ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
betigm
Почти ориентиран

Регистриран: 13.07.2006
Помен за починал - какво се прави
    #2244248 - 11.11.2008 12:45

Скоро майка ми почина и търся мнения относно некролозите на колко дни и месеци се правят и кога се слага снимка на некролога за първи път?

--------------------
И нека бъдем по добри!!

Редактирано от betigm (11.11.2008 12:59)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
Re: Помен за починал - какво се прави
    #2244259 - 11.11.2008 14:29 [Re: betigm]

Съболезнования за майка ти!

Не съм напълно сигурна, но първият некролог със снимка се прави на 40-ти ден.
Мисля, че и тогава се прави и изобщо първият некролог след скръбната вест.
Чувала съм за три, девет дена и т.н....но за посещение на гроба, не за некролози.

Erosaria
оптимист

Регистриран: 20.09.2004
    #2244322 - 11.11.2008 17:34 [Re: betigm]

Приеми и моите съболезнования...
Мир на душата й!

Доколкото знам по въпроса за снимката, фенката ве4е е написала какво се прави според православното християнство, но в последно време съм виждала и много скръбни вести също със снимка. Явно..., кой както си прецени. Едва ли е толкова грешно...
За помените, отново кой както си прецени - всеки според възможностите...
Майка ми например, за баща ми когато по4ина (Мир на праха му) прави на трито дена, на деветто дена, 20 дена т.нар. ядене, гощавка на гроба му, като всяка сутрин до 40 дена ходеше да прелива гроба с други наши близки роднини и приятели на семейството. Разбира се, все пенсионери бяха и ходеха всеки ден с нея. Не са били много хора - някъде около 6,7 души най много ходеха с нея и то, като 4е ли да не е сама тя в мъката си, а не толкова заради самият по4инал 4овек.
А забравих да упомена 4е до 9-ят ден след смъртта ходеха и сутрин и ве4ер да преливат гроба с вода и вино.
То4но на 40-ят ден, правихме помен, като бяха поканени предварително хората на обяд, след като попа 4ете специална молитва на гроба (Панахида)- изравняваха гроба и молитвата е за приемане душата на по4иналия отвъд - за мир и покой.
Раздават са дарове на вси4ки поканени обикновено хавлии, 4аши, купи4ки някакви, та дори и 4орапи... (кой каквото си реши)
След 40-ят ден ходеше само съботата да прелива гроба.
После се прави помен за 3, 6, 9 месеца, една година, три, седем и последният помен доколкото знам е на 9-то години.

--------------------
Животът е такъв, какъвто сам си го направиш!!!

Михаилий

Регистриран: 19.01.2005
    #2255399 - 27.11.2008 03:42 [Re: betigm]

Некролозите брате не са лощо нещо, но има далеч по-важни неща, които можеш и трябва да направиш за майка си.
Не пренебрегвай написаното!

http://www.dveri.bg/content/view/462/120/

--------------------
Черноризецъ

mysteria
добричка

Регистриран: 21.04.2007
От: Русе, България
    #2256366 - 28.11.2008 13:04 [Re: betigm]

Съболезнования за загубата ти.
Мир на праха й.
Еросария и Фенката са ти дали доста изчерпателен отговор. На 40 ден се прави некролог със снимка. И се струва точно на датата. Не по-късно или по-рано. Едната година - също се отбелязва на датата. Сещам се, че имаше нещо - да не се пере на деня на смъртта и погребението. До 40 -я ден. или до едната година ли беше - не си спомням вече, но знам, че събота е ден на мъртвите и тогава се ходи на гробища и на църква.
Некролозите се изготвят на за 3,6,9 месеца и едната година. На годината се прави паметник.

Благодаря ти, че си пуснала такава тема и ще използвам възможността да попитам нещо и аз. Точно преди броени минутки написах лична бележна на една форумка с попдобен въпрос.

