ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
www.300bebeta.info - за бъдещите майки
    #1288749 - 05.06.2006 10:34

Информационният сайт за бъдещи родители www.300bebeta.info вече е факт.

Този сайт е създаден от екипа на инициативен комитет "300 бебета повече", за да имат бъдещите родители източник на повече информация за това как да предпазят бъдещите си деца от малформацията SPINA BIFIDA.
Ние вярваме, че ако в България бъде приета и приложена "Национална програма за първична превенция на Спина Бифида с фолиева киселина", то всяка година ще се раждат здрави около "300 бебета повече".

Надяваме се сайтът да бъде от полза за много хора, особено в България.
Моля споделете мнението си.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kyky
искам бебе

Регистриран: 24.04.2006
Re: www.300bebeta.info - за бъдещите майки
    #1288855 - 05.06.2006 11:37 [Re: tender™]

всичко това е страхотно естествено и много полезно. обаче за малка част от населението в репродуктивна възраст - само за тези които имат компютър, достъп до интернет и се интересуват. тези, които разчитат на лекаря са почти обречени. от близо 5 год обикалям гинекологичните (и не само) кабинети и нито веднъж не попаднах на лекар който да започне с "добър ден, пии фолиева киселина". а трябва. особено когато вляза в кабинета и кажа че се опитвам да забременея. ако толкова ги мързи да го казват да разлепят инфо в чакалните - така повече хора ще имат шанс да разберат за фолиевата и какви са рисковете за бебето ако не я приемат. ама и това не правят. трябва някак да бъдат принудени да информират по един или друг начин пациентите си. щото интернет и медиите са едно обаче много хора държат лично от лекаря да го чуят. половината ми приятелки отказваха доста време и да чуят за фк само защото им беше назначена от мене пък лекаря нищо не им казвал.

tender™Модератор
барман

#1288914 - 05.06.2006 12:17 [Re: kyky]

напълно съм съгласен с мнението ти

Точно по тази причина осъществихме инициативата "300 бебета повече" .
Можеш да видиш в сайта какви цели сме си поставили. Основната е: създаване на национална програма за първична превенция на малформацията Спина Бифида с фолиева киселина.

И вече имаме реален начален резултат.
След като внесохме Отвореното писмо с Призива към здравните институции (има го в забодените теми тук) до десетки български институции, в отговор получихме официално писмо от началника на кабинета на Председателя на Народното събрание на Република България, г-н Мирон Гаврилов, с което ни уведомява, че (цитирам):
"...отвореното писмо и подписката на инициативния комитет "300 бебета повече" относно създаване на Национална програма за превенция на малформациите при новородените в страната са предоставени на вниманието на народните представители от Комисията по здравеопазването в 40-то Народно събрание."

От инициативния комитет "300бебета", заедно с подкрепящите ни организации и медии, с интерес следим и очакваме кога Отвореното писмо ще бъде реално внесено в дневен ред на Комисията по здравеопазването

--------------------

kyky
искам бебе

#1288940 - 05.06.2006 12:38 [Re: tender™]

глей ся, аз редовно чета и пиша в зачатие. на мене тия неща са ми ясни. ама това съм аз. освен мене има още не много осведомени хора. проблема е за тия дето нямат нет и не се интересуват много-много от това. за тях трябва да има инфо дето да им боде очите на всяка крачка. дет се вика ако на тях не им пука за бъдещото им поколение на нас да ни пука и да им навираме навсякъде инфо за фк. като се почне от лекарските кабинети. после ако трябва и билбордове и реклама по транспорта. факт е че до сега във всеки гин. каб. виси инфо за "хапчето" и за мъжката и женската репродуктивна система - все полезни неща, спор няма. обаче никъде нищо за фк. от там трябва да се почне - от лекарите. те за съжаление също нехаят. повечето си мислят че който е решил да има дете все трябва да е попрочел нещо и да знае за фк, а пациентите чакат лекаря да им каже какво да правят. порочен кръг. трябва от него да се излезе.

tender™Модератор
барман

#1288949 - 05.06.2006 12:45 [Re: kyky]

а знаеш ли, че д-р Даскалова от "Зачатие" е в инициативния комитет "300 бебета", а д-р Даскалов, който е акушер-гинеколог - също!

Пак си права - безхаберието, от което аз загубих две деца, а колежката ми от инициативния комитет, Марина, загуби сина си миналата година...та това неконтролируемо безхаберие си продължава . Но когато бъде създадена и приложена национална програма за превенция с фолиева киселина, то тогава информирането на всяка жена от лекарите (личните и АГ) ще бъде задължително, а неинформирането ще бъде нарушаване на националната програма и базирано на това фактическо нарушение, всяка майка ще може да си потърси правата, ако не е била информирана

--------------------

Fullmoon
слънчице

Регистриран: 18.10.2003
От: Земята
    #1289571 - 05.06.2006 20:33 [Re: tender™]

Всичко това е чудесно и много се радвам, че инициативата набира скорост и се подобрява осъзнаването на този въпрос сред бъдещите майки.

Бих искала да попитам какво количество фолиева киселина е необходима за профилактика?

--------------------
Да си обичан дава смелост. Да обичаш дава сила.
http://www.catfriends-bg.org

kyky
искам бебе

#1289651 - 05.06.2006 21:57 [Re: Fullmoon]

400 мкг дневно. ако имаш генетичен дефект (като мене напр) имаш нужда от 4 мг дневно.

kyky
искам бебе

#1289656 - 05.06.2006 22:06 [Re: tender™]

зная разбира се. и твоята история я знам. страдам заедно с тебе (ако искаш вярвай).
не ми се ще да ме разбереш неправилно и в никакъв случай не искам да те обидя или да ти бъркам в раната обаче не мога да не те попитам - ако ти можеше да си потърсиш правата как това щеше да ти помогне реално. търсенето на правата е след дъжд качулка. трябва преди това да се действа. и то не само в интернет. предполагам че ок 90% от четящите в интернет са запознати с риска. но колко са те на фона на нечетящите тука. знаеш ли колко пъти като продумам за фк някой ме взима на сериозно. николко пъти. все едно се опитвам да им набутам нещо опасно и сектанско щото не са го чули от д-ра. единици ме чуват какво говоря и то след време.
дано да успееме да натъртиме и на лекарите ча са длъжни да ни информират. щото аз от лекари, склонни да информират изкълвах нета.

Редактирано от kyky (05.06.2006 22:08)

Fullmoon
слънчице

Регистриран: 18.10.2003
От: Земята
    #1289672 - 05.06.2006 22:24 [Re: kyky]

Точно толкова има в мултивитамините, които пия. Мерси.

--------------------
Да си обичан дава смелост. Да обичаш дава сила.
http://www.catfriends-bg.org

kyky
искам бебе

#1289809 - 06.06.2006 00:25 [Re: tender™]

а ти знаеш ли че на 10 юни в плевен се провежда ден на репродуктивното здраве с безплатни консултации от доста добри специалисти вкл. д-рите даскалови . и ако знаеш защо няма реклама и тука. а ако не знаеш защо не знаеш

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 28464

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.02 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.