ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Родители и деца

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
:-)-:

Регистриран: 19.10.2006
Децата и техните задължения у дома
    #2125687 - 10.06.2008 10:03

Не знам доколко думата ''задължения'' е най-точната, но...
На каква възраст смятате, че детето е хубаво да започне да се ангажира и да помага в домашните задължения и в кои? Имам предвид не само отговорните задачи, но също и символичната помощ в някакво начинание заедно с възрастен човек - родител и/или с по-голямо братче или сестриче.
Доколко е важно това за възпитанието на детето?
Детето възприема ли това участие като нещо нормално или по-скоро като досадно задължение, което му пречи да си играе?
С вашите деца доколко успявате да превърнете необходимото в приятно?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
zl@tn@

Регистриран: 05.12.2006
От: зона >БГ >Плд>
Re: Децата и техните задължения у дома
    #2125858 - 10.06.2008 14:50 [Re: :-)-:]

Не съм си задавала тези въпроси, ако трябва да съм честна, още повече не съм се замисляла това дали влияе в/у възпитанието на детето.
Толкова сме ангажирани и затрупани в проблеми, че в хода на нещата пропускаме детайлите които са най-важни за нас.

Сега чак се замислих, че може на моето дете да е досадно това вечно чистене на стаята и ,пускане на сушилнята, хвърлянето на боклука и пр дребни нещица които ми спестява. Май не е мн.честно- не зная...

Не бих казала, че съм превърнала необходимото в приятно, просто съм следвала принципа, че нещата и задълженията се разделят по-равно, и по-възможностите на всеки от членовете в семейството.
Май не ти помогнах много, съжалявам

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #2125860 - 10.06.2008 14:55 [Re: :-)-:]

Детето само се опитва да помага още преди да се е научило да се храни само. Обикновено, ако му дадеш лъжица, докато го храниш, то също бърка в чинията и се опитва да нахрани теб...Много са трогателни... После копират всичко, което ние правим, с един предан поглед... Искат да са полезни. Искат да ни помагат. Е, отначало е истински кошмар, но ако намериш сили да се примириш с белите, от детето след години ще стане чудесен помощник, който ще гледа на помощта у дома като на привилегия и признание за неговата личност. Поне със сина ми беше така... Нужно е търпение и поощрение, и да забравим фразата:"Остави това, не можеш, аз ще си го направя сам/а". Когато опитва да ни помага за нещо, за което се изискват повече сили и умения, отколкото възрстта му позволява, можем да му кажем засега да остави на нас, но да обещаем, че щом порастне достатъчно, ще му поверим и тази работа...

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2125923 - 10.06.2008 15:54 [Re: :-)-:]

Дъщеря ми е на три и половина, от месеци вече я товарим с дребни задачки при подреждането на масата, да речем да донесе прибори или дъсчиците за закуска, да подреди подложките, от сорта. Много е доволна. Отделно я викам да ми помага като опразвам миялната (гледам тя да прибира нечупливите неща, де ), да ми помага да занесем сгънатото сухо пране горе и да го разпределим по гардеробите, ей такива дребни неща. Включва се с ентусиазъм във всичко, освен в подреждането на стаята си - обича всичките й играчки да са й пред очите.

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Mde Tonka

**

Регистриран: 28.09.2007
От: in the prairie
    #2125977 - 10.06.2008 16:58 [Re: :-)-:]

Моите се занимават с дребни нещица от три 4 годишни, но щом почнаха училище започнаха да вършат комплексни задачи. Много е важно да не се отлага ако може детето да свърши нещо и да се използват разни предлози-малко е, нека играе и т.н. Важно е и детето да има стимули за работата-разходки, наградки, подаръчета, лакомства, розвлечения и всичко което харесва може е награда.

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2126000 - 10.06.2008 17:37 [Re: Mde Tonka]

аз не давам награди за такива неща
похвала - да, благодарност за помощта, когато е помогнала моя част от работата да се свърши - да, но не стимулирам материално, смятам, че не е правилно да се научи да очаква нещо, защото е свършило работата си или е помогнало в къщи
иначе по темата - щом има желание, а те имат, както някой спомена, преди да могат, се включва с каквото ще му е по силите така , че да се чувства значимо и полезно
държи дръжката на легена с прането, "подава", носи и т.н. - важното е да научи, че когато има обща работа, то тя се върши от всички, а не да се скатава - ама аз сега играя, ама аз сега искам да говоря по телефона, да гледам телевизия и т.н.
естествено, като се свърши домакинстването се преминава към другите общи занимания от рода на разходки и т.н., но е като общи дейности на семейството

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Mde Tonka

**

#2126010 - 10.06.2008 17:52 [Re: Си Ди]

Те наградите не са нищо повече от нещата които всеки родител прави и дава на детето си. затова не бих ги нарекла материални. например днеска децата ми ще искат да гледант кунгфу панда, затова обаче се налага да си изчистят стаите. Аз ги пускам сами в киното, затова не са общи дейности за семейството.

lichinka
кривогледа къртица

Регистриран: 15.02.2007
    #2126013 - 10.06.2008 17:58 [Re: :-)-:]

Малкото ми дете е на 21г.
Въпросът ти е изключително важен и същевременно много труден.
Обикновено, тези които не помагат вкъщи, бягат от къщи

Mde Tonka

**

#2126019 - 10.06.2008 18:06 [Re: lichinka]

Не е толкова труден, изисква се да се почне от рано и да се поддържа постоянство.

The mermaid
дете на Пирея

Регистриран: 12.02.2005
От: Морето...
    #2126043 - 10.06.2008 18:36 [Re: :-)-:]

Много интересна тема.
Особено предвид факта, че тези нещица дават отражение едно 10 години след започването на дейността помагане.. Имам предвид, че ако още от малко свикне с идеята, че не може да чака всичко наготово като мама да оправи стаята, тати да ползва прахосмукачката и т.н. един ден ще си се усеща самостоятелно и ще разбира, че и на родителите хич не им е лесно с всичко. Аз съм отгледана само от майка ми и бях научан да чистя на 5-6, да готвя на 10-11, ама това малко беше стечение на житейски обсотятелства.

Дава отражение във възпитанието повече отколкото си мислите. Имам връстници връстници - 18 год.- които пръста си не мръдват вкъщи и като цяло малко по-трудно поемат сериозни ангажименти. Ще ти дам пример- Чиниите просто трябва да се измият. Факт- харесва ти или не ти харесва, те си чакат там в мивката- и това се върши, като безброй други неща. Някак си добиваш идеята от рано, че някои неща са наложителни, пък дали искаме или не да се занимаваме с тях е друга песен.

Надявам се да не прозвуча крайно или нещо такова, ама това с помагането вкъщи си е абсолютно задължително от страна на всеки- не приемам някой да живее у дома на почивка.
И последно, че станах твърде многословна Именно то малки дезата свикват с подобна идея- защото макар и с малък принос, им влиза в красивите главици да са полезни, 1.защото е добер да го правят 2.защото трябва.. не можеш току тъй някой ден един пубер на 13 да го накараш да оправя и чисти, ако не се е первърнало това в част от ежедневието. А като станат на въпросните 13 (нещо си го харесах тва число), повечето родители действително ще имат нуждаот понемалко помощ и спокойствие.

--------------------
"Красивото и нежно име с остър ръб ... " П.П.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6350

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.