ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Музика » Джаз и блус

Страници: 1
alexandrov
lossless
**

Регистриран: 21.10.2006
Keith Jarrett
    #1651623 - 27.02.2007 14:55

Здравейте
Скоро докато си слушах произволни парчета по last.fm попаднах на Кьолнския концерт на Кейт Джарет. Тъй като обичам да слушам пиано, хареса ми. Преди няколко седмици, минавайки през Дюкян Меломан видях,че имат диска и си го купих.
Няма да ми стигне времето сега да опиша как ми въздейства тая музика... Особено когато прочетох, че цялата работа била импровизация без предварителна подготовка...
Никога до сега не съм слушал K.J. Виждам, че има доста албуми по магазините в София...
Та какво бихте ми препоръчали да чуя, за да не вися като паяк в Orange и да прослушвам дисковете един по един?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
duendeМодератор
The Pawn King

Регистриран: 09.03.2004
Re: Keith Jarrett
    #1651778 - 27.02.2007 16:23 [Re: alexandrov]

Добре дошъл в клуба, нека започна така.

Не мога да опиша как се почувствах самият аз, когато чух първите акорди от "Кьолнския концерт" на Кийт Джарет. Може да се каже, че тогава душата ми смени цвета си, провокирана от тази музика и колкото и музикални палитри да съм трупал отгоре оттогава, "Кьолнският" нюанс винаги прозира, остава, личи.

Кьолнският концерт не е просто крайъгълен камък в музикалното изследователство, той дели на "преди" и "след". За мен първото запознанство с това конкретно произведение е свещен момент - сигурен съм, че е споделен от повечето фенове на Кийт тук и другаде... и много ми се иска да някак да мога го преживея пак. И пак. И пак. А може би не трябва...

Та искам да те уверя, че много добре те разбирам ( клише:)) и се радвам като малко дете на темата ти....

Аз съм събрал и слушам всички, без изключение, албуми на Кийт Джарет, но сега ще се опитам да ти напиша един пътепис , през неговото творчество. Ще ти нарисувам моя път.... може би няма да е най-верният, но със сигурност е интересен. Честна пионерска.

1.
Paris Concert

Бароковият стих на Кийт. Финалната пиеса The wind е толкова красива, че цветята ги е срам да разцъфват край нея.

2.

Bremen & Lausanne Concerts

Значи ако си представиш часовник, чиито циферблат е огледало, отраженията на стрелките му в циферблата са Лозанския концерт. Отражението на движението им - също.

3.

The survivors suite.

Пътуване - по "Краткият път на Госпожа Тод"

4.

Changes

Flying part. 1

5.

Somewhere before

Някога преди
И някъде навътре...

6.

The mourning of a star.

From the other side of the mourning...

7.

Luminessence

Смущаваща симфонична композиция на Кийт, с още по-смущаващи импровизации на саксофон от Ян Гарбарек

8.

My song

С Ян Гарбарек

9.
Facing you.

Backing you...

Това според мен са задължителните записи на Кийт, които трябва да чуеш в началото. Аз така направих. Тях чух първо. А аз нямаше кой да питам - около мен никой не бе и чувал за Кийт Джарет и се ровех сам. След като открих и изслушах албумите в тази последователност преди години, станах предан до гроб и си намерих ВСИЧКО и ВСЯКАК и за мен Кийт Джарет и музиката му станаха религия.

Дори с теб да не стане така, тези албуми са музикално богатство.... Искрено ти ги препоръчвам. В препълнения си офис толкоз успях да излея през пръстите си....

SadSong
фърчилка

Регистриран: 15.02.2007
    #1651913 - 27.02.2007 17:41 [Re: duende]

Дъхът ми замря, дуенде! За такова елегантно описание на усещането за Кийт Джарет допреди секунди само мечтаех! Оттук насетне ще си го препрочитам отново и отново! Благодаря за прекрасния танц с думи!

--------------------
Щастлив влюбен розАф слон! (пазете си стъкларията, моля!)
------
:"майко мила боже шашава ханъма"; "Имам камбанка на дисплея - поличка с краче."

alexandrov
lossless
**

Регистриран: 21.10.2006
    #1652086 - 27.02.2007 20:09 [Re: duende]

Това надмина и най-смелите ми очаквания, когато писах темата в тоя форум. Нямам думи...
Благодаря!

deamon
emmeleia dancer

Регистриран: 26.08.2005
От: Blue Winds
    #1652780 - 28.02.2007 10:42 [Re: alexandrov]

Откривател , радвам се за теб

Отстоянието между първото чуване на Кьолнския концерт и влюбването в него при мен беше две години , ако щеш вярвай.

duende е повече от красноречив, чак се чудя какво да добавя след неговия постинг

може би

At The Deer Head Inn

Връщане на Джарет към времето, когато е бил неприлично млад. Връщане към мястото и обръщане към музикант, с който не е свирил от години (Пол Моушън е на барабаните).

You Don't Know What Love Is е едно от най-големите съкровища, изсвирени от Кийт въобще. не се подвеждай по това, че е стандарт

ПП: ей така се цъклих като разбрах, че Стен Гец е искал да вземе Джарет в своя бенд като... китарист (любопитни неща могат да се научат от не толкова стилните, но по-информативни пиратски издания на дисковете )

--------------------
From the depths of my emptiness
Comes a feeling of inner bliss

twisted animator

Регистриран: 26.09.2006
От: desert plains
    #1655535 - 01.03.2007 21:44 [Re: deamon]

Заставам със сто ръце зад Диймън (You Don't Know What Love Is е любимото ми негово нещо, няма да се уморя да се повтарям); и добавям своя, малко подценяван Джарет:

мрачен

и вулканичен

Джек Дениъл
вОлен жЕрав

Регистриран: 17.01.2007
От: Cornville, IL
    #1655770 - 02.03.2007 03:20 [Re: twisted animator]

Айде кажете откъде да си намеря на видео някой от тия концерти. Сигурно ще е...

duendeМодератор
The Pawn King

Регистриран: 09.03.2004
    #1655959 - 02.03.2007 10:24 [Re: Джек Дениъл]

Най-добре е да си вземеш DVD-то на Кийт в Токио

Първият му соло пиано концерт от години на сам, записът, звукът, опаковката, всичко на това ДВД си струва парите.

Инак на Дивекс има в мулето много записи.

--------------------
Being forever in the pre-trembling of the house that falls

deamon
emmeleia dancer

Регистриран: 26.08.2005
От: Blue Winds
    #1976546 - 11.12.2007 14:14 [Re: alexandrov]

Най-сетне чух всичките Sun Bear Concerts и вече знам коя е голямата ми любов - този в Токио. Странно е това, че мога да я усетя само слушайки концерта, ето защо и ред не мога да напиша.

Друг хубав соло концерт, който отрих наскоро (преди няколко месеца) е в Ла Скала, записан през 1995. Някои от импровизациите са много увличащи!

Последният издаден с триото не съм го слушала още, защото не ми се ще да отстъпвам от соло концертите . Сигурно ще го оставя за по-нататък

--------------------
From the depths of my emptiness
Comes a feeling of inner bliss

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  duende 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3198

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.032 seconds in which 0.014 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.