ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Българи в чужбина

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
телма

Регистриран: 28.09.2003
Завръщане в България?
    #122445 - 28.09.2003 16:54

Здравейте на всички! Аз съм нова във форума, още не съм разучила всичко, но ми се струва супер!
Както и да е, исках, така от любопитство, да запитам всички българи в чужбина дали някога смятат да се завърнат в родната държава или успяват да се почувстват у дома си в чужбина? Аз все още не знам. Това лято си бях в Б-я и се почувствах повече от чужденка. На какво се дължи това отчуждаване? Не мога да си представя, че ще умра на друго място, ама не мога и да се върна...А колкото повече време минава, толкова по-невъзможно става.

Вие как се чувствате?

--------------------
il resto sono bytes...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
hasp
Gimme a litre o’ cola.

Регистриран: 30.06.2003
Re: Завръщане в България?
    #122469 - 28.09.2003 17:49 [Re: телма]

Az biah v Balgaria predi dve godini za okolo sedmica. prosto me stegna shapkata i si poiskah ostataka ot polagaemata otpuska. Dokato svikna minaha pet dena i stana vreme da hvashtam samoleta obratno.
Chival sam za niakolko sluchaia na prezaverka na biletite za vrashtane za po-ranshna data.
Pri mene krizata beshe edna vecher na tretia ili chetvartia den, za okolo polovin chas samo. Beshe tolkova silna che napravo si beshe fizicheska bolka. Takova neshto ne sam izpitval nito predi nito sled tova. Iskashe mi se da se "teleportiram" na miga.

Kolkoto za vrashtaneto, moje bi. Kato BG grajdanin ne mi triabva da sabiram USD 500,000 za pensia. Tolkova kazvat che e minimuma za predotvratiavane na palnata bednost na stari godini. Osven tova kompaniite biagat ot poemane na medicinska zastrahovka na pensioniranite si slujiteli. Pri edna hronichna bolejka sumata, koiato spomenah po-gore e edno nishto.
Taka che sled vreme Balgaria moje bi shte e po-podhodiashto miasto za jiveeene za hora neuspeli da si saberat "zimninata".

--------------------
I'm really nostalgic about the future.

Борис

Регистриран: 15.03.2003
От: Сан Диего
    #122623 - 29.09.2003 07:04 [Re: hasp]

Явно за горния господин всичко опира до мангизите - дали ще събере достатъчно за да живее старините си навън или ще се завърне в родината тя да го гледа, както го е отгледала от дете... Какви перспективи за родината ни - да изгражда способни млади хора и да се грижи (все пак по-кадърно от прехвалената Америка) за старците си... И да понася плювните на всички!
На фона на многобройните подобни изказвания е трудно да опиша собствените си чувства към родината и родното място, близките и приятелите. Те някак си не се вместват в дребните сметки. Малко е да се каже, че искам да се върна. И че това няма нищичко общо със статута ми и възможностите ми в Америка. Да, и аз се замислям за България - чета, слушам, оглеждам се (прибирам се всяка година за по месец) и не мога да кажа, че всичко там ми харесва. Но нима всички забравят откъде са излезли? И ако при краткотрайното прибиране (7 дни!) ни "стегне шапката", не си ли струва поне да се опитаме да направим по нещо за родината, вместо да мечтаем за телепортация? А в "обетованата земя" никога ли ни ви "стяга шапката"? Дори и за половин час?
Искам да уточня - не съдя никого, макар и лично да се учудвам на много от "българите" в Америка. Все пак всеки избира сам как да живее живота си и личното щастие (като комплексно понятие, а не зелени хартийки), което изпитва е добра атестация за това как се справя...

телма

#122776 - 29.09.2003 13:07 [Re: Борис]

Prav si, vse govorim za nedostataci..onzi den govorih s edna italianka, koyato mi kaza: "Chetoh, che v Bulgaria naselenieto e mnogo vazrastno i mladi nyama"..mai e prava, i priyateli ne mi ostanaha v Bulgaria. Obache vapreki che go osaznavame i ni e kofti, nikoi ne drazne da se varne zavinagi. Ne znam, moje bi chovek naistina svikva poveche v chujdata darjava...za sajalenie.
Samo imam edna mechta, koyato nikoga nyama da umre: s edna kola da tragna i obikolya tsyaloto ni chernomorie....

