ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1
paps

Регистриран: 13.09.2006
Психичен и психически
    #1483153 - 23.10.2006 21:13

Моля, обяснете ми разликата между психичен и психически, съответно между психологичен и психологически. Кога се употребява едната и кога другата форма?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
Re: Психичен и психически
    #1483166 - 23.10.2006 21:22 [Re: paps]

Разликата която виждам аз е че психически е и наречие и съответно може да се употребява като такова. Иначе като прилагателни би трябвало да са синоними... но да каже някой който наистина разбира

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

milaja

Регистриран: 15.07.2006
От: Минск
    #1483190 - 23.10.2006 21:49 [Re: paps]

Цитат:

Моля, обяснете ми разликата между психичен и психически, съответно между психологичен и психологически. Кога се употребява едната и кога другата форма?

Отколкото знам (но мога и да греша) думите в посочените двойки са равноценни и равнозначни -- разликата е между самите двойки. Първата двойка думи (психичен и психически) се употребяват когато става дума за психиката (например, психично разстройство, психически преживявания), а втората ( психологичен и психологически) -- когато говорим за психология (психологически изследвания, психологичен роман).

paps

#1483581 - 24.10.2006 09:36 [Re: milaja]

Благодаря за отговорите. Разликата между двете двойки я разбирам. Въпросът ми е дали различните наставки имат смислоразличителна функция? Например "психична защита" и "психическа защита" едно и също ли е?
Попитах във форум Психология и там ми отвърнаха, че се използват в различни словосъчетания. Например "психическа зависимост", но "психична криза". Като се замислих, май наистина е така. Но защо? Какво е правилото за употреба?

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #1483737 - 24.10.2006 11:47 [Re: paps]

Както казах, според мен са абсолютни синоними. Няма такова правило каквото търсиш. Нищо не ни пречи да кажем "психическа криза". Но това според мен

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

paps

#1484788 - 24.10.2006 22:54 [Re: Black Adder]

Ами, дано си прав. Питах и в други форуми и не получих ясен отговор. Явно нещо си въобразявам.

perliczka
śliczna

Регистриран: 09.11.2004
От: Пловдив
    #1524225 - 21.11.2006 19:15 [Re: paps]

По принцип наставките -ичен и -ически са варианти. "Психичен" и "психически" специално са дублети, както и другата двойка, но има случаи, в които имат смислоразличителна функция и тогава говорим за пароними: физичен - физически.

--------------------
"В природата на жените е да отричат очевидностите, позовавайки се на предчувствия." Балзак
"Най обичам да съм змия... Ем си одим, ем си лèжим!"

nousha
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #1524902 - 22.11.2006 11:08 [Re: Black Adder]

За наставките "-ен" и "-ески" има правило. Четох го неотдавна и оттогава беснея, че не мога да го запомня, беше илюстрирано с двойката "академичен" и "академически". Обещавам да се разтърся и да го намеря, най-малкото за инфо на четящите тук.

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

perliczka
śliczna

Регистриран: 09.11.2004
От: Пловдив
    #1525636 - 22.11.2006 17:24 [Re: nousha]

Тъй...
"Към групата на паронимите спадат и многобройните прилагателни, образувани от един и същ корен или основа с наставките -ен, -ичен, -ически, -ачески, -ателски: политичен 'който умее да води политика' - политически 'който се отнася до въпроси на политиката'; икономичен - икономически.
В едни случаи наставките -ичен, -ически са носители на смислови различия, а в други те не разграничават смислово производните прилагателни, например химичен - химически; анатомичен - анатомически. Липсата на различия при тях води до грешки в употребата и на прилагателни от типа реален - реалистичен, драматичен - драматически, практичен - практически."

Бояджиев, Т., Куцаров, Ив., Пенчев, Й. Съвременен български език (2. Лексикология). С., 1999

--------------------
"В природата на жените е да отричат очевидностите, позовавайки се на предчувствия." Балзак
"Най обичам да съм змия... Ем си одим, ем си лèжим!"

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4270

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.043 seconds in which 0.035 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.