ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Кино

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Svil

Регистриран: 18.01.2004
От: Paradise Lost
Re: Филм,който не трябва да гледаш
    #1401669 - 29.08.2006 16:09 [Re: duende]

Цитат:

Цитат:

Lost in translation

За тоз конкретно ми е твърде интересно защо?

Ми и на мен ми беше мнооо тъп, често

--------------------
Looking down from Ethereal Skies
Silent crystaline tears I cry
For all must say their last goodbye - to Paradise

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
unheard lullaby
an imaginary friend

Регистриран: 26.08.2004
От: The Darkest Blackness
    #1401707 - 29.08.2006 16:33 [Re: Svil]

Ех, душа, ако се засечем някой път, ще ти стисна ръката по случая.
@duende, защо пък не, искам да попитам аз. Абсолютно, ужасно, непоправимо скучен ми беше.

--------------------
A bitter poison is everything that I've become...

duendeМодератор
The Pawn King

Регистриран: 09.03.2004
    #1401793 - 29.08.2006 17:41 [Re: unheard lullaby]

Цитат:

@duende, защо пък не, искам да попитам аз. Абсолютно, ужасно, непоправимо скучен ми беше.

Защо не?

Ще ти кажа.

Щом съветваш хората да не гледат тези филми, на мен ми биде интересно да узная какво не ти е харесало в "Изгубени в превода".

Дали действието се е точело успиващо бавно, или пък метафорите са били прозрачно - празни, или пък актьорите са ти направили лошо впечатление с играта си…

За да мога аз на свой ред да защитя филма.

Защото „Изгубени в превода” е една приказка за самотни и изгубени души, избягали накрай света в търсене на мир в съзнанието... или буря.

Толкова разголваща искреност, представена с детинска наивност (или старческо безразличие) рядко се наблюдава в холивудски продукции.
Този филм не твърди нищо, не проповядва, не нарича.

Това е малка причта за самотата и кухите постъпки съответно в зората и в края на онзи период от живота, в който постъпките ни наистина значат нещо и могат да огъват душата така, както силният вятър гъне дърветата.

За красивото момиче, прибързало с женитбата (дали от скука, дали от страст, дали от объркване), за внезапното й потапяне в един чужд и далечен свят, който я изтласква в нишата на безучастен наблюдател – съгласи се, че е тъжна участ да си наблюдател на собствения си живот. Тя наподобява малко пиле в клетка без решетки. Никоя видима или осезаема причина не я държи затворена, но тя стои вътре и гледа тъжно навън.

От друга страна там е застаряващият актьор, принуден да заснеме реклама, която го отвращава, в страна, в която сам не може да разбере собствените си филми, щом ги засече на хотелския телевизор, чието семейство не усеща колко далече е той (далеч физически, но и отчужден съзнателно).

Това е историята на двама странници в една странна земя, изгубени в превода и в живота. Които се намират. И правят една неуместна, неудобна, странна двойка.

В стилистиката на прекрасната песен на Ера „Басня” – но този път басня за малко птиче и стар котарак.

Малко птиче, тръгнало натам, откъдето стария котарак се връща. И пак се срещат по средата. Предупреждения, привързване, заедно.

Това е притча за моментите, които открадваме от времето, когато сме далеч от ежедневните задължения и условности, и те стават само наши – завинаги с нашия печат. Моменти на непоканена близост, на привързаност, моменти, в които сърцето трепва и намираш себе си в изгубената земя, стискаш здраво другия и не искаш нищичко от него, освен да остане...

Да остане до теб в малкия свят, създаден тук и сега. Малък свят за двама, където няма нужда от превод. Свят, обречен да просъществува само броени мигове, но това го прави много по реален от забъркания калейдоскоп от парадокси, в който живеем. Кратко слънце в момента на откровение.

Япония е представена повече от блестящо като фон на разцъфването на това малко "заедно" на споделени тайни и неизречен романс.

