ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Спорт » Бойни изкуства

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Enderial
Странник

Регистриран: 23.01.2005
Ката
    #1974208 - 09.12.2007 11:18

Цитат:

Ти не преставаш да говориш за състезания. Да там може да имаш слаб момент. Там има правила, те те пазят ако ти не можеш. Ситуацията не е на живот и смърт там.
Всичките БИ са създадени/открити във времена когато ситуациите са били на живот и смърт. Създадени от хора който са преминали през много такива ситуации и са ОЦЕЛЕЛИ. След това са се уединили в себе си, открили това онова и са създали формите/катите на базата на техния опит. "Ситуацията на живот и смърт" просто съществува, "живее" в тези упражнения.

Слабия момент си е слаб момент, ако не днес, то утре ще дойде някой който ще се възползва от него и си свършен.

П.п. Аз не сум убивал и не смятам да убивам. Не защото е подсъдно, а защото... вътрешно съм убеден че не е "правилно"

Цитат:

Намирам противоречие в думите ти, защото хем БИ са създадени да убиват, хем ти не би убил. Без да имаш готовността да го направиш ти отиваш директно в графата жертви. Нямаш психика на боец. От това по-лошо слабо място здраве му кажи. Такъв и да удари няма да вложи сила, ако може да приключи боя няма да го направи и най-вероятно ще загуби.
Днес няма как някой майстор да тръгне да убива наред, защото ще го арестуват и осъдят, затова има състезания. Там правилниците съзнателно са махнала някои по-опасни техники, но инак са чудесна възможност за проверка на уменията и за трупане на опит срещу различни противници. Инак ако си правиш само ката, в един момент ще знаеш някаква форма, но тя ще е без съдържание, защото няма да можеш да я приложиш.
Ето ти още едно слабо място. Първо няма да си готов да убиеш или да умреш и второ няма да можеш нищо да направиш, защото ще си играл само форми и няма да имаш грам практически опит.

"в един момент ще знаеш някаква форма, но тя ще е без съдържание, защото няма да можеш да я приложиш" - това ли е за теб съдържанието на ката. Ако е така...

Явно за теб всичко започва и приключва с удър. Преди да се стигне до удара, ще се опитам да предотвратя размяната на такива. А ако все пак се стигне до бой, не си мисли че ше се колебая.

Катата те учи на контрол. Да контролираш себе си, а чрез себе си и този срещу теб.
Ако бъдеш убит значи си бил слаб, ако убиеш, значи си слаб - не си могъл да се контролираш. Нито едното е правилно нито другото.
Ката ти помага да изчистиш движенията си, д видиш слабите си и силни места и да работиш върху тях. Ако ми кажеш че това не ти помага...

П.п. Може ли един въпрос, от колко време се занимаваш с БИ? И ако не те притеснява какво БИ тренираш?

--------------------
НЕ НА БЕЗРАЗСЪДНОТО ШОФИРАНЕ!!!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Писанчо
Хищник

Регистриран: 09.01.2007
От: Варна
Re: Ката
    #1974375 - 09.12.2007 15:01 [Re: Enderial]

Цитат:

Цитат:

Ти не преставаш да говориш за състезания. Да там може да имаш слаб момент. Там има правила, те те пазят ако ти не можеш. Ситуацията не е на живот и смърт там.
Всичките БИ са създадени/открити във времена когато ситуациите са били на живот и смърт. Създадени от хора който са преминали през много такива ситуации и са ОЦЕЛЕЛИ. След това са се уединили в себе си, открили това онова и са създали формите/катите на базата на техния опит. "Ситуацията на живот и смърт" просто съществува, "живее" в тези упражнения.

Слабия момент си е слаб момент, ако не днес, то утре ще дойде някой който ще се възползва от него и си свършен.

