ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
kyky
искам бебе

Регистриран: 24.04.2006
пак за хашимото
    #1239728 - 26.04.2006 15:10

изчетох всичко изписано по форума за хашимотото. всичките 200 мнения, които изплю търсачката. никъде обаче не намерих случай като моя и затова пускам отделна тема. ще се опитам да не е много дълго. та значи:
1. на 32 години съм. имам бременност и аборт по желание на 19.
2. сега съм с друг партньор и не мога да забременея доста време вече. няколко месеца след като почнахме опитите (началото на далечната 2002) ми откриха автоимунна тромбоцитопения. последва лечение с кортизон (от април 2002 до август 2003). през това време опити за бременност бяха забранени. приключи кортизоновото лечение, изчистиха се почти всички странични ефекти от него и пак почнахме да опитваме. тръгнах по лекари. един каза "има овулация, значи всичко е наред" (идиот). друг каза "висок пролактин, няма овулация - пии парлодел". проверих тръбите - проходими. хламидия - отрицателна, хормони - в ред. от дума на дума стигнах и до клиника по стерилитет. правихме 2 инсеминации - неуспешни. стигна се и до имунологични и генетични изследвания. така най-накрая излезе проблем - повишени нк клетки, повишен антикардиолипин, генетична мутация на ензим MTHFR. назначиха ми интравенозни вливания с имуновенин, имуностимулатори, аспирин, висока доза фолиева киселина и консултация за лечението със ендокринолог. от дума на дума в разгара на консултацията стигаме до ехография на щитовидната жлеза. и хоп - ни в клин, ни в ръкав - тиреоидит на хашимото. аз така . докторката иска ново изследване на тсх (старите са в норма) и ямр (заради високия пролактин). до тогава (началото на май) ми предписва селен 3 х 1 табл. от 50 микрограма. аз обаче не мога така - веднага питам чичко гугъл що е то хашимото, правя втора консултация с друг ендокринолог и си пускам много бързо фт3, фт4, тсх, тат и мат. втория ендокринолог каза "възел 3 см-трябва да се реже". аз още по-така . резултатите ми са:
фт3 - 5,4 (2,8-7,1)
фт4 - 20,10 (12,0-22,0)
тсх - 0,854 (0,27-4,2)
тат - 19,02 (0-115)
мат - 7,62 (0-34)

като признаци и външнши белези имам:
ненормален цикъл (12-15 дневно кървене). след кортизоновата терапия е около 9-10 дни вече; бледа, суха кожа; вечно ми е студено; вторичен стерилитет. за друго сега не се сещам.
въпроси:
1. искам да чуя още мнения от специалисти преди да реша какво да правя. особено за операцията. препоръчайте ми такива от софия моля.
2. при ямр с направление какво се поема, в смисъл че на мене трябва да ми се види и хиповизата за евентуален пролактином (заради високия пролактин) и щитовидната жлеза заради увеличението и възлите. ще стане ли това с едно направление. не мога да си позволя повече от веднъж защото ще ми струва към 700 лв (ако е без направление) а повече от едно направление няма да мога да взема. ако все пак се наложи да избера м/у хипофизата и щит. жлеза кое да избера.
3. мислите ли че селена ще повлияе на възела и въобще на увеличението на жлезата. на върха на елхата съм вече. нямам много време - толкова много го искам това дете а годинките си вървят. знам че автоимунните заболявания са трудни за диагностициране и още по-трудни за лечение. и все пак не може да не може. ще съм благодарна на всяка информация по въпросите ми.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
mam4e_mia
интересуващ се !

Регистриран: 05.04.2006
От: София
Re: пак за хашимото
    #1239799 - 26.04.2006 16:19 [Re: kyky]

Лично аз не мисля ,че имаш хашимото /анти тела са ти в норма/ ,но определено имаш започваща хиперфункция на жлезата/горна граница на Т3 и Т4/
Хирург много добър от софия мога да ти препоръчам доц.Сечанов/болницата по ендокринология/ , а за хипофизата предполагам са ти обяснили ,че единствения начин да се прецни положението е ЯМР/ бих ти препоръчала този в ИСУЛ или този в мед.академия/ а за доктор занимаващ се с проблеми на хипофизата препоръчвам проф. Захариева / пак от ендокринологията/ ако имаш интерес ще ти пратя техни кординати на лични.
Казаха ли ти за какъв възел става на въпрос?

Нерегистриран

#1240064 - 26.04.2006 18:48 [Re: kyky]

ето и моята спекулация..разбирате обаче може и да съм доста далече от истината..

1. Тромбоцитопения е заболяване което отминава от самосебе си. Лечение се налага при спадане на тромбоцитите до 20.000. При такова състояние се дава РоГам..това дето се дава на бременните за предотвратяване на Rh несъвместимост. Кортизон се ползва за резистентни или рекурентна ИТП..и като наи-карен случаи спленектомия..просто ме учудва че са ви дали кортизон но може би не знам цялата история.

