Словото

Слово.бг · Словеса · Галерия · Книжарница

all.BG Форуми

Форуми » Култура и Изкуство » Език и литература

Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)
tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
От: Пловдив
Re: Въведение ІІІ
    #1766544 - 24.05.2007 09:09 [Re: Светозар*]

Благодаря, Светозаре... от мене си. Да сте жив и здрав, да се свети името Ви и за в бъдеще да властва добронамереният Ви тон в тоя форум на all.bg - каквито и спорове и словесни схватки да водим!

Честичко напоследък си повтарям: всичко е суета и от суета, културата и писмеността единствено като че са винаги по-високо от устата ни. И дано винаги бъде тъй!

П.П.: Темата "Въведение ІІІ" изпълва числото 200. Ако позволи модераторът, ще продължа с "Въведение ІV".

Пловдив, 24 май 2007 година

tisss

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Мечо Коколино
непослушко

Регистриран: 03.03.2004
    #1766637 - 24.05.2007 10:41 [Re: Светозар*]

Честит празник на всички! Светъл празник за светли души!

malampay
пристрастен

Регистриран: 16.02.2004
    #1766705 - 24.05.2007 11:56 [Re: tisss]

Цитат:

Ако нещо съм казал неверно, моля да ме поправите, malampay.

Да те поправям ли? Че то само имената, които така щедро (и все пак непълно) изреждаш, са верни. Впрочем и те дори са неверни: няма такъв - Йордан Обретенов.
Аз не храня никакви симпатии към тоя Мартин Митов, но трябва с възхищение да го поздравя за характеристиката, която ти е направил под ника (неориентиран). Той, Мартин Митов, като интелигентен и възпитан човек, се е изразил твърде евфемистично, ти си направо сбъркан. Впрочем той е уцелил и мен (пристрастен), което е също деликатно казано.
Хайде сега: Честит Празник! Бъди жив и здрав!
Пък след празника ще те нацепя така, че да ти държи влага цял живот.

tisss
Tester Independent...

#1767003 - 24.05.2007 17:44 [Re: malampay]

Пропуснал съм мнозина от пловдивските автори, да: Георги Райчевски, Йордан Родопски, моя някогашен съсед приятеля Николай Гюлев, Елена Атанасова, Иван Странджев, Иван Есенски, Здравко Гълъбов, Николай Брезин, Живко Желев, поетесата Соня Несторова, преди нея - Огняна Каратепелиева, Цветана Сестримска, Катя Сариева, Божана Апостолова, Ваня Минчева, Тодор Биков, поета Петър Кацаров, когото лично не познавам, но са ми правили впечаление стиховете му, колегата от вестник "Комсомолска искра" разказвача Николай Желязков, литературния критик Марин Кадиев; имаше един интересен млад поет някога - Дамян Николов, на когото пак "Искрата" даде известност, поета родом от Чирпан Гален Ганев, художника Матей Матеев, който издаде стихосбирка, доста оригинално оформена, през 1999-та...

Много са. И при най-добро желание, не бих могъл всички да спомена. Изброявал съм ония, които знам от най-ранните си години в тия среди, но и след настоящото допълнение пак вероятно съм пропуснал мнозина. И какво от това! Вас, malampay, лично това какво Ви тревожи?

Йордан Велчев е името, което рано тази сутрин (писан е горният текст между три и пет часа) не успях да си спомня. Стихосбирката му "Римски стадион" в едноименното ключово стихотворение има финал, може би сред най-доброто от пловдивските поети като цяло, защото моят роден Пловдив е средище на общонационалната българска култура:

Не съществува минало!... А в нас избира брод
необузданата материя и бреговете блъска.
И трябва сила, за да мога да откъсна
от толкоз минали живота
единствения свой
живот.

Издадена е тая първа негова книга в издателство "Христо Г. Данов" през 1979-та. Имам я и нея в библиотеката си сред първите книги на повечето пловдивски автори. Бих се радвал не името ми, а - както в случая с мълчаливия Данчо, написаното от мене да се помни. Фактът, че сте се сетили за кого става дума...

А колкото до "благопожеланията", благодаря, че ме уведомявате, malampay! Поне ако ме няма във форума оттук-нататък, ще е ясно защо.

П.П.: Репликата Ви към модератора на тоя форум не съм длъжен, мисля, да коментирам.

tisss

--------------------

malampay
пристрастен

#1767154 - 24.05.2007 19:42 [Re: tisss]

Цитат:

Че една работа е важна и заслужава настойчивостта ти, ще разбереш по предателствата, които те връхлитат. Без предателя Юда Богочовекът Иисус не би бил Христос, нямаше да ги има кръстните мъки и нямаше за какво да се възкръсва от Смъртта.

