ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Йон
тэ®®о®izато®

Регистриран: 02.03.2005
От: Гаgнiъ леs®
Пирамидата на МаслоУ
    #1685504 - 26.03.2007 15:20

Как бихте коментирали тази пирамида?
Според вас, това ли е пътят към съвършенството?
Постигаш пълнота в стомаха, топлина и сигурност под юргана и...започваш да се самоусъвършенстваш, като се смята, че до този момент, това ти е било невъзможно.

Странни са ми качествата, които са на върха..точно тях да усъвършенстваме и то в условия на задоволеност и презадоволеност..
Както и че самоуважението и уважението към другите се придобивало след едно-две нива. Звучи ми, като да си бил леке, а после вече да си се надул.

Дявайте коментИ.

--------------------
Peace V!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Passager
(пътуващ по света)
**

Регистриран: 26.04.2004
От: София
Re: Пирамидата на МаслоУ
    #1685521 - 26.03.2007 15:31 [Re: Йон]

Според мен тези границите на посочените нива се отнасят само до опита на техния автор!

--------------------
Съзерцанието на красотата е най-висшата форма на щастие!

Бистренце
дечко

Регистриран: 28.07.2005
От: София, България
    #1685580 - 26.03.2007 16:01 [Re: Йон]

Йонец, тая работа сме я коментирали някъде ето тук: http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/1218766/an/0/page/22#Post1218766
То верно, че на тебе са ти просъщи крайностите, ама все пак...
Едва ли подлагаш на съмнение факта, че нуждите от най-долното ниво ти гарантират физическото оцеляване Вез въздух, вода, храна и т.н. няма животец
Второто и третото ниво гарантират в някаква степен психическа стабилност.
И тогава вече може да се говори за стремеж към следващите нива...
Като се казва нужда от храна, не се има предвид преяждане, а приемане на достатъчно количество храна, за да оцелее тялото на човек.
И едва ли ако не си ял от 3 дена, ще си мислиш как точно да си развиваш мозъка

--------------------
Какъв човек е онзи, който не се стреми да направи света по-добър? "Небесно царство"

Йон
тэ®®о®izато®

#1685627 - 26.03.2007 16:34 [Re: Бистренце]

Зависи, ако не си тръгнал към увреждания от глад, а и..защо смяташ, че когато си гладен, не можеш да мислиш?
Всъщност, гладЪ може и да е голям стимулатор на мисленето.

Аммм, т'ва с крайностите не го схванах. Просто достоверността на тази 'пирамида' ми се стори доста съмнителна и относителна.

Отивам да видя к'во сте издискотирвали.

Ам, направи ми впечатление, че
Цитат:

3. Потребност от принадлежност и любов. Така както аз го схванах потребността от любов и секс идва на трето място отдолу нагоре по въображаемата пирамида. Никой нормален не би мислил за секс и създаване на поколение или за любовна връзка, ако животът му виси на косъм и е в пълна несигурност за следващия ден.

На теория, може и да е вярно, но на практика, точно покрай войни и т.н. се случва обратното. НародЪ се такова, като за световно - инстинкт, може би.

--------------------
Peace V!

Бистренце
дечко

#1685631 - 26.03.2007 16:37 [Re: Йон]

Тоя чичко Маслоу има една дебела книга "Мотивация и личност", която доста добре аргументира пирамидата
Да, прав си, че гладът може да те направи много изобретателен - например да измислиш как да си набавиш ядене. Ама може да бъде много, много деструктивен - да си набавиш манджа като обереш магазин или като изядеш двуного, което говори
Ама все пак, ти кат си гладен за к;во си мислиш: за манджата или за възвишени работи

--------------------
Какъв човек е онзи, който не се стреми да направи света по-добър? "Небесно царство"

Йон
тэ®®о®izато®

#1685641 - 26.03.2007 16:45 [Re: Бистренце]

Много субективно погледнато.
Да изядеш двуного, което говори, не означава, че си затъпял, а просто си успял да самоусъвършенстваш себе си - загърбил си някои задръжки, които цял живот са ти набивани в главата.
Всъщност, това само по себе си е извисяване.

Спомянм си един филм "Живи", в който оцелелите от катастрофирал в планината самолет, трябваше да ядат труповете на загиналите от катастрофата/и то сурови/.
Гадно, но в никакъв случай падение или деструктивност.
Надмогваш себе си.

Тоя чичко Маслоу, май никога няма да му прочета книжката. Представям си, колко се е напънал да аргументира, една толкова прозираща полуистина.
По-добре пак да прочета Библията, току виж тоя път ми подействала.

--------------------
Peace V!

Бистренце
дечко

#1685653 - 26.03.2007 16:53 [Re: Йон]

Ша извиняваш, ама мноУ филми гледаш

--------------------

Йон
тэ®®о®izато®

#1685663 - 26.03.2007 16:57 [Re: Бистренце]

Цитат:

Ша извиняваш, ама мноУ филми гледаш

Смей се, ама ще извиняваш, но филма беше по истински случай.
Така, че не знам на кое се смееш - на трагедията, на оцеляването им или на това, че са яли сурови, човешки трупове за да оцелеят?

--------------------
Peace V!

FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
    #1685670 - 26.03.2007 17:00 [Re: Йон]

Категорично не. Още повече че самите психолози я доразвиват и казват, че не е реална. Тя е база, но не е абсолютно точна. Особено когато говорим за път към самоусъвършенстването.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

DiometМодератор
доброжелателен

Регистриран: 07.09.2004
От: Под небето
    #1686219 - 26.03.2007 22:33 [Re: Йон]

Маслоу не само се аргументира - тази пирамида е доказана чрез множество психологични изследвания.

Според мен обаче тя дава обективна представа за масата от хората, които са с материалистично ориентирано съзнание. Защото тази пирамида в голяма степен зависи от ценностите на личността, от нейното възпитание, както и от приоритетите на тези ценности.
Хората с материалистично ориентирано съзнание са мнозинство. Именно на тази база се строят и някои рекламни стратегии, насочени към масовото съзнание.

