ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
kotan
citizen
**

Регистриран: 23.08.2002
От: EU
Някой може ли да разпознае ...
    #2144406 - 06.07.2008 21:05

Здравейте,
Наскоро бях в едно село близо да Пазарджик.
Местен човек ми показа кръстове в гробището им. Каза че са от незапомнени времена там, хората странят от тях, както и че никой в селото не знае кои са погребани.
По мое скромно, лаишко мнение не приличат на православни.
Дали някой може да ги разпознае какви са?

Техни снимки може да видите тук

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
bozman
старо куче

Регистриран: 15.07.2006
От: Madrid
Re: Някой може ли да разпознае ...
    #2144522 - 07.07.2008 00:50 [Re: kotan]

Цитат:

Здравейте,
Наскоро бях в едно село близо да Пазарджик.
Местен човек ми показа кръстове в гробището им. Каза че са от незапомнени времена там, хората странят от тях, както и че никой в селото не знае кои са погребани.
По мое скромно, лаишко мнение не приличат на православни.
Дали някой може да ги разпознае какви са?

Техни снимки може да видите тук

Здравей балкан,
Преснел съм снимките на kotan за продължението на Римската теза. Това са келтски кръстове известни в Галисия и Португалия като кръстове на гаджего - галисийците. Това е осъвремененото име на малоазиатските "галатас" от Библията.С този вид кръстове стават известни нашествията на испанците в Америка. Известни са още и като тамплиерски кръстове. Основният йм белег е стесняване на лъчите на кръста към точката йм на свързване. По старият вариант е вписан кръст в окръжност с дебелина на окръжността колкото лъчите на кръста. Такива кръстове има на много места в България. Вярно е, че не са православни. Те са отпреди християнството да "роди" православието и католицизма и след тях още 100 съвременни секти.
Поздрави.
Забравих да спомена - третият кръст е най-стар. По новите кръстове имат две продължения. Едното е краят на кръста да е като знака "сума" от математикака - такива са тамплиерските кръстове и другото ( чийто първообраз се вижда много ясно на снимките)в средата на лъча "пъпката" (с лявата и дясната си страна) прераства като изображение на лист от лотос. Този лотос пък се превръща в символ на кралската власт и кръста добива формата на "кръст с лотосови "накрайници". Тези "пъпки" са много древно изображение и досега на кръстове в Испания от това време такива не съм виждал. Което пък показва много ясно къде е първообраза на кралската власт като явление, но това е друга тема.

--------------------
"Щем доказа необратимо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа..." Г.С. Раковски

Редактирано от bozman (07.07.2008 00:58)

kotan
citizen
**

#2144914 - 07.07.2008 17:10 [Re: bozman]

Благодаря много bozman

Kaiaktzar
темник
**

Регистриран: 27.06.2008
Re: Някой може ли да разпознае ... *DELETED*
    #2144948 - 07.07.2008 17:52 [Re: kotan]

Мнението изтрито от cherkezs

--------------------
Тцъ, не съм аз.

kotan
citizen
**

#2145319 - 08.07.2008 11:12 [Re: bozman]

Това означава ли че тези гробове са от преди турското робство?
Защото селото е възникнало 17-18 век, а логично е да се приеме че гробището е възникнало заедно (или малко след) селото.

3-ия кръст, за който каза че е най-интересен е бил отдавна изваден и подпрян на оградата, останалите 2 са сред едни трудно проходими шубраци.
Ако имаш нужда от още снимки мога да ти изпратя

Mirovk
перхидролен
**

Регистриран: 20.06.2008
От: Квартала
    #2145355 - 08.07.2008 12:47 [Re: Kaiaktzar]

Тези кръстовете са типично масонски(на свободните масони), но носят както масонски така и ранно Византийски елементи , по късно заимствани от кръстоносците образували държави на територията на бивши Византийски области (теми) , може да ги видите върху монети от Антиохия, графство Триполи и Ахея.
В дадения случай се вижда че са поставени като обозначение (знак) за наличието на нещо (не са гробове) най вероятно ранга на местната структура (прецептория на приор)...т.е. това е знак за наличието на местни "Братя"...
По формата и вида си може да се датират около 9-13в, но са добре изглеждащи и нямат много мъх и други неща което показва че са скоро поставени....просто символиката която ползват е доста стара и не се ползва официално.
Става въпрос за местна организация възприела идеите на масонството, но кога и защо са поставени могат да кажат само авторите.

--------------------
Sub sole nihil novi est

Редактирано от Mirovk (08.07.2008 12:49)

chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #2145442 - 08.07.2008 15:30 [Re: kotan]

Цитат:

Защото селото е възникнало 17-18 век, а логично е да се приеме че гробището е възникнало заедно (или малко след) селото.

