ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1 | 2 | (покажи всички)
Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
Re: как е правилно...
    #1265273 - 18.05.2006 02:51 [Re: the bear]

Ето тук има статия по въпроса за падежните форми на местоименията: http://www.libsu.uni-sofia.bg/Statii/Padeji.html
По принцип (както се казва в тази статия) "официалната" или "академическата" граматика наистина препоръчва (все още) употребата на падежни форми като "някого" и "когото" вместо "някой" и "който". Но употребата на "някой" и "който" не е погрешна... а моето виждане е че падежните форми трябва постепенно да се изхвърлят от книжовния език. Та затова и казах че _според_мен_ (въпреки че не съм специалист) по-правилното е "някой" и "който"

П.С. ще цитирам откъса от статията който засяга разлеждания проблем:
Цитат:

От гледище на „официалната”, на „академическата” граматика за по-правилни се смятат изразите „В стаята нямаше никого", „Имаш ли си някого, на когото да разчиташ при нужда”. Трябва обаче да се признае, че вече са съвсем нормални (и са доста чести) в днешната книжовна реч - не само в устната, но и в писмената - изрази като: „В стаята нямаше никой", „Имаш ли си някой, на който да разчиташ при нужда", „Питай който искаш", „Изпрати на всеки поотделно" (наред с нормативно по-правилните „Питай когото искаш", „Изпрати на всекиго поотделно").

Има съвсем определена тенденция да се ограничава употребата на падежни форми в езика (совен разбира се в художествени произведения). И съм сигурен че след като "комуто" официално се превърна в "на когото" то следващата стъпка е официалната норма да стане "на който" (ако вече не е станало това) а "комуто" и "на когото" да се приемат за остарели и "снобарски" (ако мога така да се изразя).

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #1265339 - 18.05.2006 08:09 [Re: Black Adder]

Прав си, нормална е тази употреба, но все още не е официална, т.е. ако ще пишеш текст за официално ползване, използвай "когото", а не "който" за този случай.

the bear

Регистриран: 26.08.2004
От: Русе
    #1265478 - 18.05.2006 10:21 [Re: Black Adder]

благодаря ти, сега ще го разпечатам това и ще бия с него по главата този, който спореше разпалено с мен

Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
    #1269323 - 20.05.2006 22:18 [Re: the bear]

Цитат:

благодаря ти, сега ще го разпечатам това и ще бия с него по главата този, който спореше разпалено с мен

Аууу, каква агресия се поражда в тези дебати по граматика А не бива, защото все още единствено правилен и нормативен е вариантът "има ли някого". Колкото и да е разпространена една граматична употреба, докато тя не е официално призната, изписването и ще се отчита като грешка, т.е. бой по главата с учебника по морфология

Страници: 1 | 2 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3353

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.022 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.