ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1
blacksea
новак

Регистриран: 18.12.2005
От: United Kingdom
Какво е globus histericus?
    #1084591 - 18.12.2005 18:30

Здравейте!

Форума е чудесен, за което бих искала да поздравя екипът който го е създал. Имам следните въпроси: Какво е globus histericus? От какво се получава? Лекува ли се?

Благодаря Ви предварително.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  

Нерегистриран

Re: Какво е globus histericus?
    #1084682 - 18.12.2005 20:26 [Re: blacksea]

това е усещането 4е имаш буца в гърлото без тя да съ6тествува в деиствителност.
симптом е за други заболqвания

Preventa
ентусиаст

Регистриран: 18.11.2004
    #1084793 - 18.12.2005 21:54 [Re: Анонимен]

Цитат:

това е усещането 4е имаш буца в гърлото без тя да съ6тествува в деиствителност.
симптом е за други заболqвания

Един от симптомите на хистерията.
Болест-наречена още от древността-"Великата имитаторка",
по причина,че може да имитира всички сериозни телесни заболявания,без да има обективно такива.
Пациентките имат гръдни или коремни болки,без обективното изследване да установява причини за тях,задушават се,имат чувство за изтръпване на крайници...понякога дори загубват мускулна сила и/или имитират парези и парализи.
Лечението е трудно и се провежда от психиатър.
Малко история за понятието "гломус хистерикус".Хистера-означава матка.Заболяването-хистерия е наблюдавано сред монахини преди много години.Тогавашните лекари се мъчели да си обяснят откъде идва усещането им за топка в гърлото.И...колкото и смехотворно да изглежда сега-стигнали до извода,че поради липса на полов живот, матката при болната монахиня се качвала нагоре към гърлото и нарекли симптома-гломус/топка/хистерикус/матка/.
Смятало се,че е типично само за женския пол.
Днес обаче знаем,че не е така,въпреки,че в практиката наистина преобладават хистеричните прояви сред жените.Не рядко има и мъже с хистерия,като при тях лечението се оказва по-трудно.Поради факта,че те не приемат тази диагноза,продължават да си търсят сериозно органно заболяване и още повече влошават функционалните си/хистероидни/нарушения.

Preventa
ентусиаст

Регистриран: 18.11.2004
    #1084824 - 18.12.2005 22:20 [Re: blacksea]

Цитат:

От какво се получава? Лекува ли се?

Хистероидната личност е с повишена сензитивност към околния свят,същевременно-силно вглъбена навътре към себе си-интровертна.Склонна към задълбочаване и подробно аналитично мислене най-вече по отношение на вътрешния си свят и усещания.С много силно изразена податливост на самовнушение.И с потребността да привлича внимание на околните и близките си с нещо силно драматично-по отношение на себе си.Често това става съвсем неосъзнато/дори неумишлено/ от пациента,той наистина си вярва,че получава инфаркт или мозъчен удар или умира от задушаване, или...каквото там е създало вътрешните му страхове."Театърът" обаче винаги се разиграва пред публика,не насаме.Хистеричните "припадъци" обикновенно са на удобно място и без травматични последици.
Навлизайки в ролята си-на страдащ,хистерикът изживява от начало докрай цялото представление,породило се в чувствителния му и самовнушаем мозък.
Хистеричната криза се прекъсва с някакво друго шоково усещане,което да разруши порочния кръг,унеса и вживяването.Например-убождане или шамар.Съчувствието и вживяването от страна на околните,задълбочава хистеричното представление.
Ефективността на дългосрочното лечение обаче зависи най-вече от осъзнаването на пациента,че става въпрос за психично,а не телесно заболяване и от желанието му за корекция на начина на мислене и живот.С помощта на психоаналитици и психиатри.

Нерегистриран

#1085707 - 19.12.2005 17:19 [Re: Анонимен]

Благодаря на всички за отговорите.

blacksea
новак

Регистриран: 18.12.2005
От: United Kingdom
    #1085710 - 19.12.2005 17:22 [Re: Анонимен]

Благодаря на всички за отговорите.

Нерегистриран

#1085791 - 19.12.2005 18:18 [Re: blacksea]

Diangosata Hysteria ne se upotrebiava veche...
Psyhiatrichnata diagnosa prieta v momenta e Coversion Disorder..(somatoformeni zaboliavania)

Nalichie na symptomi koito imitirat ostnovn medicinski syndrom koito vsushtnost ne sushtestvuva..triabva da se izkluchat drugi zaboliavania (medicinski, narkotici, ilusii, depresia i tn)

drb

Акупунктурист

**

Регистриран: 07.01.2005
От: София, Албена, Златни Пясъци, ...
    #1090748 - 22.12.2005 22:57 [Re: blacksea]

Нарича се още "Костилка от слива" в гърлото. Част е от симптомокомплекса на хистерията. Лечимо е.

--------------------
Иглотерапевт и Фитотерапевт

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 7 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 8065

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.