ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
anivasi
неориентиран

Регистриран: 28.05.2007
Фациалис на лицевия нерв
    #1770850 - 28.05.2007 11:49

Здравейте, от три месеца съм с фациалис. бях една седмица на инжекции -дексаметазон+агапурин и милгама. След което постъпих в болница-там бях на системи манитол, орбазон, някакво съдоразширяващо, милгама и ацикловир /нещо от тоя род/. Като ме изписаха продължих на хапчета по схема /дексаметазон/и останалите които изредих преди това. Ходих на физиотерапия, която се състоеше в масажи на лицето.В болницата ми казаха че Нивалин не трябва да взимам, и за физиотерапия освен масажи не трябва да правя /затопляне, токове, иготерепии, лазери/.Общо взето това е мнение и на други лекари. Вече от месец и нещо не пия никакви хапчета и не ходя на масажи, но още не съм се възстановила напълно. Ходих скоро при един друг лекар, който пък ми изписа нивалин.Въпроса ми е - някой знае ли нещо за нивалина, защото доста лекари вече го отричат, а пък този, при който ходих последно твърди, че трябва да пия нивалин и да ходя на токове и иготерапия? Или просто нищо да не правя, а да чакам от само себе си да ми мине?!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
Re: Фациалис на лицевия нерв
    #1772106 - 29.05.2007 13:16 [Re: anivasi]

а каква е причината за фациалиса? това от личен интерес питам - иначе отминават постепенно сиптомите, бавничък процес
/ но при мен това беше страничен сиптом, а не основно заболяване, така че не мога да съм ти от полза конкретна /

ПП "нивалина е специфично лекарство, и ако не е изключително сигурно че ще помогне, не го изписвай" - това беше коментара на моя невролог - не знам какво се има предвид
майка ми е бивш невролог, и е специализирала за това заболяване- за съжаление е пенсионер и не практикува отдавна, но също съм я чувала често да говори, че според нея по-добри резултати дава физиотерапията, отколкото агресивната медикаментозна терапия - но зависи от причината, защото може да е .. органична или нещо такова като цяло се лекуват сиптомите май

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

anivasi
неориентиран

#1772111 - 29.05.2007 13:28 [Re: Си Ди]

в отговор на това как получих фациалиса-бях болна от грип и имах доста време хрема, след което един ден излязох къпана, уж не беше студено, след това цяла седмица ми играха разни нерви от страната на фациалиса и накрая една вечер отидох до магазина и бях без шапка, а то се оказа голям студ и усетих как ме прониза и на другия ден се събудих с пареза на едната страна на лицето. Благадаря и за другото мнение, защото и аз не съм убедена че трябва да го пия тоя нивалин, защото ми казаха че пак няма гаранция че ще те ми мине

Си Ди
гаргойл

#1772122 - 29.05.2007 13:37 [Re: anivasi]

мдам - кофти , но и добре в същото време по-добрия вариант е, ако въобще може да се говори за добри варианти ..

пак повтарям, че инфото ми е втора ръка - не знам дали да си пиеш нивалина - той всъщност на хапове е в по- ниски дози - можеш да пробваш да видиш как ще се чувстваш
определено се включва в по-късен етап и/или когато другите средства не са дали достатъчно добър резултат .. приятелка имам с такова нещо точно от продухване зимата във влак
дай му време на глупавия нерв да се възстанови - все едно е изкарал пнеумония да речем - отиват месеци за въстановяване

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #1772191 - 29.05.2007 14:41 [Re: anivasi]

Перифирен фациалис?
Възстановяването е продължителен процес, обикновено завършва напълно. Имам и сромен личен опит, необходими ни бяха около 2 месеца през лятото (Варна и морето ) плюс медикаментозната терапия.

Doctor B
пристрастен

Регистриран: 19.03.2004
От: USA
    #1772392 - 29.05.2007 16:24 [Re: Dr.G]

Аз нещо не разбирам маи..фациалис на латински означава лицев..така че фациалис на лицевия нерв на практика не означава нищо.

предполагам че става въпрос за:
пареза на Бел..
други имена са:
идиопатична фациална пареза, пареза на фациалниа нерв..и тн.

60-80% от хората се възтановяват напълно за няколко седмици до няколко месеца. Лечение обикновенно е с кортикостероиди но няма документирана ефективност или скъсяване на възтановителния период.

дрб

--------------------
Ne mislia znachi ne sushtestvuvam

anivasi
неориентиран

#1772432 - 29.05.2007 16:42 [Re: Doctor B]

Аз като я написах темата и я регистрирах се усетих, че не съм се изразила правилно-правилното наименование е точно Пареза на лицевия нерв/лат. фациалис/. А и първия доктор, при който отидох ми каза че с лекарства и без лекарства общо взето е едно и също.

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #1772442 - 29.05.2007 16:46 [Re: Doctor B]

Е, това си е жаргон, но трябва ли да се уточняваме тук?
Става дума за периферна пареза на лицевия нерв.

Си Ди
гаргойл

#1772500 - 29.05.2007 17:07 [Re: Dr.G]

мхм - даже неспецовете го разбират жаргона

в заключение - хубавите неща пътуват бавно пеш, а лошите да не ги мислим - идват на кон
лека вечер

Doctor B
пристрастен

Регистриран: 19.03.2004
От: USA
    #1772508 - 29.05.2007 17:09 [Re: Dr.G]

По принцип значение няма..

Аз лично съм доста екзактен по отношение на Медицинската терминология ..почти никога не ползвам жаргони щото водят до проблеми. Някои знаел жаргона някои не го знаел..има си утвърдени стандарти и диагнози..ама това съм аз. Проблем няма.

дрб

--------------------
Ne mislia znachi ne sushtestvuvam

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 34 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4547

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.042 seconds in which 0.028 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.