ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
PEPI
Нерегистриран

АЗАЛИЯ - ПОМОЩ НЕ МОГА ДА СЕ СПРАВЯ С НЕЯ.
    #179075 - 06.01.2004 15:24

ЗДРАВЕЙТЕ НА ВСИЧКИ, ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА. НЕ СЪМ СЕ РЕГИСТРИРАЛА НО МИСЛЯ ДА ГО НАПРАВЯ СКОРО. ТА ДИРЕКТНО ПО МОЛБАТА МИ. МОЯТ ПРИЯТЕЛ МИ ПОДАРИ АЗАЛИЯ- НО АЗ ОТ ПРЕКАЛЕНО ПОЛИВАНЕ Я УМОРИХ, СЛЕД ТОВА ПАК МИ ПОДАРИ АЗАЛИЯ И СЕГА СИ Я ГЛЕДАМ КАТО МНОГО ВНИМАВАМ ДА НЕ СТАНЕ СЪЩОТО. ЗАЩОТО АЗ МНОГО ХАРЕСВАМ ЦВЕТЯТА И ОСОБЕННО ТЕЗИ КОИТО ИМАТ ЦВЕТОВЕ, КАТО АЗАЛИЯТА- НО НЕ МОГА ДА СЕ СПРАВЯ С НЕЯ, ТЯ Е ДОСТА УПОРИТА. ПОМОГНЕТЕ МИ ЗАЩОТО АКО И ТАЗИ УМОРЯ СКЪПИЯТ МИ НЯМА ДА МИ ПОДАРИ ПОВЕЧЕ АЗАЛИЯ. АКО НЯКОЙ ИМА В КЪЩИ АЗАЛИЯ И ЗНАЕ КАК СЕ ОТГЛЕЖДА , МОЛЯ ДА ПИШЕ ЗАЩОТО АЗ НАМИРАМ В ИНТЕРНЕТ РАЗЛИЧНИ НАЧИНИ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ, НО НИЩО НЕ СТАВА.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
Re: АЗАЛИЯ
    #180071 - 07.01.2004 13:56 [Re: PEPI]

Значи!
Това е много капризно цвете. Не трябва да я преполиваш или да я оставиш на сухо. Много важно е да не я местиш от мястото й. Хубаво е да й пръскаш листата с вода веднъж на един-два дена, като в никакъв случай да не пръскаш цветовете, ако има. Когато цъфне, щом цветът започне да покафявявя, било то и само от единия край, го откъсваш, за да не загние, те са много нежни.
Не бива да стои на течение или пряка слънчева светлина.
Моята дълго време беше добре, после изведнъж започнаха да й капят поголовно листата. Преместих я в кухята, където има повечко светлина и е по-топло и по някое време се оправи, остана само едно клонче, но то сега се развива много добре. Да чукна на дърво, че едно-две листа са започнали да изсъхват по края.
Това е в общи линии, според мен е много важно пръскането на листата, но не прекалено. Ако нямаш пулверизатор и не ти е голямо растението, с мокра ръка е достатъчно да я напръскаш.
Успех.

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
Re: АЗАЛИЯ
    #191634 - 21.01.2004 12:44 [Re: nousha]

Има много различни сортове азалии, ето две хубави снимки, но не можах да намеря снимка на тази, която имам аз. Ще потърся пак и ако не намеря, ще я снимам собственоръчно

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

svila
член

Регистриран: 27.01.2003
От: Paris
Re: АЗАЛИЯ - ПОМОЩ НЕ МОГА ДА СЕ СПРАВЯ С НЕЯ.
    #248276 - 22.03.2004 17:50 [Re: PEPI]

Азалията обича лятото да и е влажна почвата, пръскай я редовно както са ти казали и махай повяхващите цветове. Ако искаш да ти е кичеста след като прецъфти пензирай връхчетата на клончетата.
А и още нещо тя както и гарденията обичат кисели почви, ако неможеш да намериш такава в цветарски магазин прибави към почвата и борови или иглови иглички.
Успех

Анонимен
Нерегистриран

#260842 - 03.04.2004 13:49 [Re: PEPI]

скъпия азалията и двамата през прозореца, ама ха ще ти подаряват вехнещи цветя

Katya23
Нерегистриран

kak se razsajda azaliata?
    #400148 - 11.08.2004 23:36 [Re: Анонимен]

Zdraveite, iskam da popitam kak se razsajda azaliata.
Neobhodimo li e koren4e ili mojesh da slojish klonka vav voda i tq da si pusne koreni?
Blagodarq predvaritelno.

