ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Лов и Риболов

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Чакъров разреши в Чепеларе да отстрелят стръвница
    #2181422 - 25.08.2008 11:51

Цитат:

25.08.2008, dnesplus.bg
.
Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров даде разрешение да бъде застреляна мечка, която в продължение на три години тормози хората и техните домашни животни в местността Лопуха край Чепеларе. Животното е било отстреляно в петък на място, където предишната вечер е нападнало и изяло друго животно.

Убитата мечка стръвница е мъжка и тежи 120 кг., приблизителната й възраст е 8 години, уточняват пред Дарик екоинспектори от РИОСВ Смолян. Съгласно условията на разрешителното, мечокът е отстрелян от правоспособен ловец. Експертите на РИОСВ са категорични, че това е животното, което е нанасяло щети и всявало паника сред населението в района в продължение на няколко години.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
lichinka
кривогледа къртица

Регистриран: 15.02.2007
Re: Чакъров разреши в Чепеларе да отстрелят стръвница
    #2181454 - 25.08.2008 12:56 [Re: tender™]

Цитат:

Цитат:

25.08.2008, dnesplus.bg
.
Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров даде разрешение да бъде застреляна мечка, която в продължение на три години тормози хората и техните домашни животни в местността Лопуха край Чепеларе. Животното е било отстреляно в петък на място, където предишната вечер е нападнало и изяло друго животно.

Убитата мечка стръвница е мъжка и тежи 120 кг., приблизителната й възраст е 8 години, уточняват пред Дарик екоинспектори от РИОСВ Смолян. Съгласно условията на разрешителното, мечокът е отстрелян от правоспособен ловец. Експертите на РИОСВ са категорични, че това е животното, което е нанасяло щети и всявало паника сред населението в района в продължение на няколко години.

А според мен това си е жива олигофрения, имайки в предвид, че почти винаги се лепва "стръвница" на животно, на което някой е хвърлил око за трофей
Какъв им е проблема да го преместят или просто нищо друго не им се върти в плоските мозъци, освен да убиват? Има и много други решения, ако мечката наистина е проблемна.
Нека напомня, че точно човекът е този, който заема чужда жизнена среда и какво очаква след това ...

tender™Модератор
барман

#2181518 - 25.08.2008 14:19 [Re: lichinka]

Дали визирате и всички участвали в изработването на "План за действие за кафявата мечка в България"? Ако разгледате документа, ще видите, че в работната група са включени МНОГО представители на МНОГО български и международни природозащитни организации.

И в точка 7. /Проблемни мечки/, всички тези специалисти са записали, че при по-леките признаци за проблемна мечка, се препоръчва унищожаване при рецидив, а при наличие на проблемна мечка по т. 11 и 12, се препоръчва "унищожаване на индивида", без да се чака рецидив.

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2181896 - 25.08.2008 23:51 [Re: tender™]

Да, това са препоръки. Аз разсъждавам от позицията, че само смъртта и времето са безвъзвратни.
Не биха ли могли толкова МНОГО умове да измислят нещо друго освен СМЪРТ? Освен това еднозначно: отговорност носят хората, а не животните.
Човек в ролята на Господ - смешно и тъжно

tender™Модератор
барман

#2182089 - 26.08.2008 09:58 [Re: lichinka]

Цитат:

Като пишещ поезия, споделям казаното от вас.
Като ловец разсъждавам така, както е записано в Закона за лова и опазване на дивеча.
Като човек, срещал проблемна мечка очи в очи, съм благодарен на Господ, че след 30 безкрайни секунди на взаимно опознаване от 2-3 метра, тя реши, че не съм обядът й и си тръгна.
И искам да ви попитам, ако мечката беше решила друго, каква роля трябваше да изиграя, според вас, за да не бъде резултатът нито смешен, нито тъжен?
Който срещне проблемна мечка, ще ми е интересно да сподели каква роля му се е искало да може да изиграе в този момент. Може би просто да разпери поетично криле и да отлети?

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2182270 - 26.08.2008 15:36 [Re: tender™]

Цитат:

Цитат:

Като пишещ поезия, споделям казаното от вас.
Като ловец разсъждавам така, както е записано в Закона за лова и опазване на дивеча.
Като човек, срещал проблемна мечка очи в очи, съм благодарен на Господ, че след 30 безкрайни секунди на взаимно опознаване от 2-3 метра, тя реши, че не съм обядът й и си тръгна.
И искам да ви попитам, ако мечката беше решила друго, каква роля трябваше да изиграя, според вас, за да не бъде резултатът нито смешен, нито тъжен?
Който срещне проблемна мечка, ще ми е интересно да сподели каква роля му се е искало да може да изиграе в този момент. Може би просто да разпери поетично криле и да отлети?

Радвам се, че разговорът ни е добронамерен и уравновесен, както постингите ви, които съм чела до сега и в други теми.
На въпроса: Сцената с мечката не се разигра във вашето жилище, надявам се? Та да попитам, след като не е било във вашето, то в чие местообиталище се случи ? Нали се сещате, който го е страх от мечки ...
Сега сериозно, да вие не сте обяда на мечката и тя много добре го знае, но ако по някаква причина тя реши че сте заплаха за нея или семейството и, то пак вината няма да е у животното.
Уважавам животните (да кажеш обичам ще е пресилено да речем че и плужеците са животни ) и тяхната борба за живот и защита на местообиталище. За съжаление в повечето случаи се изправят срещу човек, навлезал в тяхна територия
Убедена съм че знаете че броят на загиналите годишно хора от хищници е абсолютно нищожен в сравнение със загиналите от комари, хипопотами, слонове, автомобилни злополуки, неизправни тостери и т.н.