2. Не забременяване за няколко месеца не ви прави автоматично стерилна..трабва да измине поне една пулна година в постоянни опити и липса на бременнос. В края на годинита >85% от двоиките стигат до забременяване..така яе продължаваите да опитвате.
А) вие сте имали една бременност а настоящия ви партниор правил ли е спермограма..

3. Пари в Медицината се пестят като се пускат изследвания с ниска цена и висока специфичност..
А) не чух да ли ви е направена тънко игленна аспирациа на тироидната жлеза..>98% специфичност за диагностициране на Хашимото тироидит.
Б) мутации в MTHFR моиже да означава абсолутно нищо..но
-- изследвани ли са нивата на хомоцистеин
-- имате ли анемия по специално
ако е да на двата въпроса това може да е оговора на вашето състояние.

Прочетете оше и за Hughes Syndromе с повишен кариолипин.

дрб

anq

Регистриран: 31.03.2006
    #1240191 - 26.04.2006 20:32 [Re: kyky]

Куку, моя позната през 2004 година се оперира в клиниката по ендокринология на ул. "Даме Груев"6 /до Министерство на Земеделието/ при д-р Кънев. Много е доволна от всичко, в клиниката. И още, когато си с направление за оперативно лечение, операцията е безплатна, тя е платила е само по-специалната упойка.

kyky
искам бебе

#1240207 - 26.04.2006 20:43 [Re: Анонимен]

1. за тромбоцитопенията. в един момент почнах да посинявам адски лесно. не обърнах внимание. след около месец почнах да се будя със синини по врата от възглавницата. тогава обърнах внимание. пуснах си пкк чрез личния лекар. тромбоцитите бяха 2 000. няма грешка - две хиляди. пое ме д-р заркова от онкологията. тя повтори изследването защото също реши че има грешка. при нея се оказаха 12 000. тя ми назначи веднага лечение с кортизон и допълнителни изследвания - пкк, черен дроб, пунция на костен мозък. всичко останало освен тромбоцитите беше нормално. поставиха ми диагноза автоимунна тромбоцитопения. изследването на костния мозък е показало че имам централна тромбоцитопения, но начина по който съм реагирала на лечението показвал все пак автоимунна. покрай проблемите с забременяването отново говорих с д-р заркова за болестта и лечението ми. тя каза че е можело да ме лекува и с имуноглобулин, но е предпочела кортизона. можеше да ме попита аз какво предпочитам, но така или иначе тогава и аз нямаше да съм наясно какво искам. сега когато знам какво причинява кортизона щях да предпочета имуноглобулина естествено но тогава едва ли (предвид огромната разлика в цените).
2. опитвам да забременея много сериозно (със следене на овулация и т.н.) ог август 2003. това прави няколко години, а не няколко месеца. все още опитвам. и все още не става. и като се успокоя пак не става.
а) мъжа ми има спермограма в майчин дом (преди да разбера че там са неверни) и в още 2 клиники по стерилитет - при д-р тачева и д-р стаменов. диагнозата му е нормозооспермия и на двете места. в дните на инсеминация има много добри резултати след обработка на материала също.
3. това нещо не го разбирам
а) тънко игленна аспирациа на тироидната жлеза не ми е правена. диагноза хашимото имам от една седмица и още не съм толкова навътре в нещата, колкото съм в стерилитета (за съжаление). това изследване за първи път го чувам и не знам нищо за него. ако може по-подробно обяснение какво представлява, как се прави и защо ще съм благодарна.
б) мутации в MTHFR увеличават риска от спина бифида на плода - така ми обясниха поне. десетократната доза на фолиева киселина намалява този риск. ако не се знае е голям проблем. когато се знае и се следи наистина не е кой знае какъв проблем.
--това ми пише в генетичните изследвания дословно:
резултат от цитогенетичното изследване (кариотип) на консултиращите се и отношение към клиничната диагноза:
аз - анализирани 11 метафазни пластини, G-диференциално оцветени (400-550 бенда)
кариотип - 46 ХХ - нормален женски, без данни за системни бройни и структорни хромозомни аберации.
той - анализирани 11 метафазни пластини, G-диференциално оцветени (400-550 бенда)
кариотип - 46 ХУ - нормален мъжки, без данни за системни бройни и структорни хромозомни аберации.

препоръки: препоръчва се при планиране на следваща бременност приемане на препарат фолиева киселина - 4 мг 1 път дневно (1-2 мес преди концепция и в първите 3 мес на бременността). при желание бременната жена може да проведе биохимичен серумен скрининг, в срок на бременността 15-19 г.с., за изключване на някои от по-честите вродени аномалии на плода.