Индусите делят обществото на 4 касти - и най-долната (шудрите) е най-много бройна. Това са хора егоисти, материалисти, насочени само към себе си . Другата нисша каста са вайшиите - хора с еснафско съзнание (търговци, занаятчии) - те също са материалистично насочени, но не са толкова себични като шудрите. В кали юга тези две касти са множество, а кшатриите (благородниците, обществениците) и брамините (духовниците) са малцинство.
Та според мен чичко Маслоу, когото уважавам много като учен е изследвал добре манталитета на мнозинството

Но е факт, че пирамидата на Маслоу не може да обясни аскетизма, например, или самопожертвователността в името на кауза ... Но такива хора знаем в днешно време са изключение от правилото.

Така че, ако вземем една произволна извадка от хора от улицата и я изследваме, резултатите ще потвърдят пирамидата. Както се казва - това е ориентацията на ценностните приоритети за средно статистическия човек.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Erosaria
оптимист

Регистриран: 20.09.2004
    #1686254 - 26.03.2007 22:48 [Re: FindingTheWay]

Донякъде и аз се присъединявам към мнението ти - не може да бъде абсолютно то4на, понеже в тази пирамида се разглеждат нещата от социологи4на гледна то4ка. Или по-просто казано, поведението на 4овека само в рамките на обществото. Самоусъвършенстването на индивида не се осъществява само в рамките на обществото, в което живее, а напротив - стремежът е да излезе от тези рамки, граници и пр...
И да, пирамидата на Маслоу може да служи за основа, защото липсват следващите нива, а според мен, 4акрите са добър пример за една пирамида на съвършенството в 4овешката природа.
Например..., припомнете си положението на тялото при медитация...

--------------------
Животът е такъв, какъвто сам си го направиш!!!

Erosaria
оптимист

#1686263 - 26.03.2007 22:56 [Re: Diomet]

Цитат:

Според мен обаче тя дава обективна представа за масата от хората, които са с материалистично ориентирано съзнание.

--------------------

FindingTheWay
неуморима

#1686268 - 26.03.2007 22:57 [Re: Erosaria]

Дори и в обществото не е точно така. Разбира се, не може да се отрече приноса на Маслоу. Имам дори и основният му труд вкъщи. Но само като насока, а не като правило. Факт е, че едни от най-известните творци са живели в нищета. Но това не ги е спряло да творят. А според пирамидата човек първо се грижи за насъщния и едва тогава за духовното.

Дори смятам, че тази пирамида е извинение за материалистите за тяхното поведение в живота. И не е пътя към самоусъвършенстване. По-скоро е: какво да пренебрегнем /основата/ и към какво да се стремим /върха/

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

Руми

Erosaria
оптимист

#1686300 - 26.03.2007 23:11 [Re: FindingTheWay]

Цитат:

Дори смятам, че тази пирамида е извинение за материалистите за тяхното поведение в живота. И не е пътя към самоусъвършенстване. По-скоро е: какво да пренебрегнем /основата/ и към какво да се стремим /върха/

Може и така да е, но нали 4овек трябва и да поема отговорност за действията си...
Мисля, 4е нещата са много пласти4ни и едва ли пренебрегвайки материализма изцяло, ще станем съвършени. Зву4и ми също, като самоубиец (извинете ме за сравнението).

--------------------

FindingTheWay
неуморима

#1686304 - 26.03.2007 23:13 [Re: Erosaria]

Така е, но не трябва да спираме прогреса нагоре, само за да осигурим пълно материално задоволяване.

--------------------
Питагор

Руми

БАЦО ГАЦОВ
рекордьор

Регистриран: 07.10.2006
От: България
    #1686539 - 27.03.2007 01:19 [Re: Йон]

Цитат:

Как бихте коментирали тази пирамида?
Според вас, това ли е пътят към съвършенството?
Постигаш пълнота в стомаха, топлина и сигурност под юргана и...започваш да се самоусъвършенстваш, като се смята, че до този момент, това ти е било невъзможно.

Представи си само,че започваш усъвършенстване без да ходиш 7 дни до тоалетна,ама не си хапвал нищо 18 дни.Пукаш от студ или жега?Да не заберавяш,че духа е най-важен,но и физически трябва да съществуваш.

Странни са ми качествата, които са на върха..точно тях да усъвършенстваме и то в условия на задоволеност и презадоволеност..

Изобщо не става дума за условия на презадоволеност.

Както и че самоуважението и уважението към другите се придобивало след едно-две нива. Звучи ми, като да си бил леке, а после вече да си се надул.

Хептен не те разбрах!Ако си бил леке и после се надуваш,значи пак си леке.Ако си бил леке и си се усъвършенствал е друго.Смяташ ли човек не се развива ?
Дявайте коментИ.

--------------------
Аз кат съм циганин ,не съм ли хора ,бе?

VINN
решаващ

Регистриран: 18.04.2006
    #1686716 - 27.03.2007 09:19 [Re: Йон]

Даа, филмът беше СУПЕР
По темата - ами всъщност по-общо погледнато съществата имат 2 основни потребности, които са в постоянно взаимодействие с ВРЕМЕНЕН превес на едната спрямо другата. Това са:
1. Потребност от ЕНЕРГИЯ
2. потребност от информация.
Енергията при хората се осигурява главно от физиологията, докато за духовна храна служи информацията. оттук - при превес на нуждата от енергия надделява първата, при нужда от информация надделява потребността от общуване от всякакъв вид. Това, естествено, само в общи линии, но обяснява защо "СЪВЪРШЕННИТЕ"(т.е. придобили способност да се зареждат с енергия и по ДРУГИ начини, освен физиологичният) отдават малко значение на материалните нужди.

--------------------
Без битка няма победа, без вяра няма борба

Salve
moonlight

Регистриран: 13.02.2004
От: Cryst@l Moon
    #1686736 - 27.03.2007 09:32 [Re: Йон]

Йон , много готини въпроси си задал.

Между другото, миналата година тук се коментираше това и на мен ми минаха подобни въпроси през ума....

защото нещо не ми се навързаха тия неща по тоя начин.

Цитат:

Много уместен коментар.
Аз пък си мисля, че точно когато си гладен и бос, или когато си попаднал на дъното тогава поглеждаш към Небето , тогава започваш нощем да питаш Луната "Защо... в какво сгреших? Къде сгреших?" .... взираш се в тъмното небе и търсиш отговорите. Когато си на дъното, започваш да търсиш спасителната глътка въздух.... и начин да изплуваш, да се спасиш.... Когато си нещастен се сещаш да се молиш и започваш да размишляваш върху много неща. Болката те отрезвява и те прави смирен.
И цялото това търсене и осъзнаване те повежда на следващото ниво.... или поне ти отваря вратите към стълбицата.