Студеният, припрян, неонов пулс на огромно Токио (идеален град да се изгубиш навън и навътре), неразбираемата реч, непреодолимостта, равносметката – всичко това е заснето и показано майсторски и отчуждението на героите от този абсурден свят както и очарованието да се НАМЕРЯТ именно в него оттеква силно на екрана и в сърцето.

Кадри като пътуването сред отраженията на нощния град, рикоширащи в безстрастните очи на Скарлет Йохансон, на фона на вълшебната песен “Sometimes” на “My bloody valentine”...

Или жадуваната целувка (трябваше да го направя... просто трябваше...) накрая, украсена с фантастичната „Just like honey” на The Jesus and Mary Chain…..

Това доставя неизмеримо удоволствие на сетивата от гледна точка на зрител, но и сърцата трепват.

Е, не всички (каза Финдли).

В стар руски филм един средношколец (с девствени мустачки) бе написал есе за Щастието само в едно изречение:

„Щастието е когато те разбират.”
Точка.

И това е - колелото се завърта, след него и смисълът и не остават много неща, които да те трогнат в този свят.

Героите на Бил Мъри и Скарлет Йохансон намират щастието в този филм. В горния смисъл.

Както и някои от зрителите намират частичка надежда в това камерно откровение.

Но не е задължително да харесаш филма. Не е лошо, че ти се е видял „Абсолютно, ужасно, непоправимо скучен.”

Това, че съм го усетил по мой си начин, не ме прави по щастлив.

Но бих насърчил форумците да гледат по скоро него, а не „Еквилибриум”. Дано след туй не ме укорят.

Със здраве.

--------------------
Being forever in the pre-trembling of the house that falls

Svil

#1401803 - 29.08.2006 17:50 [Re: duende]

бе ти нали не можеше вече такива дълги да ги пишеш?

--------------------

duendeМодератор
The Pawn King

Регистриран: 09.03.2004
    #1401807 - 29.08.2006 17:53 [Re: Svil]

Решил съм само във вторник между пет и шест.
Та затуй....

--------------------
Being forever in the pre-trembling of the house that falls

unheard lullaby
an imaginary friend

Регистриран: 26.08.2004
От: The Darkest Blackness
    #1401853 - 29.08.2006 18:23 [Re: duende]

duende, благодаря ти за прекрасното мнение относно филма (което не ме накара да го почувствам по-малко скучен обаче). Виж сега, аз всички тези неща (или почти всички) ги разбрах, докато гледах. Не съм казала, че не ми харесва филма. Просто беше много дълъг.

--------------------
A bitter poison is everything that I've become...

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #1402014 - 29.08.2006 20:54 [Re: duende]

duende, след такива постинги оставам безмълвна
успя да ме зарибиш да го изгледам, защото и аз бях подочула оттук-оттам, че бил безумно тъп
П.П.Само заради теб и виолатора колко филми изгледах...
Хубаво е, че го има тоя форум

--------------------
Ние сме ора естете.

Svil

#1402107 - 29.08.2006 22:16 [Re: duende]

Цитат:

Решил съм само във вторник между пет и шест.
Та затуй....

А жена ти знае ли?

--------------------

Maz
ориентирана

Регистриран: 14.10.2004
От: Север
    #1402466 - 30.08.2006 09:24 [Re: duende]

Дуенде, благодаря.
Благодаря и за "Счастье - это когда тебя понимают..."

И Макар че Александър е непоправимо холивудски филм, все пак не бих го сложила към филмите, които не ТРЯБВА да гледаш
Защо не и Троя тогава ? Последният император и т.н.?
А Соларис е руски, не се изписва на латиница оригиналното му название и също не е за всички.

pagane
езичница

Регистриран: 09.07.2004
    #1402470 - 30.08.2006 09:27 [Re: Maz]

Не всеки Соларис е руски
Предполагам, че тук става дума за холивудската версия с Джордж Клуни, с която човек не бива да си замърсява впечатленията след Тарковски

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  duende 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5390

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.032 seconds in which 0.011 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.