--------------------
il resto sono bytes...

Tirtirlin

Регистриран: 17.09.2002
    #122851 - 29.09.2003 14:45 [Re: Борис]

Върнах се преди години,България поради хода на историята попадна в рамките на неуспял експеримент.Иначе природата е приказка,а и хората са приказка!!!! и как може да е друго след като аз самият се чувствам приказен и на кого да съм благодарен? нима не на хората които са ме отгледали,на учителите които са се старали с любов в призванието си....и нима не съм част от този народ? и нима неградейки собственото и на децата си бъдеще тук не ограбвам собствения си народ?.......и така
Когато в България всеки напъва жили и неврони да изгради тази България която е около него по добра и по богата,-и тя цялата ще грейне!

Чувствам се у дома,а и мога да споря със всеки за това какво могат да дадaт парите /могат и да взимат/,от любознателност съм пробвал и популярния вариант на имането,а и по трудния

hasp
Gimme a litre o’ cola.

Регистриран: 30.06.2003
    #122858 - 29.09.2003 14:52 [Re: Борис]

Otgovorih v tazi tema zashtoto imashe dva konkretni vaprosa, koito ne zasiagat priako otnoshenieto kam Balgaria.
S drugi dumi stava vapros kakvo mislim da pravim sas samite sebe si, kade mislim che bi bilo dobre za samite nas.
Ne mi se raziskva temata "rodolubie".
Imam si zelena karta, sled godina shte sam US Citizen (ako dotogava ne gramna niakoe VREMENNO PREBIVAVASHTO rodolubivo balgarsko studentche).

--------------------
I'm really nostalgic about the future.

телма

#122903 - 29.09.2003 15:37 [Re: hasp]

"Rodolyubieto" moje da bade otdelna tema, no e tyasno svarzano s reshenieto na vseki edin ot nas da se varne ili ne.

--------------------
il resto sono bytes...

Калин72
Нерегистриран

#123004 - 29.09.2003 19:01 [Re: телма]

Да, ще се върна.Знам, че ще е много, много трудно, заради разликата в мисленето, но...длъжен съм да опитам:)
Толкова много дребни на пръв поглед неща ми липсват от България и живота там....

V.I.P
куха лейка

Регистриран: 14.09.2003
    #123081 - 29.09.2003 21:12 [Re: Калин72]

Zdrasti,Kaline
Pak kacnaxme s tebe na bolna tema,a
Da,az smiatam da se vurna v BG,no ne zaradi sebesi,a zaradi decata si.Iskam da rastat v sreda,koiato ne im postavia ogranichenia v misleneto i razvitieto.
V Italy moje da e po-razlichno i sigurno e,vse pak da ne zabraviame,che se namira v Europe.
A az ne se chustvam na miastoto si v Canada,vsichko mi e chujdo,xorata i nravite im,ezika im,prirodata mi e chujda,ulicite.
E da,shte se iznervia kogato se vurna.No chovek svikva s vsichko,a i tuk se nauchix na mnogo neshta,koito mislia,che shte mi budat ot polza.
Ne stava duma za takova chak rodoliubie ot moia strana,no mislia,che decata mi imat pravo da se razvivat v pravilnata nasoka,bez niakoi da se opitva da im promiva mozaka v uchilishte i az da se boria sreshtu tova ejednevno.Sled vreme shte imat izor :Canada ili Bulgaria.
A i poveche predpochitam da si peiat v kushti "Gorda stara planina" ili "Zaichenceto bialo" otkolkoto "Oh Canada .."
,da gi e sram da govoriat na rodnia si ezik na publicno miasto i da mi kazvat da im govoria na english,zashtoto ne me razbirat

--------------------
Абе, писна ми вече... искам да се возя на Маруся!

Калин72
Нерегистриран

#123113 - 29.09.2003 22:17 [Re: V.I.P]

Мдааа, болна е, и още как:))
Е, аз пък си признавам ,че е не само заради децата ми, а и заради нас с жена ми, тва е, живее ни се още, а знаеш как е тук...знаеш ли сега колко са доволни, на България са си, ядат плодове и зеленчуци до спукване:)))
А на мен кво ми остава, освен да ударя двечера едно питие няколко пъти
А, един въпрос, ще ходя на гости на новородено бебе, какво се носи/не се носи?

