ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Разни » Право

Страници: 1
Nell
фея
****

Регистриран: 25.03.2004
Мнения: 3243
От: градът на мечтите
Работа с компютър?
    #1032770 - 09.11.2005 12:03

Така незнам дали темата е за тук, но някй знае ли къде в кой закон или кодекс пише че на всеки 1 час работа с компютър трябва да има почивка 15 минути?
Благодаря предварително

--------------------
THE GREATEST THING THAT YOU WILL EVER LEARN IS JUST TO LOVE AND BE LOVED IN RETURN...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GODzillata
GOD


Регистриран: 09.11.2005
Мнения: 17
От: Out there
Re: Работа с компютър?
    #1033235 - 09.11.2005 17:01 [Re: Nell]

Еми това го пишеше в старата наредба, там беше предвидена почивка от 15 минути на всеки 45 минути работа с компютъра.
Сега е изменена, трябва да дойдат лекари и да прегледат всички, които работят над 4 часа на ден с комп и да определят тази почивка... по принцип почивката трябва да е краткосрочна, но многократна.

Старата Наредба беше по-яка!

--------------------
What goes around - Comes around!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Nell
фея
****

Регистриран: 25.03.2004
Мнения: 3243
От: градът на мечтите
Re: Работа с компютър?
    #1034239 - 10.11.2005 11:49 [Re: GODzillata]

Аха..ми аз също рових и изрових една наредба в която точно това пише че трябва лекари да прегледат персонала и после има някакви проценти почивки кум общите часове работа..никъде го няма това че на 45 минути трябва да има 10-15 мин почивка..

--------------------
THE GREATEST THING THAT YOU WILL EVER LEARN IS JUST TO LOVE AND BE LOVED IN RETURN...


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
GODzillata
GOD


Регистриран: 09.11.2005
Мнения: 17
От: Out there
Re: Работа с компютър?
    #1034477 - 10.11.2005 14:07 [Re: Nell]

Мда...днес имах среща с "Инспекция по труда", дискутирахме точно този проблем.
Лошото в тази Наредба е, че навсякъде става дума за РАБОТОДАТЕЛЯТ, с когото и преките началници си измиват ръцете.

--------------------
What goes around - Comes around!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
!НА-КОЙ-МУ-ПУКАМодератор
Nevermore
***

Регистриран: 26.02.2004
Мнения: 1986
принципно
    #1039501 - 14.11.2005 12:02 [Re: Nell]

с влизането на пазара на монитори "от новото поколение"нещата придобиха друг характер-на всеки два часа по 15 мин.

--------------------
Аз съм човекът, когото тормозеше като малък...
Не бъди безразличен,
Бъди различен!


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
uHHa
почетен член
****

Регистриран: 23.11.2004
Мнения: 193
От: ВарНа
Re: Работа с компютър?
    #1063446 - 30.11.2005 23:33 [Re: Nell]

Това за 15/45 е май доста старо:
"Наредба № 8 Издадена от министъра на здравеопазването, обн., ДВ, бр. 29 от 5 април 1996 г. в чл.8 е казано точно че е 15м на всеки 45м"
Конкретно за продължителноста на почивките ето какво е отговорил Гълъб Донев - Директор "Условия на труд, управление при кризи и алтернативна служба":
Наредба № 3 за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи определя задължения на работодателите за осигуряване на здравословни условия на труд при работа с видеодисплеи. Съгласно Наредбата работодателят трябва да организира трудовата дейност на лицата, работещи с видеодисплеи, по начин, позволяващ периодични прекъсвания на работата с видеодисплеи, които се използват за:
1. почивки, като техният брой, продължителност и ред на ползване са определени в съответствие с изискванията на Наредба № 15 от 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа (ДВ, бр. 54 от 1999 г.);
2. извършване на други дейности, които водят до прекъсване на работата с видеодисплеи.
Съгласно Наредбата „лице, работещо с видеодисплеи" е всеки работник или служител, който работи ежедневно с видеодисплей не по-малко от половината от максимално установената с Кодекса на труда продължителност на работното време."
Така или иначе работодателя може да каже, че ходенето до WC е "извършване на други дейности, които водят до прекъсване на работата с видеодисплеи"

--------------------
The Life is a mistery so don't take it seriously


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
cherkezs
ОРИЕНТИРАН будала
***

Регистриран: 10.02.2004
Мнения: 6165
От: тайна майна
Re: Работа с компютър?
    #1189238 - 14.03.2006 11:56 [Re: uHHa]

Не съм чул наредба №8 на Мими Виткова да е отменена .

Цитираната наредба №15 от 1999 г се отнася изобщо за почивките в рамките на работния ден и отменя друга такава стара :

"§ 3. Наредбата се издава на основание чл.12, ал.2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд и отменя т.4.7.1 и 4.9 от Нормите за физическо натоварване на работниците и хигиенно-физиологични и ергономични изисквания за рационална организация на работното място и трудовите процеси No 5 на МНЗ ( обн., ДВ, бр. 25 от 1971 г.; доп., бр. 58 от 1979 г.). "

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1



Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  !НА-КОЙ-МУ-ПУКА 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 8878

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в



ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.149 seconds in which 0.132 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.