ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1
Белонога
IMAGINARIVM

Регистриран: 03.05.2001
От: FINIS TERRAE
Език и мислене
    #83585 - 27.05.2003 12:07

Много ми е мъчно да гледам този форум така запустял - та... няма ли желаещи да възродим древния спор: философията или филологията е науката на науките, с други думи: към СОФИЯ или ЛОГОСА да се устремим, привържем и обикнем в търсенето на основните въпроси на битието?!

Може и така: докъде, доколко и как мисленето определя езика или езикът (разбиран като способността ни да изразяваме мислите си и общуваме със себеподобните си мислещи събратя) мисленето. Или и двете?!

Да не забравя - "посвещавам" въпроса си на някогашен университетски преподавател по Общо Езикознание ("експерт" по въпросите на атропогенезата и глотогенезата ) и бих се радвала ако някой би могъл да ме освети по въпроса дали не е станал вече Професор.

--------------------
"Всичко живо е родено от любов и любовта крепи го живо!" Лопе де Вега

Редактирано от Белонога (27.05.2003 12:42)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Орешка
квантолиристка :)

Регистриран: 17.08.2001
От: Мирандия
Re: Език и мислене
    #83594 - 27.05.2003 12:35 [Re: Белонога]

Софистиката, софистиката е баш науката на науките!
Преди няколко седмици ходих в ректората - пълна скръб са всичките там със страшно изкукало самомнение работа за 5 стинки да те упътят до нужната стая го превръщат в научен спор... така че преподавятелят ти няма как да е станал вече Професор... по атропогенеза... а със сигурност - досега вече ще да е тропясал /по законите на науката си/... имам предвид - умствено!

--------------------
Пусть бесится ветер жестокий
В тумане житейских морей.
Белеет мой парус такой одинокий
На фоне стальных кораблей

Methodius_pre_1

Регистриран: 30.08.2002
Език БЕЗ мислене
    #84010 - 28.05.2003 22:13 [Re: Белонога]

Без да бъде оспорвана темата (инак комай ще се наложи да бъде помислено), нека- мимоходом- бъде напомнено, че:

1)Към разбирания език се добавя и неразбираният.
2)Към способността ни да изразяваме мислите си се добавя и изразната способност, неспособна да изразява мисли.
3)Към общуването се добавя и отчуждението.
4)Към мислещите събратя се добавя и обсесията на враждата.

Езикът и мисленето се взаимоотнасят, доколкото езикът 1)е разбиран 2)като способността ни да изразяваме мислите си 3)и общуваме със себеподобните си 4)мислещи събратя. Този втори абзац (на постинга-задание) е тавтология: не казва нищо извън себе си, говори единствено ЗА себе си, вътреотразено, неслушаем е (понеже НЕ звучи, а тъкмо: ГОВОРИ) и е сАмо ПОНЯТЕН... Едва мълчанието звучи!

ФИЛОЛОГИЯТА (любознателността) е 'науката на науките': от нея ПЛЪЗВАТ науките; тъкмо ТЕ търсят- из разни отходни ями- основните въпроси на битието. Философията (любомъдрието) загърбва знанието, пърди и впива зъби в суровия живот (философията изхожда живота, разкъсан, смлян и изсмукан, ВЪВ ВИД на знание); вместо щъкане из битието- асимилиране на ставането. Т.е.: първият абзац (на постинга-задание) измества спора от неговата ХРАНИТЕЛНА изначалност; а спори се именно за ролите на продуцент и редуцент: знанието преди живота, или: животът преди знанието; филологията зад философията или обратно. Този първи абзац (на постинга-задание) пък е ДЕМАГОГСКИ: звучи, но звучи ФАЛШИВО. (А и ужасна воня се разнася изпод дъсченото покритие.)

По третия абзац (на постинга-задание): Настоящият постинг (а НЕ постингът-задание) е пример за времепространство, когакъдето антропогенезата и генезата на глотиса не са се състояли. Т.е.: третият абзац (на постинга-задание) предимно прикосновява (гальовно, лигаво и в слуз) университетските преподаватели и техните възпитаници.

Като цяло: безродие (безстилие) на постинга-задание; сякаш някой кардинален емигрант (значи: емигрирал по примера на Христос) е писал... Такова слово: Божието слово...

Е-е-ех, белонога Белонога... 'Га ли ще се окаляш- стъпвайки по земята, а не по собствените си ходила!

Dudia
старо куче

Регистриран: 09.03.2002
От: София
Re: Език, мислене и още нещо...
    #149581 - 18.11.2003 01:13 [Re: Белонога]

Хей, друже, може ли да (се опитам да) отговоря с цитат?

"Каждый мыслитель признает, что принципы его предшественников являются камнями в здании духа, и если эти принципы оклеветаны, то тем самым и их собственная культура окажется оклеветанной. Прогрессивный народ с богатыми традициями не может позволить себе отрицать культуру, хотя она может содержать элементы, которые не имеют познавательной ценности."

Сервапали Радхакришнан (т. 2, с. 692)

Сама ще схванеш идеята...

--------------------
Dudia
Sum et nihil humanun a me alienum puto...

Белонога
IMAGINARIVM

Регистриран: 03.05.2001
От: FINIS TERRAE
Re: Език, мислене и още нещо...
    #164722 - 10.12.2003 14:47 [Re: Dudia]

Благодаря, друже!

--------------------
"Всичко живо е родено от любов и любовта крепи го живо!" Лопе де Вега

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2596

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.011 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.