V.I.P
куха лейка

#123154 - 29.09.2003 23:47 [Re: Калин72]

Chek za $500 nosi Bazikam se
Predi vsichko cvetia na maikata zanesi.Niakoia peeshta igrachka za beboka vinagi e dobre doshla

--------------------

Анонимен
Нерегистриран

#124006 - 01.10.2003 16:30 [Re: Калин72]

ABe Kaline, tvoite deca da ne bi da gladuvat v USA? Ta az dosega prazen magazin bez plodove i zelenchuci ne sam vijdala, ti kade jiveesh izobshto?

Калин72
Нерегистриран

#124034 - 01.10.2003 17:20 [Re: Анонимен]

Цитат:

ABe Kaline, tvoite deca da ne bi da gladuvat v USA? Ta az dosega prazen magazin bez plodove i zelenchuci ne sam vijdala, ti kade jiveesh izobshto?

Не, не гладуват, ама ако си мислиш ,че имат вкус плодовете и зеленчуците....а и не само това

Diddy
dreaming is over

Регистриран: 22.08.2003
От: Варна -> Чикаго
    #124064 - 01.10.2003 19:21 [Re: Калин72]

Da be, interesno kyde gi namirate tezi hubavi plodove i zelenchuci. Niamam predvid na vynshen vid, te vsitshkite sa strahotni, obatshe na vkus vsitshki sa kato neuzriala tikva. Maj samo iabylkite i diniata stavat, vsitshko ostanalo e samo da go gledash, ama ne i da go iadesh (

Борис

Плод-зеленчук
    #124077 - 01.10.2003 19:47 [Re: Diddy]

Май само едно нещо има дето повече ми харесва тук (в Америка) и това е царевицата. Не знам какви сортове садят, но и една седмица да я държиш, варената им царевица е много по-сочна и сладка от нашата. Чух, че и в България внасяли американска царевица за ядене, но не съм виждал.

Tirtirlin

#124078 - 01.10.2003 19:48 [Re: V.I.P]

Онзи ден върнах едни мои гости на Слънчев бряг /Ама там голяма Приказка е станало!!!!/ мъжът е българин ,отсега мислят да купуват къща тук и като се пенсионират да живеят тук /а са още млади заваллиите/ -ама ги поих с една Калоферска крушова ракия-СВЕТЯТ!СВЕТЯТ! Вчера и днес бях на Пловдивския панаир ,и понеже не пропускам панаир виждам разликата от предишните години,от миналата година -България дърпа напред икономически и хич не и пука че някой с черногледите си очила иска да я види черна за фон,фон на който чуждоземното му ежедневие да изглежда по лъскаво.

Често състезател от по задна позиция има скрити предимства ,тааааа-всяко зло за добро.България се променя пред очите ми,а те я гледат с Любов!

V.I.P
куха лейка

#124111 - 01.10.2003 21:09 [Re: Tirtirlin]

Bravo,ПЕТтеХХХХХа
Taka si e,Bulgaria ot den na den stava po-xubava,a i luskava.Vsiaka godina priatno me iznenadva neshto.
Samoleta kato navleze v Bg prostranstvoto i mi se sviva stomaxa.Predi 3-4 godini patuvax s edin bulgarin na 74godini,ne se e vrushtal v Bg otkakto ia e napusnal na 14godini,a ne bil govoril bulgarski ot 30godini,tui kato v grada e niamalo bulgari /na dinite kazva liubenici-niamalo takava duma "dinia"/.Choveka shteshe da poluchi infarkt,takova valnenie go beshe obzelo,plaka kato malko dete.Edinstvenoto mu razocharovanie beshe,che milite mu rodnini go iztochili finansovo.Ne mu dali da gi zavede na restorant...da im dadial parite,puk te shteli da mu sgotviat po-xubavo ot restoranta.I toi daval. Sega si xodi vsiaka godina i zadiava babite Zavede i sina si s jena mu minalata godina.Sega te dvamata iskat da se mestiat v Bg i da zapochnat biznes.

--------------------

телма

#124303 - 02.10.2003 11:54 [Re: V.I.P]

Chak pak takav blyasak!????

--------------------
il resto sono bytes...