3-ия кръст, за който каза че е най-интересен е бил отдавна изваден и подпрян на оградата, останалите 2 са сред едни трудно проходими шубраци.

Приятелю, не прочете ли какво Мировк ти е написал? Може и да няма гробове. Свържи сега в едно, което Боцмана ти казва за тамплиери и Мировк за масони с това, че селото е основано през 17-18 век и какво ще излезе? - Или това, което Мировк ти казва - че кръстовете са поставени скоро като някакъв знак за формирането и задействането на масонска ложа или пък, че на мястото на това село е имало някакво древно селище и кръстовете са от неговото гробище. Така че взимай лопатата, ама първо проучи въпроса с масоните/тамплиерите да не те очушкат както копаеш... Щото и двете братства са хомо-дружинки и казват че били безмилостни...
ЧичоВладо

Mirovk
перхидролен
**

Регистриран: 20.06.2008
От: Квартала
    #2145512 - 08.07.2008 16:46 [Re: kotan]

Цитат:

Виж, аз лично не съм специалист по хералдика и кръстове но след 4ч ровене в нета на всевъзможни кръстове установих следните неща :
1.Вида на кръстовете - тази форма не я срещнах никъде , единствените аналогични вариянти които видях бяха на Гръцки кръстове (може просто да не съм открил), но определено не са чисто тамплиерски...единственото сходство по формата срещнах в знака на една масонска ложа
2.Елементи - това което се набива на очи е че ако ги разглеждаш заедно 3-те кръста са като тест за интелигентност, имам в предвид че определено са свързани и показват някаква градация...което ме навежда на мисълта че не са гробове а знаци оказващи нещо най вероятно ранг и принадлежност.
3.Състояние - значи според символиката (вида на кръста и кръста в кръг) се отнасят за периода 9-14в или 10-13в но, по външния вид мога да кажа че са на не повече от 50-80г (в селото където е роден бащами имаше кръстове от 18..г. не се четяха годината също), от снимките на кръстове с които преядох също беше видно че трябва да са доста ерозирали да не казвам нечетливи....
от всичко казано мисля да обобщя че, това са знаци използващи остаряла символика но поставени относително скоро (в рамките на 100г), определено имат градация в елементите и източно християнски елементи от което заключавам че са поставени от представители на свободните масони (другите имат доста по различна символика и антихристиянска насоченост), възможно е да оказват наистина погребани техни представители но, ако заключим че 3-те кръста имат градивна символика то тогава ранга на въпросния човек или приор е доста висок....
Ако те сърбят ръцете с металотърсача , ще ти кажа че това не е мястото за копаене , а да се огледаш за църквата им...

--------------------
Sub sole nihil novi est

Kaiaktzar
темник
**

Регистриран: 27.06.2008
    #2145800 - 08.07.2008 23:40 [Re: Mirovk]

Преди двайсетина години бях свидетел едни роднини как искаха кръст на гроба на некакъв дедо(по соц време) и майстора, добър местен скулптор наблягащ на материалното дори и на границата с отвъдното, като им скицира един келтски кръст, останаха очаровани.Така си е и досега.Да не го набара Овчаров че утиди гъцито у патранака.Скоро ще задмине Дан Браун.Финансово или иерархично.

Редактирано от Kaiaktzar (08.07.2008 23:46)

chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #2147684 - 11.07.2008 12:25 [Re: Kaiaktzar]

Цитат:

Преди двайсетина години бях свидетел едни роднини как искаха кръст на гроба на некакъв дедо(по соц време) и майстора, добър местен скулптор наблягащ на материалното дори и на границата с отвъдното, като им скицира един келтски кръст, останаха очаровани.Така си е и досега.Да не го набара Овчаров че утиди гъцито у патранака.Скоро ще задмине Дан Браун.Финансово или иерархично.

Здравей Кайакцар,
Значи и ти си на мнение, че лицето Николай Овчаров е търгашче и само се праи на велик археолог! Щото аз на няколко пъти пиша за това по форумите - че е гъркоман и морално нечистоплътен човек и дори българомразец, но за първи път виждам друг човек да намеква за тия му "качества". Аз даже си мисля, че той завидя яко на друг един мерзавец - Николай Панайотов, археолог от Варненския музей мисля, който пък си продаде душицата (и задника сигурно) на Майкъл Чорни и неговия представител тук - Тодор Батков и освен че преди години публикува в ежепечата някакъв материал за негови "открития" из Провадийско, но издаде и една луксозна книга - мисля под заглавие "Древните евреи - 7000 години цивилизация на Балканите" или нещо подобно. Той отрече съществуването на тракийци, скити, май и древни гърци - всичко това били древни евреи!
ЧичоВладо

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2499

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.057 seconds in which 0.041 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.