ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Физика и Астрономия

Страници: 1
Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
Dark Side Of The Moon
    #2277931 - 02.01.2009 17:00

Абе,защо хората си мислят че обратната страна на Луната все е тъмна ? Невидима за нас,но едва ли неогрявана от Слънцето. Аджеба,/нека използвам таз международна дума /Как би изглеждал лунният ден на обратната страна на Луната в аспекта на слънчевото грееене към/то тва лунно парчо.И в аспекта за добив на хелий 3 това също е важно,той,тоя хелий 3 всъщност го вее "слънчевият вятър" Кои са по напечените зони на Луната,възможно е точно обратната да инкасира повече пек. А тук попаднах на гъделче

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Grim

Регистриран: 13.04.2007
Re: Dark Side Of The Moon
    #2278003 - 02.01.2009 18:23 [Re: Huckleberry]

Американски учени твърдят, че са на прага на епохално разкритие, което ще доведе до създаването на изкуствено слънце. Според тях в най-скоро време те ще успеят да предизвикат атомна фузия.

Този експеримент на калифорнийските учени може да даде отговор на един от най-големите проблеми във физиката и да доведе до научна и енергийна революция.

През тази пролет в лабораторията в Калифорния учените ще създадат миниатюрна изкуствена звезда и ще се опитат да предизвикат термоядрена реакция.

От минималното количество гориво, което ще получат, те искат да произведат температура от над 100 млн. градуса по Целзий и няколко пъти по-голямо налягане от това на планетата.

Ако този експеримент бъде успешен, това ще бъде първата крачка към създаването и изграждането на електроцентрали на базата на ядрената фузия. Това ще означава още и създаването на неограничен източник на енергия.

Химическият елемент, който ще бъде използван за предизвикването на фузията, е водород. Водородът е най-често срещаният химичен елемент във Вселената, съставлява 73-75% от нея и 10-тия по разпространение на Земята.

Той има голямо значение за сегашното състояние на Земята - участва в състава на много органични съединения. Учените, чиято лаборатория се намира в средата на най-големите лозарски масиви на Калифорния, искат да създадат същите условия като тези в сърцето на слънцето, защото "слънчевата фузия е източник на всички енергии по света" и дава решение на много въпроси и проблеми пред които е изправен света.

В атомното ядро има една много мощна сила, която свързва един с друг протоните и неутроните. Тази сила се нарича "Мощна ядрена енергия".

Ядрената енергия се получава чрез освобождаването на тази сила от ядрото. Тази необикновена сила, която се намира в ядрото на атома, се появява посредством процесите "физия" - ядрен разпад и "фузия" - ядрен синтез.

Процесът, който е известен като физия, представлява разделяне на атомното ядро, а фузия е наименованието на процеса на привличане и сливане на двете ядра чрез огромна сила. И при двата процеса се отделя огромно количество енергия.

hold on
конспиратор))

Регистриран: 21.07.2007
От: програма "спрайт"
    #2278056 - 02.01.2009 19:38 [Re: Grim]

Цитат:

Американски учени твърдят,

Американските учени са на път за кой ли път да шашнат света с някоя стара новина. За Управляемия Термоядрен Синтез /УТС/ и в най-смелите си сънища-видения, учените има да бачкат поне 50 години, т.е. днешните учени сигурно ще са вече умрели, а тогавашните пък може и да са /вече/ умрели от ВЕЧЕ готовите и изпитани разработки на НеУправляемия Термоядрен Синтез /НУТС/, т.е. водородните бомби

Хък, приятелю, нова година - нови мечти , това ли те погъделичка да си стегнеш и ти лунния багер, грейдер, булдозер...:
"За добив на един тон хелий-3 трябва да се преработят 100 млн. тона лунен грунд, или лунен участък с площ от 20 кв. км и дълбочина от 3 м."

Не се коси, докато се научат учените да управляват термоядрения синтез, а практиците пък да започнат да го прилагат, може пък да си изобретим някоя космическа каручка и да си караме този нерадиоактивен изотоп на хелия направо от Слънцето

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2278141 - 02.01.2009 22:59 [Re: Grim]

Цитат:

В атомното ядро има една много мощна сила, която свързва един с друг протоните и неутроните. Тази сила се нарича "Мощна ядрена енергия".

Нарича се "силно взаимодействие", това "мощна ядрена енергия" е доста... хм... да кажем смешно. Също "физия" и "фузия" - няма такива думи в българския език - наричат се ядрен разпад и синтез съответно.

Цитат:

Ядрената енергия се получава чрез освобождаването на тази сила от ядрото. Тази необикновена сила, която се намира в ядрото на атома, се появява посредством процесите "физия" - ядрен разпад и "фузия" - ядрен синтез.

Не, не се получава по този начин енергията. Сила и енергия са различни неща.

Цитат:

Процесът, който е известен като физия, представлява разделяне на атомното ядро, а фузия е наименованието на процеса на привличане и сливане на двете ядра чрез огромна сила. И при двата процеса се отделя огромно количество енергия.

