ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Емиграция и работа в чужбина » Емиграция в САЩ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
djordi
търсещ
**

Регистриран: 17.12.2005
От: DETROIT, MI
ДЕТРОЙТ - Мичиган
    #1236387 - 23.04.2006 01:24

Изпълнявам молбата на някои от участниците във форума да споделя впечатленията си за Детройт. Този Детройт, за който малко хора казват нещо добро, и много хора ме питат: "Какво правите там?".
Детройт се намира в щата Мичиган, на езерата Хюрън и Ери. Разположен е на 40 градуса северна ширина, както и България. Има 4 годишни сезона. Климатът е абсолютно същият като в България. Няколко пъти през лятото има висока влажност, но това са редки случеи. На всякъде е много озеленено - гори, паркове, градини, дървета... Много от къщите са разположени направо в гори. Езерата, малки и големи, са навсякъде. Среща се много животни: различни видове патици, катеричките са направо "нахални", сред къщите, из дворовете, а понякога и по пътищата се срещат сърни и елени. "За съжаление" кучета и котки не се срещат както в България!
Населението на Метрополитан ериа е над 4 мил. Срещат се всякакви: и бели, и черни, и жълти. От европейците най-много са поляците. Много са и индийците, и арабите. Мексиканците също не са малко, движат се на "тумби".
Голяма част от населението живее в апартаменти в комплекси, а друга - в дървените къщи. Има и трети, които имат "къщи-палати". Ако живеете под наем, важно е колко е голям апартаментът и къде се намира, в кой комплекс, в кой район.
Може би над 95% от хората ползват личен транспорт. Както е известно, Детройт е световната столица на автомобилостроенето. Или по-точно беше (но за това по-нататък). Срещат се много рядко автобуси, но те са само в старата част на града, в тях се возят само черни и минават от време на време. Метро и друг вид обществен ЖП транспорт липсват. Мисля (лично мнение), че Форд и другите автомобилни компание са "помогнали за това". Има няколко летища. Много е удобно пътуването до Европа. Полетите до Франкфурт, Лондон, Париж, Амстердам и др. са директни.
Работата е свързана главно с абтомобилостроенето. Компаниите на Форд и Дженерал Мотърс са определящи в това отношение. Имат много сателити, които работят за тях. В последно време, тези компании изнесоха производството си в Мексико, южните американски щати и Канада. В последно време изпратиха на борсата десетки хиляди. Трябва да се признае, че беше мечта и въпрос на престиж да работиш в техните фабрики - много добро заплащане, много привилегии и права. Но това вече отива в миналото. Сега е трудно намирането на работа, забелязва се спад и в строителството. Преди се строеше с много бързи темпове и в големи мащаби. На пазара има хиляди къщи, но цените не падат много много. Това доведе до малък застой в строителството.
В щата има доста университети и колежи. Най-добрият и известен университет е Университи оф Мичиган в Ан Арбър. Той е сред първите 25 в САЩ.
Минималната заплата в Мичиган е $5.15 на час. За мъже стартът във фабриките е $8 на час. Някои компании имат проф-съюзи, а други не.
Развлеченията и атракциите в Детройт не са много. На първо място бих посочил, че на 3-4 часа път с кола се намира Ниагара. Няма да разказвам за водопадите, защото считам, че почти всички са чували и знаят. На север се намира едно малко градче Франкенмут, което наподобява селищата от Бавария, Германия. Спокойно е и е приятно за разходка. В съседство с Мичиган е Сидер Пойнт, един от увеселителните паркове с така наречените "влакчета на ужасите". В самият Детройт интересни са музеят на Форд и изложбата на Дженерал Мотърс. Всяка година тук се провежда Световното Авто Шоу.
Искам да отбележа, че колкото по на север живее човек, толкова животът е по-спокоен и сигурен. Намалява броят на "тъмно-оцветените". Всички е по-ново и по-хубаво, и 2 мили да измине човек на север се усеща разликата.

БЪЛГАРСКАТА ОБщНОСТ В ДЕТРОЙТ

Въпреки, че има доста българи, считам, че общност няма. Българите са разделени на групички. Има двама-трима организатори, които правят събирания на два-три пъти в годината. Някои са интересни, а други са само за отчитане на "мероприятието". Съществува една организация, наречена "Мати Болгария", която си е присвоила правото да се нарича организация на всички българи в Детройт и Мичиган като цяло. Прилича на някои бивши организации в България.
Считам, че моето мнение за Детройт и Мичиган е субективно и не е меродавно. Но това е пречупено през моите очи и моето мислене. Ако някой има някакви въпроси, бих се постарал да отговоря, ако мога (може и на лични съобщения). И ако някой има нужда от някаква помощ, в рамките на моите способности, бих помогнал.
Желая на всички много здраве, успехи и много сили за борба в Америка!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kar4e
неориентиран

Регистриран: 09.01.2010
Re: ДЕТРОЙТ - Мичиган
    #2549427 - 09.01.2010 12:56 [Re: djordi]

Не знам дали някой ще забележи мнението ми,тъй като е доста по-ново от предишното,но все пак искам да попитам:След някоя година ще съм студентка и желанието ми е да уча в САЩ.Детройт ми се струва до някъде добър град от горното мнение,но ще може ли повече информация какви са цените за наем на квартира,какви са университетите,предимствата за живеене в Детройт и как мога легално да си живея в САЩ (имам предвит за постоянно ,а не с визи които изтичат и трябва да се върнеш в България)? Надявам се някой да ми помогне.Благодаря предварително : )

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #2549465 - 09.01.2010 14:43 [Re: kar4e]

