ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Философия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
zombie
undead

Регистриран: 22.11.2005
Мисленето
    #1881412 - 29.08.2007 03:22

Има ли някаква свежарска теория описваща процеса на възникване на мисленето т.е. би трябвало да има някакъв критичен период в който мозъка на човекоподобните пра-дядовци започва да функционира по-различно от мозъците на добитъка наоколо?
Ако съществува такава научно изградена теория(и ненаучните са добре дошли), би трябвало да е възможно този период да бъде определен във времето с някакъв порядък на точност до 100-тина хиляди години?
Мм?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Белонога
IMAGINARIVM

Регистриран: 03.05.2001
От: FINIS TERRAE
Re: антропогенеза, глотогенеза и...
    #1881660 - 29.08.2007 11:40 [Re: zombie]

Най-свежарската хипотеза, напълно съответстваща на еволюционната теория отпреди 70ина години е тази на великите съветски учени, прокарвана от не по-малко великите им наши ученици в българските университети.
По въпроса с точността до 100-ина хиляди години ми иде наум единствено онзи виц за 90 год. старец, който се оплаквал на джипито си, че вече за нищо не ставал, докато приятелите му - пенсии се хвалели, че още вършели работа по няколко пъти седмично. "Мче, къв ти е проблемът, хвали се и ти?!" - го посъветвал лекарят.
По-интересно би ми се сторило ако някой вземе и развие стройна теория по въпроса кое е първо: мисленето или речта (езика) и кое кое формира или форматира?!

В началото бе Словото...

--------------------
"Всичко живо е родено от любов и любовта крепи го живо!" Лопе де Вега

zombie
undead

#1882104 - 29.08.2007 17:42 [Re: Белонога]

добре де, изложих се, недей ехидничи толко сладострастно...
продължавам да се опитвам да формулирам въпрос, което показва добра воля:

Има ли някаква свежарска хипотеза описваща процеса на възникване на мисленето т.е. би трябвало да има някакъв критичен период в който мозъка на човекоподобните пра-дядовци започва да функционира по-различно от мозъците на добитъка наоколо?

Кажи за съветските учени накратко? Те не са ли се опитвали да напаснат еволюционната теория с политическата доктрина, подобно Тома Аквински, дето пробвал да намърда идеите на Аристотел в християнската догма(това от Уикипедиа го знам )Да, така се раждат мутантите...

"В началото бе Словото..." - ти лично как се отнасяш към хипотезата, че това на което викаме жива материя на органична основа е възникнало случайно* и че би могло да се случи по подобен начин на произволна планета с подобни на Земните характеристики?

слуайно - взаимодействия между молекули, природни сили(водород, ултравиолетово лъчене, гравитация и др.), поява на съединения от молекули, които имат свойството да копират себе си? (това май е най-общоприетата хипотеза сред хората, които се опитват да разберат действието на еволюцията)

Белонога
IMAGINARIVM

Re: Лингвистично самоубийство
    #1883009 - 30.08.2007 12:21 [Re: zombie]

1. недей ехидничи толко сладострастно...
2. ...което показва добра воля
?

Тъй или инак, нищо не ми пречи да отговоря на последната тирада въпроси.

"В началото бе Словото/Логосът" идеше да покаже какво мисля за опитите да се напаснат вътрешните недомислия на еволюционната теория, а вицът за стареца - за научните й методи (за датиране, примерно).

Редактирано от Белонога (30.08.2007 12:32)

zombie
undead

Re: Лингвистично самоубийство
    #1883723 - 31.08.2007 02:40 [Re: Белонога]

Цитат:

Тъй или инак, нищо не ми пречи да отговоря на последната тирада въпроси.

Няма тирада от въпроси. Дотук има два въпроса, като втория е конкретно към теб.

Въпрос 1.Има ли някаква интересна (каква е вашата) хипотеза, описваща процеса на възникване на мисленето т.е. би трябвало да има някакъв критичен период в който мозъка на човекоподобните пра-дядовци започва да функционира по-различно от мозъците на добитъка наоколо?

