ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1

Нерегистриран

НЕРВНИ ТИКОВЕ ПРИ ДЕЦАТА
    #1094561 - 27.12.2005 13:27

Дъщеря ми скоро ще навърши 7 години. Тя е доста нервно и чувствително дете от самото си раждане, а преди две години преживя и раздялата ни с баща й.
Преди около месец започнаха разни неконтролируеми движения - примигване, облизване на устните - нещо като нервни тикове. Те не само, че не отминават, а и като че се затвърждават. Сериозно съм притеснена. Казаха ми, че е възможно причината да е хормонална. Има ли някой с подобни симптоми?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
Re: НЕРВНИ ТИКОВЕ ПРИ ДЕЦАТА
    #1094620 - 27.12.2005 14:04 [Re: Анонимен]

Сякаш чета за себе си - с тази разлика, че не съм загубила баща си. От малка имам такива тикове и всичко е от най-различни притеснения (абе, на нервна почва, макар че звучи много общо) - и тикове с очите съм имала, и мигане, и други варианти на тиковете. Спомням си, че лекарка каза на родителите ми да не ми се карат

Да, наистина това се получава при притеснителните и чувствителни деца, но аз засега поне (на 28 години съм) не съм успяла да се преборя окончателно, само съм успявала да се отърва от даден тик, за да развия друг по-късно... Отърваването става с малко (наистина съвсем малко) усилие на волята - просто си напомням и се наблюдавам за 2-3 дни и става от само себе си. Но последния тик го имам от 2 или повече години вече и все не мога да се отърва от него (просто не съм го решила твърдо).

Мисълта ми е, че трябва да се работи по-скоро в посока на подсилване на самочувствието на детето, отколкото в справяне с конкретния тик, защото когато се справиш с един, избива друг, т.е. причината си остава и си намира изражение.

Да, може и да има нещо общо с хормоните, аз също имам хормонални проблеми (най-общо казано), но не съм се замисляла досега, че двете неща са свързани.

Естествено, не съм лекар, споделям само личния си опит.

Нерегистриран

#1095045 - 27.12.2005 19:05 [Re: Анонимен]

1. Искам да се извина, че отговарям като анонимен - лични съображения.
2. Състоянието е прекалено сериозно, за да бъде диагностицирано на форумно ниво.
3. Абсолютно задължително е да се консултирате със специалист - детски невролог, по възможност не само с 1, във София има и специалист по така наречената Тикова болест.
4. Ако приемем, че се касае за функционално нарушение - тикове - важен диференциращ белег е, че те могат да бъдак контролирани в значителна степен от детето и се разреждат, когато вниманието им е се отклони от това, с което се занимават по време на появата им.
5. Най-често зе засилват, когато детето е вглъбено в интересно за него предимно умствено занимание.
6. Като положителен може да се отчет фактът, че не се смущава интелектуалното развитие на детето.
7. Като негативен - практически не се премахват дори след употреба на съответни антиконвулсивни медикаменти. Обичайно се засилват с настъпването на пубертет.
8. Оказват негативно влияние върху психическото развитие на децата - трябва да се преодоляват неотклонно чрез поведението на околните.
9. Не приемам като меродавни съвети от хора, които казват "и аз имам същото". Реално - не е известно от какво страда дъщеря ви.
10. Не отлагайте консултациите. Ще последват съвети от съществено важен характер, които ще наложат промяна на жизнения ритъм на семейството. Може да се наложи да преосмислите начина си на живот като цяло. Започнете максимално рано, за да постигнете най-добър възможен резултат. Не се отчайвайте.

Ananda
Fair Lady

Регистриран: 15.01.2004
    #1308985 - 20.06.2006 14:30 [Re: Анонимен]

Чела съм, че 90% от нервните тикове възникват поради липса на движение и чист въздух.

--------------------
Който живее със съзнание за собственото си достойнство няма нужда да доказва нищо на никого.

Нерегистриран

#1309234 - 20.06.2006 17:18 [Re: Ananda]

Цитат:

Чела съм, че 90% от нервните тикове възникват поради липса на движение и чист въздух.

бе то тогава всички да сме се тикосали досега..

Фaй

Регистриран: 18.01.2005
От: Подпалвачите на мостове
    #1309339 - 20.06.2006 18:22 [Re: Анонимен]

Имам тикове от дете. Точно каквито ги описва и Галадриел. Нашите навремето ме влачиха по де що имаше специалисти, но без особен ефект. После се научих сама да ги овладявам. Появяват се при голямо напрежение и преумора.

След пубертета бяха отшумели, но като започнах да уча медицина, по време на всяка сесия получавах цял букет от различни тикове. Ето и в момента пиша и си мигам на парцали.

Не влияят на социалния ми живот. Най много като си вървя по улицата и нещо се замисля, да видя, че някой мъж ми намига. Едва тогава се усещам, че съм мигала здраво насреща му.

BeWitchIng

Регистриран: 29.11.2005
    #1310466 - 21.06.2006 12:55 [Re: Анонимен]

Явен симптом на невроза. Добре е да се направи консултация с психотерапевт. Най-добре потърси някой, който е работил с деца, тъй като при работата с малките има някои специфични особености.
Другият вариант е да поговориш с детето - да му обясниш на достъпен език, че раздялата с таткото не е край на отношенията, че то няма вина (децата понякога се чувстват виновни за разпада на връзката между родителите)... и да се вслушаш в това, което ще ти каже. Успех.

BeWitchIng

#1310501 - 21.06.2006 13:08 [Re: Анонимен]

Цитат:

Цитат:

бе то тогава всички да сме се тикосали досега..

"Тикосали" сме се и още как. Ако се малко самонаблюдаваш, ще забележиш куп признаци на невроза и в себе си. Направи си малък автотест дали: си гризеш ноктите или пръстите, пушиш, пиеш, ядеш твърде много или твърде малко, имаш натрапливи мисли, не спиш добре, избухваш безпричинно... да не изброявам повече.
В този смисъл всички сме жертви на т.нар."човешки прогрес" (който по-скоро е регрес, но това е друга тема).
Помисли.

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #1310551 - 21.06.2006 13:31 [Re: BeWitchIng]

не всички хора имат такива прояви и не винаги тези прояви са признак на невроза

Редактирано от Си Ди (21.06.2006 13:33)

BeWitchIng

#1310583 - 21.06.2006 13:48 [Re: Си Ди]

Ааа, невроза е, вярвай ми. Ама обикновено не си даваме сметка, че е така и търсим причините другаде. Разликата е само в проявите и в това колко далеч са стигнали нещата.
ПП Въпросът за психосоматиката вече сме го бистрили в други теми, пък и то си е цяла наука - не можем да го съберем в 2-3 изречения.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 15 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 11088

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.083 seconds in which 0.068 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.