ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Обща дискусия

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Didi_72
неориентиран

Регистриран: 14.01.2008
Работно време - учители
    #2003694 - 14.01.2008 20:12

Работя като учител. Има ли право работодателят да ни задължава да бъдем в училище от 7.30 до 13.30, независимо колко учебни часа имаме?
Предварително ви благодаря!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tas
питащ

Регистриран: 12.01.2006
Re: Работно време - учители
    #2005147 - 16.01.2008 09:18 [Re: Didi_72]

Доколкото знам, не е прието решение учителите да бъдат задържани извън преките им часове, освен ако не работите в частно училище. Тогава работодателят има право да определя работното време, както намери за добре.
В тази връзка държа да изкажа мнението си, че съм твърдо против осемчасовия работен ден за учителите с оглед на огромния обем допълнителна работа, която извършват освен самото преподаване по време на час - подготовка на уроци, проверка на писмени работи, индивидуална работа с ученици, срещи и разговори с родители, да не говорим за цялото психично, емоционално и финансово напрежение, на което са подложени.
След като си позволяват да ви задържат, поне осигуряват ли ви подходящи условия или се налага да седите в неотоплена, неуютна учителска стая?

Didi_72
неориентиран

#2005908 - 16.01.2008 20:56 [Re: Tas]

Учителската стая е уютна, но ни е забранено да стоим там, дори и във времето, когато нямаме часове. А отгоре на всичко всяка сутрин представяме разработени уроци. Не мога да открия наредба, която точно регламентира работното време при учителите. Ако ми помогнете, ще съм ви благодарна!

noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #2006066 - 17.01.2008 02:30 [Re: Didi_72]

Как така ще ви е забранено да стоите в учителската стая??? Че кой тогава да седи вътре? А къде да седите? Това за пръв път го чувам, не мога да повярвам?
За държавно училище ли става дума?
Я звъннете в МОН и ги питайте директно, какви са тия неща...

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

СофtСправка
почетен член
**

Регистриран: 23.09.2007
    #2006967 - 17.01.2008 20:55 [Re: Didi_72]

Цитат:

Учителската стая е уютна, но ни е забранено да стоим там, дори и във времето, когато нямаме часове.

По време на час е ясно, че няма да сте в учителската стая, а в клас.
Но да речем, когато имате промеждутък, къде очакват да бъдете? И по каква причина ви забраняват да бъдете в учителската стая?

Didi_72
неориентиран

#2008045 - 18.01.2008 22:11 [Re: СофtСправка]

Идеята на ръководството е, че така ще сме по-близо до децата, които са си доста палави. Училището е държавно. Все пак най-вече ме интересува казуса относно работното време и ако някой може да внесе повече яснота нека се включи.....

noushaМодератор
вещичка

#2008112 - 18.01.2008 23:12 [Re: Didi_72]

Добре де. Предложих да се обадите в МОН. Не е толкова трудно.
Едно търсене в гугъл за 2 минути ми изкара Правилника за вътрешния трудов ред на ПМГ "Св. Клиемент Охридски" в Монтана. Щом е публикувано на сайта им, значи можете спокойно да отидете във вашето си училище и да поискате да видите вашия правилник. С който би трябвало да сте се запознали при подписване на трудовия договор. Какво четем в горния правилник:

III. РАБОТНО ВРЕМЕ И ОТПУСКИ.
Чл.60. Работният ден за учители и помощен персонал е 8 часа. В рамките на установеното работно време учителите са длъжни да да бъдат в училище за:
• изпълнение на задължителната преподавателска норма, съгласно Наредба № 5 на МОН и утвърдения Списък-Образец 1 за учебната година;
• участие в педагогически съвети и провеждани оперативки;
• класни и общи родителски срещи;
• сбирки на методическите обединения и училищните комисии;
• провеждане на възпитателна работа;
• провеждане на консултации с учениците и допълнителна работа с тях;
• срещи с родителите;
• други задачи, възложени за изпълнение от директора и произтичащи от заеманата длъжност;
• След изпълнение на изброените задачи, учителите могат да бъдат извън училище за подготовка и самоподготовка на учебния процес.
Чл.61. По време на ваканциите учителите дежурят в рамките на осемчасов работен ден от 8:00 до 17:00 часа, с обедна почивка от 12:00 до 13:00 часа
Чл.62. Учителите са длъжни да се явяват в училище най-малко 15 минути преди първият за деня учебен час, а в ден понеделник в 9:50/15:50 /часа- за участие в оперативка.

Но предполагам, че това подлежи на промяна според училището. В такъв случай не можем да ви кажем нищо повече, трябва да се запознаете с вътрешния правилник на училището, в което работите.

--------------------

Словеса и други писания

pagane
езичница

Регистриран: 09.07.2004
    #2008477 - 19.01.2008 11:46 [Re: Didi_72]

Цитат:

Идеята на ръководството е, че така ще сме по-близо до децата, които са си доста палави

Може би това е и причината вашето ръководство да настоява да сте в училище до края на часовете.

Всъщност, ръководството ви много ми харесва. Бихте ли ми казали кое е училището? Определено е училище, към което бих ориентирала децата си. Явно нещата там се правят в интерес на учениците.

noushaМодератор
вещичка

#2008802 - 19.01.2008 16:43 [Re: pagane]

Ти си права, но аз, като учител, не бих отишла да работя там, след като ми се забранява да стоя в учителската стая - не това, според мен, е начинът да се накарат (а защо изобщо трябва да се карат?) учителите да са по-близо до децата. Следователно улището ще изгуби един кадърен кадър

В училището, където работех и тази година взимам малко часове, по едно време им скимна, че в горните класове нямаме право да седим в час. Така било в Сирия (директорът сириец, но това са пълни глупости, няма такова изискване там). Пак в интерес на учениците. Аз преподавам биология, докато ги изпитвам или пишем нещо, за което няма нужда от дъска, при положение, че горните класове бяха от 4 до 7 деца в клас, в стая 10 кв. м., че децата не тичат между чиновете, както е в първи клас, където също преподавах, но не сядах по собствено усмотрение - тази забрана ми се струваше излишна. С единствен ефект - да се чувствам зле на работното си място, от което, ако не бях толкова добър професионалист и настроението ми се отразяваше на учебния процес, щяха да пострадат децата.
Ей, хубаво, че съм толкоз' добра и умна и кадърна и блистяща!

--------------------

Словеса и други писания

pagane
езичница

Регистриран: 09.07.2004
    #2009121 - 19.01.2008 22:09 [Re: nousha]

Това за стоенето права в час е изцепка на престараващ се ръководител.
Но да има учители покрай децата, когато са извън клас, е много важно, нали? Като добър учител го знаеш несъмнено.

Нуше, при цялото ми уважение към, подчертавам, добрите учители, не мога да разбера защо един учител ще протестира срещу нормално работно време от 6 часа дневно. И защо да е неестествено децата да стоят тези часове в училище, а учителите - не.

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7216

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.061 seconds in which 0.045 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.