П.п. Аз не сум убивал и не смятам да убивам. Не защото е подсъдно, а защото... вътрешно съм убеден че не е "правилно"

Цитат:

Намирам противоречие в думите ти, защото хем БИ са създадени да убиват, хем ти не би убил. Без да имаш готовността да го направиш ти отиваш директно в графата жертви. Нямаш психика на боец. От това по-лошо слабо място здраве му кажи. Такъв и да удари няма да вложи сила, ако може да приключи боя няма да го направи и най-вероятно ще загуби.
Днес няма как някой майстор да тръгне да убива наред, защото ще го арестуват и осъдят, затова има състезания. Там правилниците съзнателно са махнала някои по-опасни техники, но инак са чудесна възможност за проверка на уменията и за трупане на опит срещу различни противници. Инак ако си правиш само ката, в един момент ще знаеш някаква форма, но тя ще е без съдържание, защото няма да можеш да я приложиш.
Ето ти още едно слабо място. Първо няма да си готов да убиеш или да умреш и второ няма да можеш нищо да направиш, защото ще си играл само форми и няма да имаш грам практически опит.

"в един момент ще знаеш някаква форма, но тя ще е без съдържание, защото няма да можеш да я приложиш" - това ли е за теб съдържанието на ката. Ако е така...

Явно за теб всичко започва и приключва с удър. Преди да се стигне до удара, ще се опитам да предотвратя размяната на такива. А ако все пак се стигне до бой, не си мисли че ше се колебая.

Катата те учи на контрол. Да контролираш себе си, а чрез себе си и този срещу теб.
Ако бъдеш убит значи си бил слаб, ако убиеш, значи си слаб - не си могъл да се контролираш. Нито едното е правилно нито другото.
Ката ти помага да изчистиш движенията си, д видиш слабите си и силни места и да работиш върху тях. Ако ми кажеш че това не ти помага...

П.п. Може ли един въпрос, от колко време се занимаваш с БИ? И ако не те притеснява какво БИ тренираш?

Нещата започват още преди размяната на удари, а могат да свършат по много начини - с удари, с борба, на земята, или пред райската врата.
Казваш че ката те учи на контрол и разни красиви думи за отшелници оцелели в безброй битки. Това доста бие на митология. Да кажем, че ти повтаряш някоя ката на известен майстор. Той се е бил много пъти и е оцелявал, ти не си се бил. Тогава какво ще научиш от тази ката? Някаква двигателна култура да, координация в пространството да, но оттам нататък какво? За дистанцията, тайминга, виждането на удара и реакцията ката не помага с нищо, ако не я играят поне двама души. А и тогава няма много реализъм, защото изпълнителите наблягат на формата, за сметка на резултатността.
Тренирам тай-бокс, преди това съм минал и през друго, събрали са се 6-7 години стаж.

--------------------
Боят изгражда.

Enderial
Странник

Регистриран: 23.01.2005
    #1974387 - 09.12.2007 15:19 [Re: Писанчо]

Какво ще научиш от ката зависи само и единствено от теб и как я тренираш.
Аз ти казах, това е като ин и ян. Естествено че само с ката си за никъде. А когато ката се работи по двоики (май в карате и викаха по някъв друг начин, ама както и да е) тогава вече се набляга и на тайминг, дистанция, виждане на удъра и съответната реакция.
А упражненията по двоики също са някаква форма на ката, въпреки че при тях се набляга на отделни елементи.

Естествено че на улицата няма да му кажеш:
-Чакай да си облека доги-то и да си вържа гащитете с черния колан.
И няа да тръгнеш да му показваш ката.
Тогаа просто фащаш първия стол или тежък предмет и "удри с лопата където свариш" (е не през главата де, се пак тряа се контролираме в такиа ситуации. Може би през краката е най-отдачно, щото хората най-малко се пазат там, секи си варди носа) па квото сабя покаже.
Тва разбирасе не значи че с "лопатата" не моеш да използваш принципите научени от ката.

--------------------
НЕ НА БЕЗРАЗСЪДНОТО ШОФИРАНЕ!!!

