ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Разни » Говорилнята

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
rallli
импулсивна

Регистриран: 25.03.2007
От: Плевен
Нови такси за ВУЗ
    #1716261 - 18.04.2007 17:21

Все още не прието, но според мен е въпрос на време.
Днес бях потресена след като прачетох статия в наш ежедневник!
Образованието по медицина ще скочи "пъти" . Сега се плаща по 355 лева годишно, а ако се приеме имало предложения да се увеличи на 2000лв
Та въпроса ми е какво мислите по темата и кой според вас ще учи медицина-тези които искат или тези които могат да си го позволят?
Според мен няма да са много тези, които наистина искат учат и да могат да си го позволят!

Ако темата те е за тук, моля да ме извините!

--------------------
Вчера е история. Утре е мистерия. Днес е подарък.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Йон
тэ®®о®izато®

Регистриран: 02.03.2005
От: Гаgнiъ леs®
Re: Нови такси за ВУЗ
    #1716286 - 18.04.2007 17:29 [Re: rallli]

Амче праилно.
Така ще учат, тия дето бачкат, а не тия дето ги мързи.

Шегувам се де.

--------------------
Peace V!

T-62
стрелец

Регистриран: 06.10.2004
От: Ловеч
    #1716287 - 18.04.2007 17:29 [Re: rallli]

Пепел ти на езика.. дано не умеличават нищо, чак в пъти, щот имам да уча още две години /не медицина, ама все пак/... ако стане така, наистина ще учат тези, които могат да си го позволят, а те рядко съвпадат с тези, които искат, могат и т.н.
Но, когато аз слушах тия предстоящи новини по телевизията, май казаха, че всеки ВУЗ сам ще си определя таксите...

--------------------
"Да обичаш,значи да се родиш."
"Няма път към мира. Мирът е пътят."
"Винаги има трети начин и той не е комбинация от другите два, а нов и съвсем различен."

Теди

rallli
импулсивна

#1716310 - 18.04.2007 17:35 [Re: T-62]

и аз уча и то медицина-затова съм се закахарила

--------------------

Редактирано от rallli (18.04.2007 17:36)

rallli
импулсивна

#1716325 - 18.04.2007 17:40 [Re: Йон]

аз уча и работа и те уверявам че и още една работа да си намеря пак няма да ми стигнат парите за таксата , а да не говорим че и учебници трябват! А ако трябва така да го направя за да мога да си завърша образованието, просто незнам кога ще се чете
Надявам се ако го приемат ние да продължим по старата система, но едва ли!

--------------------

Mentha
настояща

Регистриран: 01.08.2005
От: 32°5′ N, 34°48′ E
    #1716350 - 18.04.2007 17:52 [Re: rallli]

Ние сме в стачка по същия повод (вече близо 2 седмици). Може да се присъедините и ще си организираме Международно стачкуване срещу повишението на учебните такси

--------------------

До свадьбы заживет

rallli
импулсивна

#1716373 - 18.04.2007 18:09 [Re: Mentha]

Едва ли ще променим нещо, но на там са тръгнали нещатата.
Кой слуша студентите - никой! Те като си решат.....ще стане като със заплатите на лекарите и сестрите - стачки, стачки и нищо.За съжаление кучетата си лаят, кервана си върви!

--------------------

Трендафил
византиец

Регистриран: 25.05.2005
От: Източното крило
    #1716410 - 18.04.2007 18:27 [Re: rallli]

Цитат:

Кой слуша студентите - никой!

Никой не ги слуша шот са уфсе. Една свестна организация немат.
У гръцко кат се опитат да настъпат студентите...не искам да ти казвам какво става.
Ментата ти каза какво да праите....ма некой требе да оглави и организира тва...обаче...нема кой....що не се пробваш?

rallli
импулсивна

#1716516 - 18.04.2007 19:06 [Re: Трендафил]

Днес се опитах да поговоря с тях по темата, че трябва да се направи нещо по въпроса , но знаеш ли какво ми казаха -"какво си го замислила, като още нищо не е сигурно. Чакай да го приемат пък тогава го мисли"?!?!
Повечето от тях изобщо не ги вълнува каква е таксата, а мен ме е яд защото ако направят тези цифри такси много умни и кадърни хора ще се откажат, защото немогат да си позволят лукса да учат!

