

judas
новак

#1035966 - 11.11.2005 13:27 [Re: Цецо]

Сега ми предложи един приятел да го окъртя и да го замажа
с това с което се измазват камините отвътре-някаква огнеупорна мазилка.Има ли някакъв шанс с нея?

Цецо
ПИЧ

#1039434 - 14.11.2005 11:32 [Re: judas]

Съмнявам се. Прочете ли внимателно предните ми постинги? Ако измажеш комина само от двете страни, другите две ще останат с пролуки, през които пак ще излиза дим...

Провери дали някой от горните етажи не се е правил на майстор, идеята на торнадото е много добра! Вероятността някой да е объркал димоотводна система не е за подценяване!

--------------------

zmei gorianin
стъписващо зъл

Регистриран: 30.10.2002
От: Вдън Горите Тилилейски
    #1051846 - 22.11.2005 15:15 [Re: Arsenal]

Само едно уточнение - казва се хиГроскопичен, колкото и да не звучи логично

--------------------
...Through dreams I influence mankind...

Klark
член

Регистриран: 16.08.2004
От: седмото небе
    #1056907 - 25.11.2005 14:41 [Re: judas]

Що не събориш комина и на негово място постави метална тръба, няма да имаш нито петна, нито миризма, можеш да си я боядисаш както искаш, а действа и като отоплител. Правил съм го - работи. И поздрави на горския

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 9309

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.196 seconds in which 0.174 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.