ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Dete Bojie

Регистриран: 28.03.2006
Медитацията
    #1245185 - 01.05.2006 12:06

Какво мислите за медитацията като метод за духовно самоусъвършенстване? Ако медитирате, какво ви дава това?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
asdasd

Регистриран: 13.09.2004
Re: Медитацията
    #1245967 - 02.05.2006 09:17 [Re: Dete Bojie]

От мене следното.

Трябва да се прави много голяма разлика между "Медитативни техники" и самата "Медитация". Медитацията е неподлежащ на контрол процес. Тя настъпва спонтанно, като съня. Медитативните техники са тези които се стремят в далечно бъдеще да доведат до състояние на медитация, но те нямат общо със самото явление медитация. За съжаление на запад и у нас Медитативната техника се слага в категория Медитация и това внася голямо объркване и неразбиране в хората. Иначе, във всеки курс по Йога или книга издадена на БГ, Руски или Английски, могат да се намерят описания на Медитативни техники, но в книга е невъзможно да се опише самата Медитация.

Подчертавам, Медитация не е да си представяш птички, пчелички, красиви полянки, цветенца и др. Тя не е каквото и да е емоционално състояние. Тя не е да летиш в облаците. Тя не е да изпаднеш в транс. Тя не е да започнеш да дремеш. Тя не е да заспиш.

Dete Bojie

#1246465 - 02.05.2006 16:47 [Re: asdasd]

Цитат:

Медитацията е неподлежащ на контрол процес. Тя настъпва спонтанно, като съня.

Тоест искаш да кажеш, че медитация може да настъпи и без да си прилагал специални медитативни техники?

Цитат:

Подчертавам, Медитация не е да си представяш птички, пчелички, красиви полянки, цветенца и др. Тя не е каквото и да е емоционално състояние. Тя не е да летиш в облаците. Тя не е да изпаднеш в транс. Тя не е да започнеш да дремеш. Тя не е да заспиш.

А какво е?

Кристел
in aeternum

Регистриран: 07.06.2005
От: Небето
    #1246489 - 02.05.2006 17:00 [Re: asdasd]

Аз чакам да кажат Медитиращите нещо повече.Как медитират и по какъв начин.Също ако могат да предложат и литература.
Най-вече бих искала да чуя мнението на модератора и на Салве

--------------------
"My people know My name!"Isaiah 52:6

Dete Bojie

#1246490 - 02.05.2006 17:02 [Re: Кристел]

Цитат:

Аз чакам да кажат Медитиращите нещо повече.Как медитират и по какъв начин.Също ако могат да предложат и литература.
Най-вече бих искала да чуя мнението на модератора и на Салве

Кристи,

И аз така. Но с голям интерес ще изслушам и Бегемот.

asdasd

#1246503 - 02.05.2006 17:09 [Re: Dete Bojie]

Цитат:

Тоест искаш да кажеш, че медитация може да настъпи и без да си прилагал специални медитативни техники?

Напълно възможно е, ако ума ти е подготвен за това. Има такива случаи. Предшественик на медитацаията се счита концентрацията на ума. Един нож може да реже само ако е остър. На повечето хора ума им е разпилян и не би могъл да влезне в медитативно състояние, освен при някакви екстремни ситуации (и такива случаи има).

Цитат:

А какво е?

Ми да кажем, че вече отговорих почти на въпроса ти. Има една техника наречена "нети, нети" или в превод "не това, не това". След като не можеш да обясниш нещо с думи, то можеш да опишеш какво това нещо не е, и тогава това нещо е всичко останало. В крайна сметка, как може да опишеш на слепия човек какво е червено или примерно синьо. Или както е казано в The Matrix

Nobody can be told, what the Matrix is. You have to see it for your self.

П.С. Колко съм гениален, чак сам съм си смешен

asdasd

#1246510 - 02.05.2006 17:13 [Re: asdasd]

Всъшност аз не съм авторитет в тази област, но ще потърся на един голям човек описанията на медитацията. Там той е казал всичко това,което аз се опитвам да кажа, но само преразказвам.

Dete Bojie

#1246511 - 02.05.2006 17:14 [Re: asdasd]

Цитат:

Подчертавам, Медитация не е да си представяш птички, пчелички, красиви полянки, цветенца и др.

Добре де - ако не си представяш птичките, пчеличките и красивите полянки волево, а представите сами си идват, това медитация ли е?

asdasd

#1247179 - 03.05.2006 10:35 [Re: Dete Bojie]

Цитат:

Цитат:

Подчертавам, Медитация не е да си представяш птички, пчелички, красиви полянки, цветенца и др.

Добре де - ако не си представяш птичките, пчеличките и красивите полянки волево, а представите сами си идват, това медитация ли е?

Това би могло да означава две неща.

Първото и по верятното: Ума ти е достатачно разсеян и не може да се задържи на една точка и идея и започва да бяга наляво надясно и да и представя какво ли не.

Второ: Започнал е очистителен процес и от подсъзнанието ти са зпочнали да се измъкват на повърхноста различни досега неосъзнати комплекси и мисловни шаблони под формата на образи и картини, които са били основната двжиеща сила на цялото ти поведение досега. В повечето случаи те не са приятни и дори плашещи и ако не си подготвен за такава атака можеш да стигнеш и до лудница. Но в този случай, ти ще си сигурна, че това се случва, защото процеса е необичаен и донякъде стряскащ.

Но и двете неща не са медитация. Доколкото съм го чел това в различни литератури и съм го чул от други източници, но сам не съм го изпитал

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #1247271 - 03.05.2006 11:14 [Re: asdasd]

напълно съм съгласна с теб
няма да мога да обясня и аз какво е медитация също
тогава си едно цяло с всичко останало, няма въпроси и отговори- ти си всичко това
не е цветенца- определено има такива техники - те са предварителни нагласи на ума- в действителност не са необходими- въобще- медитацията е нагласа на ума

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2902

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.045 seconds in which 0.025 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.