--------------------

Редактирано от rallli (18.04.2007 19:07)

Йон
тэ®®о®izато®

#1716521 - 18.04.2007 19:09 [Re: rallli]

мхм
пък и пари за кръчми требват.

--------------------
Peace V!

Трендафил
византиец

#1716527 - 18.04.2007 19:11 [Re: rallli]

Цитат:

Днес се опитах да поговоря с тях по темата, че трябва да се направи нещо по въпроса , но знаеш ли какво ми казаха -"какво си го замислила, като още нищо не е сигурно. Чакай да го приемат пък тогава го мисли"?!?!

Е за туй ти казах, че са уфсе

Paradise Lost
когато син гръм удари...

Регистриран: 23.01.2006
От: у нас
    #1716531 - 18.04.2007 19:13 [Re: rallli]

То ако стане 2 бона ще останат само професори и доценти у ВУЗ-а. Няма как да се получи при тоя нисък стандарт. В общи линии 500лв май е тавана за образование. Така че да може почти всеки да си го позволи, ако иска да учи. В противен случай рискуваме да останем без специалисти.

--------------------
Scientists have finally discovered
what's wrong with the female brain:
On the left side, there is nothing right,
and on the right side, there is nothing left...

rallli
импулсивна

#1716552 - 18.04.2007 19:25 [Re: Трендафил]

съгласна

--------------------

Тревопасен
Нерегистриран

#1717078 - 19.04.2007 02:22 [Re: rallli]

Споко! Таксите ще са приемливи.
Ще се увеличи приема - откъдето и приходите за ВУЗ-а. Иначе всички ще хукнат в чужбинско за дипломи.

.: Тревопасен :.

Слънчев лъч

Регистриран: 06.08.2004
От: Florence, N KY
    #1717156 - 19.04.2007 08:07 [Re: rallli]

Би ли ми помогнала с малко разяснения за това образование? Имам впредвид, освен годишната такса, има ли някакви други плащания, колко ви струват учебниците и така... много ще се радвам. Имам един познат, на който дъщеря му учеше за лекар, ама това преди 10на години и той още тогава ми говореше за такси 10торно по-големи от споделяните тука и ми е просто интересно кои кум, кои сват, ... Мерси много

pagane
езичница

Регистриран: 09.07.2004
    #1717199 - 19.04.2007 09:03 [Re: rallli]

Аз имам въпрос - има ли стипендии и стипендианти, на които им се поема таксата на обучението при показан успех?

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #1717209 - 19.04.2007 09:13 [Re: pagane]

Чакай да има стипендианти - туй да ней Великобританско (примерно) - подозирам как на наша почва таксите ше станат Великобритански, нравите (в туй число някакви подробности като стипендии) - не.

Мда...вървим сериозно и не от днес към "елитаризиране" на образованието - не че е наш патент, де, ама хората имат изградени механизми за умните и амбициозни, но недотам заможни деца, а у нас, ако приемат този шибан проект, познай кой ще има възможност да учи?

Само една надежда имам - да навлязат по-скоро тук филиали на чужди университети, та да има най-сетне истинска конкуренция - тогава нека нашите университети си ги дигат колкот щат таксите.
Другият избор на децата ни ще бъде да поемат към чужбинско (щото в една Германия ще им бъде по-еФтино следването), и със сигурност - по-качествено образованието.

П.П. Има и нещо по-лошо, което смущава в цялата история: имам усещането и все по-натрапчиво, че политиката на нашата държава е в посока "на нас умни и образовани не ни трЕбват", щото ....всеки може да си отговори защо.

12250

Регистриран: 25.03.2005
    #1717218 - 19.04.2007 09:18 [Re: Тревопасен]

Цитат:

Ще се увеличи приема - откъдето и приходите за ВУЗ-а. Иначе всички ще хукнат в чужбинско за дипломи.

Точно така - то там е за без пари

Ето ти за Медицина, за една година:

Expenses
$39,720 Tuition Stabilization Plan
$1,082 Books and medical supplies
$810 Medical instruments
$8,824 Housing and food
$1,815 Personal
$1,764 Travel
$54,015 TOTAL

http://medschool.wustl.edu/stm/generalinfo.html

ПП Ето ти и за др. специалности:
http://news-info.wustl.edu/news/page/normal/8561.html

Редактирано от единъ смръф (19.04.2007 09:23)

Hard Rock fan

#1717225 - 19.04.2007 09:22 [Re: 12250]

Да, само дето Тревопасен има предвид Европа (предполагам), а както всички ние знаем, има европейски държави, в които таксите са доста приемливи (и като включиш в сметката правото и възможността за кредитиране) + възможността за работа по време на следването, нещата стават съвсем приемливи.