Въпрос 2.Ти лично как се отнасяш към хипотезата, че това на което викаме жива материя на органична основа е възникнало случайно* и че би могло да се случи по подобен начин на произволна планета с подобни на Земните характеристики?

*случайно - взаимодействия между молекули, химически елементи, природни сили(въглероден двуокис, метан, вода, ултравиолетово лъчене, гравитация и др.), поява на съединения от молекули, които имат свойството да копират себе си? (това май е най-общоприетата хипотеза сред хората, които се опитват да разберат действието на еволюцията)

Отговори на Белонога -

Отговор на въпрос 1:
"Най-свежарската хипотеза, напълно съответстваща на еволюционната теория отпреди 70ина години е тази на великите съветски учени, прокарвана от не по-малко великите им наши ученици в българските университети."

Отговор на въпрос 2:
Не можах да се ориентирам кое е отговора.

Евентуален отговор на всички възможни въпроси:
"В началото бе Словото/Логосът"

Белонога
IMAGINARIVM

Re: "Да ви помогна ли или да не ви преча?"
    #1883924 - 31.08.2007 10:48 [Re: zombie]

А. Тирада от въпроси:

1. Има ли някаква свежарска хипотеза/.../ т.е. би трябвало да има някакъв критичен период в който мозъка на човекоподобните пра-дядовци /.../?
2. Кажи за съветските учени накратко?
3. Те не са ли се опитвали да напаснат еволюционната теория с политическата доктрина?/ Да, така се раждат мутантите...
4. "В началото бе Словото..." - ти лично как се отнасяш към хипотезата, че това на което викаме жива материя на органична основа е възникнало случайно* и
5. че би могло да се случи по подобен начин на произволна планета с подобни на Земните характеристики?
6. случайно - взаимодействия между молекули, природни сили(водород, ултравиолетово лъчене, гравитация и др.), поява на съединения от молекули, които имат свойството да копират себе си?
7. (това май е най-общоприетата хипотеза сред хората, които се опитват да разберат действието на еволюцията).

Б. Има ли някаква интересна хипотеза?
(различно от)
В. Каква е вашата хипотеза?

--------------------
"Всичко живо е родено от любов и любовта крепи го живо!" Лопе де Вега

Редактирано от Белонога (31.08.2007 12:47)

zombie
undead

Re: "Да ви помогна ли или да не ви преча?"
    #1884174 - 31.08.2007 14:45 [Re: Белонога]

ok

ilio
почетен член

Регистриран: 11.01.2007
Re: Мисленето
    #1884413 - 31.08.2007 18:34 [Re: zombie]

Ето от тази книга.

Едва ли ще бъде казано нещо съществено, но за един поглед към организацията на материята, която авторът вижда, прилагам.

2 Cognitive Evolution
Olaf Diettrich

2.1 Introduction
2.2 The Equivalence Postulate
2.3 Our Inborn World View
2.3.1 Introduction
2.3.2 Reality
2.3.3 The Conservation of Identity
2.3.4 The 3D Structure of Visual Perception
2.4 The Cognitive Operator Theory
2.5 The Operational Definitions of Space, Time, and Causality
2.5.1 Space
2.5.2 The Arrow of Time
2.5.3 Causality
2.6 Induction and Compressibility of Observational and Theoretical Terms
2.7 Communication, Meaning, and the Compressibility of Semantic Terms
2.8 Extensions
2.8.1 Physical Extensions of Perceptions and the Notion of Reality
2.8.2 Algorithmic Extensions of Mathematical Thinking
2.9 Action, Perception, and the Role of 'Cyclic Variables' in Cognitive Evolution
2.10 Adaptation and Assimilation vs. Action and Perception
2.11 Epistemological Autoreproduction
2.12 Is Cultural/Scientific Evolution Really Lamarckian?
2.13 Physical and Social Problem-Solving in Cognitive Evolution
2.14 Summary

zombie
undead

Аз съм един скапан шаман.
    #1884736 - 01.09.2007 04:28 [Re: ilio]

мерси,
съдържанието звучи интригуващо и книгата я има в библиотеката.

