ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички


Форуми » Общество » Родители и деца

Страници: 1
Kibbik
почетен член
***

Регистриран: 19.11.2002
Мнения: 130
От: Seattle, WA
Задължителни ли са вече столчетата за кола в БГ
    #2053576 - 08.03.2008 06:36

Зная че по закон са задължителни. Но мога ли да се возя в такси със децата без проблеми?
И втори въпрос: в старите коли без фабрични колани на задните седалки беше разрешено да се восиш без колан на задните седалки. Такова е жигулито на баща ми - от 1976 и още в движение. Все още ли така? А детските столчета в такава кола?


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Gomorrah
Found
****

Регистриран: 04.06.2004
Мнения: 1815
От: нас си
Re: Задължителни ли са вече столчетата за кола в БГ
    #2053811 - 08.03.2008 15:37 [Re: Kibbik]

И мен ме интересува този въпрос, защото ще се прибираме лятото и се чудя дали да мъкна столчето или само количката. Тук е задължително, дори една жена не я пуснаха от болницата с бебо, защото нямаше столче за таксито.

--------------------
You think I'll cry? I won't cry!
My heart will break before I cry!
I will go mad.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Signiorita
добро момиче
****

Регистриран: 28.01.2005
Мнения: 3013
От: от мечтите
Re: Задължителни ли са вече столчетата за кола в БГ
    #2055748 - 11.03.2008 14:05 [Re: Kibbik]

Цитат:

Законът за детските седалки в колите
29 юни 2007 / News.dir.bg
Промените в Закона за движение по пътищата влизат в сила в полунощ на 30 юни срещу 1 юли.Детските седалки са задължителни, но са различни за бебета и по-малките деца.
Чл. 137в. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Пътниците в моторни превозни средства от категории М1, N1, N2 и N3, когато са в движение, използват системи за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни средства от категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето в съответствие с чл. 137б, ал. 1.
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.
(4) В таксиметрови автомобили, които не са оборудвани със системи за обезопасяване на деца, деца с ръст под 150 сантиметра се превозват на седалка, която не е предна.
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.
Чл. 137г. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Системите за обезопасяване на деца трябва да отговарят на изискванията на Правило 44/03 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации или на наредба по чл. 138, ал. 4 относно одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение на обезопасителните колани и на системите за обезопасяване и за одобряване типа на обезопасителни колани и системи за обезопасяване.
Чл. 137д. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Всички седящи пътници на възраст три и повече години в моторните превозни средства от категории М2 и М3, когато са в движение, използват системите за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани. Системите за обезопасяване на деца се одобряват в съответствие с чл. 137г.
(2) Пътниците в превозните средства от категории M2 и M3 се уведомяват за задължението да поставят обезопасителeн колан, когато са седнали и когато превозното средство е в движение. Те се уведомяват за това по един от следните начини:
1. от водача;
2. от придружителя или от лицето, посочено като ръководител на групата;
3. чрез аудио-визуални средства;
4. с табели и/или пиктограма, поставени на видно място над всяко място за сядане.
Чл. 137е. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Има още един текст в чл.133, който е аналогичен - Чл. 133. (1) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Забранява се превозването на по-голям брой пътници от определения в свидетелството за регистрация на моторното превозно средство. (2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.)




Мисля, че това са последните промени.

--------------------
Няма непревземаеми крепости, има лоши стратези.


Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
TramposaBG

***

Регистриран: 22.08.2005
Мнения: 2430
От: Мадисън, Уисконсин
Re: Задължителни ли са вече столчетата за кола в БГ
    #2055989 - 11.03.2008 18:49 [Re: Gomorrah]

Аз винаги нося нашето--просто го чеквам като багаж и си го получавам в София. Много по-безопасно е, пък и като си свикнал да се возиш, без да се бориш с малкия злодей Аз последният път го бях забравила--в суматохата на летището си остана в нашата кола и така трябваше по спешност, на път за летището родителите ми да купят столче. Бяха отишли в Метро и купили най-скъпото столче за двегодишно дете, марка Чиполино, но качеството беше ужасно--коланчета се наггласяха много трудно, къси бяха и я стягаха, а след няколко дни се научи и да ги откопчава сама . Така че определено не бих препоръчала този вариант.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1



Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6124

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в



ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.022 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.