McClane
strenght and honour

Регистриран: 17.04.2006
От: океана
    #1717252 - 19.04.2007 09:39 [Re: 12250]

Цитат:

Цитат:

Expenses
$39,720 Tuition Stabilization Plan
$1,082 Books and medical supplies
$810 Medical instruments
$8,824 Housing and food
$1,815 Personal
$1,764 Travel
$54,015 TOTAL

http://medschool.wustl.edu/stm/generalinfo.html

ПП Ето ти и за др. специалности:
http://news-info.wustl.edu/news/page/normal/8561.html

Много хубави изчисления си направил, но защо не си споменал, че при висок резултат на TOEFL, SAT и т.н. има университети в Щатите ( и не само), които поемат цялото обучение, че и джобни дават. Аз лично знам за два такива случая. Та мисълта ми е, нека да вдигнат таксите в университетите ни, но нека има възможност тези, които покажат високи резултати да получават стипендии.

--------------------
По-добре малък, но свой и отпред, отколкото голям, но чужд и отзад!

12250

#1717264 - 19.04.2007 09:44 [Re: McClane]

Цитат:

Много хубави изчисления си направил, но защо не си споменал...

Дал съм линкове

Или трябва да пействам целия документ?
Зацепваш ли, че таксите са by default, а стипендиите не са?

Merit Scholarships and Fellowships

Up to 16 merit-based scholarships are given annually to members of the first-year class. These full-tuition scholarships are awarded without regard to financial need to students of proven academic excellence and distinguished personal achievements. Application is by invitation from the Committee on Admissions.

The Mr. and Mrs. Spencer T. Olin Fellowships for Women provide full-tuition scholarships for graduate and professional school study at Washington University. All women accepted for admission up to the Olin application deadline of February 1 may apply for consideration.

Financial Assistance

The ability to finance a medical education does not influence the student selection process. Because all students accepted for admission have proven scholastic ability, financial assistance is awarded solely on the basis of documented financial need. Students eligible for financial aid may request an application after they are accepted to the school. Decisions usually are announced within one week of receipt of the processed financial aid statement.

Mentha
настояща

#1717289 - 19.04.2007 09:56 [Re: McClane]

Цитат:

Та мисълта ми е, нека да вдигнат таксите в университетите ни, но нека има възможност тези, които покажат високи резултати да получават стипендии.

Аз се опасявам, че това със стипендиите няма да стане... По цял свят има и фондове, които отпускат пари за научни изследвания, но за България не съм чувала да има подобно нещо

@Hard rock fan, студентското кредитиране ще навлезе лека-полека, така че това е по-малката грижа. Оптимизмът ми е продиктуван от това, че кредитирането като цяло е област, която претърпява някакво развитие в България в последните години и си мисля (дано не греша), че скоро ще започнат да отпускат и студентски кредити

--------------------

До свадьбы заживет

McClane
strenght and honour

#1717296 - 19.04.2007 09:59 [Re: 12250]

Цитат:

че при висок резултат на TOEFL, SAT и т.н. има университети в Щатите ( и не само), които поемат цялото обучение, че и джобни дават.

От тук както се вижда излиза, че "зацепвам". И точно защото "зацепвам" съм на мнение да се вдигнат таксите, като има възможност за стипендии. Тогава за да влезеш в някой университет няма да са достатъчни само пари, а в същото време ще се даде и шанс на тия, които нямат финансови възможности. А не като сега, "тате дай ми 800 да уча в свободния".

--------------------

McClane
strenght and honour

#1717302 - 19.04.2007 10:03 [Re: Mentha]

Цитат:

Аз се опасявам, че това със стипендиите няма да стане... По цял свят има и фондове, които отпускат пари за научни изследвания, но за България не съм чувала да има подобно нещо

И аз имам такива съмнения. Но е вариант, който в други страни работи успешно, според мен.

--------------------

Алиса
лъвица

Регистриран: 15.02.2006
От: BG
    #1717326 - 19.04.2007 10:23 [Re: Mentha]

Цитат:

Цитат:

Та мисълта ми е, нека да вдигнат таксите в университетите ни, но нека има възможност тези, които покажат високи резултати да получават стипендии.

