ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Джери

Регистриран: 25.08.2004
От: New York City
Видео карта за широк екран (16:9)
    #1432158 - 19.09.2006 02:36

Някой има ли опит с видео карти които поддържат (които имат драйвери за) широкоекранни формати, а именно за 1440x900, т.е. WSXGA или WXGA+.

Имам два стари компютъра, чиито видеокарти не поддържат такава разделителна способност (изобщо нищо с отношение 16:9, само с 4:3) и искам да сменя поне едната. Но не знам с каква точно да сменя и не знам как да позная една видео карта сега аджеба поддържа ли тези стандарти или не.

Някой може ли да ми препоръча начин по който да разбирам новите видеокарти поддържат ли широкоекранни резолюции (16:9), в частност дали поддържат WXGA+.

Предварително благодаря

П.П. Също ако някой има конкретни препоръки за марка/карта, или опит с някой вид карта, ще се радвам да прочета мнението му.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Светозар*
звездоброец-езотерик

Регистриран: 29.01.2003
От: София
Re: Видео карта за широк екран (16:9)
    #1432213 - 19.09.2006 08:15 [Re: Джери]

Ами аз това споменах в съседната тема - че имам стара Riva TNT. Но тя безпроблемно се спогоди с новия широкоекранен монитор 16:9. Е той не може да постигне чак 1440х900, стига до 1280:768. Вероятно е заради резолюцията. Обаче също бих сменил видеокартата си за някоя по-добра секънд хенд.

--------------------
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.free.bg

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #1432382 - 19.09.2006 11:24 [Re: Джери]

Цитат:

Някой може ли да ми препоръча начин по който да разбирам новите видеокарти поддържат ли широкоекранни резолюции (16:9), в частност дали поддържат WXGA+.

1440х900 не е отношение 16:9. Както и да е... разрешението не зависи изобщо от хардуера на видеокартата (при съвременните карти) а от драйверите й и от това какво подържа монитора. Ако ти трябва някакво нестандартно разрешение, а в драйвера го няма споменато можеш да си го добавиш с програмки от рода на PowerStrip. Но по принцип мисля че драйвера на видеокартата ще разпознае максималното разрешение което монитора подържа - в твоя случай 1440х900. Всяка по-нова карта Radeon или geForce мисля че ти върши работа... а явно че дори TNT също. Твоите карти какви са?

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Джери

Регистриран: 25.08.2004
От: New York City
    #1432859 - 19.09.2006 18:04 [Re: Black Adder]

Да, де, 16:10 Мисълта ми беше широкоекранно отношение.

Мерси много.

Ами едната е on board, така че не я знам каква е, другата е твърде стара (5-6 години), ама не смея да отворя този компютър и да я пипам, ако не се налага, защото изобщо не се разбира със слот-а си е голямо изпитание после да се пъхне и килне така че дъното да се усети, че тя е там. За това и искам да купя нещо, което да е сигурно, че ще стане...

Много благодаря за съвета.

Светозар*
звездоброец-езотерик

#1432900 - 19.09.2006 18:36 [Re: Black Adder]

В този смисъл имам допълнителен въпрос: както посочих по-горе, новият ми монитор поддържа разрешение до 1280х768, другите са стандартните 1024х768, 800х600 и пр. А видеокартата поддържа и разни необичайни разрешения - 1152х864, 1280х960. Какво ще стане, ако задам някое от последните? Как мониторът ще възприеме несвойственото за него 1152 или по-високото от неговия максимум 960? Ще ги смъкне до най-близката негова си по-долна стойност ли?

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Black Adder
Advanced

#1433042 - 19.09.2006 20:05 [Re: Светозар*]

Ми то зависи от монитора като цяло. Значи ако подадеш по-високо разрешение от това на монитора, най-вероятно няма да се появи нищо на екрана освен някакво съобщение че изображението е "out of range" или нещо подобно, или просто монитора ще кропне изображението вертикално и/или хоризонтално ако успее да го синхронизира (при аналогово включване). Ако подадеш по-ниско разрешение има пак няколко варианта - или монитора ще го покаже в оригиналната му резолюция с черни ивици по краищата или ще ти го разпъне на целия екран - по принцип е възможно в някои резолюции да прави това с черните области а в други с разпъването. Абе като цяло LCD мониторите трява да се ползват в native resolution че иначе става омазано...

--------------------

Светозар*
звездоброец-езотерик

#1433785 - 20.09.2006 12:18 [Re: Black Adder]

Цитат:

Значи ако подадеш по-високо разрешение от това на монитора... или просто монитора ще кропне изображението вертикално и/или хоризонтално ако успее да го синхронизира (при аналогово включване).

Май това направи. Интересно, че и на предишния ми монитор някои от тукашните форуми излизаха стеснени, с черни ленти от двете страни, а други форуми - така разтеглени хоризонтално, че не се събираха на екрана и трябваше да местя пръзгача надясно, за да допрочета нещо. Това пък защо става, нямам представа.

--------------------
Езотеричен, поетичен,

Black Adder
Advanced

#1434051 - 20.09.2006 15:47 [Re: Светозар*]

Е, това е проблем на браузъра който ползваш, не на монитора

--------------------

Светозар*
звездоброец-езотерик

#1434116 - 20.09.2006 16:25 [Re: Black Adder]

Ясно, дефектът е на ИЕ и подобните му.

--------------------
Езотеричен, поетичен,

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #1435620 - 21.09.2006 13:22 [Re: Светозар*]

Всъщност "проблемът" ти се дължи писачите на сайтове и в частност на форуми. Станалият хит РНР е език, който се интерпретира от браузера. И ефектът при различни браузери не винаги е един и същ. То това важи даже и за HTML. Все някой си измисля по някое подобрение и резултатът в общия случай е непредсказуем.
Иначе различните широкоекранности са единствено въпрос на драйвери.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1652

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.