ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1
LyLyth
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
Злокачествен рак
    #1879886 - 27.08.2007 22:12

Ще се радвам на точни , откровени и подробни отговори и разяснения.
Ситуацията е следната - преди 5 години откриха злокачествен тумор на простата на свекъра ми. През тези години бе направено всичко възможно за да се забави процеса - пи хапчета и все още пие за простата , бяха му премахнати тестисите , пи хапчета (мисля калций ) за костите , мина лъчева терапия и една химиотерапия .За съжаление вече има много разсейки из костите , черния дроб , мозъка и лимфите . Лекарите в Бургас мислят да му спрат калция , защото по тяхно мение дразни бъбреците и от това го болят ужасно . Отказват втора хиниотерапия , понеже можела да има обратен ефект - да ускори развитието ( вярно ли е това ) . Вече пие сутрин и вечер болкуспокояващи и от това се чувства по-добре. Моля да ми кажете има ли още нещо , което може да се направи и последният и най-големия върпос - приблизително колко време му остава . Знам , че е божа работа и никой не може да брои дните , но за нас някак е важно да знаем .... Не ми се бе случвало да се разделя с близък така и знам , че това ще е много мъчително за нас и още по-болезнено за него ... Дано бог е милостив и да облекчи страданията му , които по думите на потърпевши са адски

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
PRN
На път за Дамаск

Регистриран: 04.05.2001
Re: Злокачествен рак
    #1879996 - 27.08.2007 23:41 [Re: LyLyth]

Простатният рак дълго време има сравнително бавен ход и някак си успяваме да го държим под контрол. Обикновено дълго време е само в простатата и в костите. Засягането на вътрешните органи обаче е лош признак и обикновено говори за силно агресивен рак, който трудно може да бъде спрян със средствата който имаме в момента. Простатния рак не отговаря добре на химиотерапия и ако е напреднал след първията курс, тя е загуба на време. Не, не би ускорила рака сама по себе си, но би изконсумирала част от оставащато му време. Калцият е напълно безсмислен в ситуацията, която описваш. Без да съм виждал човека и да знам подробности е трудно да съм категоричен за времето, което му остава (и да съм го виждал тези предсказания са трудна работа) - обикновено е въпрос на месеци (не много) оттук нататък. Няма вълшебна терапия която би променила хода на нещата, за съжаление.

Истинските мозъчни метастази са много редки при простатен рак (но не са нечувани) - изключиха ли вероятността те да се дължат на някакъвдруг рак. Всъщност това едва ли има особено значение. Агресивеният простатен рак е толкова агресивен, колкото и рака на белия дроб.

Добре проведена болкоуспокояваща и симптоматична терапия е основното оттук нататък. Какво и това той да изживее пълноценно малкото време, което му остава (тази фраза има различен смисъл за различните хора).

Между другото, той как вижда нещата - защото това е по важно от всякакви лекарски умувания в такива случаи.

Doctor B
пристрастен

Регистриран: 19.03.2004
От: USA
    #1880003 - 27.08.2007 23:49 [Re: LyLyth]

Съгласен съм със ПРН 100% само мога да добавя:
За костите можеби бисфосфонати или Зомета..(Bisphosphonates or Zometa) също така и инхибитор на растежния хормон само че забравих името...суматан, сурин или нещо подобно..

На колко е години ?

дрб

--------------------
Ne mislia znachi ne sushtestvuvam

LyLyth
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #1880016 - 28.08.2007 00:07 [Re: PRN]