Просто животното е трябвало да бъде преместено или продадено на някой парк или ... незнам но смърт - не.

tender™Модератор
барман

#2182298 - 26.08.2008 16:03 [Re: lichinka]

Цитат:

Сцената с мечката не се разигра във вашето жилище, надявам се?

Не.
Поне дотолкова умея да си подбирам обкръжението вкъщи Случи се на ловен излет за диво прасе. Вместо прасе, дойде мечка. И не това беше проблемът - не става дума за принципния страх от мечка. Обикновено мечката е като всяко диво животно - види ли човек, бяга. Но тази ненапразно я нарекох "проблемна" - тя беше някак си "социализирана". Спря се, огледа ме, понаежи се...дори за миг си помислих: "Глупако, за какво са ти тези шоколадови вафли в горния джоб на униформата!..." Искам да кажа, че тази мечка беше яла човешка храна. Знаеше какво може да очаква от мен. А последното нещо, което исках, беше да дойде да си вземе от вафлите... Но все пак имах някакъв животоспасяващ изход, ако ...ми посегне. Бях въоръжен. Но тя си тръгна, за щастие.

А тази случка можеше да се случи с всеки турист или живущ в района, ако мечката няма страх от човека. И да му остави травми за цял живот, ако изобщо остане жив. Мечката надали знае как се разкопчава джоб на военна куртка - тя разкъсва с нокти. А ноктите и са около 10 сантиметрови остриета чиста стомана...всеки. Или да не излизаме и на туристически обходи, защото нарушаваме мечите местообитания?
Величествено животно е, признавам. Но научи ли се да яде вафли, после научава и овцете, а не дай си боже и човек може да пострада. И между другото, не мисля, че е нормално кафявата мечка да бъде наричана хищник. Ако обаче тя стане хищник (стръвница) - става твърде опасна с размерите и влеченията си.

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2182365 - 26.08.2008 17:15 [Re: tender™]

Така е.
Но все пак, няма ли друго решение, освен смърт?
Има вероятно умни глави, пък и такива на които и в момента им се плаща за това да измислят и направят така, че животното да живее.

tender™Модератор
барман

#2182763 - 27.08.2008 10:17 [Re: lichinka]

По закон отстрел на мечка може да разреши единствено министъра, при наличие на документална обосновка и доказателства, че нанася вреди, влиза в кошари и селски дворове, тършува, убива домашен добитък и застрашава населението. Нямам статистика колко мечки са били отстреляни в България с такова разрешение. Не вярвам да са много. От гледна точка на запазването на популацията им, отстрела на тези остървени екземпляри надали оказва някакъв негативен ефект. За съжаление, от гледна точка на живота на конкретната мечка, сте права, че там загубата е на 100%. Но никой министър няма да си позволи да запази живота на една проблемна мечка, с риск тя да отнеме човешки живот след това /след което мечката неминуемо ще иде в мечешкия рай, но къде отиват убитият човек и доверието към експертната преценка на министъра, отказал отстрела й/. И ако вие живеете във високопланинско село и мечката влиза във вашия двор /където е тоалетната ви/ и отмъква стоката ви /домашния добитък/, надали ще оставите нещата на самотек, дори и да не получите министерско разрешение. Едно е да обичате мечка стръвница по принцип и от разстояние, от любов към живота й, друго е да я срещнете в дома си или на пасището си.

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2182798 - 27.08.2008 11:16 [Re: tender™]

Цитат:

По закон отстрел на мечка може да разреши единствено министъра, при наличие на документална обосновка и доказателства, че нанася вреди, влиза в кошари и селски дворове, тършува, убива домашен добитък и застрашава населението. Нямам статистика колко мечки са били отстреляни в България с такова разрешение. Не вярвам да са много. От гледна точка на запазването на популацията им, отстрела на тези остървени екземпляри надали оказва някакъв негативен ефект. За съжаление, от гледна точка на живота на конкретната мечка, сте права, че там загубата е на 100%. Но никой министър няма да си позволи да запази живота на една проблемна мечка, с риск тя да отнеме човешки живот след това /след което мечката неминуемо ще иде в мечешкия рай, но къде отиват убитият човек и доверието към експертната преценка на министъра, отказал отстрела й/. И ако вие живеете във високопланинско село и мечката влиза във вашия двор /където е тоалетната ви/ и отмъква стоката ви /домашния добитък/, надали ще оставите нещата на самотек, дори и да не получите министерско разрешение. Едно е да обичате мечка стръвница по принцип и от разстояние, от любов към живота й, друго е да я срещнете в дома си или на пасището си.

Да разбирам ли -> отстрел = убиване ?

Доколкото знам такъв официално регистриран случай в България няма. Дано и да няма и за в бъдеще.

Извинете ме за повторението:
"Но все пак, няма ли друго решение, освен смърт?
Има вероятно умни глави, пък и такива на които и в момента им се плаща за това да измислят и направят така, че животното да живее?"

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™ 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3914

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.