ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Психология

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Nekoi
Нередовен

Регистриран: 01.12.2004
От: Варна
Агресията в училищата
    #2307741 - 13.02.2009 23:29

Данните за Варна сочат, че агресията у децата от 10 -18г. се е увеличила много. Със сигурност тези данни са валидни и за други места. На какво се дължи спорев вас, като се има предвид че агресивността при момичетата настига тази при момчетата /визирам телесна и вербална агресия/. Същевременно чувството на вина след агресия намалява т.е. децата смятат че са я употребили като са действали адекватно на ситуацията и нямат угризения на съвестта.
Как си го обяснявате? Как според вас учителите да бъдат адекватни по някакъв начин на промените които се случват с децата?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ТaисМодератор
хетера

Регистриран: 17.10.2003
От: Sofia
Re: Агресията в училищата
    #2307759 - 13.02.2009 23:46 [Re: Nekoi]

В момента много ме боли глава, за да дам по-задълбочен отговор, но на прима виста първото, което ми хрумва като причина е липсата на респект и обекти, които да внасят такъв. Било то оделни личности (учители, родители), но и обществото като такова със своите "герои".
Все още героите на деня са именно онези, които са агресивни... Горе долу в тоя ред на мисли е поне една от причините, според мен. Като ми мине главобола може и още да измисля

--------------------
Някои правят така, че нещата да се случват.
Други наблюдават как нещата се случват.
А трети се питат дали нещата са се случили...

Legion_666_
Нерегистриран

#2308020 - 14.02.2009 12:39 [Re: Nekoi]

На политическата обстановка. Смяната от преди време на комунизма е била смяна и на ценности, но след разрушението на едни ценности не е последвало съграждане на други нови и различни ценности. Затова, като се напише youtube в гугъл, първото, което излиза е не какво да е, а: "YouTube - Ученици бият учителка в час по английски"

И е излезнало на мода сред децата да заснемат подобни кадри и да ги правят публично достояние, като за целта се държат просташки с учителите си.

Това се получава, защото децата - голям процент от тях, нямат домашно възпитание и давани от там морални ценности, които да държат поведението им в културна форма. А и много деца е модерно да растът на самовъзпитание, което не е най-добрият възможен подход на фона на конюнктурата в страната- разбита законодателна система, криза в поредица други фронтове.

Не на последно място медиите и насилието, което отразяват постоянно и което се знае, че може да бъде модел за подражание.

Nekoi
Нередовен

#2308264 - 14.02.2009 21:02 [Re: ]

Е това е ясно. На мен въпроса ми е следния: как да стане така, че учителите отново да имат авторитет пред родителите не към учениците. Това е ценично, но факт!
А сега думай.

anastasius ІІ
папа

Регистриран: 07.02.2006
    #2308283 - 14.02.2009 22:15 [Re: Nekoi]

Цитат:

как да стане така, че учителите отново да имат авторитет пред родителите

Много просто.Като се направи професията им много престижна.
Ако заплатите им станат толкова, напр.колкото на магистратите понастоящем, много бързо към тази професия ще се насочат наистина мотивирани и интелигентни хора.Тогава за 10-15 години нещата ще се променят.
Но бъди рахат, тази работа скоро няма да се случи.

--------------------
Die Seienden sollen nicht ohne Notwendigkeit vervielfacht werden.
Ockhams Rasiermesser

Nekoi
Нередовен

#2308398 - 15.02.2009 09:24 [Re: anastasius ІІ]

Да това е ясно. Аз питма дали ви хрумва нещо за настоящите учители, родители ...

Kreia
сбъднат сън

Регистриран: 12.02.2009
    #2308415 - 15.02.2009 10:37 [Re: Nekoi]

Бих поразмислила така:

Какво по принцип е агресията?
Какво представлява?
Какво я поражда?
И после вече – ще видя какви са видовете агресивно поведение и как агресията се проявява при отделните индивиди, после групи, после – още по-големи групи…
И накрая – в частност по предложената тема– да речем при децата между 12 и 18 години..

И някои отговори ще се появат веднага…

Агресията е поведение, абсолютно обосновано в природата – огромна част от животните примерно на практика непрекъснато упражняват агресия. Тя е крайно необходима за оцеляването на отделния инвалид – за нахранването, за размножаването…
В този смисъл агресията обикновено /ако няма друга патология/ е израз на конкурентно поведение.

Ние „хората” сме животни – „висши” животни – СОЦИАЛНИ животни.

В този смисъл това, което ни, което ни доближава до плъховете, примерно /доста агресивни животни/ е необходимостта да живеем в групи, социуми, обществ-а /о/…

А това, коети ни отдалечава като хора от тези смардливи гризчи е необходимостта да живеем в екосистемата, наречена социум по изкуствени правила, наложени чрез няколко вида агресия /вербална, физическа и т.н./ и като цяло забраняващи агресивното поведение – особено на децата.

Конфликта е налице, нали?

Конкретно при децата – агресията е породена от конфликта - липса на умения и качества да се води конкуретна борба – необходимост да се води конкурентна борба.
И страх.
И неосъзната необходимост да следваш инстинкта си.
Баба може и да е казала „Не бива да удряш Пешо, когато си играете на пързалката" – ама тебе нещо отвътре те кара да му шибнеш един тупаник и да му натриеш носа в пясъчника.
Баба ти казва - ти си лош.
Ок, като ти го кажат достатъчно пъти – ще го приемеш.
Ще СИ лош.