Имай предвид, че горното е писано преди 4 години, нещата се променят.
За Детройт не мога да помогна, освен с косвени впечатления. Според приятели града е доста западащ и не е за препоръчване.
Относно
Цитат:

и как мога легално да си живея в САЩ (имам предвит за постоянно ,а не с визи които изтичат и трябва да се върнеш в България)

Вариантите не са много, единият вариант е спечелване на зелена карта от лотарията, а другия е брак с американски гражданин. И двата са свързани с интервюта и т.н, но поне резултатите са сравнително постоянни. Всичко останало е свързано с малко или повече временни визи.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Mimski

Регистриран: 07.03.2008
    #2549528 - 09.01.2010 16:26 [Re: kar4e]

Ами след няколко години нещата може и да са се променили към добро. Положението в Детройт в момента не е добро. Безработицата е много голяма. Чувала съм, че дори големите вериги хранителни магазини са оттеглили бизнеса си оттам.

Ако дойдеш със студентска виза, има вариант за прехвърляне на работна виза. Това също е временна ситуация, но е възможно работодателят ти да те спонсорира за ЗК след работната виза.

Reks
Evil Guild Member

Регистриран: 04.06.2004
От: Pergamum, the satan's place
    #2549544 - 09.01.2010 16:45 [Re: kar4e]

Детройт е умиращ град. Аз имам "щастието" доста често да отскачам до там по работа и положението се влошава с месеци, не с години. Много висока безработица, висока престъпност, мръсотия, разпадащи се къщи и обезлюдяващи се квартали. Това е едно от последните места в САЩ, където аз бих отишъл . Докато за учене може и да е ОК горе-долу за установяване там хич не е добре. Всеки гледа да се маха от там, дори и тези, които имат работа, защото на вратата чакат по 50 човека за едно место и стреса е огромен .

--------------------
Some people are just evil - that's their nature

black sea
почетен член

Регистриран: 07.08.2006
От: Тексас
    #2549785 - 10.01.2010 00:33 [Re: Reks]

Съгласна съм с мнението на Рекс. Живях 6м във Франклин, малко градче близо до Детройт. И както обичам да се размотавам, така и не стигнах до разходка из Детройт. Семейството, с което живея не ми разрешиха да разгледам града сама. Бяха ми попаднали снимки, правени преди 20-на години и наскоро. Разликата беше ужасяваща. Гледах и предаване по телевизията, за къщите, които се продават за $1. Не съм расистка, но 80% черно население ми се струват множко. Така че, според моето скромно мнение, не рискувай. Избери си друг град за учение и работа

kar4e
неориентиран

Регистриран: 09.01.2010
    #2588144 - 06.03.2010 13:28 [Re: black sea]

Благодаря на всички,че ми обяснихте какво е положението в Детройт и доколкото разбирам въобще не съм за там.Все пак имам още време да се поразтърся за градове,в които мога да уча и живея.

insomnia10
неориентиран

Регистриран: 17.10.2009
    #2588174 - 06.03.2010 14:45 [Re: kar4e]

На вярвах ,че такъв голям град и известен може да западне и да продълж да запада с такива темпове?!?!?

--------------------
Motorcycles...
a way of life

Nuclear
новак

Регистриран: 30.04.2007
От: Wixom \ Michigan
    #2591583 - 12.03.2010 08:12 [Re: kar4e]

Позволете ми да не се съглася с голяма част от горните мнения! Живея в събърб на Детроит от близо година и половина. Вярно, че се случиха драматични неща с работата покрай кризата, ама май нещата тръгват на оправяне (дай боже!). Първия пост е доста добър, но е старичък и има някой изменения, като наптимер, че минималната заплата е 7.50/час, а минималната за заводите е 9.50. Изключвам македонския завод, там до колкото знам е 8.00/час. Повече инфо ще пусна утре, че сега ще си лягам след нощна смяна.

Nuclear
новак

Регистриран: 30.04.2007
От: Wixom \ Michigan
    #2592304 - 13.03.2010 07:49 [Re: Nuclear]

И така, за да не повтарям първия постинг, ще пропусна това което е валидно и сега и ще опиша само разликите. За минималното заплащане по фабриките вече писах. Да, черните наистина са много, зависи къде живее човек. В даунтаун са наистина много, но в събърбите нещата стоят по друг начин. Има такива с много цветнокожи- Soultfeeld и др., има с малко- Wixom, Novi, има такива които са 50 на 50, но не са смесени а една улица дели бели и черни- Livonia, а има и такива с пълно отсъствие на горепосочените- Milford,Walled Lake. Предполагам, че има и още, но аз споменавам тези за които знам. Престъпност- в центъра и нощем- да (така съм чувал), но в предимно белите събърби е тихо и спокойно. За Ann Arbur не мога да кажа нищо- не съм ходил, знам само, че е студентско средище и е безопасно. Фабриките работят основно за автомобилната промишленост (не само за GM и Ford). Миналата година много хора си загубиха работата (вкл. и аз), но сега се наблюдава подем и се наемат нови хора. Много хора напуснаха града по време на кризата а и много си загубиха къщите, така че в момента къщите и кондотата са евтини (намират се кондота за по 50- 60 000), но много трябва да се внимава за района в който се намират. Българска общност наистина няма- всеки се спасява сам или в група от приятели. Наемите варират между 560 и 980 за 2 bedroom- зависи от района, subdivision-а и какво влиза в наема (вода, отопление и т.н.). За щата не се начислява данък върху хранителните продукти, а останалите са с 6% (за пример в Илиноис е 9%, а за Калифорния няма въобще да споменавам). Ами това е, всеки да си решава за себе си това добро или лошо място е!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
2 регистрирани и 51 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, zlatiyor 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 10462

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.022 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.