Още малко свободни съчинения и шаманство по повод интереса ми към темата.

Озадачава ме масово възприетото схващане, че според еволюционната теория маймуната става човек в процеса на труда и съответно това би трябвало да бъде периода в който възниква мисленето. Донякъде мога да разбера защо Маркс (не Дарвин или който и да е съвремен учен “еволюционист”!) е изказал подобно твърдение. По негово време(началото на 19 век, то е и времето на Дарвин) общоприетото схващане за възрастта на земята е било, че планетата е на възраст около 6000 години(един от начините по който са го изчислявали е бил да се пресметнат поколенията от Адам и Ева насам според Свещените Писания). Маркс може и да е отхвърлял идеята, че бог е създал земята и все пак переспективата му е била дотолкова ограничена, че изобщо не е включвала идеята за мислещи хора преди появата на човешко общество. Не, че е бил тъпо копеле - базата му данни и по-точно необходимото време да обработи наличната база данни в този интензивен откъм научни открития период, е била недостатъчна за да се отърси от това ограничение. Също така е интересно каква е ролята на това ограничение във всяка една философска система развита преди 20 век. Струва ми се, че би било по- честно, хората които се занимават сериозно (професионално?) с изучаване на философия(история на философията), винаги да поставят и въпроса:
”Ако приемем, че еволюционната теория е правилна, то как изглежда философията на Демокрит/Платон/Аристотел/Августин – Тома/Спиноза/Декарт/Хегел/Кант и тнт. от тази переспктива?”. Най-малкото облагородяващото разбиране за собствена незначимост би трябвало да има някакво значение. Грубо:
-земята е плоска, светът свършва отвъд ей оная планина в далечината (очарователни са онези карти на древните мореплаватели, на които карти местата които не са преплувани са означени с :”Тук има чудовища”)
-земята е кръгла и е център на вселената
-земята е кръгла, създадена от бог преди 6000 години и преди време той слиза на земята да ни каже лично кое как е, обаче явно 2000 години не са ни стигнали да схванем какво е искал да каже
-земята продължава да е кръгла и ние човеците сме призвани да управляваме (тука става малко неясно дали сме богове или сме прокълнати от бог, обаче дума да не става, че сме наравно с животните)
-все още е кръгла и е една от многото планети, образували се в следствие на Big-Bang преди около 15 милиарда години(тука може находчиво да се вметне как еди кой си грък определил окръжността като съвършената форма и тнт.)
-блаблабла

Както и да е, Маркс успява да съвмести идеята за естествения подбор със социалната си философия си и толкова се радва на Дарвиновата теория, че изявява желание да посвети един от философските си трудове на Дарвин, който, с характерното си и здравословно недоверие към спекулативни социални философи, деликатно отказва.
На базата на познанията си по геология, наблюдения, шаманство и изчисления, Дарвин прави предположение, че земята е на възраст около 300 милиона години. Сега учените са се спрели на 4 милиарда или нещо подобно, а появата на органични форми на живот - около 3 милиарда и да, Белонога, съветски учен е изградил една от стройните теории (не хипотеза) по въпроса и той се казва Опарин и да, подмазвал се е на боклуци като Лисенко, за да си върши работата. По същия начин Спиноза е използвал “бог” и “природа” вместо само “природа”, за да не бъде пребит с камъни. Също така Спиноза е казал, че е добре да се опитваме да разсъждаваме от переспективата на безкрайността. Аз не знам как става тоя номер. Подозирам, че Гьодел се опитал да го практикува и съответно се е побъркал, обаче ми се струва по-забавно да шаманствам върху 3-4 милиарда, вместо 6000 години.