фактор V Leiden:
хомозиготен носител на нормален алел

мутация G20210А в протромбиновия ген:
хомозиготен носител на нормален алел

генетичен вариант С677Т в гена на метилентетрахидрофолат редуктаза:
хомозиготен носител по мутантен алел

генетичен вариант в гена на тромбоцитен гликопротеин ІІb/ІІІа:
хомозиготен носител на халотип А1

интерпретация на резултата:
дефектът в ензима MTHFR се установява в над 5-10 % от общата популация. този генетичен дефект може да предизвика понижение на нивото на фолиева киселина и повишение на хомоцистена в кръвната плазма - състояния, които е възможно да доведат до прекъсване на бременността и/или развитие на дефекти на невралната тръба на плода. с оглед установения генетичен дефект в ензима MTHFR, се препоръчва при следваща бременност приемане на съответни препарати на витамините - фолиева киселина (neopholic forte - 4 mg/дневно), В12 и В6. приемането на фолиевия препарат е уместно да започне 1-2 мес преди планиране на бременност.
--анемия нямам доколкото знам

Нерегистриран

#1240313 - 26.04.2006 21:50 [Re: kyky]

всичко добре но:
-- какво е нивото на фолиева киселина?
-- какво е нивото на хомоцистеин ?
аз преполагам че са нормални щом нямате анемия..

тогава остава Антифосфолипиден синдром..
какво е нивото на протромбиновото и активиранот тромбпластиново време (ПТ/аПТ)
съшто така триябва да премерите Лупус антикоагулант..

тункоигленна аспирациа - с обикновенна инжекция се пунктира жлезата и се взимат клетки за изследване..наличие на лимфоцити = лимфоцитен тироидит..

kyky
искам бебе

#1240328 - 26.04.2006 21:58 [Re: mam4e_mia]

обяснението на първия ендокринолог за отрицателните тат и мат е че са повлияни от кортизона (който пиех заради тромбоцитопенията). хиперфункцията не е ли по скоро базедова болест а не хашимото. нищо не разбирам вече. откачих окончателно. хирурга за сега не ме интересува. трябва да чуя 10 от 10 мнения че съм за операция и пак ще изчакам. с тия нормални резултати доста ще се потриумя преди да ми срежат гушата. това е единствения процес (в случая) който е необратим. ямр като апарат и като задапаратно устройство кое е по-добро - исул или военна.
д-р захариева ще ми е полезна. дай координати. мерси.
за възела не знам дали е топъл или студен. знам само че е 3 см и искат да го срежат ама

Редактирано от kyky (26.04.2006 22:20)

kyky
искам бебе

#1240338 - 26.04.2006 22:06 [Re: anq]

не търся къде да се оперирам (за сега). търся още ендокринолози които да ми кажат че не съм за операция, да се обосноват защо не съм и да са прави (освен всичко останало)

kyky
искам бебе

#1240355 - 26.04.2006 22:18 [Re: Анонимен]

фолиева киселина не съм изследвала. предполагам че е ниско нивото след като имам подобна генетична мутация и след като ми препоръчват десеторна доза.
какво е нивото на хомоцистеин също не знам. това изследване към генетичните ли спада. адо да не знам защо не са ми го направили.
ако за анемия се съди само по нисък хемоглобин значи нямам, защото хемоглобина на последното ми изследване (март 2006) е 138 (115-165). ако се прави още някакво изследване за анемия какво е то. и какво общо има анемията със стерилитета или хашимотото. нито един от лекарите при които съм била не е виждал евентуална анемия като проблем.
антифосфолипидния синдром тогава остава за какво не разбрах точно.
какво е нивото на протромбиновото и активираното тромбпластиново време (ПТ/аПТ)също не знам. и такова изследване не ми е правено. имам само време на кървене и следене на тромбоцити след лечението на тромбоцитопенията. нормални са горе-долу слава богу.
Лупус антикоагулант как се мери.
тункоигленна аспирациа - с обикновенна инжекция се пунктира жлезата и се взимат клетки за изследване..наличие на лимфоцити = лимфоцитен тироидит.. - от какъв лекар се прави това и аз ли трябва да си го поискам

Редактирано от kyky (26.04.2006 22:20)

Нерегистриран

#1241427 - 27.04.2006 18:35 [Re: kyky]

1. Тромбоцитопенията вече е излекувана и малко вероятно да се върне така че да забравим за това.

2. http://www.clevelandclinicmeded.com/diseasemanagement/hematology/hyperco/hyperco.htm
това е повеч инфо за хомоцистеинурия им MTHFR gene

3. Antiphospholipid syndrome (Hughes syndrome) - http://www.emedicine.com/MED/topic2923.htm

4. Тънкоигленна биопсиа или аспирациа се прави от патолог. спменете на лекувашия ви лекар за ТИА или FNA (fine needle aspiration)

5. Никои не може и няма право да оперира жлезата ви без вашето сътласие..жлезата си е ваша в края на краущатата..и да сменяте лекар след лекар докато чуете това което искате да ви кажат е една от наи-погрешните стъпки които можете да предприемете.

