ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Нерегистриран

Очила за астигматизъм
    #1155690 - 10.02.2006 15:06

Възможно ли е очилата за астигматизъм да бъдат без диоптри? На мене ми откриха астигматизъм и ми определиха диоптри от 0.25 за всяко око, което мисля, че не беше нужно, понеже виждам добре. Офталмолжката ми каза, че е за комфорт на окото. Питам се дали не е по-добре очилата ми да са без диоптри, а само за астигматизъм, ако това е възможно, за да не ми привикнат очите и впоследствие да имам нужда от по-високи диопти. Вие как мислите?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
femina
Мис Каприз

Регистриран: 30.07.2004
От: BG
Re: Очила за астигматизъм
    #1156620 - 11.02.2006 12:17 [Re: Анонимен]

Астигматизъм до 0,75-1 диоптър се приема за физиологичен. Много хора го имат и не го усещат, не създава проблеми и оплаквания от страна на очите. В такива случаи не е нужна корекция. Да се коригира 0,25 е направо смешно и сигурно е направено за оборот на някоя оптика. Според мен нямаш нужда от тези очила. Няма да ти навредят, но и няма смисъл да ги носиш. Как си се чувствал до сега без очилата? Защо си отишъл на очен лекар?
А очилата за корекция са винаги с диоптър, а твоят е 0,25.

--------------------
Държавата България - невъзможни неща няма!

Нерегистриран

#1158229 - 13.02.2006 11:13 [Re: femina]

В рецептата ми пише диоптър -0.25 и за двете очи, астигматизъм 180 градуса. Отидох на лекар понеже от близо месец неочаквано започна да виждам мъгляво, напр. вече имам проблем когато се опитвам да пиша, да чета и да си скубя веждите преди успявах, вече не, колкото и смешно да звучи). Значи, за да го направя, трябва да си затворя едното око, много ми е затормозяващо. Не знам как този проблем възникна буквално за няколко седмици. Досега не съм имала какъвто и да било проблем с очите, но работя на компютър по 8 часа на ден. Лекарката ми каза да ползвам очила за компютър, четене и гледане на телевизия. Нямам никакво желание да нося очила, но смяташ ли, че така появилите се проблеми ще изчезнат сами? Явно в моя случай астигматизмът ми пречи. Не искам окото ми да привиква към очила. Какво ще ме посъветваш?

femina
Мис Каприз

#1159261 - 13.02.2006 22:50 [Re: Анонимен]

На колко години си?
Очилата след разширяване на зениците ли са изписани?
Според мен имаш нужда от очила за близо (четене, компютър), които по принцип са с плюсов диоптър. От продължителната работа наблизо вероятно си направила спзъм на един мускул в окото, който настройва погледа от далече наблизо. В такъв скучай окото вижда добре наблизо, но се влошава зрението надалеч. Това е характерно за млади хора (до 30-35 г.) при преумора с близка работа. Избягва се с по-чести почивки на очите и понякога с изписване на малък или по-голям плюсов диоптър. В случаи, които не преминават от самосебе си, се прибягва до напапване на капки, които отпускат този мускул в окото.
Можеше поне да ти изпише +0,25 цилиндър на 90 гр.
Не знам какво да те посъветвам. Опасявам се, че тези очила няма да ти помогнат особено, а е възможно да те заболи и глава при близка работа.
Не се притеснявай от свикване. Диоптърът е смешно малък.
Опитай си да си почиваш повече при близка работа. В карен случай посети друг очен лекар.

--------------------

Нерегистриран

#1159731 - 14.02.2006 12:12 [Re: femina]

Здравей, femina! Ще се постарая да опиша по-подробно ситуацията. На 30 години съм. Както вече писах, допреди месец нямах никакви проблеми с очите. Една сутрин, поглеждайки се в огледалото, установих, че не мога да видя ясно изникналите косъмчета на веждите ми, които преди това скубех без проблеми. Единственият начин, по който можех да оскубя нещо, беше като затворя едното си око (без значение кое). Опитах се да прочета текст отблизо, при което виждах буквите, но пред очите ми бе някак замъглено. По същия начин се чувствам и когато пиша. Така и до днес. Понякога очите ми сълзят, а като се събудя сутрин се случва и да са леко подпухналии ме сърбят (явно от пренапрягане). Иначе нямам главоболие. Но ми е некомфортно. Четенето винаги е било удоволствие за мен, сега се превърна в мъчение. Освен това ми е и някак замъглено през цялото време, дори когато не работя (това състояние го нямах преди). Работя с компютър по 8 часа на ден. Работното ми място е разположено така, че по цял ден съм принудена да работя на изкуствената и естествената светлина (все на някого от колегите му е тъмно, затова светлини са включени нон стоп). Подложена съм и на всекидневен стрес, натоварването е голямо. Отидох на случаен офталмолог, пред кабинета чакаха няколко души, които носеха очила и се оказа, че идват от доста време и са доволни. Влязох в кабинета. Жената беше много внимателна. Описах й симптомите, както ги описвам на теб. Тя каза: „ясно”. Попита ме на колко съм години, уточнявайки, че и това има значение. След това ме гледа на компютър и на табличката. Каза, че имам четвъртинка диоптри и астигматизъм. От компютърния преглед резултатите са:

VD=CL
SPH CYL AXS

<R> -0.50 -0.50 2
-0.50 -0.50 1
-0.50 -0.50 1
-0.50 -0.50 1
*-0.50 -0.50 3

<L> 0.00 -0.50 162
0.00 -0.50 163
0.00 -0.25 152
0.00 -0.25 142
0.00 -0.25 139
*0.00 -0.25 129
0.00 -0.50 166
0.00 -0.50 161