Винаги съм била на мнение, че за да стигнеш до Рая, трябва да минеш през Ада.

Но може би има и такива хора, които замогването и благоденствието в материален план ги повежда по пътя на усъвършенстването.... (не знам, може би, но малко се съмнявам)....

А може би пирамидите са няколко, според различните типове хора. Какт0 и пътищата и методите са различни. Всичко е много индивидуално. Мисля, че е погрешно да се дават готови рецепти за издигане и регламентирани начини.... колкото хора, толкова и пирамиди.

--------------------
Сълзата ти превръща се в кристал
когато осъзнаеш, че си цял
а Цял си-осъзнал Безкрая в Светъл миг
приютил ловеца и сърната в своя лик.....

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #1686774 - 27.03.2007 09:54 [Re: Salve]

Цитат:

Аз пък си мисля, че точно когато си гладен и бос, или когато си попаднал на дъното тогава поглеждаш към Небето , тогава започваш нощем да питаш Луната "Защо... в какво сгреших? Къде сгреших?" .... взираш се в тъмното небе и търсиш отговорите. Когато си на дъното, започваш да търсиш спасителната глътка въздух.... и начин да изплуваш, да се спасиш.... Когато си нещастен се сещаш да се молиш и започваш да размишляваш върху много неща. Болката те отрезвява и те прави смирен.
И цялото това търсене и осъзнаване те повежда на следващото ниво.... или поне ти отваря вратите към стълбицата.

....или попадаш в капана на някой лъжепророк

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

Salve
moonlight

#1686788 - 27.03.2007 10:12 [Re: Ellia]

хаха клопката не беше предвидена

Оффф наистина не бях се сетила за това

хм.... да, но това е ако търсиш някой друг да те спаси, а ако разчиташ на себе си е възможно и да не попаднеш в капана му....

PP: Всъщност капаните са всякога непредвидени.... и всякога различни.

--------------------

Редактирано от Salve (27.03.2007 10:17)

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #1686807 - 27.03.2007 10:21 [Re: Salve]

Да възможно е ,ако успееш да запазиш разума си достатъчно трезв
Но много хора не са научени да разчитат на себе си ,не знаят как, нито имат самочувствието да го направят и при тях переспективата на клопката е напълно реална

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

Salve
moonlight

#1686827 - 27.03.2007 10:34 [Re: Ellia]

Така е.

Може би трябва и още едно ниво да се добави в пирамидата , а именно : Да се научим да разчитаме на себе си

А по повод филма "Живи" .... вероятно това да надвиеш инстинкта си е съвършеност?

--------------------

Бистренце
дечко

#1686857 - 27.03.2007 10:58 [Re: Salve]

Да направя едно допълнение:
Пирамидата на Маслоу не свършва до тук. Има още 3 нива: Power /Силата с главно С/, Universum /Вселена/ и IEC /ние му казваме Бог, а в някои трудове на някои метафизици се появява като Айк/.
Като един виден масон Маслоу е пожелал тази част на пирамидата да остане достояние само на масонските общности, но от около двайсетина години е вече общодостъпна информация.
И тука идва едно малко кофти деление. Основната пирамида се отнася до средностатистическия човек, а последните 3 нива до онези, които се стремят и евентуално постигат съвършенство, каквото и да значи то.
А може би да си съвършен означава да обладаваш Силата и да си едно цяло с Вселената и Бог?

--------------------

Salve
moonlight

#1686872 - 27.03.2007 11:10 [Re: Бистренце]

Цитат:

А може би да си съвършен означава да обладаваш Силата и да си едно цяло с Вселената и Бог?

Невероятно го написа.

Но малцина знаят точно .... и предходните нива са много повече ( така си мисля )

ПП: Малки сме все още , за да знаем много
(нямам предвид годините)

--------------------

6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
    #1686908 - 27.03.2007 11:30 [Re: Бистренце]

Е как не го е било срам Маслоу, да ги крие тези нива?

Може би така по - добре се изяснява картинката. Обяснявам си го по следния начин: Човек се учи да черпи и съхранява сила в себе си, за да се трансформира и настрои с финната честота на Вселената, и така да познае Бог или Творецът.

В основата стои стремежът. Или копнежът ако щете.

Интересен е коментарът на Ерозария, за позата на тялото при медитация. Да, образува се пирамида при поза лотос. Но не смятам, че тази поза е задължителна и само тя дава резултати.

В този смисъл пирамидата не е рецепта. Тя само дава насоки и предвижда.

Излиза, че с допъленията тя е валидна. Но пък коментарите ми звучат сякаш трябва да я следваме. А това е изследване, което ни дава възможност да се погледнем отстрани и да научим повече за себе си.

--------------------
You are your very own superhero!

Йон
тэ®®о®izато®

#1686928 - 27.03.2007 11:42 [Re: 6emetche]

Цитат:

Е как не го е било срам Маслоу, да ги крие тези нива?

Допускам, че неговите теории, както и 'скритите' му теории, могат да са просто манипулации, целящи да подпомогнат някои и друг лъжепророк и имащи за 'таргет група' точно тези -> материалистите. Осигурили си материални блага, но все пак..страдащи от някакви .. липси.
Предполагам, че едните му материалисти, биха били доста лесни за привличане, ако леко им почешаш самочувствието, казвайки и 'доказвайки', нещо което биха искали да е истина - че са по-близо до върха на развитието си и че им остават само няколко стъпки.
Мотивите за привличане на такива хора са ясни - заможни, влиятелни и удобни за манипулация.

Просто си размишлявам...на гладно, че май идва време за обяд.

--------------------
Peace V!

Бистренце
дечко

#1687153 - 27.03.2007 14:11 [Re: Йон]

Ц ц ц
Върху тази пирамида Маслоу заедно с Хенри забравих-му-второто-име създават хуманистичната психология, която набляга изключително върху развитието на човека, върху осъществяването на потенциалите му и реализирането на талантите му, върху себеактуализацията му.
Сега ми идва един малко кофти пример, ама много показателен за валидността на тая пирамида.
Хората страдащи от хранителни разстройства са като цяло много иинтелигентни, изключително чувствителни, с много високи изисквания към себе си и стремеж към постигане /нивата след второто са задоволени/. Само че първите две им куцат - не се задоволява адекватно потребността от храна /гаранция за физическото оцеляване/. И като резултат в такава степен патологично поведение, което застрашава живота им.
Драги ми Йончо, преди да отхвърли нещо / в случая да очерниш чичко МАслоу/ вземи да си набавиш малко повече информация И не започвай с питане във форума, щото тука всеки си има мнение по въпроса

--------------------

Йон
тэ®®о®izато®

#1687203 - 27.03.2007 14:45 [Re: Бистренце]

Драга ми Бистенценце, преди да ме посъветваш да си беше направила труда да приложиш съветчето си, първо на себе си.
Ако не друго, поне можеш да избегнеш някоя гавра с нечия трагедия и смърт.
Ако нямаше различни мнения във форума, определено нямаше да питам, каквото и да било.