Сега разговарях по-подробо със съпруга ми , понеже децата бяха будни допреди малко .Той каза , че за мозъка само предполагали , но за черния дрог и лимфите са сигурни.
През последните два месеца той буквално се стапя. Видимо отслабна и ръката му е толкова тънка , колкото и моята . Пребледнял е и няма апетит и много често го чувам как вечер вие от болки .Болят го костите , бъбреците , главата . Един ден каза , че както е ставал от пейката е чул някакво изщакване в реброто и както той го описа "все едно се счупи стъкло" . Предполагаме , че реброто се е счупило , но не сме правили рентген , понеже ни казаха , че нищо не може да се направи . Трябва да зарастне , а то няма да зарастне повече . Бяха ни предупредили , че костите стават много чупливи и най-малките движения ще са фатални . Много хора се залежавали от счупвания и бързо ги надвивала болестта .
Относно пълноценното изживяване - за един възръстен човек (72 ) щастието е в семейството . Той и още е жизнен старец - ходи на работа , помага ми с бебето и прочее , но повече от това няма накъде .
Съпругът ми не му е казал , че умира , макар че аз си мисля , че тябва да знае . Той обаче твърди , че това ще го съсипе психически и аз съм длъжна да се съобразя с желанието му , макар и да ми е много трудно да го гледам в очите и да сменям темата щом се заговори за това . Свекърът ми обаче усеща , че умира и често говори , че няма да го бъде .... Много е тежко да пазиш в тайна такова бреме , не съм предполагала колко е трудно да преглътнеш
истината и да виждаш как часовете бавно и сигурно намаляват ..
Искам да те питам , морфинът само лекари ли го поставят или и близките ще могат да го бият при нужда и вярно ли е , че в последните дни хората са почти в безсъзнание от упойките .

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #1880022 - 28.08.2007 00:15 [Re: LyLyth]

не- не са в безсъзнание
морфинът не помага особено от един момент нататък - никак, но болката сама по себе си май действа като ..не знам как да го кажа - има предел ..
и да- вие ще го слагате най-вероятно ..
а че той го усеща или знае- това е почти сигурно ..
съжалявам искрено
ако има и в мозъка и в костите
не знам, леля ми имаше разсейки в мозъка и в костите - от констатирането в костите до края - три месеца /преди това направи една операция за мозъка - успешно, но само за два месеца, след това рецидив /
много е трудно, но е хубаво, че ви има наоколо си

ПП уфф, забравих - зависи ако има разсейки в мозъка къде са - притискат различни центрове, мисля, така че може и да не е адекватен всъщност до края
дори не знам кое е по-добре

Редактирано от Си Ди (28.08.2007 00:18)

PRN
На път за Дамаск

#1880058 - 28.08.2007 00:58 [Re: Doctor B]

Бифосфонатите (Зомета е най-активният от тях) дълго време бяха силно промовирани при простатен рак, основно от Новартис (която се случи да я компанията правеща сега Зомета и Памидронат, преди това). Не са обобено добри болкоуспокояващи при простатен рак (не като при при рак на гърдата или м. миелом). В последствие излязоха няколко изследвания, които показаха че бифосфонатите не вършат кой знае каква работа при простатен рак, нещо което лекарите подозираха и преди това - все пак костните метастази са основно склеротични при простатен рак.

Вярно е понякога метастазите са литични, в тези случаи на високо агресивни простатни раци, но тогава употребата на бифосфонатите е лимитирана от лошата бъбречна функция, които тези пациенти имат. Накрая останаха само за лечение на хиперкалцемия.

PRN
На път за Дамаск

#1880067 - 28.08.2007 01:29 [Re: LyLyth]

Не е хубава тази работа с криенето. Всъщност това не е твоя работа а работа на лекарите (но явно и те са се скрили). Това си е чиста измама на човек, който не я заслужава. Не новината няма да го съсипе психически, напук на това какво си мисли мъжът ти. Човекът си го знае, просто не говори за страховете си, защото вижда че би ви поставил в неудобна ситуация. От което остават купчина недоизказани неща. Смъртта на някого е процес не замо за умиращият, а и за тези, които са около него.

Морфинът го има и на хапчета, има разни лепенки с Фентанил (който е по-ефективен от Морфина) има купчина други болкоуспокояващи. Опиятите не са дори най-добрите лекарства за мускулоскелетни болки. Посъветвайте се с местния хоспис (мисля вече има такива неща и в България).

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 18 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 10792

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.228 seconds in which 0.215 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.