@Hard rock fan, студентското кредитиране ще навлезе лека-полека, така че това е по-малката грижа. Оптимизмът ми е продиктуван от това, че кредитирането като цяло е област, която претърпява някакво развитие в България в последните години и си мисля (дано не греша), че скоро ще започнат да отпускат и студентски кредити

за съжаление пак ще учат тези,които имат пари . дори и да се отпускат кредити и за тях има куп изисквания, мама,тати на добра работа и т.н. ами децата с 1 родител как ще учат??? навсякъде по света има стипендии, мой познат така авърши в Германия, учи 3 години за компютърен инженер и с изпит в България по немски го приеха с пълна стипендия и му беше наистина по-евтино там, отколкото да учи в България. Там имаше и избор след първата година да се прехвърли в друга специалност ако тази не му харесва и то без да дава пари на който трябва, което е единствения вариант тук. А за медицината, жалко наистина. ако можете продължете някъде в друга държава, дори и в Румъния ще ви е по-изгодно,отколкото до плащате 8 години безумни такси тук.

--------------------
Догони ме в тази нощ на лудост,
остави ме, за да се изгубя
Остави ме в тази нощ на лудост,
намери ме, ако се изгубя.

Hard Rock fan

#1717331 - 19.04.2007 10:28 [Re: Алиса]

Ами много ясно - на наш'та държава образовани не и трябват: като се има предвид "изтичането на мозъци", което е факт и ни най-малко не притеснява държавниците ни от години и добавиш копненията на управляващите в посока елитаризиране на образованието - има ли нужда да пояснявам какви изводи може да си направи човек?

McClane
strenght and honour

#1717337 - 19.04.2007 10:31 [Re: Hard Rock fan]

По времето на НДСВ нали имаше някаква кампания за връщане на точно тези "изтекли мозици" обратно в България. Смяяяях.

--------------------

Hard Rock fan

#1717349 - 19.04.2007 10:37 [Re: McClane]

Ами аз имам пет лично познати мозъка (не че са единствените ми познати такива, но...тези са колеги, с които съм работила в една група и близки), и като се има предвид с какви заплати са в момента и на какви позиции и как мизерстваха и биха мизерствали тук (щото на нашата държава и наука не й е потребна)съм готова да се обзаложа, че хич не би им хрумнала мисълта да се върнат.
Е, връщат се де - през лятото по време на отпуските си - да си видят родители и познати и да идат на море.

Mentha
настояща

#1717352 - 19.04.2007 10:39 [Re: Алиса]

Замисълът на студентските кредити е по-друг. Обикновено не се искат гаранти (аз не знам за нито един студентски кредит с гаранти) и той е с възможно най-ниските лихви. За сметка на това се смята, че човек с академично образование ще има много по-големи доходи и за това тези хора са и най-желаните и търсените клиенти на банките.Т.е. единственото условие за тези кредити е да си студент - това им е гаранцията

Както казах - такова животно все още няма в БГ, но и то ще дойде А за стипендиите съм по-скептична (не че няма да има, ще има, но далеч не толкова, колкото са в чуждите университети )

--------------------

До свадьбы заживет

rallli
импулсивна

#1717357 - 19.04.2007 10:42 [Re: Слънчев лъч]

Таксите до сега бяха 355 лв. годишно, т.е. почти 180 лв на семестър. Учебнизите варират - много малко са между 10 и 15 лв, повечето се въртят окоро 35лв, а колкото по-нагоре вървиш с курсовете, толкова учебниците стават по скъпи-50+ за един том, а повечето са по 2-3. Пъври курс дадох 150 лв за едни атласи и това е "промоция"! Това е!

--------------------

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #1717365 - 19.04.2007 10:49 [Re: rallli]

Няма начин таксите да не скочат, особено в медицинските университети. Обучението в тях е много скъпо поради високата цена на материалната база и консумативите, които се харчат за обучение на студентите. И доколкото държавата абдикира от финансирането на цялостния процес на обучение по медицина, стоматология и фармация, то университетите ще се опитат да си осигурят необходините средства от студентските такси. Това е положението, и колкото и да ни е неприятно, не можем да променим нещата...