Не съм очернил човека, просто споменах, че принадлежността му към някои групи, както и някои 'потайни' части от Хуманистичните му трудове, могат да бъдат използвани за привличане на податливи люде.
- Привличане с цел финансови и властови облаги.

Това, че някой се кръсти с две ръце, носи расо или се коронясва за татко на ХуманизмЪ, въобще не означава, че неговия труд или използването на неговия труд, не е опорочено.
От хора, които са над 12 годишна възраст се очаква малко повече от тоталната наивност.

А за хората страдащи от хранителни разстройства - не знам, как реши, че по признак хранителни разстройства, хората са интелигентни!?
С тези ти научно обосновани и логични примери, вече не се и съмнявам, че и списание Мики Маус, можеш да го приемеш като достоверна научна литература, стига да му махнат картинките.

Четенето е хубаво нещо, но когато не се влага мисъл в него...бих го определил от ненужно до вредно.

Та за въпросната пирамида - на мен лично ми се струва, че е доста 'плоска'. Достоверността и пълнотата и я свеждат по-скоро до нивото на хазарта, отколкото до познанието.

--------------------
Peace V!

Бистренце
дечко

#1687218 - 27.03.2007 15:01 [Re: Йон]

Скъпи ми Йоне,
това, че хората с хранителни разстройства са доста интелигентни, не съм го измислила аз, нито съм си го изсмукала от пръстите. Има си специалисти, чиято работа е именно да изследват такива хора. Пък и аз познавам достатъчно такива, че да имам прилични наблюдения.
Що се отнася до това дали трудовете на Маслоу са опорочени, това е съвсем различно от това той да ги е създал с користна цел. Да не бъркаме създателя на една теория с тези, които я използват. Със същия успех, с който някой би изкарал пари от нея, някой друг пък би помогнал на трети.
По отношение на качеството на моето четене, смятам, че не познаваш достатъчно мисловните ми процеси, та да класифицираш едно или друго мое действие като "наивно". Нито пък имаш някакви основания да заключаваш генерално дали влагам мисъл в процеса на четене. Ти да не мислиш, че е много лесно от Мики Маус да се напрай научна фантастика
Аз казах!
Ако имаш да ми кажеш нещо друго касаещо моята особа, заповядай на лични

--------------------

Йон
тэ®®о®izато®

#1687224 - 27.03.2007 15:04 [Re: Бистренце]

Не, ама ще те помоля да пуснеш тема, в която да обясниш връзката м-ду хранителното разтройство и високата интелигентност.
Това е твърдение, което заслужава отделна тема.

ПП Аз познавам трима, които пушат трева и са над 185см височина.

--------------------
Peace V!

Бистренце
дечко

#1687235 - 27.03.2007 15:16 [Re: Йон]

Ей значи много обичаш да четеш к;вото ти изнася
Никъде ама никъде не съм казала, че човек с хранително разстройство=интелигентен човек. А само, че при хората с хранителните разстройства се наблюдава висока степен на интелигентност. Има и такива, които са по-малко интелигентни и страдат от такива гадости и естествено много интелигентни хора, които не страдат.
Ако и ся пак се напрайш на неразбрал, мисли му
Айде стига толко офф топикс

--------------------

Йон
тэ®®о®izато®

#1687241 - 27.03.2007 15:21 [Re: Бистренце]

Ok
интелигентен човек - голяма вероятност за хранително разстройство

Да помислим!
Причини?
Психически и физеологически.
а)Психически - най-вероятно стрес. Някакви комплекси, предизвикващи странни изменения в храненето.

б)Физеологически - предполага се, че един високоинтелигентен човек, би бил достатъчно интелигентен за да си подбира храната, начина на живот и т.н.

И как свързваш а) и б) с интелЕгентността на човек и то като в полза на - връзка м-ду наличие на хранителни разстройства и висока интелигентност?

Обясни го, като за някой нестрадащ от хранително разстройство.

--------------------
Peace V!

VINN
решаващ

#1687343 - 27.03.2007 16:17 [Re: Йон]

Хм и на мен ми е странно да има връзка м/у хранителни разстройства и интелигентност
Но погледнато от гледна точка на връзката енергия-информация, май има обяснение - ако куца едното, се засилва другото. Нещо като сетивата при слепите, които се развиват неимоверено за да компенсират липсата на зрение.
Виж, Бистре, никой не отрича труда на Маслоу, но имаме право да се съмняваме в него, нали? за мен има точни попадения, особено в скритите нива, но не пречи нещата да се доразвиват и поглеждат от друг ъгъл.

--------------------

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #1687693 - 27.03.2007 20:03 [Re: VINN]

извинявам се за намесата, но интелигентност не означава непременно психическа устойчивост
едното няма много общо с другото
в този ред на мисли- да, като статистика, хората с хранително разстройство /имам предвид булимия и анорексия/, като обща характеристика са с висок коефициент на интелигентност, обикновено силна мотивация и самодисциплина в живота, високи лични резултати в областите, в които се изявяват - до момента, в който стане обикновено срива, когато се откриват тези проблеми ..
няма много общо с пирамидата на Маслоу ..
както и други преди мен споделиха, тя не е все и вся, но е добра отправна точка..
народа го е казал - гладна мечка хоро не играе

Salve
moonlight

#1687910 - 27.03.2007 22:17 [Re: 6emetche]

Цитат:

А това е изследване, което ни дава възможност да се погледнем отстрани и да научим повече за себе си.

За себе си можеш да научиш от самата себе си най-вече.

Да бе, чудя се как не го е било срам Маслоу да не се сети за копнежа като основа, или се е бил сетил?

