ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
iconomistca

Регистриран: 28.08.2006
Откога на проходилка?
    #1989069 - 27.12.2007 23:27

Здравейте на всички мами и татковци.

Имам следното питане (по-скоро се чудя как да постъпя): под елхата Дядо Коледа остави на почти 6-месечната ми дъщеря паяк (проходилка). Много ми се ще да го експлоатираме най-рационално, а и мисля (така ми казват някои от познатите ми), че вече е време за това.
От друга страна, чудя се дали това все още не е много голямо предизвикателство (разбирайте мъчение) за моето Коки.
Тя е много подвижна - постоянно се върти (дори веднъж падна от леглото), пълзи... назад, седи няколко секунди на коленцата си, опитва се много усилено да седне... но още не може.

Моля за съвет. Как да постъпя? Как постъпихте вие?

Поздрави,
Силвия

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
Re: Откога на проходилка?
    #1989098 - 28.12.2007 01:48 [Re: iconomistca]

Моят съвет е да не тормозите детето (а и вас самите) да прохожда колкото се може по-скоро, ами да я оставите сама да си проходи когато на нея й дойде времето. Незнам точно за каква проходилка иде реч - но само ще споделя, че в Америка подвижните проходилки са забранени, защото ползването им води до много контузии (някои от тях доста сериозни) за бебетата. Константина ще си проходи, вЕрвай ми , и без проходилка - според мене няма смисъл да излагате детето на риск от контузия Пък и колкото по-късно проходи, толкова по-малко търчане за вас след нея (това от личен опит - мойта щерка проходи на 10 месеца и оттогава вече почти 3 години не съм спряла да търча след нея )

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

Mariela Gazela
по течението

Регистриран: 17.04.2007
    #1989165 - 28.12.2007 07:09 [Re: iconomistca]

Когато водех дъщеря си на профилактични прегледи при ортопед, често същият този лекар ми казваше да не се престаравам, че от практиката си има следното заключение: "Майките увреждат децата си физически, а бабите - психически". Очевидно всички искаме да се похвалим с постиженията на рожбите ни, но на каква цена!? Ортопедът ми каза и друго: "Когато седне, няма да я видиш легнала. Когато стане, няма да я видиш седнала, а когато проходи иди си имплантирай още няколко чифта очи, че и на гърба." Моята пикла имаше проходилка, но не проходи с нея (така остана неизползвана). В подкрепа на Milano и аз казвам да не бързаш - още повече на 6 месеца е много рано за каквото и да било.

tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #1989237 - 28.12.2007 09:56 [Re: iconomistca]

Наскоро в предаването "Часът на мама" имаше среща с ортопед, който трябваше да даде професионално мнение относно проходилките. С една дума, мнението му беше категорично "ПРОТИВ". Можеш да намериш конкретното предаване в neterra.tv и да го гледаш. Доводите му бяха основно два - проходилките предизвикват необратими увреждания на ходилцата на детето, защото то на проходилката се приучава да ходи на пръсти, което се отразява в бъдеще на стойката му и на стъпалцата му. Другият довод беше, че ако се обърне с проходилката, детето не може да използва естествената си система за безопасно падане, а пада на главата си, което или веднага, или в бъдеще време, може да доведе до много неприятни усложнения в поведението и изобщо в развитието му.
За прохождането на моите деца сме ползвали само метода на подкрепянето им от мама или татко. Единственият недостатък на този метод в сравнение с проходилката е, че е натоварващ кръстовете на родителите, и отнема от времето им.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

iconomistca

Регистриран: 28.08.2006
    #1989716 - 29.12.2007 00:00 [Re: tender™]

Благодаря за отговорите. Наистина много искам да проходи (кой родител не иска), но ще послушам съветите ви. Много ми помогнахте.

Поздрави,
Силвия

Крумка
с палто от норки

Регистриран: 06.07.2004
От: Опицвет
    #1990370 - 30.12.2007 11:50 [Re: iconomistca]

По мое мнение можеш да опиташ с проходилка.
Въпросът не е в бързото прохождане, а в удобството за детето и за родителя- например, докато готвиш или гладиш, може да се върти около теб. За детето също е интересно- чувства някаква самостоятелност. Не е казано, че постоянно, докато е будно, трябва да го държиш в проходилката- можеш и сама да го придържаш под мишничките, докато прави стъпки.
А и всички деца първо стъпват на пръсти, така че проходилката не е причина за стъпването на пръсти.
Относно голямата опасност на проходилките- мисля, че няма такава щом си около детето. Така или иначе дали ще лежи по корем, ще седи, ще пълзи или ще ходи с проходилка- няма да го оставиш без надзор.
Но попитай и вашия педиатър как да постъпиш.