Анонимен
Нерегистриран

#124429 - 02.10.2003 16:41 [Re: телма]

Ах само ако знаеш колко много искам да се върна....Плаче ми се.Човек трябва много да внимава какво си пожелава.Понякога желанията се сбъдват.Живеехме си добре в БГ.Всичко си имахме.Кой ли дявол накара съпруга ми да подаде документи за зелена карта за US?! НЕ бяхме сигурни че искаме да заминаваме , но си казахме че винаги можем да се върнем..Да ама НЕ.Нищо вече не е СЪЩОТО.Няма връщане на зад.А всички познати от БГ просто позеленяват от яд като им кажа че не искам да стоя в US.Една дружка ми вика онзи ден "ти не искаш да ставаш цар "
Е това е
МЪЪЪЪЪЪка

телма

#124431 - 02.10.2003 16:43 [Re: Анонимен]

Razbiram te chudesno! No hora, patyat nie si go izbirame, nie si go pravim!

--------------------
il resto sono bytes...

Ани
отлежал
**

Регистриран: 24.05.2002
От: Sofia - >NJ -> TN
    #124536 - 02.10.2003 21:52 [Re: Анонимен]

Винаги има път назад. Просто зависи как си затворил вратата след себе си. Ако си изгубил някой ключ примерно, просто ще я отвориш по-бавно.
Аз много съм говорила по тая тема на заминаващите. Винаги съм предупреждавала като тръгват да имат едно на ум, че може и да не им хареса и да искат да се върнат. Та да не се предприемат драстични мерки преди заминаването - продажба на имоти, имущество и т.н.
Но в крайна сметка и това е поправимо. Просто ако един човек дойде тук на заем и докато се устрои и т.н., му трябва една година работа тук за да се върне на същото положение от където е тръгнал. Ако иска да се върне и с нещо отгоре за да започне всичко отначало, по-леко в БГ му трябват около 2 години. Поне по моя преценка е така... Виж ако няма нищо в БГ и иска да си управи живота... ТОгава - трудно. Ще трябва да работи дълги години тук, а това означава, че в крайна сметка се е адаптирал, устроил и може и да не поиска вече да се връща.
Та така... Ако си още в началото и смяташ, че не ламниш да се връщаш с пари и там си горе-долу подсигурен, то тогава можеш в най-скоро време да се прибереш.

--------------------
"На чужд гръб и сто... Америки са малко!"

Ани
отлежал
**

#124540 - 02.10.2003 22:00 [Re: телма]

А иначе по темата...
Аз съм от скоро в чужбина, нямам една година. Не се чувствам щастлива и бих искала да се върна. Но в БГ нямам нищо свое. Имахме добри доходи в семейството, живеехме добре там, но нямахме възможност да си подсигурим собствен дом. Тук също няма да стане скоро, а и аз нямам желание. Но искам да останем поне докато вземем (живи и здрави)паспорт. Искам независимо от моя избор за в бъдеще, и детето ми да има избор. Като си напрявя сметка това са много години и не се знае какъв акъл ще ми дойде тогава. Но дори и да остана (независимо от причините) знам, че в БГ ще се чувствам по-добре и по-щастлива отколкото тук. Но живота ще покаже...

--------------------

Анонимен
Нерегистриран

#124640 - 03.10.2003 02:13 [Re: Ани]

Neee ,ne e tolkova prosto.Vryshtaneto vinagi e trudno.V moq sluchai naprimer sypruga mi otkazva i da pomisli dori za takyv variant.Vsichkite mu priateli ot BG sa otvorili edni gyrla da revat kolko e zle tam.A tuk? Lesno li e?

Ани
отлежал
**

#124670 - 03.10.2003 07:45 [Re: Анонимен]

Не е... Но то никъде не е лесно. Зависи от теб какъв избор ще направиш, т.е. с кои трудности предпочиташ да се бориш. Ако трябва да се каже накратко (макар, че не е лесно да се обобщат нещата)тук имаш по-добри доходи, но страдаш душевно, а възможно е и физически да си по-натоварен, а там пък си с лоши доходи, но пък в свои води и по-щастлив съответно. Това е положението... Трудно се постигат тези неща едновременно. Затова и такива като нас са тук, а не там. За това и стоим, въпреки че ни се иска да се върнем .