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

rallli
импулсивна

#1717369 - 19.04.2007 10:50 [Re: pagane]

НЕ! Стипендии (50лв.)се отпускат при висок успех и нисък доход . Условията така са направени, че хора с отличен успех немогат да вземат, ако родителите им са с "висок доход"-бруто над 150 лв. на член от семеиството. Дори успеха ти да е 6,00 имаш ли доход 151 лв-нестава

--------------------

Алиса
лъвица

#1717370 - 19.04.2007 10:50 [Re: Mentha]

погледни изискванията за кредит за студдентска бригада и после пак ще си говорим дали в България ще е нужно да си студент и дали кредита ще се отпуска на теб или на родител. иедна колежка когато аз учих пита и едно от допълнителните условия беше че парите се получават всеки месец на равни части през семестрите, хайдекажи ми как ще си осигуриш така 1000 лв . за семестриална такса???

--------------------

Алиса
лъвица

#1717372 - 19.04.2007 10:52 [Re: McClane]

Цитат:

По времето на НДСВ нали имаше някаква кампания за връщане на точно тези "изтекли мозици" обратно в България. Смяяяях.

да върнаха се обучените министри и си създадоха екипче за легално крадете от останалите в страната ресурси. те спечелиха много от връщането си, няма спор.

--------------------

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #1717374 - 19.04.2007 10:54 [Re: pagane]

Такъв вид стипендии няма. Някои фармацевтични фирма субсидират силно изявени студенти с научни приноси, с еднократни награди от по 1000 - 2000 лева годишно. Международните асоциации на лекарите, фармацевтите и стоматолозите могат също еднократно да субсидират много изявените студенти с по около 2000 - 3000 евро. Но става дума за студенти с международен принос във клинични или фундаментални изследвания. Обикновените отличници, които не се занимават с научни изследвания, могат да разчитат на 60 лв месечна стипендия.

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

rallli
импулсивна

#1717379 - 19.04.2007 11:01 [Re: Mentha]

Относно студентското кредтиране Н Е О Ф И Ц И А Л Н О чух е че на студентите, които имат отличен успех след завършването, кредита ще бъдат освободети от изплащане на кредита. А др което се носи е че държавата ще ти поеме таксите ако сключиш договор че след дипломирането си няма да напускаш Бългалия за да ходиш да работиш в чужбина

--------------------

Mentha
настояща

#1717410 - 19.04.2007 11:33 [Re: Алиса]

Алиса, аз не случайно казах, че нещата вървят към по-добре, а не че всичко с тези кредити е наред...

Плащането на образованието с кредити е популярна практика в много страни. В предишния си постинг обясних и какви са причините за това. Убедена съм, че рано или късно и в България това ще стане. Всичко това не означава, че подкрепям вдигането на таксите - те трябва да са съобразени с доходите в страната. А колкото до по-щедрото раздаване на стипендии в близко бъдеще все още съм песимистка...

Не живея в България. Студентските такси варират между 3 и 6 минимални заплати, а студентите работят в повечето случаи на т. нар. студентска надница, която е ... минималната заплата. Но действително - голяма част от тях са на частична или на пълна стипендия (вкл. и аз), което представлява доста голямо облекчение за разходите на студентите.

--------------------

До свадьбы заживет

Фани Хорн
символист

Регистриран: 19.02.2006
От: не където требва
    #1717964 - 19.04.2007 16:59 [Re: Mentha]

Една сутрин гледах Боян Биолчев, беше някъде след събранието на ректорите през март. Та той каза, че студентските такси щели да представляват 1/3 от издръжката средно на студент. Тези брутни суми са различни за различните специалности и направления и кой ги знае как са определяни. За България това зная. Иначе нашият ректор ни успокои, че не се очаквало драстично нарастване на таксите.
Дано да не лъже

--------------------
Ja pierdole

Тревопасен
Нерегистриран

Re: Различни такси за ВУЗ
    #1718149 - 19.04.2007 18:34 [Re: 12250]

Цитат:

единъ смръф написа:
. . . .
$54,015 TOTAL

Ето Ти един възможен резултат, в който Светът не е само САЩ ...

Цитат:

Hard rock fan написа:
Да, само дето Тревопасен има предвид Европа (предполагам), а както всички ние знаем, има европейски държави, в които таксите са доста приемливи...