Та, момичета и момчета съпругът ми почина на 5-ти декември преди 4 години, наближава годишнина и се гласях да си му струваме годишнината, но ми казаха, че след като се очаква бебе в семейството, да не отивам лично аз на гробищата и да не паля свещи за покойника. Не било хубаво. Та съм пред дилема - някой може ли да напише какви са традициите и тряба ли да отида лично, или да изпратя родителите си.
Или направо да отида в църквата и питам някой свещеник?? Нямам идея. Хем ми се иска да си го почетем, хем се притеснявам де. Апък и 5-ти декември се пада в петък, а 6-ти деня на погребението - в събота на св. Николай

--------------------
Цял живот студ и огън....клетва и благослов....добро утро и сбогом ,и сбогом....моя трудна любов....

Редактирано от mysteria (28.11.2008 13:20)

МММитовАдминистратор
отсъстващ

Регистриран: 12.09.1999
    #2256375 - 28.11.2008 13:16 [Re: mysteria]

Цитат:

Та, момичета и момчета съпругът ми почина на 5-ти декември преди 4 години, наближава годишнина и се гласях да си му струваме годишнината, но ми казаха, че след като се очаква бебе в семейството, да не отивам лично аз на гробищата и да не паля свещи за покойника. Не било хубаво. Та съм пред дилема - някой може ли да напише какви са традициите и тряба ли да отида лично, или да изпратя родителите си.

Това е суеверие, че не можеш да ходиш на гробища, след като си бременна! Можеш спокойно да отидеш, нищо не пречи.
Относно Никулден - не пречи на този ден да отбележиш паметта на съпругът ти. Всеки ден можем (и трябва) да поменаваме починалите си близки. Но най-вече в събота. Това че съвпада с Никулден не би трябвало да е пречка - има врме и за литургия за Св. Николай, за панахида след това, за отиване до гробищата и за рибник вечерта

--------------------
Κύριος ποιμαίνει με, καὶ οὐδέν με ὑστερήσει...

mysteria
добричка

#2256379 - 28.11.2008 13:22 [Re: МММитов]

Митов, не аз съм бременна, а дъщеря ми. Ще ставам баба.
Благодаря ти.

А между другото - мразя Никулден!

Но това не ми пречи да изпълня традицията.

Редактирано от mysteria (28.11.2008 13:24)

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2256382 - 28.11.2008 13:24 [Re: МММитов]

Тя ще е баба ,не мама
Но ,аз също считам ,че е някакво местно суеверие ,защото не съм го чувала тук (Бургаско).
Няма причина да не бъде посетен гроба на Никулден ,4-тата година по принцип не се отбелязва с голям помен ,но свещи на гроба и подавки са израз на уважение и църковните празници не им пречат.

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2256384 - 28.11.2008 13:28 [Re: mysteria]

Цитат:

момичета и момчета съпругът ми почина на 5-ти декември преди 4 години

Датата сега я видях.Тя означава ,че би трябвало поменът да е съботата преди нея ,значи на Никулден не е нужно да правиш помен,важна е датата на смъртта ,не датата на погребението

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

mysteria
добричка

#2256385 - 28.11.2008 13:29 [Re: Ellia]

Благодаря ти,Елия.
Явно е някаква традиция, но във Врачанския край ама като чух и ми настръхнаха косите. Та сега на всичкото отгоре треперя и КОГА ще си дойде беба. Та заръчах на дъщеря ми на 5- и 6-ти да лежи и да не мърда. Просто си представих, че може да роди на някоя от тези дати и сигурно ще се лутам дали да празнувам или да тъжа, не че през другото време не тъжа, ама сякаш е малко по-човешко.
Съпругът ми е роден пък на 12.12. - да ражда на неговата дата. Ама не се знае дали ще устиска до тогава де.
Че от кога го крЕпи това бебнце. Вчера ми изправи косите един път.

--------------------
Цял живот студ и огън....клетва и благослов....добро утро и сбогом ,и сбогом....моя трудна любов....

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 66500

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.019 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.