дрб

kyky
искам бебе

#1242289 - 28.04.2006 10:54 [Re: Анонимен]

вчера бях отново на лекар. при този който препоръча операция. след като видя хормоните и антителата каза че операцията все пак трябва да се направи но може да изчака докато забременея и родя (ако е в скоро време). каза също че трябва контролна ехография на жлезата след 6 месеца и контрола на хормони и антитела зимата - януари, февруари. питах го също за тънкоиглена биопсия но той каза че това за мене е неприложимо, защото имам множество малки възли а не само един и един по-голям който със сигурност е за операция. това вече не ме притеснява чак толкова. щом може да изчака още година (докато забременея и родя) значи не е чак такъв проблем. пък и при бременност доста неща се променят. може толкова да се прибере че да остане само за наблюдаване (ще ми се да е така макар да не го вярвам сериозно)
че жлезата си е моя и никой не може да ми я махне ако аз не дам спор няма. но въпреки че съм куку не съм съвсем пълно куку. ако ми пречи нещо (напр. възел в жлезата) и трябва да се махне на всяка цена ще го махна естествено. срина ме просто факта че сега когато се надявам че знам къде е проблема да забременея и правя всичко възможно за да го преодолея една такава опрерация си е още отлагане във времето каквото не мога психически да преглътна вече.

пп: оценявам и благодаря за официалната форма на обръщение, но тя е излишна в случая. самия факт че ми отгораряш (ако може на ти) и следиш темата ми е съвсем достатъчен за мене. отново благодаря за включването и мнението ти. те са много важни за мен. все още не разбирам обаче какво общо има евентуална анемия с хашимото или стерилитет. и за анемия само хемоглобина ли се изследва.

Редактирано от kyky (28.04.2006 11:01)

Нерегистриран

#1243008 - 28.04.2006 18:02 [Re: kyky]

MTHFR гените поддържат специфичен фолатен коензим които конжертира хомоцистеин до метионин.

както виждате понижено ниво на фолиева киселина води до невъзможност хомоцистеина да се конвертира до метионин. По такъв начин нивото на хомоцистеин нараства в плазмата оттам и повишена съсирваемост на кръвта (ПТ/ПТТ изследваниа за кръпосъсирване). Намаляването на фолиева киселина в диетата води до анемия тъи като се нарушвава хемоглобиновата синтеза. Това обаче няма пряка връзка с Хашимото...но при някои кора със сърповидноклетъчна анемия е ассоциирано със антифосфолипиден синдром..как става това не е известно. От своя страна антифосфолипидния синдром е ассоцииран със стерилитет...

дали при тебе става дума за няколко отделни процеса или един процес не мога да кажа..това са само спекулации които правя. Фактът че вече си била бременна веднъз ми говори че нау-вероятно са няколко процеса..затова и питах дали са ти правили изследване за нивото на хомоцистеин, и ПТ/ПТТ съшо така трябва да се изследва : антикардиолипин, антифосфолипидни атнитела и лупус антикоагулант.

моите 2 цента...

kyky
искам бебе

#1243066 - 28.04.2006 19:15 [Re: Анонимен]

до сега съм изследвала:
-полови хормони - декември 2004 открихме повишен пролактин и липса на ову. не правих ямр. никой не ми даде направление. почнах да пия парлодел по схема от януари 2005 и все още пия по 1/2 табл. вечер. от септември 2005 ми е последното изследване на всичките полови хормони - в норма са всичките. парлодела все още го пия по настояване на лекаря в ниска доза. овулация вече имам спонтанна (доказано с узи) повече от половин година.
-хламидия игг, ига, игм - отрицателна
-черен дроб - ок
-тръби - проходими
- влаг. секрет - не се изолират аеробни патогенни микроорганизми. не се изолира кандида

така стигнах до имунологичните и генетични изследвания.
първо пуснах едни в софия. ето ги:
Изследване: имунофенотипизиране на лимфоцитни субпопулации в периферна кръв.

Показател в % и като абсолютен брой
CD3 (Т лимфоцити) -73% (67-76); 2096 (720-2330)
CD19 (В лимфоцити) - 7% (11-16); 202 (200-400)
CD3/CD4 (Т хелпери) - 43% (38-46); 1243 (700-1100)
CD3/CD8 (цитотоксични) - 24% (21-40); 695 (500-900)
CD3-CD16/56 (NK) - 19% (10-19); 549 (200-400)
Съотношение CD4/CD8 – 1,79% ; (0,9-3,6)

Коментар: изследването лимфоцитните субпопулации в периферна кръв показа увеличена фракция на NK клетките като абсолютен брой и слабо повишение на хелперната субпопулация. Останалите лимфоцитни субпопулации са в границите на нормата както като % така и като абсолютен брой.