Точно така - доста е права. ;о))

12250

#1718200 - 19.04.2007 19:01 [Re: Тревопасен]

Хем мрънкате и се оплаквате, хем и се заяждате на дребно после. Доста тъпо

Цитат:

Иначе всички ще хукнат в чужбинско за дипломи.
--------------

Пишеш чужбинско, после го извърташ на СВЕТЪТ

Цитат:

Цитат:

Hard rock fan написа:
Да, само дето Тревопасен има предвид Европа (предполагам), а както всички ние знаем, има европейски държави, в които таксите са доста приемливи...

Точно така - доста е права. ;о))

Сигурно в Албания таксите са повече от приемливи

Но иди на сайта на UCL и виж колко е таксата за EU students за една година

Тревопасен
Нерегистриран

#1718274 - 19.04.2007 20:16 [Re: 12250]

Цитат:

единъ смръф написа:
Хем мрънкате и се оплаквате, хем и се заяждате на дребно после. Доста тъпо

Къде в двата ми поста в тази тема съзря ХЕМ мрънкане и ХЕМ оплакване?!
Че и ХЕМ заяждане ?! ... ХЕМ и на дребно?!
"Доста тъпо", както казваш, си се ПООБЪРКАЛ с времето, ама ХЕПТЕН ...
Не бе ли Ти този, който бодро се РАЗопонира?? Ммм, не че ми пречи ...

Цитат:

единъ смръф написа:
Пишеш чужбинско, после го извърташ на СВЕТЪТ

Отпочини си малко - не след дълго ще дойде и прояснението ...

p.s. В случай, че не си разбрал позицията ми:
Твърдя, че няма безплатно образование.
И твърдя, че има разлика кой и как го заплаща, вкл. срещу каква тежест от сумата.
Твърдя, че има значение колко получаваш, но по-значимо е колко ще изхарчиш. Там, където образованието е по-скъпо за харчене - повече може да се вземе от получаване.
И трите ми твърдения са почерпени от личен опит. ;о))

Трендафил
византиец

#1718279 - 19.04.2007 20:21 [Re: 12250]

Чужбинско е ли е синоним на сащ? То ясно, че за Хамериканците светът е сащ, но им е простено
Не знам за Европата какви са таксите в държавните университети. Мога да се изкажа само за Византия Там се не плаща

12250

#1718312 - 19.04.2007 20:52 [Re: Трендафил]

Цитат:

Чужбинско е ли е синоним на сащ?
.....
Мога да се изкажа само за Византия Там се не плаща

Мдаа, САЩ - роден, български

Скивай сега - тревоядният написа "чужбинско", изхождайки от позицията за нещо извън България.
САЩ е извън Б-я, затова дадох пример от "чужбина" (в случая САЩ).
Появиха се адвокати, че под "чужбинско" се имало предвид Европа. А фуражомелката после изрева, че Светът не бил САЩ (демек, се ограничава само до Аврупата). Абе малоумна работа

Преди идваха доста византийци да учат в БГ, сега май ще се обърнат нещата

Тревопасен
Нерегистриран

#1718334 - 19.04.2007 21:08 [Re: 12250]

Цитат:

единъ смръф написа:
А фуражомелката после изрева, че Светът не бил САЩ (демек, се ограничава само до Аврупата). Абе малоумна работа

Това ПАК го сдъвка САМО с кривия зъб ... ;о))
Написах:
Нещо взе да доскучава ... ;о))

@ Трендафил
ТРЪНдафилов,
Забучи ТРЪНя бъш в слабината ... ;о))
Ама така трябва! ;о))

Нерегистриран

#1718483 - 19.04.2007 22:32 [Re: Тревопасен]

Цитат:

Ще се увеличи приема - откъдето и приходите за ВУЗ-а.

Това да не ти е търговийка, бе барато
То и сега нема достатъчно мераклии, ти викаш за увеличаване

rallli
импулсивна

#1718540 - 19.04.2007 23:09 [Re: Слънчев лъч]

Аз съм държавна поръчка, а платеното е около 2500лв на семестър

--------------------

Гасия
почетен член
**

Регистриран: 19.11.2006
    #1718543 - 19.04.2007 23:09 [Re: Duchessa]

абсолютно всичко е поскъпнало, та таксите ли да не ги изпуснат?

