ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Музика » Меломания

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Methodius_pre_1

Регистриран: 30.08.2002
Richard Wagner
    #111380 - 31.08.2003 18:21

Ако някой се интересува от творчеството на Рихард Вагнер, един чудесен сайт с преведени на руски либрета и още един с възможност за безплатно прослушване (със сравнително лошо качество на звука и след леко преминаваща регистрация и някои прости УКАЗАНИ настройки) на ЦЕЛИТЕ опери, ползва се търсачка и каталог (както и за много други композитори).

'Человек, догадавшийся, что в театре можно потушить свет, изобретатель оркестровой ямы, революционер и друг королей, герой всевозможных скандалов и создатель “Парсифаля”. Он основал уникальный театр и утверждал, что публика должна ходить в театр не ради приятного общения, а для того, чтобы смотреть его драмы. Все это Рихард Вагнер.' (Правдиви думи, въвеждащи в руския сайт.)

Следва списък на заглавията на оперите на Рихард Вагнер, с подреждане по годините на създаване и с посочване годината на премиерата на съотв. опера (музикална драма).-

01)Die Feen (1833-34, premiиre 1888).
02)Das Liebesverbot oder Die Novize von Palermo (1834-36, premiиre 1836).
03)Rienzi, der Letzte der Tribunen (1837-40, premiиre 1842).
04)Der fliegende Hollдnder (1840-41, premiиre 1843).
05)Tannhдuser und der Sдngerkrieg auf Wartburg (1842-45, premiиre 1845).
06)Lohengrin (1845-48, premiиre 1850).
07)Der Ring des Nibelungen (premiиre 1876).
7.1)Vorabend: Das Rheingold (1851-54, premiиre 1869).
7.2)Erster Tag: Die Walkьre (1851-56, premiиre 1870).
7.3)Zweiter Tag: Siegfried (1851-71, premiиre 1876).
7.4)Dritter Tag: Gцtterdдmmerung (1848-1874, premiиre 1876).
08)Tristan und Isolde (1856-59, premiиre 1865).
09)Die Meistersinger von Nьrnberg (1845-67, premiиre 1868).
10)Parsifal (1865-82, premiиre 1882).

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Hammill

Регистриран: 20.06.2002
От: Close to the edge
Re: Richard Wagner
    #111388 - 31.08.2003 19:08 [Re: Methodius_pre_1]

Джей-Джей, този сайт е страхотен!
Има го либретото на Валкюрата на немски.
Знаеш ли, тъкмо преди три дена бях на концертно изпълнение на първото действие от "Валкюра" в Бургаската опера. Изпълняваха също и Въведението към "Тристан и Изолда". Диригентът и двамата основни солисти бяха немци. Получи се никак не зле.

За първи път слушам Вагнер на живо, като се изключат някои увертюри. Беше голяма радост. А това специално за пръв път го изпълняваха в България.

--------------------
Hammill

Methodius_pre_1

Разминаването Вагнер-Шопенхауер
    #111432 - 31.08.2003 23:15 [Re: Methodius_pre_1]

Идеологически, Вагнер е черпил (общоизвестно е, но и по собствените признания на композитора) от Шопенхауер. Шопенхауер, обаче, не е отговарял на писмата му, изпъстрени със суперлативи. Това също е що-годе известно. Но защо Шопенхауер, въпреки пословичната си отзивчивост към ласканията, не е приемал Вагнер?- Ето това е по-малко известно. А отговорът е следния.-

Бидейки формалист във възгледите си за изкуството, Шопнехауер се е възхищавал от холандските майстори- живописци на натюрморт, както и от презрението на 'великия Росини' (по квалификацията на самия Ш.) към текста. Бедността на съдържанието, според Шопенхауер, благоприятства за по-пълна формоизява на Волята... Шопенхауер е ненавиждал рицарския кодекс на честта и доблестта, смятайки го за фалшиф и лицемерен по отн. на нравите... Особено е почитал Моцарт. В теорията си отделя музиката от останалите изкуства като изкуството, което непосредствено изразява Волята. Шопенхауер- злъчен и саркастичен, когато стане реч за театър.

А Вагнер?- Вагнер твърди, че поезията е тази, която оплодява музиката; че операта следва да бъде предимно драма. Вагнер е този, който е наредил: по време на тържествата по откриването на театъра (построен по личен негов проект) в Байройт да не се споменава, по никакъв повод, името на Моцарт (понеже музиката на Моцарт, според В., е лековата и безсъдържателна и споменаването на Моцарт би било обида за новото начинание). Подигравал е 'игривия стил' на Доницети... Всичките опери на Вагнер поставят проблема за стълкновението на верността с предателството, за устоите на рицарската чест и доблест и са възхвала на идеалистическата любов... Сам е пишел либретата си; а и: дори отхвърля названието 'либрето' за своите опери (музикални драми); Вагнеровите либрета са стилистично сложна и смислово натоварена поезия, програма за музиката.

Methodius_pre_1

#111435 - 31.08.2003 23:19 [Re: Hammill]

Какво да кажа... Завиждам ти, че си от Бургас и че пребиваваш в столицата... Инак се радвам! Радвам се, че си в досег.

Methodius съм
Нерегистриран

Walkure
    #112324 - 03.09.2003 11:27 [Re: Hammill]

Hammill,

И ако прелюдът към 'Валкюра' (бурята) не е метъл, здраве му кажи! Вагнер е родоначалник както на киното, така и пръв вестител на метъла!

Methodius съм
Нерегистриран

#112378 - 03.09.2003 14:42 [Re: Hammill]

Още един сайт за Вагнер: с паралелен превод на либретата на английски (вляво: оригиналът, вдясно: преводът). Също и партитури на лайтмотивите и мн. др.

Lilith
beast

Регистриран: 25.04.2002
Re: Walkure
    #112595 - 03.09.2003 23:03 [Re: Methodius съм]

защо " ВалкЮра"? като ходих в зала България на въпросното произведение също беше именовано така, а според мен не е с Ю и така дори ме изнервя. иначе това си е истински, 100 процентов метъл, няма спор, нещо много повече е- красота

--------------------
A fatal disguise is what you call holy
Where is god? I want you to show me

Анонимен
Нерегистриран

#112599 - 03.09.2003 23:11 [Re: Lilith]

При Вагнер (немскоезично) е Walkure (оригиналното название); и оттам се 'побългарява' на Валкюра (по изписването, а не толкова по изговора).

На английски е Valkyrie, и оттам: Валкирия.

За мен е без значение как ще се побългари.

Радвам се, че възприемаш метъла като красота.

Анонимен
Нерегистриран

#112601 - 03.09.2003 23:14 [Re: Анонимен]

Сега, как е попаднала думата в единия и другия език, не зная.

Methodius съм
Нерегистриран

#112622 - 03.09.2003 23:55 [Re: Lilith]

Красотата не е отвлеченост, а присъствие (абстрактното не е красиво, а правилно); дистанцираният не е естет... Тогава излиза, че естет, тук на земята, е плътоядът, кръволокът... Парадоксално...

Да създаваш красота с материала на ежедневието е да модулираш, да отвличаш, абстрахираш, изглаждаш, поправяш. Но изкуството не е занаят (отчуждаващ творението-стока от твореца), нито е наука (усмъртяваща в познанието)... Красотата е присъствие, единствено когато тя краси оня свят, света на Валкириите, не този.

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  radi 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 5042

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.