анти-фосфолипидни антитела (ЕLISA) ИгГ - отр. ИгМ - отр.
анти-кардиолипин (ЕLISA) - отр.
анти-фосфатидил инозитол (ЕLISA) - отр.
анти-фосфатидил серин (ЕLISA) - отр.
анти-фосфатидилова киселина (ЕLISA) - отр.
анти-бета2(?) гликопротеин І (ЕLISA) - отр.
имуноглобулин ИгГ - 9,764 (5,40-16,10)
имуноглобулин ИгМ - 1,798 (0,50-1,90)
имуноглобулин ИгА - 0,962 (0,80-2,80)
комплемент С3 - 0,824 (0,75-1,65)
комплемент С4 - 0,255 (0,20-0,65)
определяне на АНА антинуклеарни антитела - отр. (до 1:80)
определяне на Sm/RNP антитела - 0,1 U/ml (до 15 U/ml)
определяне на Rо- SS-А антитела - 0,2 U/ml (до 15 U/ml)
определяне на La - SS-B антитела - 0,1 U/ml (до 15 U/ml)
имунофенотипизиране
клетъчна популация (на нито едно от долните нямаше посочени референтни стойности)
CD3-56+ NK cells – 16%
CD3+56+ NKT cells – 4.3%
CD3+CD161+ cells – 15.2%
CD3+CD94+ cells – 2.8%
CD3+NKB1+ cells – 4.7%
CD56+CD161+ NK cells – 11.7%
CD56+CD158a+ NK cells – 2.6%
CD56+CD94+ NK cells – 8.1%
CD56+NKB1+ NK cells – 7.1%
CD56+ CD16+ NK cells - 13%
CD56+ CD69+ NK cells – 1.7%

заключение: повишени стойности на 56+16+ клетки в NK клетъчната популация. при нормализиране на серумното ниво на пролактина се препоръчва имуномодулираща терапия с интравенозен имуноглобулинов препарат по схема в доза 10 г. Immunoven intact.

във връзка с имунологичните ми пуснаха допълнително:

WBC левкоцити - 7,90 (4,0-11,0)
RBC еритроцити - 4,57 (3,8-5,8 )
HGB хемоглобин - 138 (115-165)
HCT хематокрит - 0,401 (0,37-0,47)
MCV - 88 (76-96)
MCH - 30,3 (27-32)
MCHC - 344 (310-350)
RDW - 10,7 (11-16)
PLT тромбоцити - 208 (150-500)
MPV - 9,3 (6,0-10,0)
NE неутрофили - 52,10 (45-70)
LY лимфоцити - 36,60 (20-40)
MO моноцити - 9,40 (3-10)
EO еозинофили - 1,40 (1-5)
BA базофили - 0,50 (0-0,5)
NE# - 4,12 (2,00-7,50)
LY# - 2,89 (1,50-4,00)
MO# - 0,74 (0,20-0,80)
EO# - 0,11 (0,04-0,40)
BA# - 0,04 (0,02-0,10)

после ходихме до плевен при доц. конова и тя реши да повторим някои изследвания и при нея и да пуснем някои допълнителни. генетичните вече ги пуснах в темата като изследване, като резултат и като препоръки за лечение. ето и имунологичните:
анти-кардиолипин IgG - 3,1 (-) (N<10)
анти-кардиолипин IgM - 21,5 (+) (N<10)
анти анти-кардиолипин IgG - 3,1 (-) (N<10)
анти-кардиолипин IgM - 21,5 (+) (N<10)
анти бета2GРI-IgG - 5,4 (-) (N<5, 5-8 гран.)
анти бета2GР-I - IgМ - 6,5 (-) (N<5, 5-8 гран.)
анти бета2GР-I - IgА - 3,3 (-) (N<10)
антиспермални антитела 53,2 (-) (N<60)
анти-спермални антитела (съпруг) 28,6 (-) (N<60)
chlamydia trachomatis IgA - 1.91 (+) (N<1.1)
CD3-CD56+/16+ 20.9% (10-18%)

(има разлика от резултатите в софия, които бяха отрицателни всичките. а тука си има едно добро завишение на IgM и повишението на NK клетките е по-високо отколкото в софия - 16%)

препоръки:
1. повторно изследване на анти-кардиолипин IgM след 6-12 седмици. при повторно положителен резултат - IVIG по схема (2 х 30 амп. на 5-6 ден от цикъла, по схема). до тогава aspirin protect 100 mg/ден при опити за забременяване по естествен път
2. повишени NK клетки - показание за IVIG
3. положителен резултат за chlamydia trachomatis IgA:
- антибиотик + имуностимулация
- контролно изследване след последния АБ
4. консултация с д-р катя тодорова

повторих хламидията в софия в 2 различни лаборатории и беше отрицателна така че за сега се въздържах от антибиотика. при консултацията с катя тодорова излезе хашимотото като допълнителен проблем и пречка. за анемия никой не ме е питал и не е свързвал евентуална анемия със стерилитета. за лупус също не са ме изследвали. имам обаче приятелка с лупус която няма проблеми с забременяването. имаше проблеми с бременността и беше под наблюдение. нивото на хомоцистеин не е следено. мислиш ли че е необходимо

Редактирано от kyky (28.04.2006 19:20)

Нерегистриран

#1245609 - 01.05.2006 19:15 [Re: kyky]

Аз лично много вярвам на Плевенските резултати.Три години правих изследвания на дъщеря ми в София и всички резултати бяха в границите,но детето не беше добре само там установиха ,че има Хашимото и д-р К. Тодорова потвърди,въпреки че и на нея не и се вярваше, защото годините и са малко.Но за сега само в Плевен правят точни нзследвания.

kyky
искам бебе

#1246116 - 02.05.2006 12:00 [Re: Анонимен]

точно д-р тодорава първа ми постави диагнозата хашимото която после потвърди и д-р начев от ендокринологията. странното е че д-р тодорова не видя (или не ми каза) за възела който начев иска да оперира. надявам се днес да успея да се видя с нея и да поговориме по този въпрос. благодаря ти за включването.