Тревопасен
Нерегистриран

Re: Ногу студенти у ВУЗ
    #1718610 - 19.04.2007 23:44 [Re: Тревопасен]

Цитат:

Това да не ти е търговийка, бе барато
То и сега нема достатъчно мераклии, ти викаш за увеличаване

Търговийка е, бъртО ...
... в такъв свят е отредено да живеем!
Като нема студенти - ша внасяме ... нема да е за сефте!
Мое и без изпит - с лопата ше ги изгребваме!

p.s. Чете ли трите концепции на проекта за промени в "Закона за висшето образование". Ако НЕ - бягай - интернет още работи? ;о))
p.s.s. Подсказвам Ти = ще надделее първата ...

Mentha
настояща

#1718848 - 20.04.2007 07:09 [Re: rallli]

Цитат:

2500?!? Ужас Това само за медицината ли е или по принцип са такива таксите за т. нар. платено обучение в държавните университети?

--------------------

До свадьбы заживет

Слънчев лъч

Регистриран: 06.08.2004
От: Florence, N KY
    #1718863 - 20.04.2007 07:55 [Re: rallli]

Цитат:

Днес като ти прочетох мнението, че образованието е само 350 лева, бях готова да смърцафурцам моя познат, обаче.. 2500 лв. беше горе-долу сумата, която той сподели, начи щерка му е била платено.

Мерси. За малко да го отнесе моя познат...

Hard Rock fan

#1718929 - 20.04.2007 09:08 [Re: Тревопасен]

Цитат:

Чете ли трите концепции на проекта за промени в "Закона за висшето образование". Ако НЕ - бягай - интернет още работи? ;о))
p.s.s. Подсказвам Ти = ще надделее първата ...

Аз не съм, но силно ме интригува. Ако не те затруднява, би ли дал линк, за да се запозная - че съм много зле с времето за издирване.

Йон
тэ®®о®izато®

#1718992 - 20.04.2007 09:56 [Re: Hard Rock fan]

Закач за последния..
И да се карате и да не се карате..
В САЩ в Европа и т.н. - нека да е по-скъпо.
Там и повече пари се взимат. Друг е стандарта.
Въпреки това, хората са намерили начин да субсидират 'прилежните' студенти. Държавата, трябва да инвестира в тия хора. Едно изпуЩане на таските, в никакъв случай, не е обществен интерес. Да, може и да подобрят материалната база, но мен лично ме съмнява да има някакво значително подобрение на въпросната услуга - образование.
Със стари к*рви..нов бардак - разликата ще е в ценоразписа.

И в крайна сметка, очаква се тия бъдещи медици да работят - да допринасят за народното здраве( ), получавайки съответното възнаграждение и съответно да си плащат данъците.
Смятам, че е доста тъпо, държавата да им покаже среден пръст, учебните заведения да им пребъркат джобовете и после да ги изхвърлят на пазара на труда.

Иначе, има резон в по-високи такси и някаква кредитна система. Искаш да учиш без пари - теглиш кредит, бачкаш и го изплащаш. Донякъде би било добър начин да се спре 'изтичането на мозъци' - учи на евтиния и после си бие камшика, като специалист в някаква си област.. - ок, ама ако си плати по реалните цени.

Обаче,
тоя номер с кредитирането, най-вероятно ще е някаква недъгава система и нагушвация, която надали би била от голяма полза на желаещите да учат.

--------------------
Peace V!

rallli
импулсивна

#1719030 - 20.04.2007 10:15 [Re: Mentha]

Въртят се около тази цифра, но по приинцип знам че медицината е най-скъпото образование-може да има нещо по-скъпо, ама то ще е някое частно учебно заведение

--------------------

rallli
импулсивна

#1719039 - 20.04.2007 10:20 [Re: Слънчев лъч]

първоначално изобщо не помислих за платеното. Те влизат по малко по разлиен начин и плащат яко, но ако покажат добър успех(4.5) и има своодно място от дъравните поръчка(а то почти винаги има ) -минава държавна и започва да плаща по 360лв

--------------------

*Snow White*
crisp white

Регистриран: 30.07.2005
    #1719040 - 20.04.2007 10:20 [Re: Трендафил]

Цитат:

Чужбинско е ли е синоним на сащ? То ясно, че за Хамериканците светът е сащ, но им е простено
Не знам за Европата какви са таксите в държавните университети. Мога да се изкажа само за Византия Там се не плаща

Как бе, верно ли е това?
А защо напират толкова да учат тук???
Братчедката есента идва - точно стоматология, една от най-скъпите специалности ще учи и вика - в София ще ми е по-евтино

--------------------
blind love is true

Алиса
лъвица

#1719066 - 20.04.2007 10:43 [Re: *Snow White*]

в Румъния ще и е по-евтино. И по лесно ще влезе

--------------------

Тревопасен
Нерегистриран

#1719533 - 20.04.2007 16:11 [Re: Йон]

Закачвовувам се за Йон-ски ... ;о))

Цитат:

Държавата, трябва да инвестира в тия хора.

