ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Наш дом

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
В помощ на домашния майстор
    #1941980 - 07.11.2007 09:22

Предлагам тема, в която да споделяме готови решения при домашен ремонт на битови уреди. Идеята за тази тема се зароди, когато за малко щях да се набутам с електродвигател за пералня (или поне пренавиване, чиято цена била от порядъка на 50 - 60 лева).

И така - става въпрос за ремонт на автоматична пералня (в случая Индезит, но това е без значение).
Симптоми: Когато барабанът е празен, пълен само с вода или само с пране (без значение сухо или мокро), пералнята върти нормално. Когато се сложи пране и се напълни с вода (нормално работно състояние), не успява да завърти. Вижда се как моторът се мъчи да завърти барабана, но само го поклаща. Понякога успява да направи един или два оборота.
Решение: След щателен оглед на разглобения мотор не открих никакви видими признаци за повреда. Съмненията се насочиха към дефазиращия кондензатор (за конкретния модел 16 микрофарада, закрепен за корпуса на пералнята доста далеч от електродвигателя, но "по жицата" се открива лесно). Замерването показа занижен капацитет. След подмяната му пералнята работи нормално. Цена на ремонта 4 лева и 30 стотинки.
Забележка: Подмяната трябва да се прави само с кондензатор със същия капацитет, обозначен на корпуса!!!

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
mirkata
fresh

Регистриран: 08.08.2004
От: Казълагач
Re: В помощ на домашния майстор
    #1945592 - 10.11.2007 20:08 [Re: Цецо]

Браво бе Цецо-браво бе ПИЧ
10Х

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #1947895 - 13.11.2007 11:00 [Re: Цецо]

Имам подобен проблем с машината за хляб-работи,но щом замеси тестото не може да го превърти. Възможно ли е проблема да е същия? Носих я на един приятел, но той не откри нищо , но си е любител. Понеже я взех от супер маркет не знам къде е сервиза, че не е известна марка, но струваше 60 евро и не ми се иска просто да я изхвърля....

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Цецо
ПИЧ

#1948172 - 13.11.2007 15:26 [Re: Shogoun]

Да, напълно е възможно. Щом на празен ход или при малко натоварване двигателят върти нормално, а когато се натовари повече не успява да завърти, пробвай с този вариант на ремонт.

--------------------

Алиса
лъвица

Регистриран: 15.02.2006
От: BG
    #1948306 - 13.11.2007 16:46 [Re: Цецо]

като заговорихме за перални цък
и благодарности на Цецо, беше прав. Колко спестих не мога да преценя, понеже сами си я поправихме

--------------------
Догони ме в тази нощ на лудост,
остави ме, за да се изгубя
Остави ме в тази нощ на лудост,
намери ме, ако се изгубя.

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2084092 - 14.04.2008 18:54 [Re: Цецо]

Ся остава да кажеш и какво пиеш
Току-що се сдобих с отново реаботеща пералня, благодарение на твоя съвет.
Много, много благодаря!

--------------------
Ние сме ора естете.

Цецо
ПИЧ

#2084643 - 15.04.2008 14:52 [Re: Пипи^]

Не пия нафта, лепило, мастило и топено желязо. Не знам какви мезета вървят с тях.
Обаче с бира знам!
(Хай' честита пералня!)

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2108911 - 17.05.2008 19:25 [Re: Цецо]

Цитат:

пробвай с този вариант на ремонт.

Пробвах и... о,радост,машината проработи-благодарско !
Чак сега пиша защото тук не можах да намеря частта,но се заинатих и я изпратих в Бг,където се намери веднага за 7,30лв само,изпратиха ми я и готово !

Сега обаче съм загазила сериозно и моля за помощ който знае нещо .Става дума за хладилника-американски Амана и много си го харесвам,но се развали.Дойде едно момче от фирмения сервиз,гледа го,чете указанията ,умува и казва ,че е електронна платка,те всъщност са 3 и трябвало да се сменят и 3-те,а всяка струва 200евро(до преди 6 мес. беше 150).Пробвахме да го изключим както ни препоръчаха,за 1 ден и после да го включим-работи 2-3 дни и после спира,като не се включва алармата за висока температура .Той твърди,че било от непостоянност на тока и трябвало да сме били сложили стабилизатор,но никой не ни го беше препоръчал.Сега сме със стария хладилник насред кухнята и умуваме,защото 600 евро не са малко.Моля,ако някой може да даде някакъв съвет да помага

--------------------

Цецо
ПИЧ

#2112085 - 22.05.2008 11:34 [Re: Shogoun]

Тук работата май е за сервиз за електронна техника, а не за хладилен майстор.
По описанието на проблема най-вероятно е някой кондензатор, който е взел да дава фера. При студено положение се държи като редовен, но след известно време работа си променя параметрите и системата се шашва. Но по този начин могат да се държат и някои полупроводникови елементи. Не е изключено и самият термодатчик да се гъбарка.
Аз имах следния проблем с нашия хладилник (руски, ЗИЛ, на 20 години, с автоматично размразяване): започва да замразява, достига до зададената температура, изключва се и повече не тръгва. Ако се остави така, започва да се размразява. Ако копчето на терморегулатора се завърти до нулево положение (което всъщност изключва хладилника) и после пак се върне в някакво работно положение, хладилникът тръгва. Замръзва до каквато температура му е зададена, спира и до там. Смених му терморегулатора (някъде около 12 лева) и замърка като коте. Сега вече сам си тръгва и спира когато трябва.
Не съм сигурен дали ремонтът е възможен в домашни условия, ако ремонтиращият няма по-задълбочени познания по електроника и не разполага с поне мултицет и поялник, ако причината е някъде из въпросните платки.

Цитат:

гледа го,чете указанията ,умува

Интересно какво е чел - в тези указания пише как се отваря врата и къде се намира формата за лед...

(Стига бе! За 600 евро ще си купите нов хладилник!)

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2112303 - 22.05.2008 16:22 [Re: Цецо] Прикрепен файл (253 тегления)

Благодаря ти за отгоовора,звучи доста логично това с терморегулатора.Аз да ти кажа тукашните майстори хич ги немам на уважение,много лесно отписват и заменят всичко и колкото се може по-скъпо,но нямам избор -все пак официалния им сервиз е. Туй с четенето на книжката направо ме шашна, че аз я бях прочела 3 пъти. И като не знаят нищо хайде сменяй и трите .

Хладилника е на 2,5 год и не ми се иска да купувам нов,а и не мога да го купя за 600 евро,т.к. този на промоция го взехме тогава за 2000 (от 2300),пък и е много удобен,изобщо харесвам си го .

Ще опитам да убедя да го погледнат тоз регулатор

--------------------

Редактирано от Shogoun (22.05.2008 16:24)

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 31590

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.033 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.