--------------------

Salve
moonlight

#1687921 - 27.03.2007 22:23 [Re: Йон]

Цитат:

Ако нямаше различни мнения във форума, определено нямаше да питам, каквото и да било.

ЙОН , ЕЙ ТОВА БЕШЕ ВЕЛИКО.... някои хора се опитват да плюят тоя форум..... НО ОТ ТВОЕТО МНЕНИЕ ТОВА Е СТРАХОТЕН КОМПЛИМЕНТ

А бе Стрелеца си личи от километри ....винаги искрен, прям и директен.

А по темата: Всеки за себе си е прав. За да го напише Маслоу това, явно доста труд е хвърлил и изследванията му не са бепредметни, но винаги има и още.... така че.....

Пък за използването, кой както прецени, стига да му е от полза.

Въобще за предписанията за съвършенство мога да добавя следното..... Как бихте си направили бебе? По книга и предписания на разни видни учени.... или чрез собственото си усещане и опит??????

Ай, чакам отговори ..... както каза някой, чрез нечия теория можем да научим за себе си.... значи излиза, че първобитните хора няма начин да са знаели как да продължат рода си естествено и как да си направят деца, а са четяли по скалите научните трудове на някой виден учен от тяхното съвремие, с цел да опознаят себе си и да разберат как става тая велика тайна

Така е и със зачатието на съвършеното дете в нас самите.... не мисля, че става по книга , а с усет , интуиция, чувство и дори бих казала инстинкт.

ПП: Чакам отговори на въпроса в червено Може би наистина всеки отговор, ще бъде различен, типичния стил на форума, който междувпрочем го прави така колоритен и жив

--------------------

Редактирано от Salve (27.03.2007 23:19)

6emetche

#1687986 - 27.03.2007 23:20 [Re: Salve]

Цитат:

Цитат:

А това е изследване, което ни дава възможност да се погледнем отстрани и да научим повече за себе си.

За себе си можеш да научиш от самата себе си най-вече.

Да бе, чудя се как не го е било срам Маслоу да не се сети за копнежа като основа, или се е бил сетил?

Ами аз нищо по - различно не съм казала.

А интерпретацията на нивата и какво стои в основата си е изцяло моя. Посочила съм го.

--------------------

Salve
moonlight

#1687997 - 27.03.2007 23:25 [Re: 6emetche]

Никога не съм се съмнявала, че тук може да се роди някоя нова теория..... особено теория.

--------------------

6emetche

#1688011 - 27.03.2007 23:31 [Re: Salve]

Нова теория? Хъм.

Не съм забелязала никъде такава. Ще ми е интересно, ако ти ми посочиш къде е?

Просто аз написах начина, по който си тълкувам, постройката на трите допълнителни нива на пирамидата на Маслоу, които Бистренцето е посочила. Иначе теорията си е негова де.

--------------------

Salve
moonlight

#1688028 - 27.03.2007 23:38 [Re: 6emetche]

Изказала съм предположение, не твърдение.

--------------------

Йон
тэ®®о®izато®

#1688332 - 28.03.2007 09:49 [Re: Salve]

Aз бих питал мама и тате, щото знам че шЪ ми дадът рецепта за т'ва как сЪ прави съвършенство!

А за създаване на съвършено дете у себе си - т'ва вече си е върпос на вътрешно оплождане.

--------------------
Peace V!

Йон
тэ®®о®izато®

#1688352 - 28.03.2007 09:57 [Re: Си Ди]

Най-странното е, че ако приемем, че хранителното разтройство, спомага повишаването на интелигентността..то тогава пирамидата на Маслоу отива в коша, защото..при наличието на булимия и т.н., явно има някакви сериозни проблеми с изпълнението на ниво ХранЪ.

А, ако не се лъжа, в предишната тема бях мернал някакъв закон, според който..ако потребност от едни ниско ниво е неизпълнена, то това пречи на постигането на по-високо ниво..абе нещо такова беше.

Е, аз съм силно скептичен по повод връзката м-ду хранителните разстройства и интелигентността.
"булимия и анорексия" - хранителни разстройства, които се характеризират с психологически проблем.
По-скоро, някои психически проблеми/смущения, могат да способстват за по-висока интелигентност
*повечето гении са си откачалки. Някои от тях, съвсем ясно диагностицирани, като кукувици. Е, не смятам, че ако лудостта в следствие от сифилиз е спомогнала за нечия гениалност, то това означава, че сифилизА е характерен за за високоинтелигентните хора или че е причинител на тези нива на висока интелигентност.

--------------------
Peace V!

Си Ди
гаргойл

#1688578 - 28.03.2007 12:47 [Re: Йон]

Йон, връзката е все пак обратна / и ти сам си го казал/ -не хранителното разстройство те прави интелигентен, а обратното - интелигентните са по-податливи на хранителни разтройства -свързано е с наличие на нервна система от по-висок порядък някакъв, която е недостатъчно стабилна /ама аз не го разбирам особено това/ - не случайно, ако говориш с невролог ще ти каже, че никак не се притеснява за кака ти Сийка от село Куртово конаре, а за дамата-мениджър или дрън-чи-пляс - щот статистически има вероятност тя да е с по-лабилна нервна система /въпреки, че тя е подготвена и тренирана на стрес -може би- прекалено ! /- прекаленото мислене, самовзиране, самоконтрол, и т.н. могат да ти изиграят кофти шега - мозъкът има склонноста да се самозаблуждава- и понякога- фатално..;
и да не говорим само за хранителните разстройства- типичен пример са аутистите - те са високо интелигентни в определени области, но в сферата на социалното и емоционално общуване са инвалиди ..
и пирамидата на Маслоу не отива на боклука
всъщност, ако не ме лъже паметта, щот отдавна съм го чела това, той изследва мотивацията и потребностите - опитва се да ти разложи на съставните им части и ги степенува на база количество
болшинството от индивидите не надрастват животинското у себе си - за тях храната е от жизнено значение и от първостепенна важност в скалата на потребностите - в този смисъл е малка вероятността от хранително разстройство, тъй като му отдават значение - най-много да преяждат , но това е удоволствие за тях..
когато това ниво ти е недостатъчно, надигаш глава и търсиш още нещо, храната само не ти стига - значи ти си надраснал чисто физиологичното и имаш потребности, които са заложени от Маслоу на второ ниво .. и т.н.
интелигентния човек, свикнал да разчита на акъла си като инструмент, е склонен да го надцени / това го казвам донякъде и от личен опит / - по е склонен на определени крайности, тъй като подценява физическите нужди на тялото си, смята, че разума е достатъчен за справяне с нещата и че само поддръжката на мускулите, да речем, е достатъчно/ при анорексията почти всички спортуват активно!/ - едното е за сметка на другото..
уфф, а бе всеки вижда каквото иска да види - това е май!
един поглежда и казва- това е доказателството, че храната прави борбата, друг поглежда същото - и казва- ето доказателството за обратното, а трети- това са глупости и безмислици
за закона- ми верен е като закономерност - ако не е изпълнена потребност на по-ниско ниво, няма как да задоволиш по-високата - друг е въпроса, че заради промяната на приоритета на потребностите, за хората се променят нуждите и количеството, необходимо за задоволяване на потребността ..
въобще цялата система е за по-лесно изучаване на такава проблематика, нещо като база данни, от където да се тръгне..
както и други теории, тръгва се отнякъде, като се приемат определени постулати като достатъчно стабилни, за да са константи - друг е въпроса, че няма истински константи, а всичко е относително ..