Държавата иска бизнесът да инвестира в тия хора - стройно прилежните и мисловно потентните.
Един Желев, от едно Веселиново, един път рече: "Спицилисти ни трябват, спицилистииии ...!"
Трябват! От няколко години има 'глад' за спЕцИалисти. Ала оскъдно малко фирми спонсорират образованието на студенти "на старта" ... те са прагматични и ги 'прилапват' "на финала", преди да са завършили държавната поръчка за сметка на мама, тати или дявол знае точно на кого ...

Цитат:

Едно изпуЩане на таските, в никакъв случай, не е обществен интерес.

Увеличение ще има, но за момента не и драстично. И то няма да престане. Такси също ще има, но е редно да се създаде, липсващия сега, по-гъвкав и с повече възможности механизъм за заплащането им. За да не се получи ефекта на бумеранга и да не последва отлив от Университетите. Нищо не е безплатно! Или поне - не без липсата на договорен ангажимент.
Кеш или кредит - от една страна, субсидия за отличници от държава или бизнес - от друга. Това е схемата.

Здрав(н)ата каЦа силно натегна и опорочи връзката лекар-пациент, превръщайки клиничната пътека от услуга(високохуманна) в стока за размяна(силно девалвираща).
Ако се тръгне по този абнормен път и се съгражда връзката преподавател-студент резултата няма да е по-различен.
Затова, системата за прием и оценяване на студентите, и системата за заплащане труда на академичната общност следва да се коригира. Не диаметално противоположно, но доста.
Тест за студенти - при кандидатстване, по време на сесия или упражненения. Заплата за преподаватели - според броя студенти, а не по часове и според кредитния актив на преподавания предмет в програмата на обучение, а не на всяка цена.

p.s. Ние, докато си говориме за студентьовете - наеш ли, че 'компактно' население с бройност за неколко града чевръсто за.бикаля българското училище. Е така ще могат ли някога да се интегрират?! Абсурд! А те са част от системата. И то, точно от тази част, която най- й тежи и я тегли надолу.
Като идва дума за образование - то почването се почва отдалеко и отдолу ... ;о))

Тревопасен
Нерегистриран

Re: Различно е в Румъния
    #1719537 - 20.04.2007 16:14 [Re: Алиса]

Цитат:

в Румъния ще и е по-евтино. И по лесно ще влезе

С таксите в Румъния ще свикне, но с румънския на румънците ... не'нам ... ;о))

Shonned
зайче

Регистриран: 29.01.2004
    #1719873 - 20.04.2007 21:18 [Re: rallli]

Не съм чела цялата тема, но някой спомена ли, че все пак се очаква в България да се появят филиали на световно признати университети, които все пак трябва да са по-скъпи от българските (поне така си мисля)
Иначе аз в момента уча задочно и плащам 52.50лв Да видим до кога
А колко ли ще скочат магистърските програми тогава

--------------------
http://shonned.blogspot.com
Животът има право винаги!

rallli
импулсивна

#1719880 - 20.04.2007 21:23 [Re: Shonned]

ако приемат закона няма начин това да не закачи и магистърските програми

--------------------

Кийра
шматка

Регистриран: 17.11.2004
От: Русе - София -...
    #1722309 - 22.04.2007 17:18 [Re: pagane]

Цитат:

Аз имам въпрос - има ли стипендии и стипендианти, на които им се поема таксата на обучението при показан успех?

Хубав въпрос, пагане.
В университета, в който аз уча, месечната стипендия за успех е 50 лева. Т.е. този, който има висок успех получава 250 лева първия и 200 лева втория семестър. Годишната такса за моята специалност е 260 лева и аз си я покривам със стипендията от първия семестър. Ще видим обаче докога. Не е точно като да си освободен от такса, но косвено така се получава.

--------------------
Да живееш е най-сложното нещо на този свят.
Повечето хора просто съществуват и това е всичко...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 1560

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.127 seconds in which 0.091 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.