ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Chaos

Регистриран: 23.05.2002
Имам Камък в жлъчката - може ли без операция?
    #1114036 - 12.01.2006 14:59

Имам камък в жлъчката, 23 милиметра.
Въпроса ми е много прост - може ли това нещо да се унищожи с лазер или там нещо си друго (билки/лекарства) - така че да не се стига до операция?

Това че имам камък в жлъчката го разбрах вчера и още не съм наясно какво може да се прави - изобщо не сам наясно даже. Единственото в което съм сигурен е че искам да пробвам всичко възможно за да НЕ се стига до операция.

Благодаря.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
agnos
неволен

Регистриран: 08.02.2005
От: тук-там и все тая
Re: Имам Камък в жлъчката - може ли без операция?
    #1115659 - 13.01.2006 14:12 [Re: Chaos]

Обичайното правило е, че ако литиазата е безсимптомна - да не ти пука. Така са над 80% от жените над 45 години.

Без оперативно лечение е възможно - литотриптер. Преценката за удачността му е задача на хирург. Правилото е, че веднъж започнат ли да се образуват камъни в жл. мехур - продължават.

При оперативно лечение и възможно
а) класическа операция - има си плюсове и минуси;
б) ендоскопска хирургия - има индикации и контраиндикации, + и -;
И в този случай решението следва да се вземе съвместно с преценката на хирург.

--------------------
Егото ни е Извор на всички проблеми - хората предпочитат да са "прави" вместо щастливи !?!

Chaos

#1118575 - 16.01.2006 02:17 [Re: agnos]

Утре ще ходя при лекаря за контролен преглед, защото имам и пневмония, и ще го разпитвам подробно. Но аз искам да го махна това нещо, колкото се може по скоро, ако може веднага след като се оправя от пневмонията.

А иначе ме боли , и лекяря каза че имало възпаление. Всичко започна след едно преяждане с торти/пасти и разни други сладки неща, на другият ден имах температура, и ме болеше в областта на черният дроб. Болеше ме, и имах температура вечерно време , в продължение на една седмица.
Сега пия някакви антибиотици, и вече престана да ме боли, и нямам температура.
Но при всички случаи искам да го махам тоиа камак.

agnos
неволен

#1119915 - 16.01.2006 20:03 [Re: Chaos]

Оплакванията, които описваш, доста добре пасват на клиниката на холецистит, коеот при наличие на камък си е индикация за отстраняване на камъка. Проблемът е, че според мен при това положение следва да се отстрани и жлъчния мехур, като не мога да кажа дали е удачно това да става с лапароскипски техники на оперативно лечение. Не обсъждам вариант за "стопяване" на камъка.

--------------------
Егото ни е Извор на всички проблеми - хората предпочитат да са "прави" вместо щастливи !?!

Chaos

#1121071 - 17.01.2006 14:09 [Re: agnos]

Цитат:

Оплакванията, които описваш, доста добре пасват на клиниката на холецистит, коеот при наличие на камък си е индикация за отстраняване на камъка. Проблемът е, че според мен при това положение следва да се отстрани и жлъчния мехур, като не мога да кажа дали е удачно това да става с лапароскипски техники на оперативно лечение. Не обсъждам вариант за "стопяване" на камъка.

Значи - доктора ми каза че трябва операция, и че с "разни там билкари няма да стане".

Аз имам информация, от /непознат за мене/ човек , които казва че се е излекувал в една клиника в София, без операция, с 4 вида хапчета за месец и пололвина. Това под лекарско наблюдение, не с билкари а от хапчета предписани от конкретен лекар. Тази противоречива информация, плюс факта че нищо не разбирам от медицина ме обърква допълнително