Нерегистриран

#1253320 - 08.05.2006 19:32 [Re: kyky]

Пусни си antiTPO.Референтна граница -12,всъщност зависи от лабораторията.Попитай майка си и сестра си ,ако имаш такава ,естествено пък и всички по-близки роднини по женска линия имат ли някакъв проблем с тироидната жлеза.Най-малкото помоли поне майка си да си направи същите изследвания като теб по отношение на щитовидната жлеза.Заболяването е генетично обусловено.При тиреоидита на Хашимото Т3 иТ4 ,както иTSH могат да бъдат нормални.Доказателствени са другите -тези които си направила и този ,който ти посочих.Иначе тъй като самият тиреоидит се развива поради антитела ,атакуващи жлезата ,не се знае дали не са ипричина за липса на забременяване или отхвърляне на плода в много ранен стадий на бременността.При Хашимото дори инвитро опитите може да са неуспешни.Изследвай се докрай и късмет.

kyky
искам бебе

#1253631 - 09.05.2006 00:09 [Re: Анонимен]

какво е antiTPO. казва ли се по някакъв друг начин. може и да съм го изследвала вече но да не знам. пуснах си лупусен антикоагулант, ПТ/аПТ, антитромбин ІІІ: протеин С и протеин S. някои от изследванията са изпратени към германия защото тук не се правят. останалите трябва да станат до края на седмицата и ще пиша резултата.
сестра ми мин. месец си пусна тсх и фт4 както и ехография на щитовидна жлеза. в ред са й. изследвахме ги защото не може да отслабне след раждането, дори е напълняла след като роди. има 2 деца. не са станали "от раз" но и не е имало проблем. "забавиха" се и двете й бременности с по 6 месеца след спирането на противозачатъчните. като се изключи това и двете и бременности бяха абсолютно нормални. с първата даже работи почти да термина (като сервитьорка в натоварен ресторант).
доколкото знам нито майка ми нито някой друг от близките или далечните роднини няма хашимото. или поне не е диагностициран.

kyky
искам бебе

#1258629 - 12.05.2006 12:09 [Re: Анонимен]

ако antiTPO е МАТ значи съм го изследвала и е в норма. според двамата ендокринолози при които ходих е повлияно от кортизона който пих преди време заради тромбоцитопенията.
изследвах по препоръка от форума още:

протромбиново време в сек. - 8.55 сек (9.7 - 12.3)
INR - 0.81 (0.90 - 1.15)
аРТТ (ККВ) - 24.9 сек. (24-33)
антитромбин ІІІ - 101% (80% - 120%)
протеин С - 71% (70% - 140%)

очаквам да излезнат още протеин S и лупусен антикоагулант.
всичко от готовите изследвания или е под норма или е в много долна граница (с изключение на антитромбин ІІІ). какво означава това.

Нерегистриран

#1258861 - 12.05.2006 14:49 [Re: kyky]

здравейте!след серия изследвания лекарите заключиха-хашимото."не се тревожете не е необходимо лечение,само да се наблюдава през определен период".хормоните са в норма,жлезата функциунира добре,само,че тат и мат са доста завишени.на 35г.съм,майка ми и баба ми също са със заболяване на жлезата.проблемите идват от това че доста често без видима причина изпадам нервно-тревожно състояние,което повлича след себе си куп други неприятности.като цяло много често съм краино изчерпана и изтощена-физически,емоционално и най-вече психически.бавно се възстановявам и това ми пречи да си върша добре работата.трябва ли да приема че такъв ще бъде животът ми от тук насетне,или трябва да търся лечение при други лекари?очаквам хорасъс такава диагноза да споделят как се изразява симптоматиката на заболяването при тях.очаквам ви!

kyky
искам бебе

#1259913 - 13.05.2006 13:36 [Re: Анонимен]

Повечето лекари все още не знаят, че нивото на ТСХ трябва да е по-ниско от 3, в противен случай се нуждаете от лечение. Мнозина все още използват остарелият и опасен критерий за ТСХ до и над 5. лабораториите също все още не са си коригирали референтните стойности. ако твоя случай е такъв смени си ендокринолога. той явно е спрял да чете след завършването на обучението си. освен това завишеното тат и мат мисля също подлежи на лечение макар че не съм сигурна за това.

anq

#1259977 - 13.05.2006 15:13 [Re: kyky]

Случвало ли се е на някой ТСН да е завишено, а Т3 и Т4 да са в нормални граници?
Всъщност истинският ми въпрос е следният: ако е установена завишена стойност на ТСН/в моя случай 13/, това означава ли автоматично лечение с хормони / напр. еутирокс/, без да се правят анализи за стойностите на Т3 и Т4?

