ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Разни » Право

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Лoра

Регистриран: 05.11.2004
От: веяна :)
въпрос за продажба на част от къща
    #2059748 - 15.03.2008 10:08

здравейте,
ситуацията е следната:
на село имаме една огромна къща. тя е разделена между баба ми и нейните двама братя, като половината е нейна, а другата половина тяхна.
нашата половина е на мое име и на чичо ми. ако искам да замина нанякъде и да продам мойта част нужно ли ми е съгласието на другите собственици? или мога директно да предложа на чичо ми да купи мойта четвърт?
и друго, което не ми е ясно - какво се прави, за да се разбере колко струва? струва ми се сложно, тъй като не е цялата къща а някаква си част там..

мерси много предварително, дано някой може да помогне

--------------------
“A photograph is a secret about a secret. The more it tells you, the less you know.”
― Diane Arbus

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
Re: въпрос за продажба на част от къща
    #2061023 - 17.03.2008 11:39 [Re: Лoра]

Ами ако я предложиш на чичо ти, ще стане по-лесно, защото по принцип дяловете са "абстрактни", т.е. обикновено не е казано, че владееш детската, 1 спалня, лявото ъгълче на двора. И съответно ще бъде трудно да продадеш своята част на външен човек. В този случай ще се наложи точно разделяне на имота.
Относно оценката: има си пазарни оценители, които оценяват целия имот, а ти държиш съответния процент от имота, следователно се оценява и твоя дял.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

liubo_iotoff
McAroff

Регистриран: 25.10.2005
От: явлен
    #2061032 - 17.03.2008 11:43 [Re: FindingTheWay]

оценка на стойността на къщата може да се направи от почти всяка кантора за недвижими имоти, при това от лицензиран оценител

!НА-КОЙ-МУ-ПУКАМодератор
Nevermore

Регистриран: 26.02.2004
    #2062276 - 18.03.2008 18:14 [Re: Лoра]

разкажи повечко за това как е разделена. На етажи ли е-етаж на вас, етаж на роднините ви или са идеални части?

ДЛъжна си, съгл. чл. 33 от Закона за собствеността да искаш съгласието им, като предложиш първо на тях да го продадеш при цени и условия, каквито предлагаш на третото лице.
Има два способа, при които тази норма не е приложима-замяна или дарение. В тези два случая не си длъжна да искаш ничие съгласие.
Поздрави

--------------------
Аз съм човекът, когото тормозеше като малък...
Не бъди безразличен,
Бъди различен!

Stela Mild
ориентиран (понякога)

Регистриран: 21.01.2007
А за част от дворно място?
    #2064028 - 20.03.2008 15:22 [Re: !НА-КОЙ-МУ-ПУКА]

Да попитам и аз - така ли стоят нещата и когато става въпрос за собственост върху идеални части от дворно място? Имам предвид, дали собственик/ци могат да продадат своя дял, без да уведомят другия собственик, или са длъжни първо да предложат той да изкупи дела им? И ако последното е вярно:
1. Има ли някакъв законов лимит за евентуално исканата от непродаващия собственик сума (т.е. какво пречи на продаващия да каже, че третото лице е готово да купува, да речем, по 50 000 евро кв. метър или друга космическа сума, непосилна за другия собственик, и така да го принудят да се откаже от откупуването на дела им)?
2. Как се определят реалните граници на идеалната собственост върху дворно място?
Благодаря предварително за отговора.

Лoра

#2064940 - 21.03.2008 14:26 [Re: Лoра]

мерси за отговорите
става въпрос за идеални части. за съжаление. 1/4 от къща, двор, гаражи и т.н.
значи най-вероятно ще трябва някой от другите собственици да вземе мойта част..

--------------------
“A photograph is a secret about a secret. The more it tells you, the less you know.”
― Diane Arbus

FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
Re: А за част от дворно място?
    #2068668 - 26.03.2008 08:22 [Re: Stela Mild]

Ами какво ти пречи на тебе да си извадиш една пазарна оценка и да им кажеш, че в момента на пазара това струва еди колко си. Ако пазарната оценка е 45000, напълно е възможно да са намерили клиент за 50000. Но всяко фрапиращо разминаване граничи с изнудване.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

Лoра

#2068844 - 26.03.2008 11:38 [Re: !НА-КОЙ-МУ-ПУКА]

Цитат:

ДЛъжна си, съгл. чл. 33 от Закона за собствеността да искаш съгласието им, като предложиш първо на тях да го продадеш при цени и условия, каквито предлагаш на третото лице.

хммм, а това значи ли, че ако дори един от тях не е съгласен, не мога да продам своята част?

--------------------
― Diane Arbus

ЕVERHOPE
мира няма

Регистриран: 07.10.2005
От: тук някъде
    #2068851 - 26.03.2008 11:55 [Re: Лoра]

Цитат:

хммм, а това значи ли, че ако дори един от тях не е съгласен, не мога да продам своята част?

Не, не означава, че не можеш да я продадеш. Можеш като удостовериш отказа му да я купи писмено пред нотариуса, който ще извърши сделката.

Закона за собствеността (ЗС). Чл. 33 от него предвижда, че съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение.
Размерът на частта на собственика е без значение. Законът изисква отказ от изкупуването й от всеки от съсобствениците.

--------------------
Вълкът се ражда, за да разкъсва, орелът се ражда, за да ограбва, огънят се ражда, за да изпепелява, а човек се ражда, за да бъде щастлив, но разкъсва, ограбва и изпепелява щастието на другите. Какво всъщност е човека?

Редактирано от AGGRESSION (26.03.2008 11:58)

Лoра

#2068919 - 26.03.2008 13:24 [Re: ЕVERHOPE]

много благодаря!

--------------------
― Diane Arbus

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  !НА-КОЙ-МУ-ПУКА 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4941

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.