--------------------

Анонимен
Нерегистриран

#124944 - 03.10.2003 16:31 [Re: Ани]

Za dohodite...Chestno kazano te sa po dobri samo v chifri.
Ako sypostavq neshtata koito sym si pozvolqvala v BG i tuk...veznite mai natejavat kym US edinstveno shto se otnasq za hranata.Kyde ti tuk hubavi drehi ili dobyr vfiziorski salon , da ne govorim za urochi po tanchi naprimer,za men ili deteto mi, da ne govorim za chenite na detskite gradini...za imotite...teatri, koncherti...restoranti...A dohodite ni sa sred srednite za stranata.

Калин72
Нерегистриран

#124978 - 03.10.2003 17:02 [Re: Ани]

Цитат:

Не е... Но то никъде не е лесно. Зависи от теб какъв избор ще направиш, т.е. с кои трудности предпочиташ да се бориш. Ако трябва да се каже накратко (макар, че не е лесно да се обобщат нещата)тук имаш по-добри доходи, но страдаш душевно, а възможно е и физически да си по-натоварен, а там пък си с лоши доходи, но пък в свои води и по-щастлив съответно. Това е положението... Трудно се постигат тези неща едновременно. Затова и такива като нас са тук, а не там. За това и стоим, въпреки че ни се иска да се върнем .

Че аз изобщо не стоя тук, защото в България ще съм гладен и бос и гол
Шанса да имам възможност да пътувам по света( ако имам достатъчно пари и време, разбира се:) не е за изпускане, нали? Плюс опита оттук....
Но никак не е лесно да започнеш отново (почти) от начало.Но пък си струва да се прибереш:)

V.I.P
куха лейка

#125066 - 03.10.2003 20:46 [Re: Калин72]

Vsichki nie,koito sme izlezli ot Bg sme edni avantiuristi.Niama nishto losho da priemash predizvikatelstvata na sadbata,tova govori za silen xarakter.Mojem da si se oplakvame po malko,da ni lipsvat mnogo neshta,s koito sme sviknali ot malki v Bg,no v kraina smetka sami sme izbrali putia si.A i imame vuzmojnostta da smenim posokata kogato pojelaem.Ne e li taka?Vse pak mislia,che vseki ot nas e nauchil po neshto v "drugata" strana,koeto nikak ne e malko.Promeniame malko ili mnogo vuzgledite si za jivota,imame po-shirok krugogled,poznavame dosta kulturi,sbluskvame se s razlichni trudnosti-preodoliavame gi po nashenski i tn. A mnogo xora niamat tozi shans.Shansa da imash izbor.Niamam predvid samo xorata,ostanali v Bg.Na mnogo canadci naprimer ne im xaresva Canada,no niamat izbor.Niamat vtora durjava,v koiato mogat vinagi da se vurnat i da se chustvat dobre doshli.
Toest nie sme edin vid shtastlivci.

--------------------

телма

#125091 - 03.10.2003 21:31 [Re: V.I.P]

Saglasna sam s teb..trudnostite, s koito se sblaskvame, za da se vnedrim v chujdoto obshtestvo sa mnogobroini i mnogoobrazni, no blagodarenie na tova sme si izgradili dosta silni harakteri. Ne che ne se iziskva silen harakter, za da jiveesh v Bulgaria, no pone stresat ot chujdiya ezik go nyama. Moje nyakoi da otrekat, da kajat, che ne e koi znae kakvo, no da jiveesh v chujda darjava, kadeto se govori drug ezik e udar prez krasta.

--------------------
il resto sono bytes...

Tirtirlin

#125455 - 04.10.2003 17:58 [Re: V.I.P]

Цитат:

Vsichki nie,koito sme izlezli ot Bg sme edni avantiuristi.Niama nishto losho da priemash predizvikatelstvata na sadbata,tova govori za silen xarakter.Mojem da si se oplakvame po malko,da ni lipsvat mnogo neshta,s koito sme sviknali ot malki v Bg,no v kraina smetka sami sme izbrali putia si.A i imame vuzmojnostta da smenim posokata kogato pojelaem.Ne e li taka?Vse pak mislia,che vseki ot nas e nauchil po neshto v "drugata" strana,koeto nikak ne e malko.Promeniame malko ili mnogo vuzgledite si za jivota,imame po-shirok krugogled,poznavame dosta kulturi,sbluskvame se s razlichni trudnosti-preodoliavame gi po nashenski i tn. A mnogo xora niamat tozi shans.Shansa da imash izbor.Niamam predvid samo xorata,ostanali v Bg.Na mnogo canadci naprimer ne im xaresva Canada,no niamat izbor.Niamat vtora durjava,v koiato mogat vinagi da se vurnat i da se chustvat dobre doshli.
Toest nie sme edin vid shtastlivci.

