ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1
proxima
член

Регистриран: 24.08.2003
Каква е етимологията на българския лев?
    #109433 - 26.08.2003 15:51

Имам един познат историк от Румъния. Той много иска да знае защо българската парична единица се нарича лев. Аз проверих в етимологичните речници, но там почти нищо не пише, освен това, че на балканския полуостров е имало лъвове. Това, което е направило впечатление на този мой познат е, че и и румънската леа, както и българския лев, означава лъв.

--------------------
Anonimus

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Анонимен
Нерегистриран

Re: Каква е етимологията на българския лев?
    #167581 - 15.12.2003 00:20 [Re: proxima]

Edni izbirat lav, drugi - orel, no tova e svarzano sas simvol na vlast, lavat e zar na zhivotnite na juga, orelat - zar na nebesnite svobodni prostori i visini. Mechkata e simvol na severa i gorata. I t.n. Vse vlast...

Redentta

Регистриран: 01.07.2006
    #1327565 - 04.07.2006 18:33 [Re: proxima]

Цитат:

Имам един познат историк от Румъния. Той много иска да знае защо българската парична единица се нарича лев. Аз проверих в етимологичните речници, но там почти нищо не пише, освен това, че на балканския полуостров е имало лъвове. Това, което е направило впечатление на този мой познат е, че и и румънската леа, както и българския лев, означава лъв.

историята по възникването на българската монетна единица има своите корени още от времето на Иван Шишман, когато според исторически документи са сечени монети; които са носели името "аспри". От тях са запазени 11 монети, наречени "цървени аспри", на които е имало изображение на лъв. наред с това са циркулирали и турски грочове, на които от едната страна също е имало изображение на лъв и са се наричали "лъвски грошове". освен това наименованието на лева има и семиотичен характер, навремето думата лъв се е изговарила "лев", след Освобождението на България е имало в НС доста спорове как да се казва паричната единица, някой са искали да се казва "франк", но името "лев" е надделало, защото е исторически обословено и близко до българската култура. това е накратко историята.

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #1327985 - 05.07.2006 01:46 [Re: Redentta]

Скоро можем да се разделим и с лева и с леята... така че да ги обсъдим, докато все още е актуално

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2442

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.