най-общо казано, за да нарисуваш велика картина не ти е необходима само невероятна техника

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

FindingTheWay
неуморима

#1688597 - 28.03.2007 13:08 [Re: Си Ди]

Си Ди, все пак да не бъркаме интелигентността с успеха. Тя кака Сийка може да има по-висока интелигентност и от баш шефа на тези двамата с нервното разстройство. Това, че тя предпочита да си стои на село и да е в по-близък контакт с природата, не я прави втора ръка човек.
Аз лично смятам, че интелигентният човек има и интелигентен подход към своето здраве. Съответно и стресът намалява, а от там се решават и хранителните разстройства.

--------------------
Питагор

Руми

Си Ди
гаргойл

#1688646 - 28.03.2007 13:36 [Re: FindingTheWay]

това не е моя мисъл!!
аз споделих, че не го разбирам
това пък за втора ръка човек хич няма да го коментирам - тук не става въпрос за успех въобще..
това, че ти смяташ така за интелигентния човек донякъде е някакъв вид "снобизъм",ако мога така да се изразя, ама това пък е съвсем отделна бира
моето мнение го написах пост по-горе и то е, че интелигентен не означава на всяка цена психически стабилен , както и обратното - това са несъизмерими категории и при тях може да се говори за съотношения някакви

и тук е мястото пак на глупавата пирамида - като се замислиш - колкото по-близо си до основата като потребности - толкова си по-стабилен
лудница!

FindingTheWay
неуморима

#1688652 - 28.03.2007 13:39 [Re: Си Ди]

Въпросът обаче е, доказана ли е корелационната връзка между интелигентността на човека /и с коя от всичките/ и психическата устойчивост /лабилност/?

--------------------
Питагор

Руми

Си Ди
гаргойл

#1688683 - 28.03.2007 14:05 [Re: FindingTheWay]

ни нам /вдигащо рамене човече/
и малко ме интересува всъщност -това не е в моя ресор на интереси
не си съгласна, че психически нестабилния може да бъде интелигентен? не разбрах нещо

Йон
тэ®®о®izато®

#1688720 - 28.03.2007 14:24 [Re: Си Ди]

Цитат:

Йон, връзката е все пак обратна / и ти сам си го казал/ -не хранителното разстройство те прави интелигентен, а обратното - интелигентните са по-податливи на хранителни разтройства -свързано е с наличие на нервна система от по-висок порядък някакъв, която е недостатъчно стабилна /ама аз не го разбирам особено това/

Хох, не мога вече.
В крайна сметка, ти си написала, това което и аз съм написал.
И все пак, не виждам, защо продължаваш да смяташ, че интелигентността има връзка с хранителните разстройства.

ПСИХИЧЕСКИТЕ РАЗТРОЙСТВА, МОГАТ ДА ИМАТ(и имат) ВРЪЗКА С ХРАНИТЕЛНИТЕ, а дали едно ПСИХИЧЕСКО РАЗТРОЙСТВО е поради прекалено пренатягане, комплекси някакви, стрес или дори и прекомерна интелигентност, това си е вече друг въпрос.

Неслучайно дадох и едно примерче:

Сифилиз, лудост, гений.
Извод - генияТ е луд, защото е сифилистик.
Извод две - сифилистиците са луди, защото са гениални
Извод три - сифилистиците са гениални, защото са луди
Извод четири - гениите са сифилистици, а са луди, защото са сифилистици
Извод пет - сифилистиците, гениите и лудите, могат да са едно и също лице, но едно кожно или психическо заболяване или комбинация от тези 2 фактора, не е необходимо и достатъчно условие, някой да е гений.

И понеже, според мен отговор 5 е най-реален, то за мен наличието на психическо и последвало го хранително разтройство, не е признак за висока интелигентност.
Както и ! наличието на високо ниво на интелигентност, не означава, че си предразположен към хранителни разстройства!

А, ако приемем, че хранителното и психическото разстройство са в разрез с постигането на нисшо стъпало - ХРАНА, задоволяване на хранителни потребности, защото е така - задоволяваш се до степен, която често пъти има фатален край, то не разбирам как закона на Маслоу и неговата пирамида биха се вписали в условия на:
Много извисен и интелигентен човек,
страдащ от хр.психическо разстройство.

По-скоро, такива хора биха били поредното изключение от правилото.

ЗАЩОТО
Когато една анорексичка, иска за всичко на света да отслабне за да бъде възприемана еди как си, то тя се опитва да удовлетвори:
- нуждата си от хорското одобрение
- нуждата от нейното собствено одобрение
А, когато започен да умира, заради тази си нужда, то определено имаме конфликт м-ду две НУЖДИ от различно ниво.
За съжаление, резултата от този конфликт, дори и с чужда помощ, рядко завършва в полза на закона на Майслоу.

Леле, колко изписах.
Ама понеже темата ми е забавна, пък к'о да направя се'а.

А и
Цитат:

Аз лично смятам, че интелигентният човек има и интелигентен подход към своето здраве

Това ми звучи доста добре казано.
Наличието на този интелигентен подход, поне според мен се дължи на частичката истина, която я има в първото ниво на пирамидата.

--------------------
Peace V!

FindingTheWay
неуморима

#1688823 - 28.03.2007 15:26 [Re: Си Ди]

Не, не точно. Все пак да си спомним за Рейнман... Но пък чак правило!

