ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Бизнес и Икономика » Недвижими имоти

Страници: 1
ками-ели
неориентиран

Регистриран: 12.12.2006
натура 2000 - що е то?
    #1558081 - 18.12.2006 16:32

Въобще не е ясно какво включва тази Натура 2000. Някой знае ли нещо по въпроса. Интересуваме по-специално кой ще определя кои имоти ще влизат по тази програма и кои не.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
lady_marmot
шоколадолюбител

Регистриран: 13.12.2005
От: там, край реката
Re: натура 2000 - що е то?
    #1558695 - 18.12.2006 22:52 [Re: ками-ели]

На 21 декември Министерския съвет ще се произнесе за окончателния обхват на Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 в България.

--------------------
Най-мразим, кога некоя обикновена кифла се прави на кроасан!

НещоСиТам
много зло!
**

Регистриран: 18.01.2005
    #1559789 - 19.12.2006 16:08 [Re: ками-ели]

Ками,
темата е интересна, с много насочено внимание към нея, подходяща е за коментар както от екологично-емоционаленаспект, такаи от строително-инвестиционно-недвижимоимотен...

Преплетените интереси там са много и дългосрочни, затова прост и удовлетворителен за всички отговор едва ли ще има.

Помагай ни да я следим...

--------------------
фана ме Настроението! Radio Bembaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

lady_marmot
шоколадолюбител

#1582101 - 08.01.2007 13:17 [Re: ками-ели]

Ками-ели,
темата ти ме накара да следя напоследък станалата "гореща" екомрежа Натура 2000.
Днес видях, че са изнесени данните за окончателната карта на натурата, в която вризат 23,4% !!! от територията на страната, от тях - 6% резервати, а останалите 17,4% са едни от най-скъпите места в България.

Вече се раждат първите вицове по темата - оказва се, че българската птица е с най-високо IQ на планетата - тя каца само върху скъпи земи. Глиганите ни също не са никак прости.

Както Владо Кирилов е казал - пернатите и косматите много малко се интересуват от мизерната Североизточна България. Половината Стара Планина никак не ги засяга, но затова пък цялата крайбрежна ивица, с много малки изключения, е в Натурата. Вътре са и суперскъпите райони край Банско, Разлог и Добринище и курортните места в Родопите, както и интересният район за ДПС около Кърджали. Някои яки парцели край КПП-тата също са в Натура 2000, тъй като кафявите мечки обичат митничарските хабитати.

Всички гори, предложени от еколозите за включване са отпаднали.

Ако ви попадне в. Поглед можете да прочетете цялата статия, а и за илюзиите на протестиращите природозащитници.

Накратко:

Илюзия №1 Влезе ли парцел в натурата, там вече няма да се строи.
Напротив - ще се строи, защото законът, който определя действието на натурата не предлага никакви критерии и ограничения.

Илюзия №2Земите в н-та ще поскъпнат.
Абсурд, това се отнася само за земеделските земи, които нямат нищо общо с Натурата.
Всичко, което е в Натурата, ще се сгромоляса, защото никой не купува стока, която не знае дали ще може да използва.
Съвсем вероятно е някои курортни парцели да се сринат от 60000 лв./декар на 200-300 лв./декар.
После ще дойдат офшорките, ще ги изкупят, застроят и ще предлагат ап. за 1000 евро квадрата.

Илюзия №3Ще има компенсации за собствениците.
Да, ама не. Финансова помощ се дава въз основа на норм. акт, а единствения такъв е Наредба №113/17.10.06 е за предоставяне на фин. помощ за развитие на селскостопански дейности като засаждане на лайм, лимон, грейпфрут, мандарина, портокал, дафиново дърво, райска ябълка, турнепс /това би следвало да е някакъв вид тиква/ и подобни.
Въпрос: Защо обаче липсват кокосови палми?

Илюзия №4 Не се засяга правото на собственост върху земите
Мерките по натурата предвиждат от забрана за смяна на статут през забрана за строеж до ЗАБРАНА ЗА ДОСТЪП ДО ИМОТА - чл. 41, ал. 2 от Закона за биологичното разнообразие.

Та такива ми ти работи из милата ни родина.
Честита ви натура!

--------------------

Редактирано от lady_marmot (08.01.2007 13:18)

lady_marmot
шоколадолюбител

#1582124 - 08.01.2007 13:33 [Re: lady_marmot]

Сетих се още нещо. Миналата седмица гледах едно предаване на Милен Цветков, в което хора от Добринище, засегнати от Натура 2000 коментираха, че нямат никаква информация как и защо имотите им попадат в екомрежата.
Кметът /май/ на Добринище се беше изтъпанил и той там и ги успокои, че ще има проекто-заповед за това, кои земи се включват и това ще се обсъжда тепърва.
А ето, че нещата вече са решени и приети от най-горна инстанция.

--------------------

ками-ели
неориентиран

Регистриран: 12.12.2006
    #1585341 - 10.01.2007 13:49 [Re: lady_marmot]

Благодаря за изчерпателния отговор. В общи линни ще разберем кои точно земи ще са влязат в Натура едва когато в действително влязат.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 994

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.022 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.