Винипух
мечешка мама

Регистриран: 10.08.2004
    #406144 - 17.08.2004 14:09 [Re: PEPI]

Пък моята умря, горкичката. Нападнаха я некви буби гадни, дето образуват нещо като паяжинка по листата и свърши за нула време. Жалко, много си я харесвах

--------------------

Нерегистриран

#957412 - 14.09.2005 21:52 [Re: PEPI]

Имам азалия от половин година и расте чудесно.След като окапаха цветовете започнаха да растат нови листа . Аз я държа на сянка , но в много слънчева стая.Поливам я през ден-през два , а когато замалее пак я поливам и тя се съживява,но тайната е в това да я обичаш,да я целуваш , да я прегръщаш,но не насила

Нерегистриран

#1065976 - 02.12.2005 17:57 [Re: PEPI]

На мен ми подариха Азалия, тогава тя беше цъфнала, след като прецъфтя от два три месеца не прави пъпки и сега почнаха да й капят и листата, както са си зелени само малко да я пипна и падат.Поливам я нормално и и слагам тор за цъфтящи цветя. Те не се зазимяват нали?

Нерегистриран

Помогнете
    #2055123 - 10.03.2008 18:30 [Re: PEPI]

Имам азалия, но нещо й става - цветовете й завяхват, а едва сега започва да цъфти. кажете как да се справя с проблема.

Нерегистриран

#2595577 - 19.03.2010 13:33 [Re: PEPI]

http://mucikonst.wordpress.com/2010/03/11/azalea/

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #2595644 - 19.03.2010 15:44 [Re: PEPI]

Не мога да ти помогна, и аз не я разбирам!

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

ylith
щастлива

Регистриран: 13.04.2004
    #2596308 - 20.03.2010 21:53 [Re: PEPI]

колкото и да е смешно аз спасих една с много прост трик - взимаш едно противозачатъчно хапче и го разтваряш във вода и после поливаш. Явно някой от хормоните вътре им действа

poem
търсеща

Регистриран: 25.07.2006
От: Варна
    #2600423 - 30.03.2010 10:18 [Re: PEPI]

Чета и все едно аз съм го писала Половинката ми подарипрекрасна розова азалия...която уморих на третия или четвъртия месец...мислух че е от преполиване. Подари ми втора...след много треперене и грижи листата й започнаха да падат със страшна сила и вече я бях отписала...беше останала на голи пръчки и запчна да зеленее...о, чудо ....така изкара цяла зима на топло влажно и слънчев прозорец...и дойде пролетта и се сгъта тотално. Много капризна, а по лошото е че така и не разбрах какво точно иска от мен. Беше на светло, но не пряко на слънце, поливах умерено, торих умерено, мечта ми е да успея да си отгледам една .... но ще видим кога пак ще се престраша. Сега като ги гледам по магазините какви са красивиииии и пак ми се приисква да се сдобия...а и тази тема...струва ми се че тези дни няма да устискам и ще си взема още една последно да се пробвам. Четох много из сайтовете, имамприятелка цветарка и спазвах всички препоръки...но се изложих, просто не успях да я задържа тази красива азалия

--------------------
...тихо малко ...тихо ...

The mermaid
дете на Пирея

Регистриран: 12.02.2005
От: Морето...
    #2600658 - 30.03.2010 22:41 [Re: poem]

А пръскаш ли листата с пръскачка? Според мен това е много важно, аз всеки ден си ги овлажнявам моите, стоят на западен прозорец и доста ги пече слънце.. не спират да цъфтят, даже се притеснявам, че ще се изтощят

Моят проблем сега е да не уморя една бяла мини роза, но мотото е, че щем отгледах гардения, и с роза ще сполуча

--------------------
"Красивото и нежно име с остър ръб ... " П.П.

poem
търсеща

#2600683 - 30.03.2010 23:53 [Re: The mermaid]

Пръсках ги. Всяка сутрин рано рано...но ефект нямаше. По едно време си бях внушила ,че като й говоря и изглежда по добре и като лудите сутрин й говорех, само дето не правех кафе и за нея...мъжо ме спукваше от бъзици Но накрая пак се сгъта Явно не бях приятна компания Твоите от колко време ги имаш?

Сешам се и още нещо...в по- студените месеци когато си бяха вътре моите азалии се съвземаха, но като ги изкарах навън и тотално загиваха, а тогава живеехме на много прашна улица...направо отврат...масичката всяка сутрин я чистех и обирах огромни количества прах...дали това не е било причината

Редактирано от poem (30.03.2010 23:57)

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2600693 - 31.03.2010 00:12 [Re: poem]

Не съм имал досега такова цвете, звучи интересно обаче с тези проблеми - като предизвикателство един вид, така че сигурно ще си взема.