--------------------
Питагор

Руми

Редактирано от FindingTheWay (28.03.2007 15:26)

Си Ди
гаргойл

#1688831 - 28.03.2007 15:28 [Re: Йон]

кво?
стига ве! нищо не смятам ! фактите, както ги беше написала преди мен Бистъра са: когато определени, занимаващи се с тези нещица, чичковци с бели или не чак толкова бели престилки, са направили психологичните профили на страдащите от такива разстройства хора - резултатите показали, че те са обикновено много интелигентни/често над средното/, чувствителни, високо мотивирани и т.н.!!!
дали това доказва пирамидата или не - не знам - смятах, че нямат общо много тези неща - поне това написах в първия си пост по темата- що се забихте тук - отново не знам!?!
и още се чудя

психиатрите, дет съм ги чела, смятат май, че проблемите с храненето са резултат на незадоволени потребности некви, като се замислих - най-паче либоффф -т.е. от по-високи нива , а се проявяват с проблеми на по-долни

продължавам да смятам, че пирамидата е добра основа за начало на разсъждения по такава проблематика - човек все от някъде трябва да тръгне

с което приключвам да се повтарям, щот досадих и на себе си даже , а и ме боли коремче -не мога да мисля

Salve
moonlight

#1689527 - 28.03.2007 22:42 [Re: Бистренце]

Цитат:

Пирамидата на Маслоу не свършва до тук. Има още 3 нива: Power /Силата с главно С/, Universum /Вселена/ и IEC /ние му казваме Бог, а в някои трудове на някои метафизици се появява като Айк/.

Благодаря ти Бистре.....

Предлагам да се върнем на темата.... и по-точно на последните три нива.... какво мислите за тях?

--------------------

Йон
тэ®®о®izато®

#1689556 - 28.03.2007 23:11 [Re: Salve]

Не съм наясно с тях, но ако някой ги резюмира..ще ги разнищим!

--------------------
Peace V!

6emetche

#1689575 - 28.03.2007 23:28 [Re: Йон]

Аз съм резюмирала малко бе Йоне. Ко ша кайш аа?

Ами в съседната тема има за торсионните полета. Не ти ли е интересну?

--------------------

DiometМодератор
доброжелателен

Регистриран: 07.09.2004
От: Под небето
    #1689690 - 29.03.2007 01:51 [Re: Salve]

Цитат:

А някои хора се озлобяват срещу съдбата и другите, стават нетърпеливи, мрънкащи, осъждащи и т. н...
Всъщност - зависи от човека. Не съди от себе си за другите - огледай се около теб и ще видиш как реагират хората на трусностите.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Salve
moonlight

#1689693 - 29.03.2007 02:05 [Re: Diomet]

Ако има злоба и нетръпение, загубата е два пъти повече. И пак се стига до въпросите, струва ми се. А иначе всеки иска да оцелее и всеки търси начина.

Аз не налагам впечатленията си, само ги споделям.... но също така познавам много хора, които са нехранени и материално задоволени, а нямат никакви стремежи към съвършенство в друг план, да речем духовен. Да...оглеждам се наоколо и точно това виждам. Тогава?

--------------------

FindingTheWay
неуморима

#1689754 - 29.03.2007 08:11 [Re: Diomet]

Ами точно така де! По принцип тези примери доказват пирамидата. НО. Има едно голямо НО. И то е, че тези примери не са правило. И контрапримерите са, че някои от най-големите творци са живели в нищета. Т.е. пирамидата на потребностите не е водещата, а е една от възможностите.

--------------------
Питагор

Руми

Бистренце
дечко

#1689804 - 29.03.2007 09:20 [Re: FindingTheWay]

По принцип не защитавам позицията, че тая пирамида е общовалидна, но ми е много трудно в момента да измисля пример, които да я опровергава.
Даже и този, които дава ФайндингДъУей за великите творци, които живеят в нищета, не е контрааргумент. Първо: в пирамидата никъде не е написано "свръхзадоволеност", че да поставяме "нищета" като опозиция. Според мен се има предвид задоволяване на физическите нужи колкото да не загине човешкото тяло. В тоя смисъл великите творци, дори и живели мизерно, са се препитавали по някакъв начин - дали като са продавали произведенията си, дали някой ги е покровителствал или по някакви други начини... doesn't matter Ако не са могли да се изхранват, остава да са умирали от глад. Даже тоя пример вместо опровержение ми се явява доказателство за валидността на пирамидата, щот се вижда, че ако не се задоволяват базовите потребности системата умираааа Не виждам за какво съвършенство говорим в такъв случай. Освен ако смърт=съвършенство /това не е ирония, нито насмешка, наистина допускам тази възможност/
По същество онова с хранителните разстройства беше само пример, не знам що така навътре се прие. /хранителносто разстройство Е психично разстройство със соматична симптоми!/ И формулата "интелигентен човек се храни интелигентно" не важи. Защото механизма на ХР е именно, че не тялото е важно; духът, интелектът са над всичко.
Валидността или невалидността на тая пирамида зависи от нашето собствено решение, от това дали ни устройва как работи или не. Койт не го устройва, не я приема и готово

--------------------

Редактирано от Бистренце (29.03.2007 09:37)

FindingTheWay
неуморима

#1689838 - 29.03.2007 09:46 [Re: Бистренце]

Бистренце, дори когато на лекции съм я учила пирамидата, се посочваха тези примери. Все пак тя се ползва за основа за много социологически проучвания. Говоря не за свръхзадоволеност, а за живот в нищета. И в нищетата се създава красота.

--------------------
Питагор

Руми

Йон
тэ®®о®izато®

#1689917 - 29.03.2007 10:53 [Re: 6emetche]

Цитат:

Аз съм резюмирала малко бе Йоне. Ко ша кайш аа?

Ами в съседната тема има за торсионните полета. Не ти ли е интересну?

Абе де да знам, ако са амортисьори, най-добре да са газови. Препоръчвам ти марка Монро.

Ся пък във всяка тема ли трябва да пиша?
Мани, недей че ще се преработиМ.

Пак разметках темата и не видях, къде се резюмирала тайните нива. Сигурно си го направила тайно!

--------------------
Peace V!