PD=60mm

А ето и рецептата, която лекарката ми даде:

Rp. Sph Cyl Ax Dpmm Dmm

далече o d -0.25 -0.25 180° 60
o s -0.25

Стъкла: с „AR”

Каза ми да използвам очилата при работа с компютър, четене и гледане на телевизия. Да не ги слагам, когато се разхождам и т.н.
Много ще съм ти благодарна, ако можеш да ми помогнеш, да ми обясниш какво е в действителност състоянието ми въз основа на рецептата и дали диагнозата на офталмоложката е правилна. Нямам възможност да давам пари по различни лекари, понеже си плащам като частно лице, пък и се опасявам, че всеки си има собствено мнение и следващият ще каже нещо различно, така съвсем ще се объркам. Явно трябва да си взема някакви очила, все пак, а не ми се иска (както писах - от страх да не ми привикнат очите и да вдигна диоптрите). Има ли вероятност да ми се оправи зрението и без очила? Моля те, помогни ми, ако имаш възможност!

Нерегистриран

#1159740 - 14.02.2006 12:17 [Re: femina]

Малко се разместиха редовете, ако има нужда ще публикувам рецептата пак.

Нерегистриран

#1159755 - 14.02.2006 12:26 [Re: femina]

Или мога да ти изпратя рецептата като приложение на мейла, който си посочила. Не искам да те притеснявам, но толкова се тревожа - да се появят тези проблеми изведнъж, струва ми се някак невероятно.

femina
Мис Каприз

#1161763 - 15.02.2006 22:39 [Re: Анонимен]

Въпреки всичко не разбрах на колко години си.
Според мен, съдейки по оплакванията ти, имаш нужда от очила за близо и по това компютърно изследване бих изписала + 0.5 цилиндър на двете очи, но под различен ъгъл за двете или + 0,5 сфера - зависи с кое виждаш по-добре. За съжаление (или за радост) рецепти само от компютърно изследване не се изписват. Най-важен е прегледът на таблицата. Аз никога не съм изписвала очила с 0.25 диоптър. Вече обясних защо. Щом имаш проблем наблизо, значи имаш нужда от очилата и ще ги носиш само, когато напрягаш очите. Диоптърите за близо неминуемо с годините се вдигат, а не защото свикваш с очилата.
В повечето оптики изписват безплатно очила, ако си направиш цялата поръчка там (рамки със стъкла).
Ако си направила вече очилата, поноси ги и виж как ще се чувстваш с тях. Ако виждаш наблизо с тях и нямаш главоболие при носенето им, то не виждам какъв е проблемът.

--------------------

Нерегистриран

#1162119 - 16.02.2006 10:21 [Re: femina]

Здравей, femina! Много ти благодаря за съветите и вниманието ти по отношение на мен. В постинга си споменах, че съм на 30 години, но явно ти е убегнало. Както и да е. Проблемът ми е, че не искам да слагам очила и се опитвам всячески да го избегна, колкото и смешно да звучи... Такава съм си, суетна, не се харесвам с очила... Пробвах най-малко сто модела досега, още не съм си взела никакви. Можеш ли да ми препоръчаш оптики, където изпитват всвичко, т.е. центрират очилата идеално, дават компетентни мнения и съвети и др. От София съм. Много ще съм благодарна, ако ме посъветваш какви стъкла и рамки да си избера в моя случай (-0.25 и астигматизъм). За стъклата - органични или минерални; италиански, немски (били по-дебели от италианските), български, корейски и др.; многослойни или еднослойни. Относно рамките - казаха ми, че трябвало да бъдат цели, не се препоръчвали тези с частична рамка или без рамка (не си спомням точно как се наричаха), понеже диоптрите ми били малки и съм имала астигматизъм, а при астигматизма много важно било центрирането, та ако очилата били различни от тези с цели рамки, можело да се получи някакво разместване. Знам, че сигурно съм адски досадна, но никога досега не съм се интересувала от очила; всеки, когото попитам, дава различно мнение, а твоите съвети ми се струват изключително компетентни. Дано проявиш търпение и ми помогнеш за пореден път!:)

femina
Мис Каприз

#1163092 - 16.02.2006 23:15 [Re: Анонимен]

Моят съвет е да отидеш в оптика с очен лекар и да те прегледат отново. Както казах, в почти всички оптики има практика прегледът да е безплатен, ако си купиш рамките и стъклата от там. Аз лично тази рецепта не я одобрявам. Не съм от София и не мога да те посъветвам в коя оптика да отидеш.
30 години са малко, за да слагаш очила за близо, освен ако нямаш далекогледство. По компютърното изследване не личи да имаш, но то не винаги е точно при млади хора.
За рамките - избери си някакви обикновени рамки, които да ти приличат все пак, щом си суетна. Ще ги носиш само отвреме-навреме все пак. Тези с полу-рамка се наричат корда, а тези без рамка - глазант. Те не са много стабилни и са подходящи само, ако очилата се носят постоянно и не свалят и слагат по няколко пъти на ден както ще е при теб. Няма връзка с центрирането.
Не знам точно какви стъкла да ти препоръчам. В оптиката в която ходя, ползват предимно италиански стъкла. Сигуро съотношението цена-качество е добро.
И после пиши как си с очилата.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 21 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 23564

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.965 seconds in which 0.95 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.