ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Лов и Риболов

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
lichinka
кривогледа къртица

Регистриран: 15.02.2007
Започна извънпланов отстрел на хора!
    #2196353 - 16.09.2008 10:44

Започна извън планов отстрел на хора.
Жалко за човека, но да си дойдем на думата: кой е опасният - този пред или зад оръжието?
Не е ли крайно време всеки ловец да си плаща всеки сезон задължително застраховка от рода на "гражданска отговорност"?
Кой ще плати сега лечението на пострадалия? Аз ли?
Вади ли се всеки сезон медицинско на всеки ловец, а не само на 3 год. при подновяване на разрешителното и то само психо-преглед, а очен - не ?

Лов на хора!?

Редактирано от lichinka (16.09.2008 10:45)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Re: Започна извънпланов отстрел на хора!
    #2196376 - 16.09.2008 11:22 [Re: lichinka]

Знаеш ли, такива злополуки са крайно неприятни, но за съжаление се случват. И аз съм държал една минута на мушката човек, движещ се в храстите - добре, че са ме учили да не стрелям по силует и по шум. Оказа се мой колега ловец, слязъл да пикае в просеката под моя пост и ми се движеше точно там, където очаквах да излезе диво прасе. Чувал съм за няколко подобни случая с трагичен изход. Няма ловец, който да не е попадал в ситуация да е на ръба на злополуката. Затова има добри практики при ловуването, прилагането на които до голяма степен намаляват риска от злополука при боравенето с оръжието. Всеки законен ловец е минал обучение за това. Дано да го е минал всеки. После се обучава и в реалния лов. Но въпреки това се случва нещо да се обърка. Нормалното отношение в подобни случаи е състраданието - както към този пред пушката, така и към този зад нея - защото и двамата са попаднали случайно и без умисъл в адски гадна ситуация. Вината нека я определя разследването. Ако може да се оправят нещата с лечение, мен лично това би ме зарадвало безкрайно, малко ме интересува кой щял да плати. При катастрофи страдат много много повече невинни люде, всеки ден - защо не попиташ във форум "Автомобили" кой им плаща лечението?
Знам за случай, при който отиват двама дългогодишни приятели на лов за пъдпъдъци и единия уби другия - литнал пъдпъдъкът отстрани, завъртял пушката и ...право в черния дроб на приятеля му. Последния си половин час, преди да издъхне раненият, изкарали заедно, прегърнати. Живот и смърт - кое от тях идва по избор?

Медицинските прегледи за ловците са на всеки 3 години. Очни прегледи са излишни - тези злополуки стават, не защото някой недовиждал, а защото не е спазил някоя процедура при стрелбата. Като недовижда - да не стреля. Обикновено тези втълпени при обучението процедури за безопасност са автоматизирани при ловците с опит, но нали знаеш, че добрите плувци се давят най-лесно.
Дано се оправи човекът. И двамата.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

Регистриран: 30.08.2004
От: на проветриво...
    #2196393 - 16.09.2008 11:47 [Re: tender™]

а какво да кажем за полицаи /а и не само/ които използват пияни служебно оръжие и "отстрелват" случайни минувачи.... примерно...

д.К.

--------------------
А Дон Кихот прегърнал здраво чашата
в кръчмата спореше със неверници...
...къде започва пътя към надеждата
и свършва кръстопътя на умората

tender™Модератор
барман

#2196405 - 16.09.2008 12:06 [Re: Дон Кихот]

Абе и тоя ловец в случая си е баш нарушител - бил е без разрешително за ловен излет за деня. Тоест е бракониерствал. Така е - всяко стадо си има и черни овце. И всяка бяла овца си има и черно петънце някъде Така че, да се търси сензацията и генерализирано да се твърди, че "Започна извънпланов отстрел на хора!" вследствие на една злополука, е неправилно.