"""Na mnogo canadci naprimer ne im xaresva Canada,no niamat izbor""" -не че не им харесва Канада ,а не си харесват съдбата ,и не защото не могат да я променят ,а защото нямат вътрешната енергия за това,а по лошото е ако не знаят какво не им харесва ,и какво би им харесало.Има хора родени да бъдат хем сиви ,хем недоволни и мрънкащи,-и те са общо взето равномерно разпределени по глобуса.

Положителните импулси и отрицателните, удовлетворение и неудовлетворение.............-не е важно как живееш,-важното е да ти харесва!

V.I.P
куха лейка

#125588 - 05.10.2003 01:38 [Re: Tirtirlin]

Moje i da si prav.
Ne im xaresva spored sobstvenite im dumi "vie pone imate kade da se zavurnete..." Durjavi mnogo po sveta,prosto na tia tuk ne im se riskuva.Strax gi e ot novoto i neizvestnoto + ucheneto na nov ezik.To mnogo trudno.
A nie bulgarite sme probiven narod i se opraviame navsiakade,smeia da tvurdia

--------------------

friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
    #125624 - 05.10.2003 06:47 [Re: V.I.P]

За тях не е нужно да учат нов език. Англия, Австралия и колко още все на английски, пък и тези с френския не са малко...

--------------------
Winners Are Driven

“A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

V.I.P
куха лейка

#126764 - 07.10.2003 22:11 [Re: friend]

Da,po princip si prava.Zashto da uchat chujd ezik sled kato polovinata sviat govori texnia skapan ezik Az lichno ne poznavam nito edin canadec,koito govori 2 ezika.Za frenski da ne govorim,zashtoto vsichki mraziat "francetata" okolo Montreal i otkazvat da uchat ezika im.Daje v uchilishtata /v grada,v koito jiveia/ ne prepodavat frenski.A bi triabvalo sled kato Canada oficialno e dvuezichna.Da spomena samo i fakta,che okolo 60% spored edna statistika xorata v Can. sa negramotni!!!Napravo me dosmeshava kato vidia tablata s pisaniata na 5-10 klas v uchilishteto na sina mi.A vse pak e chastno uchilishte i se predpolaga,che ot decata tam ochakvat da stanat NESHTO i se nabliaga zdravo na uchenieto.

--------------------

Bye-bye
несъществуващ член

Регистриран: 25.07.2001
    #128819 - 13.10.2003 01:40 [Re: телма]

Аз съм в Западна Европа от 13 години, добих съответното гражданство, работя, говоря си с дъщеря ми на чужд език. Опознах живота и хората тука достатъчно, и разбрах "накъде духа вятъра" в това общество достатъчно, за да поискам да се върна в България отново. Намирам елементи от моя опит, мисли и чувства във всеки един от вашите постинги. Ходя си в България все по-често и всеки път заминаването ми е все по-трудно.
С приятелски поздрав

телма

#128910 - 13.10.2003 11:05 [Re: Bye-bye]

13 години? Доста време, нали? За толкова години е нормално човек да свикне. Колкото повече време минава, толкова по-трудно става, особено с дете. От тук се сещам да ви задам още един въпрос. Аз още нямам дете, но често съм се замисляла на какъв език да му говоря като се роди? За него е добре да му говоря на езика на държавата, където ще живее, но от труга страна - как се учи после български, как ще разговаря с баба си и дядо си, които са в България?

--------------------
il resto sono bytes...

