ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
Re: Палма- цикас
    #1110788 - 10.01.2006 12:36 [Re: МИЛАта]

Не се отказвай - ако имаш желание, всичко се получава. Направи си равносметка как са гледани и при какви "обстоятелства" се се гътнали
Вярно, че е скъпичък експеримент, но...

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #1111026 - 10.01.2006 15:03 [Re: Цецо]

Цитат:

Красиво изглежда с тези камъчета, но аз бих ги махнал...

Мддда, опитах, но са здраво залепени, ако се наложи и по-агресивно ще опитам, но се притеснявам да не нарнаня стеблото. Ами ако ги "пресадя" и тях в другата саксия заедно с растението ?
В къщи темперетурата е около +23 25 С през зимата, значи ли че поливане веднъж седмично е добре за стартиране ?
Поставих я на западният фреснки прозорец, необилна слънчева светлина, надявам се да и хареса .
По кое време може да се пресади, през март би ли било добре ?
Мерси !

ПП За капак - долните две листа от всичките няколко на Цикас-чето са пожълтяли и това само за два дни у дома ... на какво е признак пък това

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Редактирано от Nadin (10.01.2006 16:31)

Нерегистриран

#1111337 - 10.01.2006 18:25 [Re: Nadin]

Ше се опитам да споделя собствен опит и съответно препоръки(по твоя преценка ги използвай).Аз имам около 10-тина такива палми в двора( при мен е топло - но през зимата падат температурите и до нулата-целзиева).Имам и в средно голяма саксия същата палма.Тези които са направо в земята растат много бързо , а в саксията -много бавно , тъй като коренището им иска голяма далбочина - вадила съм такава палма .Затова предлагам ако я пресаждаш да използваш възможно наи- голямата саксия която можеш(или харесваш) .Тъй като тези палми обичат извънредно много топлина и светлина предлагам да държиш палмата на възможно най- топлото и слънчево място- а на лято- директно навън.Колкото са на по- слънчево място - толкова повече розетки пускат(малките като твоята трябва веднъж в годината да пуснат листа през лятото , а големите пускат и по два пъти.Като розетката съдържа листа пак според големината на палмата( моята наи- голяма палма тази година пусна втората си розетка през септември месец с 23 листа).Относно поливането- през лятото- обилно ( по принцип обичат водата), но сега тези палми са почти"заспали" така че поливай нормално- просто да не пресъхнат.А за камъчетата - смятам че са излишни - вероятно са сложени от продавача за украса .Имам съмнения че твоята палма е отглеждана да стане палма- бонзай(тъй като има доста високо основно стебло а малки и малко на брой листа - вероятно и затова са сложени камъчетата ).Толкова високо стебло предполага многогодишна палма , а това пък предполага много листа в розетката.Ако искаш да продължиш с това отглеждане( за бонзай) то тогава трябва да прочетеш съответните книжки за гледане на бонзай - аз нямам такъв опит.Ако искаш обаче да стане голяма палмата - пресаждаш в голяма саксия.Успех!

Ivon
mystery lady

Регистриран: 17.03.2005
От: ВАРНА
    #1112232 - 11.01.2006 11:32 [Re: Nadin]

Виж какво намерих Надин. Пиша го тук , а не на лични , защото информацията може да помогне и на някой друг.

ЦИКАС / Cycas revoluta /

Екзотична палма, която нараства изключително бавно и поради тази причина е много скъпа, особено по - обемистите екземпляри. Всъщност макар да се нарича палма ,Цикас револута не е близка роднина на същинските палми. Пренесена е от Югоизточна Африка и Япония, където расте под короните на дърветата. Има як ствол с формата на ананас или шишарка, от който грациозно излизат масленозелени петури до 1 м дълги. Те са гребеновидни, с твърди игли, леко бодливи по края. В повечето литературни източници пише , че произвежда едно листо в годината, но моят цикас минарата година даде три, а тази годена - пет, при това се кани да пусне още. Зрялото растение достига 2 метра височина за своите 50-60 години живот. Чувства се добре през лятото на открито, стига да е топло. Да се пресажда през 2-3 години, като в почвата се примесва малко пясък и листовка.

ИЗИСКВАНИЯ : Силна светлина. През зимата температурата да не пада под 8 градуса по Целзий. Целогодишно да се полива умерено. Почвата не трябва нито да пресъхва, нито да подгизва.

Надявам се да съм Ви била от полза с тази информация.Преписано от " Стайни растения " с автор Жечка Георгиева.