Впоследствие – приел, че си лош – ще си следваш модела на лош – и ще търсиш идоли сред най-лошите – тези с най-силните тупаници – като батко Арни в Терминатор 1 – там беше лошия терминатор. Ама много як.

За нарастващата агресия сред децата -

Не бих обвинила учителите – евтино е...и досадно.

Препоръчвам един филм по темата / по цялата тази тема/ - казва се „187” – „One Eight Seven”.

Трудно е за се обвинят на фона на горенаписаното и родителите – както казват психолозите, когато са изправени пред проблем с дете в семейство – и то го казват на родителите - „Вие сте учили математика, литература, рисуване, примерно, но никога никой не ви е учил да бъдете родители”. Родителите също следват инстинка си за агресивно поведение.

Да говорим за обществото – ще се затъне в едно блато от приказки – и всички аргументи ще имат стойност.
Темата ще живее!
Обаче нищо от това…

Моето мнение май се оформя в цитат от парче на Милена – „цялата система ще трябва да се промени…”…

Ама че пост стана – хем е офтопик – хем не е.

Приятен ден!

--------------------
НЕ ХРАНЕТЕ ФОРУМНИТЕ ТРОЛОВЕ!

Legion_666_
Нерегистриран

#2308753 - 15.02.2009 21:11 [Re: Nekoi]

Моето мнение е, че не всички, но много от родителите не възприемат училището като мястото, където техните деца посещават, за да развиват своя интелект, своите ценности и т.н. За тях училището е мястото, където детето стои, докато те са на работа, за да не го мислят. От това са повечето проблеми- учителят се възприема като бавачката на дедето. А едно от нещата, които учителите не са и не бива да стават, това е бавачки. Значи на първо място на въпросната част от родителите трябва да им се изясни за какво детето им ходи на училище.

Друга част от родителите не се интересуват от това детето им да се развива интелектуално. И му набиват в главата, че е тъпо. Това рефлектира и към отношението към учителя. Самият родител възприема учителя като нещото, което е мъчение. Съответно би следвало да се работи в тази насока...

Ситуацията е сложна и може още много такива групи проблеми да бъдат изреждани. Идеи имаш ли в тази насока?

mimidimi
пристрастен
**

Регистриран: 29.12.2009
    #2599647 - 28.03.2010 11:03 [Re: Nekoi]

Поздравления за темата, макар и с повече от година закъснение! Много наболял проблем- много!

Casiopeq
summer wine
**

Регистриран: 26.08.2009
От: София
    #2601127 - 31.03.2010 23:50 [Re: Nekoi]

И мен ме притеснява агресията при децата. Още повече, че и моето може да е жертва на подобно поведение, или то самото да е 'агресор' без да съм там и да мога да попреча за подобна изява.

В тази връзка ще споделя една случка преди време.

Пътуваме в тролея. От тези, които в дъното си имат по-ниско ниво. И там са се събрали около 5-6 до 8 момчета на не повече 15-16 години.
Тролея спира на светофар, и необяснимо започва някакъв бой!
От това което чух, че единия каза на другия: "смотаняк"!
Ама як бой. Хората се свиха. Един възрастен човек се опита да ги разтърве, но не! удари и шутове.
Шофъора слезе и им каза, че няма да тръгне и ще извика полиция.
Аз бях с детето. Покрай нас мина набитото момче с разбит нос и кръв по цялото лице. Слезе.
Насочих се към 'отворкото'-бияч и му казвам- Кво направи? как може да се биете за простотии?
Един чичко, предвидливо ми препречва пътя и не ме пуска да стигна до ... момчето.
Онова ми отговаря!
"Той започна пръв! И ти кво се месиш ма?!"
"Ще ти кажа, Защо! Щото един ден- утре- на мойто дете ще разбиеш мутрата и тогава познай къде ще те намеря за да ти разбия твойта!"
отговор:
"Спаринг ли искаш ма! Ще те смачкам."
аз
"Моляяяяя?!"
и се засилвам и му казвам:
"Я пак си помисли! Виждаш ли го това?!"
и насочвам играчката-автомат- на детето ми.
Всички започват да се смеят.
И му казах:
не прави така. Винаги когато се опиташ да причиниш болка, си помисли колко теб би те боляло.

Слязохме от тролея.
И попитах детето ми:"каква беше поуката, мамо?"
-"Да си нося винаги автомата!"
Каквоооооооооооо?
И обяснявам- Не! Никога, ама никога да не посягяш и да удряш, друго човешко същество, защото винаги си мисли за болката, която можеш да причиниш!
- Добре. Но... тогава трябва да отида да живея на друга планета, мамо.
Ок. Става. Но не и да причиниш болка на някого.
точка.

--------------------
"The pause is a Part of the walk" DEWAR`S

ВНИМАНИЕ!
Всеки е свободен да си бере лайка-та.

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Тaис, Atlantida 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5530

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2012 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.06 seconds in which 0.046 seconds were spent on a total of 14 queries. Zlib compression enabled.