Не, ядрата в никой случай не се привличат едно към друго, а се отблъскват едно от друго с огромна (електростатична) сила поради положителния си заряд. Именно затова е необходима огромна енергия (много висока температура, с други думи) за да се преодолее тази електростатична бариера. Като разбира се за сливането на по-малки ядра (водород, хелий) е необходима по-малко енергия.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Grim

Регистриран: 13.04.2007
    #2278152 - 02.01.2009 23:11 [Re: Black Adder]

2009-01-02 14:33:47
Добре, но не се казва "мощна ядрена енергия", а силно ядрено взаимодействие, и енергията не се отделя от тази сила , а от масата на частиците, която се превръща в енергия според уравнението на Айнщайн Е=mc2. Физия и фузия на български не се казва, а пък привличане на ядрата за съжаление няма, има отблъскване и това е един от проблемите за осъществяване на процеса...Хубаво е да има научни новини, даже е много хубаво, но трябва превода да се прави от хора, които са наясно с българските термини.

требеше да пусна и тоа коментар под статията от нюз24, че да не ти се беше налагало да го преписваш

Black Adder
Advanced

#2278159 - 02.01.2009 23:26 [Re: Grim]

Еми да

--------------------

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2278279 - 03.01.2009 09:46 [Re: Grim]

Бе тва се експериментира от двайсгодини,в руските ТОКАМАК ТОКАМАК 8 па 10,може би 12 Наименованието идва от Тороидален...............и так далее
Чети тук,например

Никой не каза за слънчевата осветеност на обратната страна на луната ? Ето аз съм астронафт,със скафандър и прочие, разпъвам си палатка на обратната страна,слагам на газовото котлонче кафенце..... и съм наблюдател ше записвам кво става с осветеността,луксове,кандели ша меря,палкам си цигарка и пиша.Какво се случва за наблюдателя ?
Айде моля ви се,хората близнаци качват по влакове па ги засилват със свръхсветлинна скорост,часовници им дават и впрочие,ний една палатка ако не можем разпъна

hold on
конспиратор))

Регистриран: 21.07.2007
От: програма "спрайт"
    #2278315 - 03.01.2009 12:05 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Никой не каза за слънчевата осветеност на обратната страна на луната ?

Ами Луната си е постоянно обърната с едната си страна към земята, което е изумително наистина, за мен е необяснимо защо. Има доста писания за това че на другата страна стават интересни /параНЕнормални / неща, но нюхат на спекулации...
И разбира се това не значи че невидимата страна на луната е неосветена. Напротив, точно толкова си е осветена, колкото и обърнатата към Земята страна, т.е., следвайки периодиката на въртене около земята /28 дни приблизително/, половината, т.е. 14 дена и там има новолуние, па четвърт и тнт до пълнолуние и така... С други думи в която и да е точка на Луната "денят" има продължителност 14 земни денонощия а "нощта" - също, изключая разбира се "полюсите"..Там изглежда е по-интересно, ама ме мързи да си представя картинката РазпънИ палатката и ти де

Black Adder
Advanced

#2278498 - 03.01.2009 18:46 [Re: hold on]

Цитат:

Ами Луната си е постоянно обърната с едната си страна към земята, което е изумително наистина, за мен е необяснимо защо.

Е, хайде сега необяснимо. Ефекта на английски се нарича tidal lock и се наблюдава много често когато две космитески тела са разположени сравнително близо едно до друго. Ако земята беше сравнима по-маса с луната и тя щеше да е обърната винаги с едната си страна към луната (което нямаше да е много добре, може би - денонощието да трае цял месец), но тъй като луната макакр и доста голяма като за спътник е доста по-малка и лека от земята не успява да фиксира въртенето на земята около собствената и ос, а само успява да стабилизира въпросната ос (което е много добре за нас, защото така се запават относително постоянни климатичните области на земята)

--------------------

chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #2454293 - 03.09.2009 12:21 [Re: Huckleberry]

Цитат:

Абе,защо хората си мислят че обратната страна на Луната все е тъмна ? Невидима за нас,но едва ли неогрявана от Слънцето. Аджеба,/нека използвам таз международна дума /Как би изглеждал лунният ден на обратната страна на Луната в аспекта на слънчевото грееене към/то тва лунно парчо.И в аспекта за добив на хелий 3 това също е важно,той,тоя хелий 3 всъщност го вее "слънчевият вятър" Кои са по напечените зони на Луната,възможно е точно обратната да инкасира повече пек. А тук попаднах на гъделче

Здравей Хъклбери,
Това "тук попаднах на гъделче" не се отваря! Дали е някакви приумица ва модераторите? Нещо фашиско да си пробутал?
А какво ще стане, ако Луната наистина реши да ни напусне - както обявиха неотдавна някакви екстрасенси ли, луди ли, езотерици ли - че Луната се отдалечава от нас именно с това си намерение, да не ни е повече спътник ами да станела самостоятелна...
А пък ако си чел за много интересния Георги Гурджиев от началото на 20-ия век, Русия (не мога да кажа какъв е, но със сигурност мога да кажа, че е най-страшния психолог, за когото съм чел досега) той казва, че Луната ни изсмуква (във всички смисли) и не оставя душите ни да се развиват и след като се освободят от тленните обвивки, включва ги в инертните си породи и трябва да чакаме края на безкрая за да се измъкнем и продължим (накъде?)
За Гурджиев пише главно неговия ученик и последовател Пьотр Успенски (доколкото знам математик по образование) и най-интересната книга в която има повече подробности за самия Гурджиев е "В поисках чудесного".
ЧичоВладо

Страници: 1

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4102

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.