Според мен първата работа след закупуването на холандско цвете в саксия (Тук има и изключения разбира се, като орхидеите, например, месоядните растения и др.) обикновено трябва да е да се пресади незабавно в по-подходяща по размер саксия (транспортните обикновено са миниатюрни), като му се смени по възможност почвата... при азалиите май не е възможно това дас е направи без да се повредят корените. Та ако не сте си пресадили азалиите то това е една вероятна причината за неочаквана им смърт след привидното им добро състояние. Макар че съм срещал и обратната препоръка за азалиите... то си зависи от цветето... но все някога ще трябва да се пресади, така или иначе. Бе въобще ако може да избягвате холандските азалии май е най-добре - мисля че има и български - те са по-перспективни по отношение на преживяемост.

Също така, азалиите искат малко по-специална почва (писано е по-нагоре за това) - продава се такава готова (виждал съм пише специално че е за азалии) - подходяща е и почва от борова гора (предполагам), ако имате наблизо такава... нещо такова... както казах трябва да пробвам и аз да видим какво ще стане Сега през празниците ще си харесам някаква азалия...

П.С. май че имаше и специален тор за азалии... хм... тое цяла наука явно

П.П.С. А ето тук http://cvetq.info/news.php?extend.33.3 си пише - предпочита иглолистна почва или торф, младите растения се пресаждат всяка година.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Ооо ...
~

Регистриран: 06.09.2006
От: България
    #2600715 - 31.03.2010 02:06 [Re: Black Adder]

Много красиво цвете, но до тук имам 2 неуспешни опита - първия път беше скъпа /дървовидна/ - само поливах докато беше отрупана с цветове, после пресадих, втория път храстовидна - пресадих веднага и държах на по-хладно /15 градуса/, уж спазвах съветите за специална почва, тор и поливане,но пак не оцеля. Дали пък не се престарах?

Ще се радвам, ако някой успее и може би ще събера кураж за 3та проба.

poem
търсеща

#2600783 - 31.03.2010 09:28 [Re: Black Adder]

Първата я пресадих, да има специална почва за азалии- такава и използвах. И тор специална си купих...слагах по по малко от оказаното, но според мен и тя помогна доста да се смарангяса бързо това цветенце Не знам как да позная коя азалия е холандска и коя българска- пише ли го някъде или трябва да се доверя на цветарите?
След толкова много писаници лИбоФтЪ ми към тези китки се завърна със страшна сила и днес ще отида да си купя

--------------------

Бистренце
дечко

Регистриран: 28.07.2005
От: София, България
    #2600823 - 31.03.2010 10:42 [Re: poem]

Миналата година по това време някой ни донесе на вилата една азалия. Там бабата ни моментално я пресади именно в почва от борова гора и цяло лято имаше цвят. Есента, средата на октомври, си прибрахме бабата и азалията в София. Първо я изтипосахме в хола, на светко и топло, но скоро остана само на листа и така си остана цяла зима. Декември я преместихме на остъкления балкон и до преди 3 седмици беше само листа, които си падаха постоянно и пъпки, които изсъхваха преди да има наченки на разцъфване. Но като се затопли времето и пъпките започнаха да се развиват и през последните две седмици почти всеки ден имахме нов цвят и нови пъпки. През цялото време е поливана по веднъж седмично, веднъж в месеца с тор за нецъфтящи
Сега азалията и бабата пак са на вилата. Да се надяваме, че есента ще си ги приберем и двете живи и здрави.

--------------------
Какъв човек е онзи, който не се стреми да направи света по-добър? "Небесно царство"

Джен

**

Регистриран: 17.06.2007
    #2600866 - 31.03.2010 11:48 [Re: Бистренце]

Азалията вирее в кисела почва - боровите иглички са идеална съставна част. От време на време, както гарденията, обича да я поливат с кесел разтвор - във водата с която поливам добавям 2-3 капки лимон или лимонова киселина (много малко).
Обича да й е светло, и не моного горещо. По това време на годината спокойно може да оцелее на терасата (стига температурата да не пада под 10-15 градуса). Не обича много да я местят, но трябва да си намери мястото. Не обича да я преполиват, но ако почвата остане суха листата повяхват. Но като се полее обилно, отново се освежават. Лятото потапам саксията в леген с вода, да се покрие цялата докато не престанат да излизат балончета от почвата.
През миналото лято я оставих в леген с вода, за 2 седмици нищо й нямаше. Като се върнах беше свежа.
За съжаление на моята азалия в момента листата й обилно капят, но в същото време изникват нови. Мисля, че е защото през последната седмица я преместих на терасата и все още не е свикнала Все пак я гледам от миналата пролет, за сега оцелява
Пръскането на листата, когато няма цвят, е задължително. Много добре й се отразява.