Аз самият не знам кое ще е по-добре за мене. Да се отстрани оперативно този жлъчен мехур в които се е образувал камъкът (23мм), или да търся начини да го "стопя" с "нещо"? Пред перспективата да внимавам какво ще ям цял живот - маи предпочитам отстраняването на жлъчният мехур. Но от друга страна пък, не зная какво прави този жлъчен мехур - и ако го отстранят няма ли да стане по-лошо. Тоест ако съм без този мехур - ще трябва през останалата част от живота ми да правя нешо специално, (например да не вдигам тежко, или да не ям едиквоси, или нещосидруго) или си оставам "обикновен човек"? Много ще се радвам ако компетентно лице ми обясни плюсовете и минусите да си имаш жлъчен мехур, за да мога да взема решение дали да се занимавам с опити за безоперативно стопяване на камъкът, или директно да търся клиника за безкръвна операция.

agnos
неволен

#1121096 - 17.01.2006 14:16 [Re: Chaos]

Ти май не разбираш /или не четеш внимателно.
Ясно ти казах - щом веднъж си имал оплаквания - налага се да мислиш НЕ ДАЛИ, А КОГА И КАК да отстраниш камъчето. Мисля, че е най-добре това да стане с "Класическа" операция - при теб, но е по-добре да се посъветваш с хирург.
А за стопяване и други подобни глупости - нито съм те чул, нито съм те чел. Такова животно - нема. И не съм предлагал да обмисляш подобна перспектива, така че е излишно да питаш отново и отново.

--------------------

Chaos

#1121241 - 17.01.2006 15:20 [Re: agnos]

Цитат:

Ти май не разбираш /или не четеш внимателно.
Ясно ти казах - щом веднъж си имал оплаквания - налага се да мислиш НЕ ДАЛИ, А КОГА И КАК да отстраниш камъчето. Мисля, че е най-добре това да стане с "Класическа" операция - при теб, но е по-добре да се посъветваш с хирург.
А за стопяване и други подобни глупости - нито съм те чул, нито съм те чел. Такова животно - нема. И не съм предлагал да обмисляш подобна перспектива, така че е излишно да питаш отново и отново.

А защо класическа операция? Не може ли с така наречената "безкръвна"?
И какви са евентуалните/възможните негативни ефекти от това да нямам жлъчен мехур до края на живота ми? Просто искам да съм информиран.

Нерегистриран

#1123214 - 18.01.2006 20:13 [Re: Chaos]

Аз съм на 26 год и също имам камък, но не ме боли и засега не ми прави кризи. Мен съсщо ме интерисува това, което пита човека, така че моля за компетентен отговор.

Chaos

#1123255 - 18.01.2006 20:53 [Re: Анонимен]

Цитат:

Аз съм на 26 год и също имам камък, но не ме боли и засега не ми прави кризи. Мен съсщо ме интерисува това, което пита човека, така че моля за компетентен отговор.

Анонимен - не бързаи с операцията, защото ситуацията се оказа по-сложна отколкото ми се искаше.

А именно негативите да нямаш жлъчка са (накратко) много по-голяма вероятност да имаш диария, и повишено съдуржание на холестерол, вероятно има и други - аз засега знам само това.

От друга страна има методи за безоперативно премахване на камъкът (само на камъка, жлъчният мехур ти остава)в жлъчният мехур, с лекарства/ursodeoxycholic acid , и със звукови (ударни) вълни.

Съвсем сериозно ти препоръчвам: 1. да се образоваш по случая; 2. да търсиш начин да премахнеш камъкът докато още е малък. Доколкото знам 2мм/година расте - така че това не е спешно , и не трябва да хукнеш веднага да го махаш.

Лично аз смятам от време на време да пиша тука какво ново съм открил по случая, ще се радвам ако и други хора споделят.

Бендер
палав

Регистриран: 05.01.2006
    #1123278 - 18.01.2006 21:05 [Re: Chaos]

и като добавим, че при хронично възпаление на стената на жлъчния мехур може да се стигне до неопластично израждане - вече картинката става по-цялостна.

доста хора живеят и с отстранена жлъчка. не е невъзможно. не се затруднява живота чак толкова. е, естествено по-добре е да си живееш със всички органи, дето Бог те е дарил, ама какво да се прави. Дяволии - всекакви.
ето, ние например, вместо да натискаме на некой Атанас виното, се натискаме тук пред мониторите.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 22 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 33045

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.041 seconds in which 0.029 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.