ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1
Борис

Регистриран: 15.03.2003
От: Сан Диего
Проблем с DVD-ROM
    #1591203 - 14.01.2007 06:23

DVD-ROM (Toshiba-Samsung модел SD-616) въобще не разпознава, като му се пъхне диск (CD или DVD) и си мисли, че няма диск. Изглежда причината е около моторчето, което движи главата с лазера - при вкарване на диска, той (диска) се завърта нормално, отпред светодиода присветва няколко пъти, а вътре лазерния диод също присветва няколко пъти. Проблема според мен е, че главата не е позиционирана на секторите за първоначално четене и лазерният диод се хаби напразно. Ръчно преместих главата в крайно положение, но логиката и моторчето така и не помръдва да я инициализира. Вързано е през лентов 4-жичен кабел, но не измерих никакви напрежения там в статичен режим (нямам осцилоскоп). Някакви идеи?!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Защото така
Чак пък неориентиран...

Регистриран: 11.06.2004
От: Bay Area, CA
Re: Проблем с DVD-ROM
    #1592492 - 15.01.2007 04:20 [Re: Борис]

Смени го. Ако е нормално устройство, ще струва 40-50 долара, ако е тънко (лаптоп) - малко повече.
Тъкмо момент да се обзаведеш със записвачка (за онова Vayo ли става въпрос?).

Борис

#1592495 - 15.01.2007 04:25 [Re: Защото така]

Аре сега, то е ясно, че смяната е все най-лесна, ама (за хора като мен) ракийката е по-сладка като си човръкнал нещо през деня/нощта. За същото Vaio става въпрос, то си има DVD записвачка, само че бих предпочел да не я моря с всички CD-та и DVD-та. Иначе си прав - икономическа файда няма, DVD записвачките са вече по $30-40.

Защото така
Чак пък неориентиран...

Регистриран: 11.06.2004
От: Bay Area, CA
    #1592499 - 15.01.2007 04:31 [Re: Борис]

Един колега - тенекеджия (т.е. електронен инженер) потроши (от спортен интерес, естествено) два дни, плюс две DVD устройства от умрели лаптопи, опитвайки се да съживи един портативен DVD плеър със съшите симптоми (COBY, преди година и половина струваше $120). Още не се е отказал. Ама какво да го правиш - болест... тенекеджия...

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #1592805 - 15.01.2007 11:31 [Re: Борис]

Малко сложно е да се гадае, но опитай следното и кажи какъв е резултатът:
При изключено захранване премести главата близо до крайно положение (към периферията на диска). След това включи захранването и виж дали главата се връща към шпиндела на мотора, който върти диска. Ако това става, може да се предполага, че позиционирането на главата работи. Когато поставиш диск, обърни внимание на следното - как се завърта диска и за колко време. Ако дискът се врътне два-три пъти и спре, има проблем с обратната връзка при завъртане на диска (така устройството "познава", че има някакъв диск в него). Когато присветва лазерът, лещата на главата трябва да се премести няколко пъти във вертикална посока. По този начин устройството фокусира лъча за четене. Ако няма такова движение, проблемът е или в управлението на главата, или в самата глава.
Но първо пробвай с почистване на оптиката (фокусиращата леща) с чисто памуче (става с клечка за уши), намокрена с вода (много добра работа върши слюнка). В никакъв случай не ползвай спирт или друг разтворител!!! Почисти и гумената подложка на шпиндела, върху която ляга диска (може и със спирт). Провери дали тавата се прибира напълно и дали диска се притиска добре от "шапката" над шпиндела.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Борис

#1594024 - 16.01.2007 06:39 [Re: Цецо]

Точно тези неща пробвах първо и се постарах да опиша по-горе. За съжаление главата не се инициализира към секторите за първоначално четене (към шпиндела). Иначе диска си се завърта за няколко секунди, главата прави няколко движения по Z оста и лазерния диод присветва, но май няма как да прочете че има диск без да е позиционирана (главата) на правилната пътечка.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1273

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 28.597 seconds in which 28.587 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.