ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Цветарство

Страници: 1
Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
Помощ! Какви са тези цветя?
    #1998689 - 09.01.2008 17:54 Прикрепен файл (137 тегления)

Здравейте!

Напоследък получавам разни растения подаръци, но нито знам как се казват, нито как да ги отглеждам- на светло, тъмно, много или малко поливане, на колко дни. Никога не съм успявала да отгледам зеленина, виждам, че те загиват, а ми се иска да оцелеят.
Направих им снимки, за да кажете ако знаете имената им.

това е първото окаяно растение Като ми го подариха ми казаха поливане веднъж седмично, да е на светло, но непряка слънчева светлина.
Както се вижда от снимката листата му пожълтяха и са клюмнали надолу. Едното стебло изгни и вчера го махнах. Как мога да го спася. Само да кажа- преместих го в по- голяма саксия и му сипах още пръст- но промяна никаква.

Номер 2 неизвестно- какво е това с червените топчета и съответно и за него какво да правя- нямам никакво инфо. Преместих го и него в по- голяма саксия.

Номер 3- нещо, което е като бонсай, но напролет трябвало да го подрежа и пресадя Как се казва, как се полива, къде да го сложа- на сянка или светло- идея никаква нямам.

И ако мога да попитам за още едно, но негова снимка още нямам- но е едно такова с много листа, има и някакви оранжеви плодчета по него, големи като шарените стъклени топчета.Не е портокал, не е и домат, макар че прилича на смесица между двете.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  

Нерегистриран

Re: Помощ! Какви са тези цветя?
    #1998755 - 09.01.2008 19:03 [Re: Дзвер]

Потърсих из моите книги. Второто би трябвало да е ARDISIA CRENATA. Да не бъде поставено на много светло и топло място. Не понася пряката слънчева светлина. През лятото поливай с хладка вода, а през зимата да се поддържа пръстта леко влажна. Да се пръскат често листата, но не и повреме на цъфтежа. Размножението се извършва чрез семена или резници.
Другите не успях да намеря или поне да разпозная.

Rhodopa

Регистриран: 14.11.2006
От: под трите хълма
    #1999293 - 10.01.2008 01:46 [Re: Дзвер]

И аз познах само ардизията. Скоро подарявах такава, но с бели топчета. В цветарския магазин ми обясниха, че тези топчета траели около 3 месеца. Първо цветовете и били като малки звездички, а след това са превръщали в това, което се вижда на снимката ти. Потърси в нета, там ще си кажат всичко за отглеждането и. Другите ще ги потърся из книгите си, но нямам спомен да съм ги виждала там.

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #1999719 - 10.01.2008 13:14 [Re: Дзвер]

Първото е Пахира (Pachira aquatica), или кестен на щастието, както му викат немците. Имам такъв от доста време, не се притеснявай, и на моя периодично му жълтеят листа тук-таме и окапват, но отгоре избиват нови.
Аз лично открих, че той "залинява", когато тъничките клонки се оставят да пораснат прекалено големи, затова вземи ги поподрежи, за да "заякне" и да натрупа листа на по-къси клонки. За поливането и непряката светлина е вярно.

Превеждам ти инструкция за грижи за кесетна на щастието, която намерих в един немски цветарски форум:

"Сложете пахирата на светло, без външна декоративна саксия, само на подложка. Поливайте 2-3 пъти седмично, не по много, и само в подложката. Това, което не се "изпие" за няколко минути, изливайте веднага. Като много други растения, Пахирата не обича да й са "мокри краката". Добавяйте по малко течни торове във водата (1 мл Субстрал на литър вода, дори и през зимата). Веднъж месечно добавяйте калиев тор, в противен случай по листата се появяват кафяви петна. Ако вече има петна, не може нищо да се направи - махнете поразените листа. При редовно ползване на калиев тор новите листа няма да имат петна. Преплетените стволове са мода и не са необходими на растението, затова и няма нужда да продължавате да ги сплитате, когато то порасне. Дори може да се каже, че то влияе зле на пахирата. Няма нужда да пръскате листата, но ако това ви успокоява ..."

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2000004 - 10.01.2008 16:50 [Re: Fleur interdite]

Само да знаеш колко съм ти благодарна ! Като ми го подариха беше в една от онези малки тънки пластмасови саксийки- без паничка. Не разбрах тогава нищо за него, освен че трябва да го поливам под чешмата, но да изчаквам, докато цялата вода се изтече отдолу- както казваш- да не задържало вода. После го преместих в по- голяма саксия / на снимката/, но почна да жълтее и накрая го изместих в още по- голяма и му досипах пръст. Дали да го поливам по описания начин- като махам чинийката? Макар че в нея не се задържа вода? Всъщност не разбирам добре какво значи " без външна декоративна саксия, само на подложка" А как се казва " калиев тор" на английски?

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2000243 - 10.01.2008 20:19 [Re: Дзвер]

Potassium fertilizer се казва.

Това със саксиите е следното - тука често слагат саксията на растенийцето във втора, чувствително по-голяма, която е само за красота. Тя няма дупки отдолу и от нея нищо не се оттича. Тоест, каквото изтече от същинската саксия, остава в декоративната и си виси там, доктао растението не го изпие или докато не се изпари. Та това искаха да кажат в тоя форум, да не се процедира така, а същинската саксия просто да се сложи на паничка, за да може излишната вода да се изсипва след поливането.

Ако растението е било "удавено", наистина най-доброто, което можеш да направиш е да го прехвърлиш в нов съд и да му добавиш нова пръст.

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Rhodopa

Регистриран: 14.11.2006
От: под трите хълма
    #2000739 - 11.01.2008 09:10 [Re: Дзвер]

Аз знам, че по принцип, когато прехвърлиш растение в по-голяма саксия, то започва да расте основно на корени, докато не я обхване изцяло. Чак тогава започва да расте и на листа. Затова ги пресаждам когато саксийката стане наистина много малка. Може би не му помагаш, като му предлагаш все по-голяма и по-голяма саксия.

Sydneysider
старо куче

Регистриран: 18.11.2004
От: Sydney, Australia
    #2002440 - 13.01.2008 02:43 [Re: Дзвер]

Последното е определено вид фикус с малки листа(това е най-популярното стайно растение в България), а споменатото с жълти топчета да не е декоративна чушка?

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 5 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6731

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.143 seconds in which 0.136 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.