ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Физика и Астрономия

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
IDaditS
неориентиран

Регистриран: 04.03.2008
Електродвигатели и генератори
    #2053265 - 07.03.2008 20:47

Здравейте,
някой спомня ли си как от електродвигател става генератор.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Sonyk
unbeliever

Регистриран: 28.11.2007
От: W-wo
Re: Електродвигатели и генератори
    #2053677 - 08.03.2008 10:29 [Re: IDaditS]

Само постояннотоков двигател става.

--------------------
По склона на връх Фудзи пълзи ли, пълзи
охлюв към самото небе

IDaditS
неориентиран

#2053769 - 08.03.2008 13:33 [Re: Sonyk]

а с асинхронния как стоят нещата? спомниам си, че нещо се даваше на късо, но намотките на ротора ли беше, намотките на статора ли?!?!
То на лекций някои говореше за това, но кой да си води записки

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2053844 - 08.03.2008 16:47 [Re: IDaditS]

Цитат:

а с асинхронния как стоят нещата? спомниам си, че нещо се даваше на късо, но намотките на ротора ли беше, намотките на статора ли?!?!

Асинхронен с положени намотки на късо.Има и синхронни двигатели,мисля те са с четки като правотоковите.Сега,общо взето съм лаик,но да разсъждаваме на глас.Двигателите и генераторите могат да бъдат с перманентни магнити и без перманентни магнити.Тези със перманентни магнити не изискват първоначален електроизсточник за намагнитване /тип "Магнет"/ обаче са с по ниско КПД.

Sonyk
unbeliever

Регистриран: 28.11.2007
От: W-wo
    #2053900 - 08.03.2008 18:56 [Re: IDaditS]

Цитат:

а с асинхронния как стоят нещата? спомниам си, че нещо се даваше на късо

При асинхронния двигател имаме въртящо магнитно поле създадено най-често от трифазен ток. Това въртящо поле индуктира в роторния кафез или намотка електродвижещо напрежение следствие на което протича ток който се стреми да противодейства на пораждащата го причина.

Резултата от това е, въртене на ротора, с честота близка до честотата на въртящото магнитно поле. Тази разлика е позната като "хлъзгане" и определя името на двигателя.
Единственният начин да стане генетатор е да му се смени ротора с навит и дъра бъра -сложна работа.
Кажи точно какво искаш да правиш.

--------------------
По склона на връх Фудзи пълзи ли, пълзи
охлюв към самото небе

З.Г.Тилилейски
заядлив
**

Регистриран: 20.03.2007
От: нашта си маала
    #2053964 - 08.03.2008 22:49 [Re: IDaditS]

Цитат:

Само ако е с навит ротор. Повечето не са. И пак не е лесно. За какво ти е такова нещо ? Ако не е тайна, де

--------------------
Щом е механизъм - че се стрОши !

tritium
неориентиран

Регистриран: 09.03.2008
    #2054060 - 09.03.2008 11:15 [Re: IDaditS]

Здрасти,
Много е важно какви цели преследваш! Правотоковите и синхронните машини са най-подходящи за реверс на режима. Ако не е тайна сподели какво ще правиш пък все ще се измисли нещо!

IDaditS
неориентиран

#2055149 - 10.03.2008 18:58 [Re: tritium]

намерих си една голяма перка, и ми триабва генератор за нея, пък си намерих един електродвигател в мазето, от който си мисля да реализирам генератора.
Но си мисля също така че с автомобилен алтернатор, и силен инвертор ще се постигне същия ефект (даже по-добре). Искам да произведа електрическа енергия, но за момента по скоро с експериментални цели

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2055166 - 10.03.2008 19:33 [Re: IDaditS]

Цитат:

намерих си една голяма перка, и ми триабва генератор за нея, пък си намерих един електродвигател в мазето, от който си мисля да реализирам генератора.
Но си мисля също така че с автомобилен алтернатор, и силен инвертор ще се постигне същия ефект (даже по-добре). Искам да произведа електрическа енергия, но за момента по скоро с експериментални цели

Какъв ще е флуидът въртящ перката ? Ако може снимка на въпросната перка. Въпросите и с пропелерът и с ефективноста на генератора са сложни въпроси. Ако е вятър,фактът че скороста му е различна изисква промяна в ъгъла на атака,или поне аз така си мисля.
Чакаме снимка на перката.

g_mihuev
неориентиран

Регистриран: 23.12.2009
    #2547679 - 07.01.2010 03:58 [Re: IDaditS]

Лично не съм го пробвал, но се носят такива слухове:
Асинхроният двигател с накъсо съединен ротор е един вид въртящ се трансфоратор.
Като всеки трансформатор, ролята на първичната и вторичната намотки могат да се разменят в зависимост от нуждите.
Първо асинхронния двигател се развърта от външният източник на механична енергия.
След това се включва товара към намотките му.
И до тук нищо....
Имаме една затворена електрическа верига през която не тече ток.
Вземаме една добре заредена кондензаторна батерия (300V DC) и я изплющяваме паралелно на товара/изхода на генератора.
По този начин подмагнитваме манитната верига на генератора-асинхронен двигател.
Токът от този стартов импулс протича както през товара, така и през съответната намотка на генератора.
Той индуктира напрежение в част от секциите на кафезния ротор, които се намират в обсега на съответния манитен полюс към момента.
Това напрежение захранва всички останали секции на кафезния ротор, тъй като те са сврзани паралелно.
(всички екструдирани алуминиеви секции на ротора се разглеждат като паралелно свързани еднакви намотки с по 1 навивка за много ниско напрежение и много голям ток, а не като намотка свързана на късо).
От тук на татък секциите на ротора получили напрежение от съседите си, въртейки се индуктират обратно в статорните намотки е.д.н. и поддържат генерацията.
Товара тук е задължителен.
Ако бъде изключен по време на работа, ще бъде нужен нов пусков импулс от външен електрически източник за възбуждане на първоначален ток.
В този смисъл тази система може да се разглежда като генератор с последователно възбуждане, където токът през товара обуславя възбудителният ток на генератора.
Нужен е само един стартов импулс за първоначално подмагнитване.
Пак напомням, че това са само гадни слухове.
Но ако някой реши да пробва тази хипотетичност, с удоволствие ще участвам .

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 14532

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.