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2196431 - 16.09.2008 12:35 [Re: tender™]

Дано се оправи човекът. И двамата.
И както ти сам казваш, такива злапалуки стават и то с трагичен край. Очевидно въпросът е до безотговорно поведение, а аз не желая обществото да плаща в буквалния и преносен смисъл за нечия безотговорност (знам че това важи за много други сфери на живота).
Как би коментирал обаче идеята за задължителна застраховка и годишен здравен преглед?

lichinka
кривогледа къртица

#2196440 - 16.09.2008 12:45 [Re: tender™]

Цитат:

... Така че, да се търси сензацията и генерализирано да се твърди, че "Започна извънпланов отстрел на хора!" вследствие на една злополука, е неправилно.

Напротив, сензации се търсят със стръвници мечки, плъзнали едва ли не и по жълтите павета.
А този случай ти сам казваш съвсем не е единичен, и често е и фатален, което веднага води до необходимост от много по-сериозно отношение.
Надявам се за последното поне, ще се съгласиш с мен?

tender™Модератор
барман

#2196444 - 16.09.2008 12:50 [Re: lichinka]

За задължителна застраховка "ГО"-"Злополука при лов" съм с две ръце ЗА. 120 000 ловци сме, всеки да даде по 10-20 лева, ще има 1-2 милиона за обезщетение и/или лечение на няколкото нещастни случая годишно. Друг е въпросът дали и доколко тази застраховка ще покрива нанесени щети в случаи като този - законен ловец, законно оръжие, но липса на разрешително за лов за деня /бракониерство/. и сега има разлика в обезщетенията при "ГО" за автомобили, когато водачът доказано е бил пиян, например.

За задължителен пълен годишен здравен преглед за ловците съм против. Това би довело до още такси - държавни и банкови, още условности, още схеми за събиране на пари, още документации, висене по опашки в работно време и какви ли не още екстри, с които се сблъсква и без това всеки ловец на всеки три години. За сведение, комплектоването на документацията за подновяване на разрешителното за съхранение и носене на оръжието, на всеки 3 години отнема около месец и се обикалят 10-11 институции. За всяка платена държавна такса се плаща и банкова такса за превода, която обикновено е два пъти по-голяма от държавната такса за съответния документ. Нали ловът ни е в сърцето, плащаме си. Но нека вместо на нас, ловците, властите да обърнат повечко внимание на бъдещите майки и да ги запознават задължително всяка година с "Националната програма за превенция на малформациите", вместо да ни гледат на нас очните дъна.

--------------------

tender™Модератор
барман

#2196447 - 16.09.2008 13:02 [Re: lichinka]

Вероятно за хората, пострадали от хора при ловни инциденти, има точна статистика. Ако имаше индикации за повишаване на тези нещастни случаи, то са щели да бъдат взети и още мерки. Щом законодателят не е взел такива мерки, значи генезиса на тези инциденти не се крие в законов пропуск, тоест, отношението е достатъчно сериозно и всичко опира до спазването на процедурите. Щом законодателят иска да вземе законодателни мерки по отношение разрешаване на отстрела на мечки като обект на едър лов, обаче - значи там положението е сериозно.

Ще ти дам пример с друг проблем - колкото и да се ограничи скоростта, ако не се спазва ограничението и се кара безразсъдно - жертви ще има. Което не значи, че жертви няма да има изобщо, дори ако ограниченията се спазват...

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

#2196466 - 16.09.2008 13:15 [Re: tender™]

При лов:
мечка - човек фатален случай няма
човек - човек фатални случаи има достатъчно

Е кажи с кое по-сериозно трябва да се занимае законодателят?

По другият въпрос: дори и в Германия, при най-дисциплинираните водачи, има фатални случаи по пътищата, което не ги спира да предприемат още мерки за повишаване сигурността на пътя, като под това не се разбира само ограничаване на скоростта.

lichinka
кривогледа къртица

#2196472 - 16.09.2008 13:24 [Re: tender™]

Да, винаги може да се намери нещо по-сериозно от нещо друго. Но това не означава да се обръща внимание само на най-сериозните неща, нали?

За периодичното подновяване на разрешителното - вероятно си се досетил, че идеята ми е какво да се направи за да се ходи на лов все по-рядко
Съжалявам, че съм против любимото ти занимание , но нека да има и такива като мен.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™ 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6554

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.033 seconds in which 0.015 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.