Искра
самотна овчица
**

Регистриран: 08.08.2005
От: България
    #1260104 - 13.05.2006 19:11 [Re: anq]

Неможе при завишено ТСХ да са ти нормални ФТ3 и ФТ4, тогава те са "малко", следователно тук говорим за хипотериоидизъм(понижена функция на щитовидната жлеза). И обратното - при намален ТСХ, ФТ3 и ФТ4 се "много", затова тук става дума за хипер(повишена функция на жлезата,т.е. прозивежда много хормони). Как да ти кажа - и трите хормона са свързани някак си Някой ендокринолози правят изследвания само на ТСХ, мислейки си, че другите са или малко или много, взависимост от първия. Но според мен това не е правилно. Затова по-добре да се изследват и трита хормона, за по-сигурно. Ако ТСХ ти е в нормата, тогава и останалите са добре. Препоръчително е да се направи и изследване на ТАТ и МАТ(антитела). Ако те вече са извън релси, значи има наличие за Синдрома на Хашимото. Абе най-добре се посъветвай с лекар ендокринолог Ама бъди сигурна, че и в двата случея ще ти кажат да пиеш някакви хапчета, обикновенно дават Л-Тироксин

--------------------
Който не иска НИЩО, той има ВСИЧКО!
--------------------------------------

Редактирано от uckpa (13.05.2006 19:20)

anq

#1260177 - 13.05.2006 21:09 [Re: Искра]

Искра, благодаря ти за отговора. Аз вече пия еутирокс - в продължение на един месец вземах по 25 мг, а от два дни вече по 50 мг.

Нерегистриран

#1260492 - 14.05.2006 10:11 [Re: anq]

Добре, че не са ти дали Л-тироксин, че от него май се пълнеело.....

anq

#1260513 - 14.05.2006 10:58 [Re: Анонимен]

Еутирокс и Л-тироксин съдържат едно и също активно вещество, различават се по съпътстващите компоненти и се произвеждат от различни германски фирми.
Все се пълнее и с тях и без тях, но какво да се прави.

Optimistkata
почетен член

Регистриран: 14.03.2006
От: Варна
    #1261729 - 15.05.2006 15:27 [Re: anq]

Аня,
аз съм така.Завишено ТСХ , но Т4 е в норма (Т3 така и не го изследвах)В началото преди 1 година ТСХ беше около 11,5 , а напоследък се колебае между 4,5 и 6,6, но Т4 ми е винаги в норма.Аз затова вече година отказвам да пия хормони, защото за мен няма логика в това да пия хормон,който жлезата ми все още произвежда в нормални граници. Четох за едно изследване,което американците са правили и са забелязали,че ТСХ е в права зависимост от теглото на човека.Дори здрави хора , ако са по-дебели имат по-висок ТСХ(все пак в граници,но в горния край на границата)Моите наблюдения го потвърдиха.Като отслабна 7-8 кг след 20дни на плодове имам ТСХ 4,5, а като понапълнея пак става 6,5-6,6. Покрай моето Хашимото изследвах и дъщеря ми.Първия път имаше ТСХ 2,18 , а втория път беше качила няколко кг и ТСХ стана малко над 3.(Т4 в норма)Затова е медиците все още спорят коя е референтната граниза на ТСХ.От 2003 г в Щатите има препоръка тази граница да е до 3, но все още много лекари считат ,че при ТСХ до 5 няма заболяване.В България "нормата" е ТСХ до 5 , значи си здрав. Аз лично не виждам как ще ти помогне завишената доза изкуствен хормон да си решиш здравословния проблем, още повече че Т4 ти е в норма.ТСХ е хормона който произвежда хипофизата за да "каже" на щ.жлеза да произведе повече Т4 .(Т3 се получава по-късно от Т4 като се редуцира единия атом йод за да стане хормона активен)Ако мозъка регистрира някакъв проблем (Хашимото или повечко килограми или може би нещо друго) хипофизата веднага вдига нивата на ТСХ за да "пришпори" щ.жлеза да произведе повече Т4, за да засили обмяната.Когато производството на Т4 се вдигне, мозъка регистрира това и естествено хипофизата намаля нивата на ТСХ (щ.жлеза няма нужда от повече стимулация)Какво правят лекарите:висок ТСХ-дават изкуствен Т4 (Лтироксин или Еутирокс и т.н )Мозъка регистрира повишени нива на Т4 и намаля стимулацията на щ.жлеза с намалени нива на ТСХ.Организма е излъган,хипофизата не си върши работата и не стимулира повече щ.жлеза, всички иследвания са ти в норма и лекаря е спокоен, но ЗДРАВ ЛИ СИ? Ако искуствения хормон вършеше същата работа като естесвено произведения тогава трябваше да си отслабнала, а аз съм сигурна че още си напълняла след като започна с еутирокса.Затова ТСХ се е вдигнал още.Явно твоя организъм не разпознава изкуствения хормон като свой.