Кристел
in aeternum

Регистриран: 07.06.2005
От: Небето
    #1689921 - 29.03.2007 10:57 [Re: Salve]

Салве, аз познавам много хора Нахранени и Материално задоволени, които са толкова напред в духовното съвършенство, че ти е бедна Фантазията...

Само гладните и Босите ли имат стремеж на съвършенство в духовен план. Извинявай - ама това ми звучи супер изтъркано, дай сега да делим хората и да ги отсъдим едно хубаво.

ПП по темата, няма какво да кажа, тъй като не съм почитателка на пирамидата, на МаслоУ

--------------------
"My people know My name!"Isaiah 52:6

Йон
тэ®®о®izато®

#1689928 - 29.03.2007 11:03 [Re: Бистренце]

Е, логично е, че ако някой е умрял, малко трудно ще го впишем в каквато и да е пирамида, освен в погребална.

Цитат:

По същество онова с хранителните разстройства беше само пример, не знам що така навътре се прие. /хранителносто разстройство Е психично разстройство със соматична симптоми!/ И формулата "интелигентен човек се храни интелигентно" не важи. Защото механизма на ХР е именно, че не тялото е важно; духът, интелектът са над всичко.

Дух и интелект над всичко, но в такъв случай, при това отделяне и поставяне на духа и интелекта, над тялото къде са 1вите нива от пирамидата на Маслоу?
Дух и интелект, които не обръщат внимание на носителя си?
Чудесно!

--------------------
Peace V!

VINN
решаващ

#1690461 - 29.03.2007 17:16 [Re: Йон]

Хм, смятам, че си виждал прогорени проводници та и електричеството някак си не обръща внимание на носителя си

--------------------

Йон
тэ®®о®izато®

#1690510 - 29.03.2007 17:57 [Re: VINN]

Интересна аналогия.
Значи, тия из варненско, не са прави да казват, че от Е.Он са тъпаци, защото са им изгорили техниката.
Тока е виновен!

--------------------
Peace V!

VINN
решаващ

#1690757 - 29.03.2007 21:46 [Re: Йон]

Долу тока!!!!
Извън шегата - който не разбира с каква сила си има работа, да не се прави на велик и знаещ. Претоварването с духовност може да "прегори" индивида, подобно ма силен елетрически ток, на такива обикновено им дават жълти книжки
Все пак за Пирамидата - някой обръщал ли е внимание, че при силно емоционално преживяване, чувството на глад се притъпява? Е, всъщност може при мен да е субективно де...

--------------------

Йон
тэ®®о®izато®

#1691378 - 30.03.2007 10:08 [Re: VINN]

ООо, да
СъгласЕ.
Ама, аз по принцип съм против някои крайности, една от които е...прекалено вманиачаване по одухотворяване и т.н., защото по мои наблюдения, това най-често води, не до одухотворяване, а до обдухване на мисловносттА.
А за потребностите, които са един вид - от първа необходимост - да, възможно е. Дори и случаите с хранителните разстройства, могат да бъдат частичен пример, но аз лично бих предпочел да посоча някой идеалист, който мре за каузата си, някой който го прави заради близките си и подобни.

--------------------
Peace V!

Си Ди
гаргойл

#1691687 - 30.03.2007 13:03 [Re: Йон]

понеже съм мързел и даже не ми се рови -
копя от укипедито
Цитат:

Основният принос на Ейбрахам Малсоу в психологията е т.нар. "Йерархия на човешките потребности". Тя често бива представена като пирамида като най-горе е самоактуализацията (това всъщност е стремежът към реализация на собствените потребности, за да бъде развита собствената личност). След като човек се погрижи за тези си потребности, "слиза" на следващото ниво- естетическите потребности- ред, естетика, хармония. Трето ниво е познавателната потребност или стремежът към нови знания. Следва потребността от уважение (одобрение, признание от другите). Потребността от принадлежност и любов е на пето място- да си сред хора, да принадлежиш към някаква общност. Предпазване от неуспехи, нуждата от защитеност или потребност от сигурност е следващото нещо. На последно място (най-долу в пирамидата) са физиологичните потребности (глад, жажда, нуждата от секс).

за да има някаква база за разсъждения, освен голата пирамида - и мисля ще се съгласите, че така нещата изглеждат малко по-различни

Редактирано от Си Ди (30.03.2007 13:14)

FindingTheWay
неуморима

#1691753 - 30.03.2007 13:37 [Re: Си Ди]

Писал го е някой, който ич понятие си няма от пирамидата на Маслоу!

--------------------
Питагор

Руми

Йон
тэ®®о®izато®

#1692955 - 31.03.2007 06:26 [Re: FindingTheWay]

Цитат:

Писал го е някой, който ич понятие си няма от пирамидата на Маслоу!

Не бях аз!
Звучи точно, като обяснение по картинката, права си.

--------------------
Peace V!

FindingTheWay
неуморима

#1692984 - 31.03.2007 07:57 [Re: Йон]

Ама е обърнато с главата на долу. Не върви от основата към върха, а обратно. Това, което Маслоу казва, че евентуално се цели последно, се казва, че е първа цел на индивида.

--------------------
Питагор

Руми

Mentha
настояща

Регистриран: 01.08.2005
От: 32°5′ N, 34°48′ E
    #1693649 - 31.03.2007 21:36 [Re: Йон]

Цитат:

Да изядеш двуного, което говори, не означава, че си затъпял, а просто си успял да самоусъвършенстваш себе си - загърбил си някои задръжки, които цял живот са ти набивани в главата.
Всъщност, това само по себе си е извисяване.

Никакво извисяване - просто нуждата от храна е по-базисна от моралните норми, според които хората не се ядат един друг. Т.е. в описания от теб случай, пирамидата на Маслоу е валидна - "Живи"-те са се водели от инстинкта да намерят храна , а разните му там нужди от принадлежност и от поддържане на моралните норми са останали на заден план, тъй като гладът ги е мотивирал...

Маслоу, вече не помня дали е сред живите, но не мисля, че ще се трогне от твоето пренебрежение към теорията му Между другото и преводът на български не е нещо особено (по мое мнение), но книгата е интересна с привеждането на примери за хора, които принадлежат на най-горното ниво - самоактуализация. Човекът я е написал тази теория преди около 50 години, сега ни звучи като описание на очевидното, ама тогава не е било така. Важното е, че толкова години още я дъвчем тази теория - значи е постигнала своя ефект

--------------------

До свадьбы заживет

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3103

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.197 seconds in which 0.161 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.