ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
Re: Въпросче
    #1223828 - 11.04.2006 12:17 [Re: nousha]

Цитат:

Не знам, аз си правя разлика между двете думи, а когато се колебая, използвам справочна литература, "разбиращи хора" могат да подведат, и то не само когато става въпрос за език. Когато се зачудя за някоя дума, разбира се, ми е по-лесно да попитам колежката, но обикновено, колкото и да е уверена тя (или аз), все пак проверяваме в речника. За наше щастие, въпросните речници са Oxford, Longman, Larousse, Le Petit Robert - все издания, които се осъвременяват ежегодно и някак си вдъхват увереност, че са актуални. Ще ми се да имаше нещо такова и в България, за българския език...

Има "нещо такова" и за българския език, разбира се! Казва се "Правописен речник на българския език", издаден от БАН и е единственият официален справочник за правоговора, правописа и пунктуацията на българския книжовен език. Последното (осъвременено) издание на речника е от 2002 г.
Нови правописни речници се издават рядко, тъй като правописни реформи (или по-значителни промени) се правят само когато в говоримия език се натрупат голям обем нови явления, станали достатъчно популярни, за да бъдат кодифицирани (признати за норма).

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Юнона
разсеяна

#1223837 - 11.04.2006 12:24 [Re: pagane]

Цитат:

Започвам да се тревожа, че проблеми с граматиката и българския език имат и самите учители.

Права си, за съжаление...
Учителката на голямата ми дъщеря пише: "Последователно и вЕрно си преразказала", "имаш усет към детаИлите" И това е в училище, което минава за най-престижното в града . В областта на слято, полуслято и разделно писане също е една каша... Доста учители не се стараят да осъвременят познанията си, децата не четат достатъчно и после се чудим къде е причината за тази масова неграмотност...

nousha
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #1224404 - 11.04.2006 18:03 [Re: Юнона]

Да, благодаря, знам, че има такъв речник. Имах предвид друго - изброените от мен издания се осъвременяват всяка година, както е широко известно. Датата, която си споменал/а за последно издание, най-ново, на правописния, е от преди 4 години, за които в речта ни все са настъпили "некои промени".

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #1224649 - 11.04.2006 21:57 [Re: nousha]

Цитат:

4 години, за които в речта ни все са настъпили "некои промени".

Какви например?

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Юнона
разсеяна

#1225698 - 12.04.2006 17:33 [Re: nousha]

Осъвременяването на изданията, за които говориш, не е по отношение на правописа, а на включените в тях лексикални единици (думи) - уточняване на сферата на употреба (ако от научен термин тя е станала общоупотребима например), смяна на примерите за употреба на дадената дума с такива от най-съвременната езикова практика и др.под. Правописът обаче (а точно за това ставаше дума) не се променя току-така. Неслучайно съществува толкова голямо разминаване между начина на изговаряне и изписване на думите в английския език (доколкото знам - и във френския). В това отношение сме много по-напред - минат не минат 20 год. и се променят някои правописни правила, за да се отрази съвременната ситуация в говоримия език. Ежегодно осъвременяване на правописа е практически невъзможно, тогава просто нямаше да има напълно грамотни хора, нали?

Редактирано от Юнона (12.04.2006 17:42)

nousha
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #1226072 - 12.04.2006 21:49 [Re: Юнона]

Аз останах с впечатление, че става дума за разлика в значението на две думи, а не толкова в правописа им. И "отдавам" и "удавам" са си изписани правилно и ще се намерят в правописния, но човек, който се чуди каква точно е разликата между двете, от там няма да разбере. Както и да е, просто говорим за различни неща.

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

Юнона
разсеяна

#1226088 - 12.04.2006 22:09 [Re: nousha]

Цитат:

Аз останах с впечатление, че става дума за разлика в значението на две думи, а не толкова в правописа им. И "отдавам" и "удавам" са си изписани правилно и ще се намерят в правописния, но човек, който се чуди каква точно е разликата между двете, от там няма да разбере. Както и да е, просто говорим за различни неща.

Всъщност в правописния речник няма да намериш глагол "удавам", а само "удава ми се (ти се)", "удавам се". От своя страна "отдава ми се" просто липсва, т.е. справката в речника би посочила верния избор в конкретната ситуация.
Ако и това не е достатъчно, то тълковният речник би помогнал с по-детайлните си обяснения

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5833

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.03 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.