ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Медицина

Страници: 1
someone somewhere
неориентиран

Регистриран: 08.10.2005
Ниска телесна температура
    #1929597 - 24.10.2007 15:26

Здравейте!
Дали някой би могъл да ми каже дали е нормално да имам температура на тялото, измерена под мишницата 35,9 градуса по Целзий.Дали е симптом на някакво заболяване или е нормална телесна температура. Знам, че за нормално се приема 36,6.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
D-r KostovaМодератор
заслужил ветеран

Регистриран: 12.04.2001
От: Варна
Re: Ниска телесна температура
    #1930117 - 24.10.2007 23:49 [Re: someone somewhere]

първо проверете термометъра си
ако е електронен често дава грешка
измерете ректална тепература за по точна преценка

someone somewhere
неориентиран

#1930376 - 25.10.2007 10:00 [Re: D-r Kostova]

Онзи ден, когато установих тази температура я мерих и под двете мишници с два различни термометъра - дигитален и живачен. Сутринта веднага след ставане отново я премерих, защото знам че може да бъде по-висока след сън, поради затопляне на тялото. Но термометъра се закова точно на 35,9.
Всъщност това нещо съм го установила преди 7 години - тогава се роди сина ми и заради него купих дигитален термометър на фирмата Omron. Реших, че е счупен, връщах го на два пъти в аптеката, казаха че си е наред, дори ми смениха батерията. На края реших, че явно мери вярно температурата, когато е повишена, а иначе не може да достигне нормалната 36,6. Не мога да кажа дали ежедневно температурата ми е под 36 градуса, защото обикновено я меря само когато съм болна и е вече повишена. Преди 2-3 години реших да купя нов дигитален термометър, тъй като смятах, че моя е счупен. Премерих си температурата в магазина за да го тествам - пак беше под 36 градуса. Продавачката премери своята - нормална. Отново реших, че явно дигиталните термометри не са в ред и не обърнах внимание на моята температура.
Но онзи ден, когато мъжът ми и синът ми бяха с висока температура, реших да премеря и аз моята да не би и аз да съм се разболяла - и видях, че е 35,9. Мерих я няколко пъти вечерта и на сутринта както вече споменах, но си беше все толкова. Дори с живачния термометър достига само до 35,8. Току що я мерих 10 мин. с друг живачен термометър за да съм сигурна, че не е нещо случайно - 35,7.
Така че няма грешка, няма изпотяване или други обяснения. Толкова е температурата и явно е толкова винаги. Нормално ли е, да е толкова? Нямам никакви заболявания, на 33 г. съм, пулсът ми е между 67-70 удара в минута. Теглото ми е в нормални граници.
Към какъв лекар мога да се обърна за подобно нещо, ако въобще това може да говори за някакъв здравословен проблем?

rkb
ентусиаст

Регистриран: 05.11.2004
От: Oslo-Norway
    #1930391 - 25.10.2007 10:25 [Re: someone somewhere]

При меренето на темп. под миШницата се прибавя 0,5, т.е. 35,9 + 0,5 = 36,4 съвсем нормална температура. А колко си е лично твоята "нормална" температура е отделен въпрос.

rallli
импулсивна

Регистриран: 25.03.2007
От: Плевен
    #1930396 - 25.10.2007 10:28 [Re: rkb]

аз съм чувала да се извади 0,5, ако се измери на едни др. места, но да се прибавят 0,5 при измерване на аксиларна температура.....

--------------------
Вчера е история. Утре е мистерия. Днес е подарък.

rkb
ентусиаст

Регистриран: 05.11.2004
От: Oslo-Norway
    #1930408 - 25.10.2007 10:42 [Re: rallli]

На "другото" място темп. се приема за реалната При аксиларната се добавя 0,5, това го правя всеки работен ден

someone somewhere
неориентиран

#1930421 - 25.10.2007 11:05 [Re: rkb]

http://hypertextbook.com/facts/LenaWong.shtml
Ето тук намерих границите, които се считат за нормални при различните измервания
- за аксимиларната/под мишница/ това е между 35,5 и 37, не се прибавя или отнема нищо.
Значи съм си в границите.

Благодаря Ви за отговорите!

Mentha
настояща

Регистриран: 01.08.2005
От: 32°5′ N, 34°48′ E
    #1930580 - 25.10.2007 13:42 [Re: someone somewhere]

Хубава страница си пуснала... Аз извадих два цитата - единият е относно неточността на аксиларното мерене на температура:
Цитат:

Axillary temperatures are an external measurement taken in the armpit or between two folds of skin on the body. This is the longest and most inaccurate way of measuring body temperature

Т.е. - ако темперетурата ти те притесневя, пърото нещо, което би следвало да направиш, е да я измериш по един от другите начини.

Освен това се учудих на написаното от теб, че мериш темперетурата сутрин, защото мислиш, че тя е по-висока тогава. Вярно е точно обратното - темперетурата е по-висока вечер и по-ниска сутрин след ставане от сън:
Цитат:

The body temperature is lower in the morning, due to the rest the body received, and higher at night after a day of muscular activity and after food intake.

--------------------

До свадьбы заживет

someone somewhere
неориентиран

#1930700 - 25.10.2007 15:54 [Re: Mentha]

Е, така или иначе при мен е една и съща и сутрин и вечер, и през деня. Явно не става въпрос за неточност, а за постоянна температура на тялото. Освен това този сайт препраща към линк, който пък посочва връзката между температурата на тялото и пулса. В края на краищата посочените температури са дадени като нормални, така че мисля че няма за какво да се притеснявам.

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 8 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  D-r Kostova, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 19588

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.137 seconds in which 0.108 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.