ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
Стефан Цанев и "Български хроники"
    #2275062 - 27.12.2008 01:45

Какво ви е мнението? Аз се запознах само с увода към книгата и смятам да си я поръчам по интернет. Като че ли има много логика в разказа на унгарският професор.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
Re: Стефан Цанев и "Български хроники"
    #2275487 - 27.12.2008 22:53 [Re: friend]

Цитат:

Какво ви е мнението? Аз се запознах само с увода към книгата и смятам да си я поръчам по интернет. Като че ли има много логика в разказа на унгарският професор.

Извинявай - нито чета Стефан Цанев (макар да попрочитам по нещо за неговите писаници) нито пък тая "Български хроники" съм чел - но каква е темата всъщност? Така, априорно, мога само да кажа, че унгарците - като всички по-късни пришълци в Европа (макар че тях човек все още не ги знае точно откъде се пръкват; във всеки случай май са на запад от Урал, което теоретически ги прави "европейци", макар и съвсем условно) си скъсват гъза - поне в научните писаници - да се доказват като много, баш и по- и най-европейци, т.е. да се изтъкват като нещо си, а всъщност ако не са били част от българските земи в Панония и до днес никой нямаше да ги бръсне за слива... Та какви точно са тия "Български хроники"? Ако са унгарски - хвърляй ги в чинията (клозетната) и пускай водата! Не можеш да очакваш обективност от комплексари!
ЧичоВладо

friend

**

#2275496 - 27.12.2008 23:12 [Re: chichovlado]

Питам за мнението на хората, които са запознати с тази книга (три томка) на Ст. Цанев, за нещата написани в нея.

Kaiaktzar
темник
**

Регистриран: 27.06.2008
    #2276592 - 29.12.2008 22:11 [Re: friend]

Книгите са емоционални и близки до българската душевност.Позволява си хиперболизиране, но ненатрапчиво и по своему трогателно.Иначе общо взето се придържа към историята елегантно подминава най спорните моменти.Книгите са добри, има и свеж страничен поглед, и от позицията на днешен българин.А какво друго сме?И не забравяйте че първите които почват да ровят костите на България са чехи и унгарци.Ако не бяха те, и досега да сме чеченци или македонци.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

friend

**

#2276788 - 30.12.2008 10:00 [Re: Kaiaktzar]

Последното не го разбрах.
Прочетох главата за богомилите и много ми хареса. Сбито и кратко за мое съжаление, но много точно и добре представено. За разлика от филма на Гена Трайкова "Великата Ерес" - абсолютно заблуждаващ и едностранно представящ историята, нямам думи просто...(еретиците били безбожници! и времето на Инквизицията и малко преди него било романтично ох, нямам думи просто)
Стефан Цанев отново доказва своята висока класа на писател и анализатор. Няма съмнение, че ще си купя тритомната му книга.

А ето какво намерих току-що: http://www.balgari.eu/ArchivPDF/0801-02/www/0801-34-38.pdf
Цитат:

Така че моята мисия е много
по-скромна – хората да четат исто-
рията. Нека всеки сам да си прави
изводите и ако търси, ще намери

Kaiaktzar
темник
**

#2278567 - 03.01.2009 21:09 [Re: friend]

Гена Трайкова прави правило(хе,хе).В зададени рамки.Ти би ли си представил че гена трайкова някога е чувала за Монсегюр, аз не.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

Редактирано от Kaiaktzar (03.01.2009 21:11)

Kaiaktzar
темник
**

#2278572 - 03.01.2009 21:16 [Re: Kaiaktzar]

Всички жени завършили журналистика, мислят за ибане и кариера, без да разбират смисъла и на двете понятия.Гена сигурно за първи път чу за катари от режисьора.

--------------------
Тцъ, не съм аз.

Редактирано от Kaiaktzar (03.01.2009 21:18)

friend

**

Гена Трайкова
    #2280050 - 06.01.2009 07:40 [Re: Kaiaktzar]

Няма да се смеем като мъже, щото аз съм жена и някак не става... Иначе и Стефан Цанев е завършил първо журналистика, но не приказва евтини глупости като въпростната авторка. То, всъщност няма много творчество в работата й върху филма, както например операторът, макар на мен лично и това не ми харесва. А бе, манипулативно и елементарно с две думи.
Сигурна съм, че сина ми ще хареса книгата на Ст Цанев.

Spoko
newbie

Регистриран: 20.09.2006
Re: Гена Трайкова
    #2280381 - 06.01.2009 17:32 [Re: friend]

Да, вероятно ще му хареса - жанрът е ненаучна фантастика.
По-важно е, струва ми се, какво ще научи.

GMailDrive
почетен член
**

Регистриран: 02.08.2007
    #2428616 - 24.07.2009 05:37 [Re: friend]

Книгите си заслужават, дори и като историческа истина, защото Цанев цитира (почти) навсякъде документите, които е използвал. Естествено е като писател публицист да има собствено мнение и позиция, но навсякъде в книгата той отделя неговото мнение с кавички и/или курсив, за да се различава от историческите документи. Едно негова мисъл много ми допадна: във вековете на робство българите са били равни по между си, ето защо след Освобождението ние не можем да приемем факта, че има и по умни от нас, ами всячески се опитваме да изкараме всички по маскари и от дявола, способни сме да насечем на парчета най-силния си министър-председател Стамболов, способни сме да изберем и внука на Кобурга, мятане от едната до другата крайност. Затова и не се учудвам на хора като чичо ни Владо, който хем не е прочел книгите, хем веднага е готов с дежурния си коментар. Та какъв е тоя Стефан, пък и Цанев на всичкото отгоре, с какво е повече от мен ?? Време е да започнем да ценим и уважаваме труда на другите, ако не сме съгласни, можем да го кажем и по много по джентълменски начин, като например: "Не съм ги чел, защото не ми допада автора, затова не мога да ги коментирам, но подочувам, че не отговарят на историческа истина !", защото чичо ни Владо с неговите исторически познания, ако един ден реши да публикува книга, никак няма да му е приятно, някой да го съсече без да дори да е надзърнал в книгата му.

Friend, ти как си поръчваш книгите от САЩ, казваш по интернет, но в интерес на истината преди време не намерих читава книжарница в България, която да приема плащания с PayPal, затова се наложи по изпитатаната схема приятел да ти ги изпрати.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 14749

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.