Трудът.
“Тази славна дума,
нека екне кат камбанен звън,
нека стресне къщата и друма,
нека стресне спящий тежък сън”
(Подозирам, че е Вазов – това е интересно – помня една такава красива комбинация от думи. Сигурно е от ударите по главата в училище.)

Шаманите, които се занимават с наука (антропогенеза, глотогенеза, археология и др. сложни думи) казват, че земеделието е възникнало приблизително преди 10 000 години. Предполага се, че преди тази тъжна случка, приматите са се препитавали с ловуване. За да разбера какво казват бобените зърна, когато ги хвърлям, аз приемам това като появата на труда, а шаманите които се занимават с наука го приемат и като първи прояви на общество. Бихме могли да се съгласим с това, освен ако не искаме да наречем стадото – общество, а дейността на едно пиле което гради гнездо/бръмбар който търкаля топче – труд.

Това е накратко същността на първия ми випрос – в кой отрязък от време, според по-горе разхвръяните бобени зърна, определена група от примати започва да мисли. Моята хипотеза, която не държах да споделям е, че този критичен период се случва в порядъка на стотици хиляди години преди появата на “земеделие, труд, общество”, в процеца на ловуване.
Понятието когниция - което е техническата (философите казват, че е философската) страна на въпроса според мен (затова темата е озаглавена “Мисленето”), не се наемам да коментирам, но още веднъж благодаря на ilio за препоръчаната книга.

Вторият ми въпрос , отправен към Белонога:

Въпрос 2.Ти лично как се отнасяш към хипотезата, че това на което викаме жива материя на органична основа е възникнало случайно* и че би могло да се случи по подобен начин на произволна планета с подобни на Земните характеристики?

*случайно - взаимодействия между молекули, химически елементи, природни сили(въглероден двуокис, метан, вода, ултравиолетово лъчене, гравитация и др.), поява на съединения от молекули, които имат свойството да копират себе си? (това май е най-общоприетата хипотеза сред хората, които се опитват да разберат действието на еволюцията)

бива редуциран до нивото, което тя симулира в опита си да бъде бароково красноречива(успешно) и дяволито духовита(дразнещо за мен в случая):

Каква е възрастта на планетата на която живеем според теб:
а) 37 – години (или каквато е възрастта ти, бобените ми зърна отказаха да уточнят, да нападнем Персия!)
б) 6000 години
в) 300 000 000 години
г) 3.5-4 милиарда години
д) В началото бе Словото...

dr.sardonicus

Регистриран: 08.03.2002
    #1885013 - 01.09.2007 17:33 [Re: Белонога]

Поставяйки опозицията мислене-реч, изпускаме логоса и забравяме себе си - сякаш той не подлежи на почуда (и въобще почудата сякаш няма съществено място) и сякаш всичкото това собственопознавателно по същество взаимодействие (и усилие!) прошества безпочудно и "в разбиране от самосебеси" в трансценденталнологически селения. Ала не, не! Не и логосът е духът! Логосът е, бих мисловно изрекъл, тъкмо антидухът, себеуловилото се в схема ("сатанинско") познание. Логосът е нещо налично... Но доколкото все таки мисленето (субектът) намира себе си в свой обективен корелат, то бихме ли пребивавали покъм хоризонта на истината (Бог), ако "ето там" разделяме логос (слово) и език (израз)? Дълбочинната постановка! Дух = воля (без значение дали свободна или не, ала във всеки случай: освобождаваща се). (Богочовекът като волутивен проект.) Пък оттук-насетне (два успоредни въпроса във вторично питане): трябва ли мисленето - с оглед да се себенамери - да проговори (изрази) себе си, та в изкласяване на разбирането да се артикулира слово, т. е. наричането? Или проговарянето (ословесяването) покълва в избистрилия се ум, т. е. нещата "идват" със своите имена?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *
Брой показвания: 7233

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.03 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.