Glezlichka
глезличка

Регистриран: 07.07.2003
От: Другата България
    #129114 - 13.10.2003 17:30 [Re: телма]

Na moi blizki poznati v BG detenzeto sega e na 5 godiniki. Maikata e BG, saprugat i e chujdenez, mnogo inteligentno semeistvo sa. Maikata govori na detenze na BG, a tatkoto samo na frenski. Deteto progovori malko po-kasno ot grugite, obache e mnogo po-buden i umnichak ot vrazstnizite si. V detskata zapochna da uchi i EN. I niama nikakvi problemi s ezizite.
Opredeleno smiatam, che vkashti triabva da se govori BG ezik s dezata, a izvan kashtata toi shte si navaksa dostatachno. V tazi vazrast popivat mnogo barzo. I osven tova ima izsledvania, koito dokazvat, che ezik, nauchen v detskite godini, ostava mnogo po-traino v uma na dezata. Ne sluchaino se pochva sas zabavachkite oshte ot 4-5 godini, makar i da uchat samo pesnichki.
Tai che zashto da ne mu govorish na BG, taka vsichki shte sa dovolni, nai-veche babite, za koito shte e ubiistveno da ne mogat da si komikirat s vnucheto.

--------------------
"The happiest people don't have the best of everything. They just make the best of everything."

Live simply. Love generously. Care deeply. Speak kindly.

Борис

Майчиния език...
    #129148 - 13.10.2003 19:10 [Re: Glezlichka]

Фема, предполагам нямаш дете и може би си говорила по този въпрос само с познатата си в България. Аз лично познавам около десетина семейства в САЩ, чиито деца не искатда говорят на български (руски), въпреки желанието на родителите си и различни подходи към проблема. Има и някои приятни изключения, но проблемът обикновено е не в желанието на родителя, а в педагогическия подход и разбира се конкретното дете и неговото развитие... Всъщност, много родители също подценяват проблема и си казват "важното е да научи английски" (което ми е чудно как може да не стане при положение, че детето израства в Америка) и в един момент усещат, че просто са изтървали топката...

Glezlichka
глезличка

Регистриран: 07.07.2003
От: Другата България
Re: Майчиния език...
    #129164 - 13.10.2003 19:52 [Re: Борис]

Napalno si prav, niamam deza. Napalno sam saglasna s teb, zavisi si ot roditelite i ot podhoda.
Ima niakolko tipa semeistva s tozi problem.
Semeistva s 2ma BG - ne vijdam prichina deteto da ne govori BG, chesti pribirania v BG, komunikazia s drugi semesistva BG.
Semeistva sashtoiashti se ot BG i chujdenez, po-riadki hodenia do BG, togava vsichko si zavisi ot usiliata na BG predstavitel.
Izobshto dezata v tazi vazrast sa mn. podatlivi i ako roditeliat ne uspee da predizvika interes, ne vijdam koi bi mogal.
Drugi moi poznati (te sa baba i diado) vnucheto im se pribira ot Canada, i deteto razbira vsichko, koeto mu govoriat na BG, no ne moje da govori na BG, i im govori na EN, a te horizata ne razbirat. Malkia reve, babata i tia taino reve, i roditelite ne mojaha da si pochinat v BG i babata ne moja da se poradva na vnucheto, zashtoto vsichki sa mu chujdi i ne go razbirat.
I vse pak si mislia, che vsichki osaznavat, che shte imat tozi problem(ili podoben), i si poemat riska.
Dobre che nashte znaiat EN, ta shte si komunikirat s badeshtite vnuchetata nadiavam se

--------------------
"The happiest people don't have the best of everything. They just make the best of everything."

Live simply. Love generously. Care deeply. Speak kindly.

Bye-bye
несъществуващ член

Роден и чужд език
    #129180 - 13.10.2003 20:48 [Re: Glezlichka]

Проблемът е в съотношението на времето и хората говорящи съответния език около детето. От 4-5 годишна възраст детето започва да прекарва по-голямата част от деня в предучилищна, после в училище и навсякъде извън къщи слуша чуждия език.

Bye-bye
несъществуващ член

#129183 - 13.10.2003 20:51 [Re: телма]

Точно обратното искам да кажа - не свиквам, ами все повече ме тегли към България! Даже започнах вече да си подготвям завръщането.

V.I.P
куха лейка

#129800 - 15.10.2003 06:51 [Re: Bye-bye]

Dobre doshla v cluba na zavrushtashtite se,Maya

--------------------

телма

#130341 - 15.10.2003 20:36 [Re: V.I.P]

off, ne znam, mnogo mi lipsva obshtuvaneto s bulgari. Vchera pocnah edin kurs i chuh, che v drugata grupa ima edna bulgarka, sega shte pochvam da ya tarsya.

--------------------
il resto sono bytes...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, znaiko 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1876

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.16 seconds in which 0.134 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.