Ако Пилат не си беше измил ръцете и не беше оставил на тълпата да реши съдбата на Исус, "у когото не вижда никаква вина", той щеше да обезсмисли предателството на Юда. Но щеше да обезсмисли и личността на Спасителя. Тези неща са дълбоки, драги ми Тис, не навлизай в тях, ще се удавиш.
Също така дълбоки и извънредно чувствителни са нещата, свързани с Анастас поп Хинов ("основен спонсор" на Българското възраждане в неговата революционна част) и Васил Левски. В тези теми не се влиза без нужната подготовка и с присъщата за тебе нечистоплътност. Не е вярно, че случаят с "Аз съм посветил себе си на Отечеството..." е известен на малцина. Малцина са тези, които имат моралното право да ги коментират. А ти, какво? Набързо постави себе си на мястото на Левски и моя милост на мястото на Анастас поп Хинов. Когато дребнавата душица, като тебе, се докосне по някакъв начин до великите неща, те престават да изглеждат велики. По-страшното е, че ги омърсяваш в амбицията си да ги накараш да служат на личния ти интерес. Господи, колко различно е отрицанието на Набоков, неговите прочити и несъгласия с великите, от твоите омерзителни попълзновения!

tisss
Tester Independent...

#1767208 - 24.05.2007 20:29 [Re: malampay]

"...Тези неща са дълбоки, драги ми tisss , не навлизай в тях, ще се удавиш..."

Из репликата на malampay

Така е. Литературата е диалог, не хамалска схватка, смятам. Бих се съгласил с Вас, malampay; и мен ме гони понякога тщеславието, но се справям някак, доколкото мога.

На много места в тая хронология тук ("Въведения") настоявам, че изреченото са мои лични, при това твърде пристрастни... мнения за едно или друго. Пък да се правя на велик - е, ако така тълкувате тия текстове, значи, не съм си свършил както трябва работата. Съжалявам, но велики хора в моя род нямаме. Просто много са клани родовете, от които произлизам, господине, та оттам може би иде и по-особеното тълкуване на историческите събития и личности в тая есеистична поредица.

Бъдете здрав! Като напишете хубаво стихотворение, ще съм, надявам се, сред първите, дето ще Ви поздравят. За мен въпросът с романа "Ламски" е приключен. Не му било писано да види бял свят?! - голяма работа.

Пловдив, 24 май 2007 година

tisss

--------------------

Мечо Коколино
непослушко

Регистриран: 03.03.2004
    #1767245 - 24.05.2007 21:08 [Re: tisss]

Цитат:

За мен въпросът с романа "Ламски" е приключен. Не му било писано да види бял свят?! - голяма работа.

------------------------
Да не би "жабето" да се е "излекувало" от "глухотата" си?

malampay
пристрастен

#1767440 - 24.05.2007 23:27 [Re: tisss]

Цитат:

...само един поет от тия, които съм чувал на живо - Благой Батаклиев... предизвикваше такъв трепет у публиката в салона. Но то е от време, когато го нямаше още Регионалния РТЦ (Радио-телевизионен център), а там, дето е сега РТЦ-Пловдив, се помещаваше местното кино "Култура". В далечната 1963-та. Ама какво стана с Благой Батаклиев, защо отведнъж престана да пише своите красиви гневни стихове... нямам представа.

Съсипа го (и морално, и материално, и психически... абе - отвсякъде) една жена. Ама беше наистина изключително красива, бих казал - божествена.

tisss
Tester Independent...

#1767482 - 24.05.2007 23:47 [Re: malampay]

Напиши за него. А и за Добромир Тонев никой не знае по-добре от тебе; тоя форум дава поне тая възможност...

Не ми е по вкуса да говоря на "ти" точно на това място, но - понеже става дума за неща от твърде личен характер... Ако ние не разкажем, тия, дето идат подире ни, хич не им пука кой какво преживял, па и какви драми са в основата на нещата, които е писал.

tisss

--------------------

tisss
Tester Independent...

#1767783 - 25.05.2007 11:34 [Re: Мечо Коколино]

Решшшшшително не, Мечо Коколино, просто временен антракт! Ако съм Ви разбрал правилно... Има едно принципно положение, което се опитвам да следвам:

Не можеш да пишеш добре, ако не изпитваш Любов към обекта на твоите писания.

Ама бил мундар, бил неприятен към тебе, и какво от това! Изпитваш любов заради състраданието към греховната ни човешка природа, дето Добро и Зло, духовно и плътско тъй страстно са вплетени в страхотна прегръдка.

Бъдете здрав/а!

tisss

--------------------

Страници: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 48891

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.03 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.