Наташа Ростова
на път

Регистриран: 26.08.2004
От: Канада
    #1261785 - 15.05.2006 16:02 [Re: Optimistkata]

Оптимистката, много ясно си го обяснила, дори и аз го разбрах Ако може някой да ми обясни следното. Нали преди 2 месеца си намалих за първи път изкуствения хормон с една четвърт. Тогава за два дни (по скоро за втория от тия два дни) бях качила 2-3 килограма, бях се панирала напълмо, но след това си възстанових килограмите. Сега от 4 дни намалих с още една четвърт от предишната ми най-висока доза, всъщност това е една трета от дозата, която до преди няколко дни пиех. Теглото ми не мръдна! При това вкъщи пак ме съблазняват успешно със сладолед тия дни, и го ям в такива количества, че ум да ти зайде. Защо се получи така?
Освен това - аз имах много добър метаболизъм, можех да ям неограничено калорични храни без да напълнявам. Когато ми откриха хипотиреодизма не бях напълняла, въпреки че жлезата ми вече не работеше добре. Започнах веднага да пия хормони. И след наколко месеца, когато вече си пиех хормоните, напълнях с няколко килограма. След това на теста се оказа че резултатите ми са се влошили и ми изписаха още по-висока доза хормони. Ама се чудя защо когато не пиех хормони жлезата ми се беше справила и метаболизмът ми е бил достатъчно добър за да не ми проличи, о кагато започнах да ги пия, метаболизмът ми се забави

kyky
искам бебе

#1273150 - 24.05.2006 00:33 [Re: kyky]

ето и последните ми резултати:

протромбиново време в сек. - 8.55 сек (9.7 - 12.3)
INR - 0.81 (0.90 - 1.15)
аРТТ (ККВ) - 24.9 сек. (24-33)
антитромбин ІІІ - 101% (80% - 120%)
протеин С - 71% (70% - 140%)
протеин S - 106% (60 - 130%)
лупусен антикоагулант - weakly positive

някой знае ли какво означава това. аз само виждам че повечето от нещата са под норма или в долна граница

Валката
БАННАТ
**

Регистриран: 21.05.2006
От: Бургас
    #1273858 - 24.05.2006 18:52 [Re: kyky]

Аз пък виждам, че са в норма..... Ти как мислиш ?

--------------------
Здравей обич моя,
ето аз съм тук,
теб все обичам,
както никой друг!!!

Нерегистриран

#1275242 - 25.05.2006 22:12 [Re: kyky]

Здрасти, Куку
преди да си се побъркала съвсем:
Всички ние сме сложни организми от ВЗАИМОСТВЪРЗАНИ системи. Аз имам Хашимото, като диагнозата не е напълно потвърдена (!) защото имам периоди на абсолютна "нормалност" на всичко, вкл. на антителата... Въпреки това трябва да знаеш, че да се вглеждаш в себе си е важно, защото никой друг не те познава по-добре, а и защото на докторите не може да се има пълно доверие... Казвам това от собствен опит и защото в момента пак имам проблем, за който мисля, че е свързан с Хашимото, но никой доктор не ще да коментира такава връзка... както и да е - за твое успокоение с моето Хашимото съм родила две превъзходни деца - на 11 и на 4 години. Сега съм на 37, проблемите ми започнаха малко след първото дете и бях наясно с тях при втората си бременност. Преди години имах сериозни проблеми, за които пак докторите някаха обяснение. Отидох при д-р Михайлов - той е интернист, но сега лекува с фитотерапия и хомеопатия. Отидох отчаяня, бях стигнала до ритмонорм и други гадни лекарства. За 2 седмици се почствах по-добре, за 2 месеца се стабилизирах и номрализирах напълно. Пробвай да се видиш с него, преди да се разориш от изследвания и да те направят луда от "компетентност", тел. му е 0888 496 203. Успех! И се вслушвай първо в себе си...

kyky
искам бебе

#1275337 - 26.05.2006 00:05 [Re: Анонимен]

хашимотото е само един от проблемите ми. не знам дали е началото, средата или края. стерилитета ми не се дължи само на него а и на него. освен това имам доказан антифосфолипиден синдром, повишени нк клетки, генетична мутация на един ензим, както и стара тромбоцитопения, която уж е овладяна.

ще ми се някой от тези дето ми препоръчаха допълнително изследвания сега да се включат и да коментират резултатите, моля.

Нерегистриран

#1275351 - 26.05.2006 00:24 [Re: kyky]

От един месец аз също намалявам дозата си Л-Тироксин от 100 на 75 и не смятам че се чувствам по зле. Ще си направя изследване след още сдин месец.

kyky
искам бебе

#1380096 - 13.08.2006 13:57 [Re: kyky]

повдигам си темата, защото все още се надявам някой от тези които ми препоръчаха допълнителни изследвания сега да се включат и да коментират резултатите ми. благодаря

Искра
самотна овчица
**

Регистриран: 08.08.2005
От: България
    #1380315 - 13.08.2006 19:13 [Re: kyky]

И на мен ще ми намаляват дозата Невероятно....... Благодаря ти, Господи

--------------------
Който не иска НИЩО, той има ВСИЧКО!
--------------------------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 16 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 7423

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.09 seconds in which 0.071 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.