ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
Re: Палма- цикас
    #1918575 - 11.10.2007 09:44 [Re: bagirra]

Е, съжалявам, моля за извинение!
Не си ми свикнала на изказванията, затова. За в бъдеще не обръщай твърде сериозно внимание на приказките ми. Малко съм шантав.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
bagirra
новак

Регистриран: 25.10.2006
    #1919367 - 11.10.2007 22:01 [Re: Цецо]

извинен си ! иначе не приличаш на човек , който изхвърля цветя , съдейки по това което си писал, трябваше да се сетя , че се шегуваш

poem
търсеща

Регистриран: 25.07.2006
От: Варна
    #2321764 - 04.03.2009 00:27 [Re: bagirra]

Позабравили сте цикасчетата. Моята половинка ми подари едно цикасче ноември месец. Декември започна да се подава едно пипалце от средата му, както разбирам това е кандидат листенце. Стана два пъти по- голямо от останалите - както вече сте писали, че и при вас се случва...но все още си стои като сопичка с охлювчета...так и не стана листенце. От около две седмици забелязвам, че ново пипалце се е подало- вече е към 10 см. , но не е като при вашите - розетки по 3-5 листа...на мен защо по единично ми излизат? Причината може ли да е защото все още не им е сезона? Започваха и да ми пожълтяват най- долните листа- на мен ми се стори, че това стана след едно преполиване...пръстта джвакаше , а след това последва едно пресушаване - целта беше уж пръстта да изсъхне, ама май попрекалих. Много се страхувам да не преполея цикасчето, че ми е много любимо...особено с теци мъхести носленца дето пуска А от преполиване миналото лято убих една любима азалия...та сега съм се развнимавала.
Какво става с вашите цикаси? Аз тези дни ще снимам моя и ще пусна снимка. Покажете и вашите

--------------------
...тихо малко ...тихо ...

АЛЕСАНДРО
ADIDAS

Регистриран: 19.02.2009
От: СТАРА ЗАГОРА
    #2321774 - 04.03.2009 00:34 [Re: poem]

И аз имам ,но едното листо пожълтя през зимата

--------------------
http://vbox7.com/play:2ea3b7fe

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2322042 - 04.03.2009 12:16 [Re: poem]

Не мисля че има опасност да изсъхне - тя почвата дори да е суха на повърхността надолу не е. Този вид растения са се запазили до наши дни именно със способността си да понасят голямо засушаване, в области където другите по-модерни и по-бързо растящи растения просто изсъхват. По-голяма е опасността от преполиване. А това че съхнат някои листа е в резултат на това че излизат нови - просто "шишарката" в центъра може да подържа само определен брой листа в зависимост от големината си. Още повече тези листа с които е закупено растението са сигурно доста стари и са плод на усилена хормонална терапия и 24 часово осветление (те затова са и по-малки). Така че е нормално да пожълтеят и опадат след като действието на добавките в почвата намалее.

Също цикасовите растения искат силна светлина - надявам се знаеш това.

Другото което е - трябва да преместиш растението в малко по-голяма саксия (ако все още не си) - тези транспортни саксии с които се продават цветята в магазина са много малки и често нямат и достатъчно субстрат в тях а и по принцип се слагат специални добавки (растителни хормони) задържащи растежа на растението - за да може да запази по-дълго време търговския си вид.

Също така като го местиш е препоръчително да махнеш стария субстрат... макар че не е задължително... все пак огледай за разни вредители - често съм виждал например земни червеи разни... може и да не са вредни, но за саксиено растение мисля че са излишни. По принцип може да има и други вредители...

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #2322233 - 04.03.2009 17:28 [Re: poem]

Със здраве да си я гледаш и да не ти създава проблеми.
Моята, по чийто повод отворих темата я уморих, след това упорито си закупих втора, да, ама не, явно не ми е писано да гледам цикаси, защото и нея уморих
В къщи имам 27 растения и всички вървят сравнително добре, само цикасите ми се опънаха здраво и реших да не потретвам

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

poem
търсеща

Регистриран: 25.07.2006
От: Варна
    #2323199 - 05.03.2009 22:32 [Re: Black Adder]

Ох Nadin, благодаря ти за пожеланието Дано си я отгледам...че ми е много мила тази палмичка. Особено когато поникват тези плюшени пипалца, които трябва да станат листи... А стои една кокетна...променя изцяло обстановката около себе си

Black AdderБлагодаря за бързите съвети. Ще ги изрежа тези листенца- има ли някакъв специален начин на рязане или ... с ножицата и клъц Половинката като ми подаряваше палмичката ми каза , че от магазина му били казали да не пресявам палмата докато "шишарката" не запълни съксията Доста се почудих ... ама нали от скоро се подвизавам като домакиня и ... съответно от скоро се грижа за свои си цветя...а и след като уморих прекрасната азалия...реших да се доверя. Утре ще пусна снимка да изкажеш мнение А ако е за пресаждане сега удобен момент ли е?

--------------------
...тихо малко ...тихо ...

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2323292 - 06.03.2009 01:05 [Re: poem]

Според мен не бързай да режеш нищо засега, поне докато сами не изсъхнат листата. Доколкото разбирам е съвсем малко твоето растение - тогава трябва много внимателно да се пипа - най-добре пусни една снимка наистина.

За пресаждането - ти реално може да не го го пресаждаш, а просто ще преместиш растението както си е с пръстта в друга малко по-голяма саксия като добавиш още пръст - това може да се прави без проблем по всяко време на годината... а пък и цикасите нямат периоди на покой или нещо такова, доколкото знам.

А иначе в повечето случаи незабавното пресаждане на закупени от магазина саксиени растения (и дори пълната смяна на пръстта им в определени случаи) е силно препоръчително, поради причини които споменах по-горе. Има разбира се и изключения.

Неуспехите на Надин си мисля че се дължат на избора й на неподходящи екземпляри от растението - особено това второто вкопано в мозайка... но да видим с моя Цикас какво ще стане тази година - засега е добре Тези заводските листа вече почнаха да пожълтяват, но аз като го купувах в началото на лятото вече бяха почнали да израстват 3 нови - от тези по-големите, сега май че излизат нови, ама да видим.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Suzz

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #2324597 - 08.03.2009 03:19 [Re: Black Adder]

Ето я моята красавица. С нетърпение чакам да стане топло да я изнеса на терасата. Твърде е голяма, дори бих я подарила на някой.

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #2331454 - 17.03.2009 10:15 [Re: Suzz]

Цитат:

Твърде е голяма, дори бих я подарила на някой.

Аз с удоволствие бих я взела

И ако може един въпрос, за друга палма е,но да не отварям цяла тема. То малко след дъжд - качулка, но все пак...
Както казвах и преди време в двора ни от нищото се появиха 3 малки палмички, както ми казахте - Вашингтония, но са на неподходящо място. Т.к. поизраснаха (20 см) реших да ги пресадя където ми се иска. Започнах да ги изкопавам, но нещо не успях да ги извадя целите и с пръст, а само гол корен, част от който май се откъсна. Пресадих две(да остане поне една, ако начинанието не успее ), полях и сега чакам. Та въпроса ми е - има ли проблем при този начин на пресаждане, т.е. има ли шанс да се прихванат или...

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 36510

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.04 seconds in which 0.021 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.