ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Бизнес и Икономика » Икономика и финанси

Страници: 1
vlassev
неориентиран

Регистриран: 19.04.2007
От: пловдив
счетоводство за ЕТ
    #1717527 - 19.04.2007 13:06

Здравейте! На скоро взех под наем едно магазинче и тия дни мисля да регистрирам моя фирма ЕТ. Казаха ми, че ще трябва да си наема и счетоводител да ми води сметките. Питам възможно ли е човек без капка понятие от счетоводство и що-годе прилична компютърна грамотност да седне да попрочете малко и да се оправя сам със счетоводството на едно магазинче? Предполагам за това са писани толкова много програмки?!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
Re: счетоводство за ЕТ
    #1718865 - 20.04.2007 07:55 [Re: vlassev]

Колкото да ти води текущите сметки - може. Но няма представителната функция на счетоводителя - подписване на годишния отчет.
И нещо друго: този, незапознатия, ще потроши сумати време, само за да прочете данъчните закони, и пак не е сигурно дали всичко е разбрал. Докато счетоводителя /стига да е добър/, вече ги е прочел, а си следи и за промените.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

Редактирано от FindingTheWay (20.04.2007 07:57)

maibal
новак

Регистриран: 02.06.2006
    #1720738 - 21.04.2007 12:42 [Re: vlassev]

Програмите само улесняват рутинната работа, но това не значи, че човекът който не разбира от счетоводството може да се оправи само с тях. По-лесне е да се сключи договор с някаква счетоводна къща или да се наеме на счетоводител. Таксите не са големи за фирмите с малък документооборот.

VINN
решаващ

Регистриран: 18.04.2006
    #1720744 - 21.04.2007 12:47 [Re: FindingTheWay]

Можеш ли да ме ориентираш какви са тарифите за водене на счетоводство на ЕТ?

--------------------
Без битка няма победа, без вяра няма борба

Преслав Недев
Кафеджия
*

Регистриран: 30.11.2006
От: Велико Търново - София
    #1721858 - 22.04.2007 02:36 [Re: VINN]

Много е относително... зависи от бизнеса... Същото е да се каже колко струва една консултация при адвокат...

Много грубо - от 10 лв - изготвяне на осигуровки на един човек всеки месец + 200 лв за годишна декларация при патентна дейност
(общо около 320 лв) на година и се стигне до цени над 600 лв на месец.
Зависи от брой документи на месец, брой банкови сметки, брой касови апарати и т.н. и т.н.

При дейността на Власев обикновено счетоводните къщи започват от 1/3 МРЗ за пълно счетоводно отчитане (патентна дейност - търговия на дребно, но с разнообразна складова наличност), като човека забравя за досадниците от НОИ и НАП.

А го има варианта за заверка на годишния счетоводен отчет от съставител, по Закона за счетоводството - около една минимална заплата еднократно годишно.

Неприятното е, че специално за ЕТ декларациите с новия ЗДДФЛ много се усложниха нещата и съставителя на отчета е повече адвокат, отколкото счетоводител, да не споменавам и наказателната отговорност...

--------------------
Пр.Недев

maibal
новак

Регистриран: 02.06.2006
    #1721865 - 22.04.2007 03:11 [Re: VINN]

Цените доста варират в зависимост от града, счетоводната къща и т.н. Трябва да събереш оферти от няколко счетоводители и да ги сравниш. Мисля, че трябва да планираш към 50лв. на месец.

VINN
решаващ

Регистриран: 18.04.2006
    #1723307 - 23.04.2007 11:23 [Re: maibal]

Благодаря ви за инфото! Значи 50-60 лв /месец е прилично възнаграждение при малък до среден документооборот - търговия със стоки и услуги на дребно?

--------------------
Без битка няма победа, без вяра няма борба

vlassev
неориентиран

Регистриран: 19.04.2007
От: пловдив
    #1725141 - 24.04.2007 11:02 [Re: vlassev]

Благодаря много за информацията!
Значи при мен проблема е следния, взех под наем един малък зоомагазин не толкова заради печалбата по-скоро - хоби. Оборота е средно 20-тина лева на ден (не стига за наема)та си помислих ако отворя фирма и започна да плащам данъци все някак си бих могъл да се справя, но да плащам и на счетоводител за такива "смешни" суми.....предполагам с малко четене и помощ можеби да се оправям сам!

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Дон Кихот, tanariil 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 8113

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.022 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.