Моето бебе е няколко месеца по-голямо, слагам го в проходилка- в нея стои изправено, стъпило на цяло стъпало, прави по няколко стъпки на цяло краче без да си застъпва краката.

FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
    #1990604 - 30.12.2007 21:50 [Re: iconomistca]

От всичко, което съм чела, съм си изградила категорично мнение против проходилките. И съответно бях направо забранила да се купува на малката. Детето и така си проходи още на 11 месеца, без никакво насилване.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #1991373 - 01.01.2008 15:32 [Re: iconomistca]

Зарежи проходилката. Двама детски лекари ми казват, че няма смисъл от тях, защото те създават изкуствена сигурност и пречат на вестибуларния апарат на детето да се развие както трябва. Плавният и естествен преход от лежането към седенето, търкалянето, лазенето, ставането, е необходим точно по тази причина - за да се изградят рефлексите на детето и усетът му за собственото тяло. Както и механизми за "безопасно" падане. Ще видиш как елегантно ще "посядва", когато загуби равновесие, много е весело.
Освен това, ако дъщеря ти няма още и шест месеца, какъв е смисълът да я "тренираш"? Моята отначало не щеше да лази дори, чудехме се какво става, после внезапно пролази и само месец след това проходи, на 11 месеца беше. Без проходилки и без никакви специални "програми".

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
    #1991466 - 01.01.2008 18:39 [Re: Fleur interdite]

И освен това педиатрите са забелязали, че когато се ползва проходилка, има много случаи на наранявания на детето - обръщане на проходилките, затискане с тях и тям подобни. Нашата педиатърка беше категорично против. Не че трябваше да ме убеждава, просто я питах, за да затворя устите на инициаторите...

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

Крумка
с палто от норки

Регистриран: 06.07.2004
От: Опицвет
    #1992060 - 02.01.2008 16:01 [Re: FindingTheWay]

И какво, "затвори ли им устите". Много груб израз...

Ходенето е по-скоро инстинктивно, отколкото умение, което се научава или според казаното от някои педиатри за проходилките- се подтиска.
Докато крачетата на детето не станат достатъчно дълги, за да балансират тежестта на главата, ходенето практически е невъзможно.
Мускулите и нервите, необходими за процеса на ходене, се оформят най-рано към 9-тия месец. До тогава детето може да се претъркулва, да седи, възможно е да започне само да се изправя в седнало положение, да започва да пълзи. Всички тези знаци показват, че детето е готово да проходи. Въпрос на време е кога и както показват статистическите данни, това става около 12-тия месец. Има деца, които прохождат още на 9-10 месеца, други- на 12-14 месеца или по-късно.

Въпросът с проходилката е като този "кога и дали" да ползваме кенгуро; каишки за прохождане, които на мен ми се струват твърде унизително помощно средство- все едно куче водиш; както и дали когато детето прави първи стъпки трябва да е с обувки- едни специалисти съветват да се ходи с боси крака, други съветват да се купят първите обувки веднага след като детето проходи.
Същото е и с проходилките- някои казват, че е добро помощно средство, защото пристъпвайки се развиват голяма група мускули; други не ги препоръчват, но изтикват като причина само падането.

Моето мнение е всяка майка да се консултира с педиатъра на детето или с ортопед. И да наблюдава детето си- ако се чувства добре в проходилка, защо не. Няма причина прохождането да се забави. Даже някои педиатри казват, че ако бебето пълзи доста "професионално" е много вероятно то да се чувства удобно на това ниво на придвижване и да не проявява интерес към вървенето.
Така, че ако пък детето проявава интерес към вървенето, може да му се помага с проходилка.
И пак да спомена, никой не казва, че това ще ускори процеса на прохождане.

А ти като щеш "затваряй устите" на педиатри с различно мнение, те все пак освен различно, имат и кокретно мнение за всяко дете. Личните педиатър или ортопед са най-добрите съветници в случая, както са най-важни желанията на всяко бебе.

Отговорих ти само, защото изразът "да затворя устите на инициаторите" е не само груб, ами и лишен от всякакви доводи.

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 8697

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.018 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.