ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Физика и Астрономия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
Как се стигна до безкрая на космоса ?
    #1940881 - 06.11.2007 06:00

Може ли някой да ми разкаже как този извод е съставен , без да ме пуска по пързалката* ( обяснение като за непросветен),понеже аз никак не мога да си представя безкрая .
П.П искам обяснение и за паралелни светове , ако изобщо има такива .
Благодаря

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
Re: Как се стигна до безкрая на космоса ?
    #1940977 - 06.11.2007 10:05 [Re: kapitoliq]

Изкривяването на пространството от масата на материята не позволява да съществува права линия освен чисто теоретично.
Пътувайки към края на Вселената, всъщност ще я обикаляш от вътре.По подобен начин е затворена черната дупка от "хоризонт на събитията" или "Радиус на Щварцшилд".
Тоест Вселената е затворена във себе си,други Вселени е възможно да съществуват,всички те са затворени в още по голяма,която пък в още по голяма, и тнт. Не бива да се учудваш на мащабите,при положение че не можеш дори да изминеш пеша разстоянието до Слънцето,което е само 8 светлинни минути.Както казва Волтер- "Има хора които могат да изминат пеша за ден 40 левги,но те не могат 80 " Тоест крачките на мисълта,на човешкият разум имат лимит който не могат да надскочат.При положение че още боабаб ти се вижда огромен,ми как ще си представиш галактика.
Шивачо! Не по далеч от метъра ! /неква такава мисъл имаше,ма ся немога сгря/

kapitoliq
UncharteD

#1941037 - 06.11.2007 11:19 [Re: Huckleberry]

Хах , странно , за първи път прочитам това , че космосът е затворен вътре в себе си , но аз винаги , разсъждавайки логично съм си мислила , че космосът е като матрьошките* ( съжалявам за глупавото сравнение ) , след всеки има и още и още и всичко е в нещо , но по някое време мисълта ми секва , понеже ми свършва метъра и така ...
Много ти благодаря
Може ли малко линкове , та да се пообразовам малко повече

--------------------

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #1941573 - 06.11.2007 18:55 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Може ли малко линкове , та да се пообразовам малко повече

Аз съм линкът, пътят , истината, и животът; никой не идва при Отца, освен чрез Мен

ПП. Тва шига,темата за необята не е тема за човешкият мозък.Разстоянието е стена. Матрьошки

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #1941769 - 06.11.2007 23:28 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Може ли някой да ми разкаже как този извод е съставен , без да ме пуска по пързалката*

Ами, виж сега, тези неща са в сферата на теорията само - няма нищо доказано със сигурност има само предположения основани на някои няблюдения или дори просто на чисто теоретични разсъждения.
Специално за безкрайността има сравнително просто обяснение - ако приемем теорията за големия взрив (big bang)и за разширяващата се вселена, то в началото цялата вселена е била съсредоточена в една точка след което е започнала да се раширява и разширяването и продължава и до днес... ако вселената се разширява със скоростта на светлината (както е и според теорията май), то тогава ние колкото и дълго време да пътуваме никога няма да можем да достигнем края й - в този смисъл вселената е безкрайна... реално просто няма как да стигнем до края. Разбира се в това обяснение има някои проблеми, но като цяло ни върши работа засега.

За паралелните светове е малко по трдно, защото с този термин се означават различни неща - ти за какво по-точно питаш?

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #1941786 - 06.11.2007 23:48 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Изкривяването на пространството от масата на материята не позволява да съществува права линия освен чисто теоретично.
Пътувайки към края на Вселената, всъщност ще я обикаляш от вътре.По подобен начин е затворена черната дупка от "хоризонт на събитията" или "Радиус на Щварцшилд".

Но при тази хипотеза нищо не ни пречи да се движим по крива линия и така да стигнем карая, нали? (това не е шега)
Иначе да - възможно е и вселената да е затворена сама в себе си - също както повърхината на сфера, примерно... но това вече означава че вселената не е безкрайна, а просто че е много голяма - малко се губи смисъла на нещата... ако ме разбираш.
Примера с черните дупки не е подходящ, според мен, в случая - там става въпрос за друго явление, макар че някой наистина сравняват вселената с огромна черна дупка - не знам доколко това е коректно (май не много).