Писанчо
Хищник

#1974500 - 09.12.2007 17:42 [Re: Enderial]

Това ин и ян го остави на азиатците.
Упражненията по двойки НЕ са ката и нямат нищо общо. Ако правим с теб ката и аз избързам, ще трябва да забавя, за да те изчакам, а на упражнение не се гони форма, а се работи базова техника. Там ако те изпреваря си ударен и толкоз, така имаш стимул да се пазиш следващият път. Тази базова техника после можеш да я прилагаш на спаринг, на състезание, в бой. Тя се работи, докато тялото я научи и я прави автоматично. Докато някой ти посегне вече си се защитил и контрираш.
Ката не развива такива рефлекси и това да махаш във въздуха няма нищо общо с това, което става, когато имаш човек насреща.
Скоро с един партньор работехме по двойки и той заучаваше комбинация, а аз бях в защита. В един момент отвърнах и комбинацията му отиде по дяволите.
Ако искаш да можеш да приложиш наученото някъде, то трябва да го подложиш на тест, за да видиш дали наистина ще стане или не.
Инак да учиш техники от ката е като да учиш от филми на Джеки Чан - изглежда атрактивно, но не върши работа.

--------------------
Боят изгражда.

KRIST
рекордьор

Регистриран: 14.07.2005
От: България
    #1982708 - 18.12.2007 13:21 [Re: Писанчо]

Цитат:

Тва разбирасе не значи че с "лопатата" не моеш да използваш принципите научени от ката.

точно казано!

--------------------
Неговата Светлина е достатъчна да порази тъмнината на целия свят.
Но понеже ти си влюбен в тъмнината,
Той не иска да порази любимецът на твоето сърце.
Ето,толкова много те Обича /Симран/

KRIST
рекордьор

#1982711 - 18.12.2007 13:23 [Re: Писанчо]

Цитат:

Упражненията по двойки НЕ са ката и нямат нищо общо

Защо мислиш така?Не може ли да се правят според принципите на Ката - формите?

--------------------

Писанчо
Хищник

#1982827 - 18.12.2007 15:54 [Re: KRIST]

Цитат:

Цитат:

Упражненията по двойки НЕ са ката и нямат нищо общо

Защо мислиш така?Не може ли да се правят според принципите на Ката - формите?

Защото упражненията за които говоря нямат нищо общо с ката, не им е целта да повтаряш някаква форма и целят да развият конкретни качества.

--------------------
Боят изгражда.

KRIST
рекордьор

#1983209 - 18.12.2007 23:29 [Re: Писанчо]

[quote
Защото упражненията за които говоря нямат нищо общо с ката, не им е целта да повтаряш някаква форма и целят да развият конкретни качества.

Кои качества?

--------------------

Писанчо
Хищник

#1983278 - 19.12.2007 02:41 [Re: KRIST]

Бързина, издържливост, реакция, техничност, комбинативност, концентрация.

--------------------
Боят изгражда.

Simran
Рицарка
**

Регистриран: 12.05.2006
    #1983889 - 19.12.2007 19:21 [Re: Писанчо]

Цитат:

Бързина, издържливост, реакция, техничност, комбинативност, концентрация.

тези неща могат да се развият и без ката-значи целта на ката не е просто да развие тези качества...или да повтаряш заучена форма.
тези качествата, които изброяваш ,в ката се получават като следтвие на утвърдила се същинска част...следствие на постигнатото или не знам как да го нарека по-точно...те не са цел, те са резултат... те са плодовете на дървото
докато при другите "упражнения" тези качества са цел, при ката те са следтвие...поне аз така успявам да го разбера от написаното до тук за ката
докато при други техники качествата са дървото, при ката качествата са плодовете
П.П. а защо в Б.И говорите само за бързина-страх ли ви е от бавните движения няколко бавни движения могат да ви научат на много повече, отколкото хиляди бързи такива

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5408

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.