Ellia
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2600867 - 31.03.2010 11:49 [Re: Бистренце] Прикрепен файл (48 тегления)

Ха,от три години имам посадена азалия вън в градината (живея в Бургас).Оцелява отлично през зимата ,дори и тази сурова ,за Бургаските ширини, зима оцеля ,подозирам ,че благодарение на дебелия сняг....Както и да е ,откакто е навън цял май цъфти като луда ,тази година вроятно пак ще цъфне ,защото вече започнаха да растат пъпките .Не и се притрисам ,поливам я от май до октомври ,след това природата се грижи за нея .
Посадена е на място ,което е полусенчесто.Прикрепям снимка на азалията от миналата година.

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

Нерегистриран

#2601593 - 02.04.2010 10:00 [Re: Джен]

Здравейте, на мен ми подариха Азалия, Ноември месец за рожденят ми ден и изглеждаше много добре, с много цветчета. Само седмица по късно листата и цветовета окапаха и ме посъветваха, да я пресадя в подходяща почва и да подрежа връхчетата. До сега обаче няма подобрение, стърчат голи пръчки. Според вас има ли някаква надежда за Азалията да се развие или да се откажца от нея?

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2605807 - 11.04.2010 20:41 [Re: Ellia]

И аз имам градинска азалея. Те не са толкова капризни.
Но стайна* така и не успях да задържа
Сега чакам да разцъфти градинската, доста пъпки има.
Твоята е разкошна.

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Ellia
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2606111 - 12.04.2010 11:44 [Re: kapitoliq]

Не се ориентирам особено в разните сортове,с градинарството сме определено на Вие
Моята ми е подарък от щерката,купи я от Флора-та и не очаквах толкова добре да се развие.Обикновено цветята от Флора са парникови,изнежени и не им понася неглижирането .
Твоята азалия какъв цвят цветове има

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2606183 - 12.04.2010 14:27 [Re: Ellia]

Моята е бяла. Купих я миналата година от Флора-та.
Да си призная, не повярвах на цветарката, че не са толкова капризни. Тъкмо бях уморила една стайна, затова взех само бяла - за проба.
Но тази година ще си взема и розова.
И аз прохождам с градината, ама ми доставя огромна наслада да се ровя из нея

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Ооо ...
~

#2614747 - 27.04.2010 19:44 [Re: kapitoliq]

Сдобих се и аз със страхотна градинска бяла азалия - всъщност пише рододендрон/скална роза. Маркирано е да не се подрязва, слънце/полусянка.

Колко често поливате през лятото?
При нас проблемът е, че ходим до вилата веднъж седмично, а ако пътуваме всичко изсъхва.

SuzzanA

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #2614862 - 27.04.2010 22:33 [Re: Ооо ...]

Ами защо не е засееш на вилата? Спокойно може да издържи през зимата.
След като прецъфти я "подстрижи" и на другата пролет ще имаш още повече цветове-ще е като "снежна топка".

Ооо ...
~

#2614925 - 28.04.2010 00:19 [Re: SuzzanA]

За вилата я/го взехме рододендрона - там не ходим редовно.
На етикета пише да не се подрязва. Има и графично означение - зачертана ножица. Разкачен ми е скенерът, но утре може да го скенирам и да го покажа.

poem
търсеща

#2616085 - 29.04.2010 17:27 [Re: Ооо ...]

Аз нали не издържах на изкушението и си взех азалия...утре ще я снимам и ще ви я покажа...чедусна е, надявам се да нацъфти така и догодина...и да не я сполети съдбата на двете й предшественички
Та за поливането цветарката каза нарядко, но обилно...да следя когато олекне саксията Вече повече от месец не съм я уморила....но не смея да казвам голяма дума

--------------------

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2616088 - 29.04.2010 17:29 [Re: poem]

И аз си взех наскоро... за малко да си замине преждевременно подади изсъхване, но се размина със сравнително леки поражения... малка й е саксийката, пък нямам време да я преместя в по-голяма... но тези дни.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 27280

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.107 seconds in which 0.077 seconds were spent on a total of 12 queries. Zlib compression enabled.