NadinАдминистратор
Charmed

#1115619 - 13.01.2006 13:52 [Re: Анонимен]

Цитат:

Имам съмнения че твоята палма е отглеждана да стане палма- бонзай(тъй като има доста високо основно стебло а малки и малко на брой листа - вероятно и затова са сложени камъчетата ).Толкова високо стебло предполага многогодишна палма

Ти изказа съмненията ми на глас .
Ходих в магазина да разпитвам и се оказа, че ако искам да остане малка - може в тази саксия няколко години, ако пък съм искала да расте - нова, голяма саксия.
Благодаря за взетото отношение и полезните съвети !

--------------------

Snowy
от време на време

Регистриран: 02.02.2002
От: юга
    #1115954 - 13.01.2006 16:28 [Re: Nadin]

Радвам се ,че съм помогнала Извинявам се за "анонимността"си преди това ,но не успях да се логна.

NadinАдминистратор
Charmed

#1116569 - 14.01.2006 00:40 [Re: Snowy]

Благодаря ти отново, както на теб, така и на Ivon за съветите и взетото отношение !

--------------------

Vladetel
интересен

Регистриран: 28.09.2005
От: BG
    #1125426 - 20.01.2006 03:33 [Re: Nadin]

Надин, цикасът ти изглежда чудесно. Не е нужно да се тревожиш за долните листа - всяко растение при преместване изживява стрес, изразяващ се често в окапване на листа, въпреки че в случая с цикаса е малко трагично - все пак едно листо израства за около 6 месеца - до 1 година. Растението неправилно се нарича палма- то няма нищо общо с тях и е наследник на великите си предшественици от мезозоя(преди повече от 100 млн години), когато те достигнали своя разцвет. Така че гордей се - притежаваш една жива вкаменелост и доказателство че еволюцията съществува - растението е преходна форма между папрат и семенно растение и носи черти както на папратите, така и на неспоровите растения. То и само още към 150 негови събратя са останали като вик или по-скоро бездиханна въздишка от далечното минало, когато до тях са шествали динозаври. За съжаление този отдел растения(Cycadophyta) логично отиват към своя естествен край - времето им на планетата е почти изтекло, тъй като условията , които те са обичали вече са история. Колкото конкретно до твоето растение - при пресаждане по-добре махни камъните - те ти пречат да следиш състоянието на почвата и възпрепятстват дишането на корените. Ако е трудно, просто счупи саксията. Поливай го веднъж седмично през зимата и поне два пъти през лятото. Добре му се отразява течната тор в неголеми количества. Обича слънце, но не и припек и аз не бих го изнесъл на балкона. Саксията няма нужда да му е много голяма - може би 1 размер над тази , макар че и в тази е добре. Общо взето цикасите не създават проблеми. Много лесно обаче ги уморява преполиването - провери дали има отвор от долната страна на саксията. Друг проблем при тях е че понякога страдат от акари - ако растението се гледа в суха среда, те често се загнездват по кората на стъблото му, в основата на листата и в основата на розетката, така че добре е да се пръска с вода отвреме-навреме, като предпазна мярка. Растението нараства изключително бавно и ако случи на грижлив стопанин, може направо да стане член на семейството и обичан дълголетник.

--------------------
VLADETEL

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #1136677 - 27.01.2006 18:55 [Re: Vladetel]

Цитат:

все пак едно листо израства за около 6 месеца - до 1 година.

Не е вярно - пуска по една розетка от листа (обикновено от 3 до 5) на сезон, тоест за едно лято.

Цитат:

Поливай го веднъж седмично през зимата и поне два пъти през лятото.

През зимата зависи от условията. Ако е топло, се полива по-често. Моят се сърди на поливане по-рядко от три дена. А през лятото го поливам всеки ден и то обилно. И му е страшен кеф, само дето не е цъфнал още.
Тази зима го пресуших (не нарочно) и три от листата му пожълтяха. Едното даже започна да съхне...

Цитат:

Добре му се отразява течната тор в неголеми количества.

С това съм съгласен.

Цитат:

Обича слънце, но не и припек и аз не бих го изнесъл на балкона.

Пак съм на друго мнение. От опит.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Нерегистриран

#1137430 - 28.01.2006 02:25 [Re: Цецо]

Цитат:

пуска по една розетка от листа (обикновено от 3 до 5) на сезон, тоест за едно лято.
Цитат:

Това направо е звучи невероятно. Според мене бъркаш растенията. Няма цикас, който да расте така бързо. Освен ако не е някой Дион - почти еднакви са с цикасите, но растат 10 пъти по-скоростно.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 36510

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.045 seconds in which 0.024 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.