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

hold on
конспиратор))

Регистриран: 21.07.2007
От: програма "спрайт"
    #1941853 - 07.11.2007 01:37 [Re: Black Adder]

Цитат:

някой наистина сравняват вселената с огромна черна дупка - не знам доколко това е коректно (май не много).

Aз си мисля, че това направо не е верно. Защото черната дупка поглъща материя, а вселената се разлита (разширява), следователно материята при нея се разсейва.

hold on
конспиратор))

Регистриран: 21.07.2007
От: програма "спрайт"
    #1941858 - 07.11.2007 01:45 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Може ли някой да ми разкаже как този извод е съставен , без да ме пуска по пързалката* ( обяснение като за непросветен),понеже аз никак не мога да си представя безкрая .
П.П искам обяснение и за паралелни светове , ако изобщо има такива .
Благодаря

И така, като за непросветен...
Хайде да се ориентираме. Наша планета – Земя. Наша звезда – Слънце. Милиони звезди като него образуват нашата галактика – Млечен път. Милиони галактики образуват нашата Метагалактика. Нашата галактика е някъде около центъра на Метагалактиката. Всички галактики обикалят по своите орбити около Метагалактиката, но заради разширението на същата, те се отдалечават от този център. Колкото по-далече се намират галактиките от нас, толкова по-голяма е скоростта им на отдалечаване. На разстояние около 15 милиарда светлинни години от нас, те вече се отдалечават със скорост, по-голяма от скоростта на светлината, т.е. за нас стават невидими / излъчената светлина от тях не може да стигне никога до нас, заради по-ниската си скорост и не може да влезе в обектива на телескопите /. Значи съществуват си, но не можем да ги видим. Извод: Диаметъра на наблюдаемата от нас Метагалактика / вселена / е около 30 милиарда светлинни години. Дотам виждаме. А какво виждаме в момента? Галактиките, каквито са били преди около 15 милиарда години време. А какви са сега, в момента , какво става с тях? Не знам. Както и предполагаемият наблюдател от там не знае за нас по същите причини.
За черните дупки е още по-интересно. Какво са черните дупки? Колосални струпвания на маса вещество – водород и сие елементи, с чудовищна гравитация, нищо не излъчват заради същата, всичко поглъщат. Това е и причината да се завихрят пространствено-временните отклонения, където при достигане на гореспоменатия Шварцшилдов радиус времето започва да тече обратно, при което като в забързан каданс ще можем да видим цялото бъдеще на Метагалактиката докрая, и ще изскочим в друго пространствено-временно отношение, т.е. в друг свят. С други думи черните дупки биха послужили като трамплин за скок към друг свят. Е, ако имаме собствен звездолет и си направим пътешествието...
Така си мислех / и вярвах на това / преди да се заема със Словото Божие, което пък ми каза, че първом трябва да умрем - Божа работа, а останалото във връзка с пътешествието си е пак Негова грижа...

Редактирано от RAKIJKATA (07.11.2007 01:46)

kapitoliq
UncharteD

#1941974 - 07.11.2007 09:12 [Re: hold on]

Я , скрит талант и се тишиш , а
Благодаря ти друже , довечера ще си пийна от теб за мъдрост

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#1941975 - 07.11.2007 09:16 [Re: Black Adder]

Паралелни светове: наличие на друга вселена , извън нашата и други светове в нея , където може би има такива като нас . Възможно ли е и как би се стигнало до тях - чрез черните дупки ?
Бях чела някъде , че пространството може да се огъва и така двата края на една линия да се съберат в едно . Тези черни дупки такова огъване ли са ?
А този взрив big bang , какво го е провокирало и какво е имало преди него ?
Май се поулях малко с въпросите

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 8049

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.